مجموعه تاریخی قلعه ضحاک با تامین اعتبار و با هدف یافتن  اطلاعات دقیق‌ مبنی بر چگونگی استفاده از این قلعه و مجموعه در سال جاری مورد کاوش قرار می گیرد .

مسئول کارگاه قلعه ی ضحاک گفت : محوطه ی باستانی قلعه ی ضحاک که شهری کامل به وسعت 10 کیلومتر در دو کیلومتر می باشد که فقط قسمت شاه نشین آن را باستان شناسان مورد بررسی قرار داده اند . 

بین سال های 1209 تا 1350 هجری شمسی چندین محقق ایرانی و خارجی بر روی این محوطه ی باستانی کار کرده اند . این شهر از هزاره ی دوم قبل از میلاد تا دوران تیموریان ( 3200 سال پیش ) مردمانی در آن زندگی می کرده اند و دوره ی اشکانی اوج شکوفایی این شهر بوده است . 

به گفته او کاوش های باستان شناسی انجام گرفته در این محوطه از سال 1379 تا سال 1386 طی هفت فصل ، باعث کشف تالار آجری با قطعات گچبری منقوش به اشکال حیوانی ، گیاهی و هندسی شده است . بنای آجری چلیپایی شکل و دو اطاق تو در تو در ضلع غربی و شمالی، مجموعه بناهای خشتی و سنگی ، برج دیده بانی گرد با سنگ لاشه و ملات گچ ، بقایای معماری اشکانی تشکیل شده از : مجموعه‌ای از اطاقها و قطعات سفال‌های کتیبه دار متعلق به 61 میلادی و سفال های مربوط به دوره اشکانی ، ساسانی ، ایلخانی و تیموری شده که برخی از این آثار در موزه این مجموعه به نمایش درآمده است .

محمد رحمت پور با اشاره به اینکه این قلعه صعب العبور است که تنها از راه غربی آن می شود وارد آن شد افزود:

به نظر می رسد سازندگان قلعه برای جلوگیری از هجوم دشمنان آن را در چنین منطقه ای ساخته اند . ضمن اینکه سعی شده دیواره‌های قلعه را مرتفع تر بسازند تا راه عبور و مرور بیگانگان سخت شود .

 راه اندازی موزه به برای نمایش اشیای به دست آمده از جستجو ها ، احداث تعداد زیادی پلکان با ملات سیمان در مسیر اصلی ورودی قلعه و پلکان های سنگی در صخره ها برای گردشگران ، نصب کردن حائل در پرتگاه ها و ساخت پل فلزی بر روی رودخانه قرانقو به دلیل تامین امنیت بازدید کنندگان ، انتقال برق تا پای قلعه ، آماده سازی مسیر بازدید کنندگان با آسفالت ، انتخاب سرمایه گذار برای ایجاد خدمات رفاهی و استقرار دو نگهبان دائمی از اقدامات صورت گرفته در این مجموعه به حساب می آید .

قلعه ی ضحاک در 20 کیلومتری جنوب شرق هشترود ، در ارتفاع 2300متری از بستر رودخانه که مردم محلی به آن زهک می گویند قرار گرفته است .

قلعه ی ضحاک به شماره 429 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است .

قلعه ضحاک
قلعه ضحاک
قلعه ضحاک
گردشگران در قلعه ضحاک
مکان قرارگیری قلعه ضحاک روی نقشه

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....