شیراز ; شهری به قدمت 6500 سال

پس از بررسی ها باستان شناسی در دره پوستچی واقع شده در جنوب بلوار رحمت شهر، آثاری متعلق به دوره های پیش از تاریخ در آنجا کشف شد. این محوطه در مساحتی به اندازه 12 هکتار قرار دارد، که البته وسعت آن در گذشته بیشتر بوده است و امروز به دلیل ساخت و سازهای مسکونی قسمت زیادی از منطقه تخریب شده است.

شواهد اولیه از باستان شناسی ها در منطقه نشان دهنده وجود لایه های فرهنگی از دوره " باکون " ( در هزاره پنجم پیش از میلاد ) ، دوران آغاز تاریخی و تاریخی (اشکانی) است ؛ این شواهد پیشینه شکل گیری شهر شیراز را به شش هزار و پانصد سال پیش منسوب می کند.

دشت میانکوهی شیراز ، با داشتن آثار تاریخی متعدد قابلیت سکونت از زمان نوسنگی را داشته و با در نظر داشتن وسعت زیاد این محوطه در دوره باکون ، می تواند در استان فارس کم نظیر باشد.

 این در حالی است که بررسی ها و اکتشافات تا عمق  شش متری آن منطقه  نشان می دهد ، حتی می توانیم آثاری متعلق به دوران نوسنگی را هم در آنجا بیابیم

   اگر بررسی ها به همین صورت ادامه یابد می توانیم در آن مکان موزه ای را احداث کنیم تا آثار تاریخی در معرض نمایش همگان قرار گیرد . آثار کشف شده در دشت شیراز یک سری مهره ،  ابزارها ی سنگی و آثار معماری است که  نشان دهنده ی سبک زندگی و تعاملات اقتصادی و تجاری مردم در زمان گذشته است

  برنامه کاوش تپه " پوستچی " براساس توافق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و دانشگاه هنر شیراز به سرپرستی مشترک دکتر علیرضا سرداری از پژوهشکده باستان شناسی و دکتر حسنعلی عرب ازدانشگاه شیراز انجام می شود .

 مجوز کاوش‌های باستان شناسی تپه پوستچی شهر شیراز توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

شیراز

#اخبار روزگردشگری را در کارناوال دنبال کنید .

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....