پدیده ای با نام کوه های یخی راه راه | قطب جنوب

امروز لباس های گرمتان را به تن کنید ، به قطب جنوب می رویم .

همان جایی که کوه هایی از یخ روی آب زلال و به شدت سردش شناور هستند .

کوه های یخی به نوبه ی خود زیبا و شگفت انگیز هستند اما قطعا از این شگفت انگیز تر هم خواهند شد وقتی راه راه شوند .

پدیده ای طبیعی، فوق العاده زیبا و چشم نواز

همراه کارناوال باشید تا با هم در سفرمان به قطب جنوب ، از این پدیده بازدید کنیم .

 

کوه های یخی راه راه

کوه های یخی راه راه7
کوه-های-یخی-راه-راه16

کوه های یخی

برای آشنایی با کوه های یخ ، به عنوان سخن ابتدایی باید گفت که یک پدیده ی بی نظیر در دنیا هستند .

تکه های عظیمی از یخ، که با ابعاد و اشکال مختلفی سرگردان روی آب های قطب جنوب شناور هستند .

به طور حتم تمام این کوه ها زیبا و خاص هستند ، اما زیباتر و بی نظیر تر می شوند وقتی اَشکالی راه راه با رنگ های مختلف روی بدنه ی بی غل و غششان نقش می بندد .

کوه های یخی راه راه15

داستان به وجود آمدن کوه های یخی

داستان این کوه های یخی چیست !! تا به حال به این موضوع فکر کردید که چطور و چگونه چنین اجسام با عظمتی به وجود آمده اند و بعضا میلیون ها سال است که به همین روال به زندگی شان ادامه می دهند !!

کوه های یخی که امروز می بینید باقی مانده ی دوران عصر یخبندان است که از بارش برف و باران در قطب جنوب بیش از هزاران سال تشکیل شده اند .

این یخ ها حاصل انجماد آب های شیرین خالص بوده، می توانند روی آب های اقیانوس شناور باشند و در یک زندگی مسالمت آمیز با آب های اقیانوس در تعامل باشند .

اما زمانی که آب دریا دارای مواد مدنی و املاح مختلف است (به دلیل تعاملات با کوه های یخی) ، خودش هم یخ می زند باعث به وجود آمدن پدیده جالبی می شود ، که همان کوه های یخی راه راه و زیباست .

به طور خلاصه و علمی، اگر آب شیرین منجمد شود،به صورت شفاف و اگر آب دریا منجمد شود به صورت رنگ سفید یا رنگ های مختلف دیگر دیده می شود .

هر یک از این نقوش راه راه که بر بدنه ی این کوه های یخی نقش می بندد ، رنگ خاصی دارند و هر یک از این رنگ ها دلیل مخصوص به خود را .

karnaval.ir-کوه های یخی راه راه0

کوه های یخی با راه راه های آبی

تعداد کوه های یخی که راه راه های آبی دارند در مقایسه با سایر رنگ ها ، بیشتر است . اما چرا و چگونه این راه راه های آبی روی بدنه ی این کوه های یخی نقش می بنند !!؟؟

دلیل این که شما یخ را به رنگ سفید می بینید این است که ، یخ از تعداد بسیار زیادی حباب آب به وجود آمده و همین باعث سفید دیده شدن یخ می شود .

اما راه راه های آبی روی بدنه ی سفید رنگ کوه های یخ به دلیل آب شیرین حاصل بارش است. در ترک های توده های یخ پر می شود و بعد از مدت کوتاهی منجمد می شود . قاعدتا باید این ترک ها هم به رنگ سفید دیده شود اما این انجماد به قدری سریع رخ می دهد که در آب هیچ حبابی شکل نمی گیرد و همین باعث شفاف بودن این یخ ها می شود . 

رنگ آبی آن ها هم حاصل از  تابش نور در آب اقیانوس قطب جنوب و انعکاسش روی این یخ ها است که باعث می شود تا شما آن ها را به رنگ آبی یا فیروزه ای ببینید . 

و به این صورت است که شما کوه های یخی با راه راه های آبی می بیند ، شاید اصلا این یک خطای دید باشد !!

کوه یخ راه راه-karnaval.ir0
کوه یخ راه راه -karnaval.ir-0
کوه های یخی راه راه11
کوه های یخی راه راه10
کوه های یخی راه راه6

کوه های یخی با راه راه سبز

کوه هایی با راه راه های سبز رنگ که به اصطلاح به آن ها " jade icebergs " گفته می شود ، قدمت بیشتری به نسبت سایر کوه های یخ دارند .

بر خلاف راه راه های آبی که از انجماد آب خالص به وجود آمد ، راه راه های سبز، از ذوب یخ منجمد نسبتا خالص پدید می آید .

در واقع داستان این است که زمانی که این کوه های یخ روی آب اقیانوس شناورند ، مقداری از آب دریا به میان ترک های کوه های یخی راه پیدا می کنند و همان جا یخ می زنند ، بعد از مدتی اگر این یخ های آب شور دریا ، ذوب شوند ، چنین صحنه های زیبایی را به وجود می آورند .

این عمل ذوب شدن صحنه ای دلربا در دل کوه های یخ را شکل می دهد به طوری انگار به یک یاقوت سبز نگاه می کنیم یا اینکه یه آب نبات نعنایی غول پیکر را نظاره می کنیم.

کوه های یخ راه راه-karnaval.ir1

کوه های یخی با راه راه مشکی و قهوه ای رنگ

برخی از این کوه های یخ راه راه هایی دارند که به رنگ مشکی یا قهوه ای به نظر می رسند .

در نگاه اول شاید فکر کنید که این توده های یخی کثیف هستند اما اینطور نیست ...

دلیل این پدیده اینگونه است که برخی از کوه های یخ که راه طولانی ای را طی می کنند تا به اقیانوس قطب جنوب برسند ، مثل کوه های یخی که از کانادا یا گرینلند آمده اند ، در میان ترک ها و شکاف هایشان ممکن است گرد و غباری را راه دهند که این موضوع بعد از این که به قطب می رسند و آب به میان ترک ها راه پیدا می کند و یخ می زند ، باعث به وجود آمدن راه راه های قهوه ای رنگ می شوند .

کوه های یخی راه راه9
کوه های یخی راه راه0
کوه های یخی راه راه14
کوه های یخی راه راه8
کوه یخ راه راه-karnaval.ir3

امواجی به شکل کوه های یخی

برخی از این کوه های یخی در کنار این که راه راه و شفاف هستند ( بنا به همان دلایلی که گفتیم ) ، اشکال متفاوتی هم دارند . برخی از آن ها به شکل امواج دریا هستند .

امواجی که در یک لحظه منجمد شده اند .

این امواج یخ زده بر اثر چرخه ای از انجماد و ذوب کوه های یخی، در حالی که فشار زیادی را میان کوه های یخی دیگر تحمل می کنند ، به وجود می آیند .

کوه های یخ راه راه-karnaval.ir5
تصاویر بیشتری از این کوه های یخی ببینید

کشف پدیده ای با نام کوه یخ راه راه

این پدیده که در آرامش محض قطب جنوب در حال پیمایش اقیانوس منجمد جنوبی بود ، اسیر چشمان یک گروه اکتشافی شد .

این صحنه اولین بار در 600 کیلومتری جنوب کیپ تاون ، آفریقای جنوبی ، و 660 کیلومتری شمال قطب جنوب توسط یک گروه اکتشافی که در قطب جنوب درحال مطالعه و تحقیق بودند ، دیده شد .

این گروه اکتشافی به رهبری فردی نروژی با نام ملوان اویویند تانژن ( Oyvind Tangen ) که در حال مطالعه بر روی یخ های قطب جنوب بودند به ناگه پدیده ای را روی آب می بینند ، در ابتدا گمان می کنند که یک کوه یخ معمولی است اما کمی که دقت می کنند متوجه ظاهر متفاوت آن ها می شوند .

آن ها با کوه های یخی با ارتفاع 150 و قطر 30 فوت مواجه شدند .

جالب است نظر رهبر گروه یعنی همان اویویند تانژن ( Oyvind Tangen ) را در مورداین کشف جال بدانید ، او در این باره می گوید :

" این کوه ها مرا به یاد آبنبات های راه راهی که در دوران کودکی می خوردم ، انداخت . این پدیده به طور حتم بی نظیر است ... "

کوه های یخی راه راه4

به قطب جنوب بروید ...

سفر به قطب جنوب مطمئنا هیجان انگیز و فراموش نشدنی خواهد بود . سفری که هیجانش سرمای محیط را از یادتان خواهد برد .

اگر شانس این را داشتید که به قطب جنوب و بازدید این کوه های یخ بروید ، حتما تصاویری تهیه نموده و برای ما ارسال کنید ، چرا که تصاویر کمی از این پدیده ی زیبا در منابع موجود است .

 

کوه یخ راه راه-karnaval.ir6
کوه یخ راه راه-karnaval.ir2
کوه-یخ-راه-راه-karnaval.ir4_

سخن پایانی ...

هر کجا هستید ...

دنیایتان شاد شاد و شادیتان دنیا دنیا ...

دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....