این بار در مشاهیر گردشگری با یاقوت حموی، بازرگان و سیاح سوریه ای آشنا خواهیم شد.

دلیل شهرت

یاقوت یک تاجر، سیاح و جغرافیدان مشهور بود. او به دلیل تجارت، سفرهای زیادی به مناطق مختلف داشت. یاقوت به عمان، جزیره کیش، شام، اربیل، خوارزم، خراسان و . . . سفر کرده است.

وی علاوه بر سفر و تجارت به جغرافیا و تاریخ علاقه مند بود و تالیفات متعددی در این موضوعات از خود به یادگار گذاشته است. کتاب های تاریخی او اطلاعات ارزشمندی از تاریخ و فرهنگ آن دوران در اختیار ما می گذارد.

تولد

یاقوت در سال 1179 میلادی از پدر و مادری یونانی چشم به جهان گشود.

زندگی 

همان طور که گفتیم پدر و مادر یاقوت اصالتا یونانی بودند. او در کودکی به اسارات مسلمانان درآمد و به عنوان برده به بازار بغداد برده شد. در آنجا تاجری به نام عسگر ابی نصر ابرهیم الحموی وی را خرید و یاقوت را به مکتب فرستاد تا خواندن و نوشتن را بیاموزد. ابرهیم الحموی قصد داشت تا از یاقوت در تجارت استفاده کند زیرا خود سواد بالایی نداشت به همین دلیل دوست داشت تا به بهترین شکل ممکن موارد مختلف را یاقوت بیاموزد. 

یاقوت در خانه این تاجر زندگی می کرد به همین دلیل به مرور زمان لقب " الحموی" را گرفت.

او مدت زیادی را به همراه ارباب خود به تجارت و سفر به مناطق مختلف گذراند و فنون تجارت را از ارباب خود فرا گرفت پس از مدتی از ارباب خود جدا شد و به صورت شخصی به تجارت و سفر پرداخت در این مدت کتاب های بسیار زیادی را در زمینه های مختلف تالیف کرد. 

او حتی در مینانسالی و پیری به شعر گفتن روی آورد.

مرگ

او هنگام بازگشت از سفر آخرش که به مصر برای خرید و فروش کالا رفته بود به شدت مریض شد. و در بیستمین روز از ماه رمضان سال 1229 میلادی در کاروانسرایی خارج از شهر حلب درگذشت. یاقوت وصیت کرده بود که پس از مرگ کتابخانه شخصی اش را به مسجد زیدی در بغداد وقف کنند. یاقوت در میان مردم فردی بسیار محترم بود و همواره از وی به نیکی یاد می شد.

یاقوت حموی

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....