کوشک احمدشاهی | عمارت قاجاری در باغ نیاوران

کوشک احمدشاهی

شهر تهران با همه ی شلوغی ها و دود و دم هایش باز هم اماکن دیدنی بسیاری را در خود جای داده است. برای گذراندن یک روز به یادماندنی و ثبت خاطرات شیرین به همراه دوستان یا خانواده نیازی نیست که کیلومترها از شهر دور شوید؛ فقط  کافیست گشتی در شهر بزنید تا تماشایی ترین تصاویر را در آن بیابید. یکی از اماکنی که برای خلق یک روز خوب می توانید روی آن حساب باز کنید #باغ نیاوران است.

اگر مطلب  باغ نیاوران تهران | معجونی از تاریخ و طبیعت در پایتخت را خوانده باشید به یاد دارید که به باغ نیاوران رفتیم تا قدم به قدم با تاریخ و طبیعتی تماشایی همراه شویم. هرسوی باغ ما را به گوشه ای از تاریخ برد و لحظات به یادماندنی را برایمان رقم زد. جلوه های دیدنی در این باغ بسیار است و خستگی به هنگام حضور در آن معنایی ندارد.

کمی بعد تر قدم به درون یکی از بناهای این باغ وسیع گذاشتیم و در مطلب کاخ نیاوران تهران | خانه مجلل پهلوی ها هر آنچه دیده بودیم را برایتان به تصویر کشیدیم. تک تک اتاق ها و فضاهای کاخ اختصاصی نیاوران را که روزگاری محل زندگی آخرین پادشاه ایران و خانواده اش بوده را از نظر گذراندیم. اشیاء و آثار گرانبهای بسیاری را دیدیم و همه ی آنها را به شما معرفی کردیم.

امروز بنای دیگری در میان باغ، با زیبایی هایی کم نظیرش در انتظار ماست تا ما را به اعماق تاریخ خود ببرد و لذت گشت و گذارمان را چند برابر کند. این بنا در چند قدمی ما و در نزدیکی #کاخ نیاورانجلوه گری می کند. بنایی که سوژه ی عکس بسیاری از عکاسان و نشانی از به کار گیری هنر معماری در این باغ است.

با کارناوال به کوشک احمدشاهی قدم بگذارید...

کوشک احمدشاهی

از میان باغ نیاوران گذر می کنیم

برای رسیدن به #کوشک احمدشاهی باید به میانه ی باغی تاریخی قدم بگذاریم. باغی که در گوشه ای از تهران جا خوش کرده و از زمان قاجار تا به حال قصه هایی را به خود دیده است. درختان سر به فلک کشیده در جای جای باغ قد بر افراشته و مامنی برای پرندگان شده اند. صدای پرندگان از هر سو شنیده می شود و موسیقی طبیعت نوای گوش نوازی را می نوازد.

طبیعت چشم نواز این باغ قسمتی از #تاریخ ایران را به خود دیده است. باغ نیاوران در زمان فتحعلی شاه قاجار در محلی ساخته شد که پیش تر از این نیزاری بیش نبود.  به همین دلیل این باغ به نی آوران مشهور  و در گذر زمان با نام نیاوران خوانده شد.

محمد شاه بنای کوچک و ساده ای در آن ساخت اما ناصرالدین شاه بنای با شکوه صاحبقرانیه و حوضخانه را در آن بنیان نهاد. آخرین بنای ساخته شده توسط سلسله ی قاجار در این باغ کوشک احمد شاهی نام دارد که دقیقا در میانه ی باغ نیاوران جای گرفته است.

محمد رضا پهلوی در زمان سلطنت خود دستور تخریب بناهای کوچک باغ و احداث کاخی مدرن جهت سکونت خود و خانواده اش صادر کرد که کاخ نیاوران نام گرفت. وی تا زمان خروج از ایران در همین بنا سکونت داشت و از کاخ صاحبقرانیه به عنوان محل کار استفاده می کرد.

بنایی که قصد ورود به آن را داریم آخرین بنای ساخته شده ی سلسله ی قاجار در این باغ است که در زیبا ترین نقطه ی باغ، یکی از رویایی ترین منظره ها را نمایش می دهد؛ کوشک احمدشاهی...

کوشک احمدشاهی

نگاهی به کوشک احمدشاهی و معماری آن

برای آنکه دچار سردرگمی نشوید باید تعریفی از کوشک در ذهن خود داشته باشید. کوشک بنایی است که در نتیجه ی معماری سلطنتی به وجود آمده و به عمارتی گفته می شود که در میان فضای باز و مشجر قرار دارد بیشتر اطراف آن باز می باشد. به کوشک عمارت کلاه فرنگی نیز گفته می شود.

کوشک احمد شاهی نام عمارتی دو طبقه است که با مساحتی برابر ۸۰۰ مترمربع  در شمال باغ نیاوران قرار دارد. نوع معماری به کار رفته در ساخت بنا باعث تمایز آن از نمونه های هم عصر خود شده است به گونه ای که نمی توان ظرافت موجود در آن را با هیچ بنای دیگری مقایسه کرد.

قرارگیری کوشک بر روی شیب باعث عدم احساس اختلاف سطح در طبقه دوم شده است. این شیب در ضلع شمالی عمارت به سمت رشته کوه های البرز می باشد و این انتخاب هوشمندانه در مورد محل قرار گیری ساختمان از ذوق و هنر سازنده ی آن خبر می دهد.

وجود سقف شیروانی بر روی کوشک نوعی الهام گیری از معماری نئوکلاسیک اروپایی و ترکیب آن با گوشه ای از هنر #معماری ایرانی دوره ی قاجار را نشان می دهد. منحصر به فردترین هنر به کار رفته در کوشک احمدشاهی در نمای پوشیده از سطوح و قالب بندی های تزئینی آجری قابل رویت است. این تزیینات به صورت پلاک هایی مستطیل شکل و با رنگ نخودی در ابعاد مختلف بر روی دیوار بیرونی عمارت به چشم می خورند.

از میان سایر ویژگی های این بنا می توان به گذر آب قنات از میان آن اشاره کرد. آب این قنات از رشته کوه های البرز سرچشمه گرفته و پس از گذر از آبنمای وسط کوشک به حوض روبه روی بنا می رسیده و پس از جریان یافتن در میان باغ و عبور از میان کاخ صاحبقرانیه به سمت محلی که امروز پارک نیاوران نام دارد منتهی می شده است. امروزه این قنات هنوز هم جریان دارد اما برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نفوذ رطوبت مسیر آن را تغییر داده اند. آب کنونی قنات پس از گذشتن از حوض های داخل باغ به سمت پارک نیاوران می رود.

ایوان سراسری 4 طرفه که تماشای همه جای باغ را ممکن می سازد، دور تا دور طبقه ی دوم را محصور کرده است. این ایوان با 26 ستونِ ظریفِ پوشیده شده از گچ و 4 پایه ی قطور آجری، زیبایی منحصر به فردی دارد که چشمان زیادی را به خود خیره می کند. نقشی از شیر و خورشید گچبری شده بر بالای دیوار ضلع شمالی ایوان جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

در زمان پهلوی دوم تغییراتی در این بنا صورت گرفت که اضافه نمودن یک سرویس بهداشتی در طبقه ی اول و تغییر مسیر راه پله ها از جمله ی آنها بود.

کوشک احمدشاهی
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval

تاریخچه کوشک احمدشاهی

با وجود اینکه این بنا ویژگیهای منحصر به فردی از معماری را در خود دارد متاسفانه در هیچ سند تاریخی اثری از زمان ساخت، سازنده و زمان بهره برداری از آن در دسترس نیست. تنها دلیلی که احتمال می رود این کاخ مربوط به دوران حکومت کوتاه مدت احمدشاه قاجار باشد، وجود نام وی در این بنا است. به دلیل قرارگیری آن در منطقه ی ییلاقی اصطلاح خوابگاه ییلاقی احمدشاه را به این بنا نسبت داده اند و قدمت آن را 100 سال تخمین می زنند.

برخی می گویند که احمدشاه این بنا را برای همسرِ گُرجی تبار خود ساخته است  و داستان به آتش کشیدن منات روسی ( پول رایج روسیه ) توسط وی جهت جلب توجه و به ذوق آوردن این بانوی گرجی و خشم مردم از این داستان نیز بر سر زبان هاست اما شواهد تاریخی قابل استنادی در این رابطه وجود ندارد.

بر اساس بررسی‌های کارشناسان ، احمدشاه نه همسری گرجی تبار و نه قصد ساخت عمارتی این چنین را داشته است. تنها بنایی که ساخت آن در دوران سلطنت وی مورد تایید کارشناسان است خانه ای در اراضی فرح‌آباد تهران می باشد. با این اطلاعات ضد و نقیض بررسیِ تاریخِ اولیه ی عمارت امری ناممکن به نظر می رسد.

به هر روی، با روی کار آمدن رضاخان پهلوی برای مدتی باغ نیاوران و کلیه ی بناهای درون آن متروکه شد. پس از گذشت دهه ی نخست سلطنت این سلسله، رضاشاه تصمیم گرفت عروسی فرزندش را در یکی از عمارات این باغ یعنی کاخ صاحبقرانیه برگزار کند. بدین منظور دست به تعمیرات اساسی در آن زد. کوشک احمدشاهی نیز از تعمیرات آن دوره بی نصیب نماند و به عنوان محلی برای اسقرار کوتاه مدت عروس و داماد در نظر گرفته شد. تغییرات هنرمندانه و ظریف وی سؤالات بسیار زیادی را در ارتباط با شکل اولیه بنا تا به امروز بدون پاسخ گذاشته اند. یکی از این سوالات در مورد نحوه ی دسترسی به طبقات در گذشته و پس از مرمت است. اگر چه استفاده از این بنا در آن زمان هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد اما متروک شدن آن و یا استفاده از آن برای اقامت پرسنل نظامی رده بالای مستقر در باغ در بازه های مختلف زمانی مشهود می باشد.

با آغاز سلطنت دومین پادشاه سلسله ی پهلوی، کوشک احمدشاهی به سکونتگاه یکی از برادران محمدرضا شاه تبدیل گردید و پس از آن برای مدتی به عنوان محل زندگی در اختیار شخص شاه و همسرش ثریا قرار داشت. این بنای زیبا در گذر زمان برای مدتی باز هم به عنوان اقامتگاه افسران رده بالای نظام استفاده شد تا اینکه پس از ساخت کاخ نیاوران و اختصاص آن به محل زندگی محمدرضا شاه و خانواده اش شاه این مکان را برای دفتر کار خود آماده کرد. پس از مدتی با مرمت و بازسازی و تغییر دکوراسیون توسط طراحان فرانسوی به عنوان مکانی مستقل برای کار و زندگی رضا پهلوی در اختیار فرزند ارشد وی قرار گرفت.

با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به مدت ده سال درب این بنا بسته ماند و مانند انباری، آثار موجود را در خود حفظ کرد. در سال 1376 عملیات تعمیر و مرمت در آن آغاز گردید و بخش پایین دیواره های آن تعمیر شد. در اردیبهشت سال 1379 همزمان با هفته میراث فرهنگی این بنا تحت عنوان کوشک احمدشاهی و محل اقامت رضا پهلوی گشایش یافت و جانی دوباره گرفت. 

پس از مدتی مجددا درب های آن بسته شد و پس از یک دوره تعمیرات اساسی در سال ۱۳۸۴ مجددا بازگشایی گردید. امروزه کوشک احمدشاهی یکی از بناهای شاخص باغ نیاوران محسوب می شود و علاقه مندان بسیاری از آن بازدید می کنند

کوشک احمدشاهی
photo by Barat Ghaviandam

به کوشک احمدشاهی وارد می شویم

تماشای منظره ی خیال انگیز این بنا وسوسه ای عجیب در خود دارد که اگر تمام حواست را به آن بسپاری تو را از بقیه ی راه باز می دارد. با تماشای آن به یاد یکی از سریال های پر طرفدار به نام قهوه تلخ خواهید افتاد که در همین مکان تصویر برداری شده است.

 ورود به بنا از ضلع جنوبی امکان پذیر است که درست در روبه روی آن حوض بیضی شکل پوشیده از کاشی قرار دارد. با بالا رفتن از چندین پله و فاصله گرفتن از این حوض زیبا به درِ ورودی کوشک می رسیم.

1- طبقه اول

با ورود به کوشک چشممان به آبنمایی مرمرین می افتد که زمانی محل گذر آب قنات بوده است. طبقه ی اول کوشک 6 اتاق و 2 راهروی شرقی و غربی و یک هال را شامل می شود که در همه ی آنها، اشیاء تزئینی از جنس نقره، برنز، عاج، چوب، هدایایی از کشورهای مختلف مثل هند، تابلوهای نقاشی و گوبلن و نشانها و مدالها به نمایش در آمده اند. اتاق های مطالعه، خواب، غذاخوری، آجودان و یک فضای نمایشگاهی از جمله فضاهای این طبقه هستند.

پیش از ورود به اتاق ها نگاهی به در 4 سوی هال می اندازیم و تابلوها و اشیای موجود را به شما معرفی می کنیم:

 تصویری از فرزند ارشد محمدرضا پهلوی

پرتره فرزند ارشد محمدرضا پهلوی اثر مولی بی شاپ با تکنیک پاستل

پیانوی دربار

جعبه تلویزیون با تزیینات لاکی و تصاویر گل و بوته

گلدان های چینی ساخت کارخانه چینی قصاعی نطنز در سال 1367 منقوش به تصویر محمدرضا پهلوی

تیر و کمان از جنس فایبرگلاس و منیزیم برند Bear Archer کانادا در سال 1970

همچنین ویترینی در سمت چپ تعبیه شده و کتاب ها و آثاری را در خود جای داده است که آثار شاخص آن عبارتند از:

بشقاب یادبود جشن شاهنشاهی ایران

کتاب دخترک دریا نوشته هانس کریستیان اندرسون ترجمه و نقاشی فرح دیبا

حکم کمربند مشکی تکواندو (دان یک ) متعلق به رضا پهلوی

در ادامه به اتاق های این طبقه وارد می شویم...

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی

* اتاق آجودان

با شنیدن نام این اتاق این سوال برای شما پیش می آید که آجودان چه کسی است و اتاق او در این بنای سلطنتی چه می کند؟ در پاسخ به شما می گوییم که آجودان  که با عنوان فریار هم شناخته می شود، امیر یا افسری است که وظیفه ی رسیدگی به امور شخصی پادشاه، رئیس‌جمهور و یا نخست وزیر و مقامات بلندپایه کشوری و لشگری را بر عهده دارد و در مواردی نقش محافظ آنها را نیز برعهده می گیرد. به طور کلی این فرد مقامات را در امور مختلف، برای پیشبرد وظایف آنان یاری می‌کند.

حال که با واژه ی آجودان و وظایف او آشنا شدید باید بگوییم که این اتاق مخصوص استقرار آجودان ویژه ی رضا پهلوی بوده است. اشیا و آثار زیر در این اتاق جای دارند :

مبلمان طرح کشور فرانسه

گلدان های کریستال ساخت چکسلواکی

تصویر مراسم تاجگذاری سال 1346

آباژور ساخت چکسلواکی

شمشیرها ساخت ایتالیا

گلدان های چینی ساخت چین

نقاشی پشت شیشه ( ویترین) اثری از منیر فرمانفرماییان با ابعاد 90 * 90 سانتی متر

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval

* اتاق غذاخوری

اتاق غذاخوری در جنوب شرقی این عمارت و در کنار اتاق آجودان قرار دارد. آثار زیر این اتاق را مزین کرده اند:

فرش بافت کرمان طرح محرابی درختی

پاراوان ساخت کشور اندونزی - جاوه

یک جفت گلدان با دسته های برنزی ساخت فرانسه

تصویر رضا خان پهلوی

جعبه منبت کاری شده اهدایی از کشور هندوستان

سرویس چای خوری ساخت مجارستان

ظروف غذاخوری ساخت فرانسه

کوشک احمدشاهی
کوشک احمدشاهی

* اتاق مطالعه رضا پهلوی

در طبقه اول فضایی در ضلع جنوبی به اتاق مطالعه رضا پهلوی اختصاص یافته و وسایل او در آن به نمایش درآمده است. پوشش دیوار ضلع جنوبی اتاق نمونه ای از پوشش دیوار در دوره پهلوی می باشد و مبلمان سفید رنگی در آن به چشم می خورد. هنگامی که در روبه روی این اتاق قرا می گیرید اشیاء و آثار زیر به چشم شما خواهند آمد :

در فضای رو به رو

نقاشی های دوران کودکی رضا پهلوی در سالهای 1349 تا 1350

سردیس برنزی رضا پهلوی با امضاء MEHRI در سال 1347

عکس اولین پرواز رضا پهلوی

گواهینامه نخستین پرواز مستقل با هواپیمای شکاری مافوق صوت F5 در 18 اسفند 1356 پایگاه دزفول

فرش بافت کرمان 60 رج طرح درختی

مبلمان طرح کشور فرانسه

پوست گوره خر

در سمت چپ:

لوح تقدیر به مناسبت پرواز مستقل رضا پهلوی در 30 اردیبهشت 1353 از طرف سرلشکر Devol Brett از نیروی هوایی امریکا

چوب اسکی Salmon اهدایی به دربار پهلوی از سوی دادگستری در سال 1355

کاپ هشتمین مسابقات بوکس غیرحرفه ای آسیا در اندونزی - جاکارتا در اکتبر 1977

تصاویری از رضا پهلوی در تیم فوتبال تاج

در سمت راست:

تصویری از رضا پهلوی به همراه مادرش فرح دیبا

گواهینامه پایان نامه تحصیلات ابتدایی

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی

*اتاق خواب رضا پهلوی

درست در کنار اتاق مطالعه، اتاق خواب رضا پهلوی قرار دارد. در این اتاق بسیاری از وسایل شخصی وی دیده می شود. ویترینی در اتاق به نمایش و نگهداری کلکسیون شخصی رضا پهلوی اختصاص یافته است که مجموعه ای از سنگ های معدنی، کانی ها، مرجان ها و فسیل های گیاهی و حیوانی در آن دیده می شود. شاخص ترین سنگ این مجموعه قطعه شهاب سنگی از کره ی ماه است که توسط ریچارد نیکسون رییس جمهور اسبق امریکا به وی اهدا شد.

اشیاء دیگری که در این اتاق دیده می شوند عبارتند از:

مدرک پیشاهنگ شایسته متعلق به رضا پهلوی

مدرک پیشاهنگ کاردان (رضا پهلوی ) در سال 1354

ویترین مدور حاوی اشیاء شخصی و لوازم پیشاهنگی رضا پهلوی

کلکسیون حاوی حلقه های دستمال گردن هدیه به مناسبت سالروز تولد رضا پهلوی

فرش بافت یزد

پوست خرس قطبی اهدایی از کشور کانادا

صفحه شطرنج طراحی شده به شکل کتاب شاهنامه فردوسی با مهره هایی از جنس عاج

عکس های رضا پهلوی به همراه لیلا

عکسی از فرحناز پهلوی

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval

* فضای نمایشگاهی

فضاهای قسمت شمالی طبقه اول عمارت به نمایش اسناد مربوط به دوران احمدشاه و سازهای سلطنتی اختصاص یافته است. تصاویر احمد شاه و دست خط های وی در این قسمت موجود هستند .

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval

2- طبقه دوم

دسترسی به طبقه ی دوم از راه پله ای که در هال طبقه ی اول قرار دارد امکان پذیر است اما به دلیل حفظ استحکام ساختمان قابل بازدید نمی باشد.

طبقه دوم شامل یک اتاق موسیقی است که در زمان مهمانی ها از آن استفاده می کردند. قفسه چوبی ویترین دار در سراسر دیوارهای این فضا قرار دارد که در آنها تعدادی از آثار نگهداری می شوند. ایوان زیبای عمارت این طبقه را محصور کرده و در زمان های گذشته مبلمان های چوبی در آن وجود داشته است.

کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی
photo by Maryam Fallah | Karnaval
کوشک احمدشاهی

اطلاعات بازدید

کوشک احمدشاهی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار گرفته است و این مجموعه همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت ۹٫۰۰ تا ۱۷٫۰۰ قابل بازدید می باشد . توجه داشته باشید که باید فقط برای قسمت هایی که قصد بازدید از آنها را دارید بلیط تهیه کنید اما ورودی مجموعه اجباری می باشد.

هزینه های ورودی به شرح زیر است :

ورودی مجموعه              25000 ریال
موزه جهان نما             
  25000 ریال 
کاخ صاحبقرانیه              
تا اطلاع ثانوی تعطیل است
حوضخانه                       
تا اطلاع ثانوی تعطیل است  
کوشک احمدشاهی       
20000 ریال    
کاخ اختصاصی نیاوران  
  25000 ریال 
موزه کتابخانه سلطنتی  
20000 ریال    
موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران   
 20000 ریال    

بهای بلیط برای دانشجویان و بازنشستگان نیم بها می باشد.

برای اتباع خارجی قیمت ها متفاوت است :

ورودی مجموعه              150000 ریال
موزه جهان نما              
  150000 ریال 
کاخ صاحبقرانیه          
    تا اطلاع ثانوی تعطیل است
حوضخانه                       
تا اطلاع ثانوی تعطیل است  
کوشک احمدشاهی       
80000 ریال    
کاخ اختصاصی نیاوران    
150000 ریال 
موزه کتابخانه سلطنتی
  80000 ریال    
موزه خودروهای اختصاصی کاخ نیاوران  
   80000 ریال 

کوشک احمدشاهی
photo by M.h Honarkar

راه دسترسی

نشانی مجموعه نیاوران : تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

برای رسیدن به مجموعه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی چند راه دارید :

۱) با استفاده از مترو می توانید به تجریش بروید و از آنجا با تاکسی و اتوبوس به نیاوران بروید .

۲) از خط بی آر تی راه آهن – تجریش استفاده کنید و خودتان را به تجریش برسانید و با استفاده از وسایل نقلیه ی دیگر به نیاوران برسید .

۳) اکثر پایانه های تاکسیرانی دارای تاکسی هایی به مقصد تجریش هستند و می توانید از طریق آنها به تجریش و سپس با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به نیاوران بروید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با روابط عمومی مجموعه نیاوران به شماره ۱۵-۲۲۲۸۲۰۱۲ تماس بگیرید.

کوشک احمدشاهی

در پایان بازدید مجازی از کوشک احمدشاهی را تجربه کنید

پیشنهادات کارناوالی

مجموعه ی نیاوران چندین موزه و کاخ را در خود جای داده است. می توانید در صورت داشتن زمان گشتی در باغ بزنید و از بناهای دیگر هم بازدید کنید.

زمان پیشنهادی برای بازدید از کوشک احمدشاهی 30 دقیقه و  برای کل مجموعه 3 ساعت می باشد اما برای اینکه بتوانید بدون دغدغه از مجموعه بازدید کنید زمان بیشتری را اختصاص دهید. صبح ها زمان بهتری برای بازدید است و فرصت بیشتری برای شما فراهم می آورد. با شروع بازدید از صبح دیگر دغدغه ی محدودیت زمان را ندارید.

در بازدید از مجموعه مراقب کودکان باشید و نهایت دقت را به عمل آورید تا آسیبی به مجموعه و آثار آن وارد نکنید. به منظور علاقه مند سازی کودکان به موزه، مقاله چگونه یک کودک علاقه مند به موزه داشته باشیم ؟ را مطالعه کنید.

درخواست داریم که در صورت عکاسی در فضاهای سرپوشیده به هیچ وجه از فلاش استفاده نکنید چرا که با این کار روند پوسیدگی و فرسایش آثار را سرعت می بخشید.

آثار مجموعه را به هیچ وجه لمس نکنید؛ این کار ممکن است آسیب های جدی و غیر قابل جبرانی را به وجود بیاورد.

در صورت داشتن هر گونه سوال از راهنمایان موزه کمک بگیرید.

در صورت تمایل برای بازدید گروهی، سازمانی و اداری حتما هماهنگی های لازم را با روابط عمومی مجموعه انجام دهید.

در بیرون از مجموعه هم رستوران هایی برای صرف غذا وجود دارند و شما می توانید روزی به یاد ماندنی را برای خود خلق کنید.

سری هم به پارک نیاوران بزنید و از قدم زدن در این پارک هم لذت ببرید.

در محوطه ی مجموعه نیاوران گاهی برنامه های خاصی مانند کنسرت و نمایشگاه برگزار می شود، می توانید با مراجعه به سایت مجموعه  و یا تماس با روابط عمومی  از این برنامه ها اطلاع پیدا کنید.

کوشک احمدشاهی

موقعیت کوشک احمد شاهی بر روی نقشه

سخن آخر

از تماشای کوشک احمدشاهی لذت بردید؟

کدام یک از قسمت های آن را بیشتر دوست داشتید ؟

نظرتان راجع به معماری منحصر به فرد این عمارت چیست؟

تجربیات و نظرات خود را با دوستان کارناوالی خود به اشتراک بگذارید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به تهران
دیدگاه ها : 1
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....