سنگ نگاره هخامنشی دو خدمتکار

هنر و معماری خارق العاده دوره هخامنشی به خوبی در بقایای پرسپولیس، پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشیان دیده می شود. پرسپولیس در طی سال های 521–486 پیش از میلاد و به دستور داریوش اول ساخته شد که بعدها توسط جانشینان و دیگر پادشاهان توسعه یافت. پرسپولیس در پنجاه کیلومتری شمال غربی شهر شیراز و در استان فارس قرار دارد. در تالار صد ستون و کاخ تچرا داریوش و خشایار شاه در شهر باستانی پرسپولیس به وضوح می توان ویژگی های معماری هخامنشی را دید. ساختمان های مربعی بزرگی که سقف های ساختمان با ستون های بلند و مرتفع حمایت می شوند. برخی از ستون های کاخ تچرا در پرسپولیس بازسازی شده که ارتفاع آن ها به 20 متر می رسد. بر روی ستون های شهر پرسپولیس، نقوشی از حیواناتی چون گاو، شیر و موجود افسانه ای گریفین حکاکی شده است. 

بارز ترین ویژگی مجسمه سازی هخامنشی، وجود سنگ نگاره و حکاکی بر روی تخته سنگ هاست که پلکان مختلف ساختمان های تشریفاتی پرسپولیس را به خود آراسته است. در میان این نقوش صدها خدمتکار مادی و پارسی به تصویر کشیده شده اند که در حال حمل آب و خوراک برای ضیافتی سلطنتی اند. در سمت چپ این سنگ نگاره که در پیش روی شماست، مردی دیده می شود که در حال بالا رفتن از پلکان است و بر روی دوش خود مشک سنگین آب یا شراب را حمل می کند. در سمت راست سنگ نگاره و جلوتر از مرد حامل آب، مردی مسلح و اهل قوم ماد به چشم می خورد که ظرفی سرپوشیده را حمل می کند. شکل پوست ظرف و اندازه و سبک اشکال سنگ نگاره، همگی حاکی از آنند که این تصاویر از زمان اردشیر سوم اقتباس شده اند. 

سنگ نگاره هخانشی دو خدمتکار از جنس سنگ آهک بوده و 86.5 سانتی متر ارتفاع دارد و امروزه در گالری 405 موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد. 

دوره تاریخی: هخامنشی  

زمان ساخت: 358–338 سال پیش از میلاد

جنس: سنگ آهک

ابعاد: ارتفاع 86.5 سانتی متر 

محل کشف: ایران، پرسپولیس

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

سنگ نگاره هخامنشی دو خدمتکار

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....