آبل تاسمان | جهانگرد و کاشف هلندی

این بار در مشاهیر گردشگری با آبل تاسمان، جهانگرد و کاشف هلندی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

شاید نام تاسمان شما را به یاد جزیره تاسمانی بیاندازد! نکته جالب این است که آبل تاسمان مکتشف این جزیره جذاب و خاص بوده است. وی از دریانوردان مشهور تاریخ می باشد که اکتشافات چند مکان و جزیره جدید همچون تاسمانی، نیوزیلند، فیجی و تونگا او را در سطح جهانی به شهرت رساند.

یادمان های بسیاری از وی باقی مانده است. در جزیره تاسمانی، کوه، رود، پارک ملی و  بسیاری از مکان های دیگر را به نام آبل تاسمانی نام گذاری کرده اند.

یک سیارک نیر به افتخار او، تاسمان نام گذاری شده است.

نقشه هایی که آبل در طی سفر از مناطق جدید طراحی کرده بود نیز از ارزش بالایی برخوردار می باشد.

تولد

آبل سال 1603 میلادی در روستای لوچه خاست در استان خرونینگن کشور هلند چشم به جهان گشود.

زندگی 

 تاسمانی که یک دریانورد زبده بود در یکی از ماموریت هایش در 24 نوامبر سال 1642 میلادی توانست جزیره خاصی را کشف کند که بعدها تاسمانی نامیده شد. این جزیره از پوشش گیاه ویژه ای برخوردار است که در سطح جهان نادر می باشد. حتی جانوران این جزیره نیز خاص بوده و در هیچ جای دیگر دنیا نمونه های آن ها دیده نمی شود. این جزیره اکنون بخشی از استرالیا می باشد و در فهرست میراث طبیعی حفاطت شده جهان قرار دارد. او بیشتر عمر خود را در دریاها گذراند و پس از پایان دریانوردی به یک مرد مشهور و ثروتمند تبدیل شده بود.

 

مرگ

آبل در اواخر عمرش از شرایط مالی خوبی بهره مند بود و از مالکان بزرگ شهر محسوب می شد. وی در 10 اکتبر سال 1659 میلادی در هند شرقی هلند (اندونزی کنونی) که یکی از مستعمرات کشور هلند که پس از جنگ جهانی دوم به استقلال رسید، درگذشت. او وصیت کرده بود که بخشی از ثروتش به مردمان فقیر روستای زادگاهش برسد.

آبل تاسمان
آبل تاسمان

جزیره تاسمانی

آبل تاسمان

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....