آنتونی اسمیت | جهانگرد و جانورشناس انگلیسی

این بار در مشاهیر گردشگری با آنتونی اسمیت، جهانگرد و جانورشناس انگلیسی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

آنتونتی مجری مشهور برنامه دنیای فردا بود و مقالات و کتاب های او در سطح جهان شهرت داشت تا حدی که برخی از آن ها در روزنامه های معتبر دنیا از جمله دیلی تلگراف منتشر شده است. علاوه بر این ها جهانگردی را نیز به کارنامه وی اضافه کنید!

او برای تکمیل پایان نامه دانشگاه خود نخستین سفرهایش را آغاز کرد و برای پیدا کردن ماهی سفید کور، نوع خاصی از ماهی که در غار ها و آب های سرد زندگی می کند به ایران و شهر کرمان ( چوپا ر) سفر کرد. آنتونی در این سفر نتوانست ماهی کور را بیابد اما حاصل این سفر، سفرنامه ای 232 صفحه ای با عنوان "ماهی سفید کور در ایران "  بود که در سال 1953 میلادی به چاپ رساند. این کتاب به شکل عجیبی به شهرت رسید به چندین زبان اروپایی ترجمه شد.

عجیبترین اقدام او هم سفر در اقیانوس اطلس با یک قایق بادی در سن 82 سالگی بود!! هدف آنتونی از این سفر جلب توجه جهانیان به نیاز میلیون ها انسان به آب بهداشتی بوده است. علاوه بر این قصد داشت 50 هزار پوند برای امور خیریه جمع آوری کند.

تولد

آنتونی در 30 مارس سال 1926 میلادی در انگلستان چشم به جهان گشود.

زندگی

اسمیت در کوران جنگ جهانی دوم قصد داشت یک خلبان نظامی شود و دوره های خود را آغاز کرد. اما با پایان جنگ آموزش خلبانی وی نیمه تمام ماند و او فرصت شرکت در این جنگ بزرگ را به دست نیاورد. پس از جنگ در دانشگاه آکسفورد انگلستان به تحصیل در رشته جانورشناسی مشغول شد.

همان طور که پیش تر ذکر کردیم برای تکمیل پایان نامه خود به ایران سفر کرد و مستندی نیز درباره ی قنات در ایران ساخت که هنوز هم یکی از بهترین مستندهای این حوزه می باشد.

پس از سفر به ایران به نقاط مختلفی از جهان از جمله قطب شمال و آفریقا سفر کرد. 

اسمیت در سال 1385 باری دیگر به ایران و کرمان سفر کرد و خود را به قنات گوهر ریز در جوپار رساند. وی بلافاصله پس از رسیدن به قنات به دلیل علاقه زیادش به آن خود را در آب قنات انداخت!

او بسیار به جوپار علاقه مند بود. هنگامی که علت آن را جویا شدند اینگونه پاسخ داد :

" جوپار دروازه دنیا را به روی من باز کرد. از این جا بود که به 70 کشور سفر کردم و 30 جلد کتاب نوشتم. جوپار عشق اول من بود و کسی یافت نشده که عشق اول خود را فراموش کند. "

مرگ

آنتونی در 7 ژوئن سال 2014 میلادی به دلیل مشکلات تنفسی در شهر آکسفورد انگلستان درگذشت.

آنتونی اسمیت

آنتونی اسمیت در جوانی

آنتونی اسمیت

اسمیت در داخل قنات گوهر ریز

آنتونی اسمیت

آنتونی اسمیت و ماکت قایق بادی

آنتونی اسمیت

قایق بادی آنتونی اسمیت 

آنتونی اسمیت

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....