آبشار دودوزن خرمکش | دلبری طبیعت گیلان

امروز : ?

دمای کنونی : ?

بیشینه دما : ?

کمیـنه دما : ?

?

?

?

?

  • location_on گیلان، 24 کیلومتری شفت، منطقه خرم کش
نکات ضروری
سختی مسیر : نسبتا سخت
مسیر پیاده روی : 400 متر
نیاز به راهنمای آشنا با منطقه : نیاز ندارد
مدت پیشنهادی بازدید : 1 ساعت
بهترین فصل سفر : بهار و تابستان
مجوزهای قانونی برای بازدید : نیاز ندارد
حیوانات وحشی خطرناک در منطقه : ندارد
خطر گم شدن : ندارد
آنتن موبایل : دارد
هتل : 26.1 کیلومتر
فرودگاه : 55.8 کیلومتر
مسیر خاکی : ندارد
پارکینگ : 400 متر
مهمترین امکانات رفاهی : آلاچیق، سرویس بهداشتی، رستوران با غذاهای محدود
دسترسی به اینترنت : ندارد
رستوران : در نزدیکی آبشار با امکانات محدود
شهر مهم : 24 کیلومتر - شفت
نمایش همه نکات ضروری
آبشار دودوزن | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

باز هم آماده رفتن به سفری متفاوت شده ایم ...

سفری که از خیلی چیزها دورمان می کند و لحظات فراموش نشدنی را به ما هدیه می دهد. خستگی های مان را به جان می خرد و طبیعتی کم نظیر ما را در آغوش می گیرد. هر چه قدر که از شهر دور و دورتر می شویم آرامش قابل لمس تر می شود.

پیچ و خم جاده و خستگی راه در برابر زیبایی های بی بدیلی که انتظارمان را می کشد اصلا به چشم نمی آیند. به جاده می زنیم و راهی روستایی در شهر شفت استان گیلان می شویم. شهری که پیش تر از این نیز ما را با زیبایی های کم نظیر خود محسور کرده بود.

این بار به گوشه ای دیگر از این شهرستان می رویم تا آبشاری زیبا را در روستای خرُم کَش به تماشا بنشینیم. جایی که تصاویر و صداهای طبیعت لحظه ای هم رهایمان نمی کنند...

اگر تصمیم دارید که خستگی روزهای پرکار و مشغله را به در کنید و به دنبال مقصدی تازه هستید به شما سفر به آبشار دودوَزن را پیشنهاد می کنیم

با کارناوال همراه باشید...

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا سفر به آبشار دودوزن؟


  • آبشار دودوزن جاذبه ای کمتر شناخته شده در طبیعت گیلان است که می تواند برای تان آرامش به ارمغان بیاورد.
  • قرار گیری این آبشار در میان جنگلی انبوه و راه مناسب آن از جمله دلایلی است که این جاذبه را متفاوت جلوه می دهد.

مناسب برای


تمامی طبیعت گردان از آماتور تا حرفه ای

نامناسب برای


معلولان جسمی 

سالمندان دارای محدودیت های حرکتی

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

پای در مسیری رویایی می گذاریم ...

به محض فاصله گرفتن از جاده اصلی شفت و ورود به جاده آبشار، دیدنی ها آغاز می شود. در هر لحظه از حرکت تصویر تازه ای در جاده نقش می بندد آن قدر که شاید چندین بار توقف کنید و به تماشای ذره ذره این زیبایی ها بپردازید. طبیعت شمال ایران همیشه غافل گیر کننده است. در این جاده هم ممکن است نم باران به سراغ تان بیاید یا مه هوس عبور از عرض جاده را کند و گاهی هم حیوانات اهلی سد راه تان می شوند. برای رسیدن به دودوزن نباید عجله کرد، عجله کردن در چنین جاده ای بسیاری از تجربه های لذت بخش سفر را از شما می گیرد. صبور باشید و جرعه جرعه از معجون آرامشی که نصیب تان می شود بنوشید و لذت ببرید.

در کنار طبیعت، روستاها و اهالی با صفای شان هم بر لذت سفرتان می افزایند. ابتدا از کنار روستای احمدسر گوراب می گذریم و پس از آن، روستای شالماء، سفید نرگس، بازارچه علیسرا، بقعه آقا سید کاس و آقا سید رضی و سیاه نرگس را پشت سر می گذاریم تا به روستای خرم کش برسیم. چیزی که لحظه ای دست از سرتان بر نمی دارد صدای جوش و خروش رودخانه ای است که از آبشار سرچشمه می گیرد و با نوای آهنگینش تا پایان راه ما را همراهی می کند.

مسیر آبشار دودوزن | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval

تا پای آبشار قدم می زنیم...

24 کیلومتر از شهر شفت دور شده و به انتهای مسیر رویایی رسیده ایم. تابلوی آبشار در اینجا دیده می شود و مارا به گذر از مسیری سنگ فرش شده و پله ای دعوت می کند. به هر حال اگر خواستار دمی آسایش در طبیعت هستیم کمی پیاده روی چندان نفس گیر به نظر نمی رسد. پایین رفتن از پله ها نشان از ورود به اعماق دره ای دارد که آبشار را در خود جای داده است.

در میانه راه از کنار خانه های تخریب شده می گذریم که نشان از حضور زندگی در گذشته دارند. چشمه ای در میانه راه شما را به نوشیدن آبی گوارا دعوت می کند. در جای جای مسیر دست فروشان محلی، محصولات خود را به شما ارایه می دهند.

بعد از پشت سر گذاشتن قسمتی از مسیر سنگ فرش شده در 100 متری آبشار قرار می گیریم و اینجا جایی است که اولین و زیباترین تصویر از آن را می توانیم ببینیم.

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
آبشار دودوزن | Photo by : Ali Rahmanpour
Photo by : Ali Rahmanpour

آبشار دودوزن | سقوط با شکوه آب

آبشار دودوزن از آبشارهای زیبای استان گیلان است که در منطقه کوهستانی و ییلاقی سیاهمزکی قرار دارد. هنوز پژوهش های دقیقی در مورد این آبشار صورت نگرفته است و به همین سبب کسی ارتفاع دقیق آن را نمی داند اما عددی برابر 54 متر برای آن ذکر شده است. پوشش جنگلی انبوه، رودخانه های پر جوش و خروش، چشمه های آب و زیبایی های کم نظیر در حوالی این آبشار از جمله دلایلی است که گردشگران را به این منطقه می کشاند.

آب این آبشار از چشمه دودوزن سرچشمه می گیرد و پس از عبور از آبشار در رودخانه ای جاری می شود و زمین های روستایی پایین دست را سیراب می کند. زمین شناسان بر این باورند که عمر این آبشار زیبا به 100تا 150 سال می رسد.

آبشار دودوزن خرمکش | Photo by : Alireza Ali
Photo by : Alireza Ali
آبشار دودوزن خرمکش | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
تفریحات در آبشار دودوزن

امکانات تفریحی خاصی در حوالی این آبشار وجود ندارد اما در سفر به آبشار دودوزن می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- آب بازی

 خیس شدن در آب یکی از تجربیاتی است که در نزدیکی آبشارها لحظاتی شاد را برای گردشگران می آفریند. پس نگران خیس شدن نباشید و تن به آب بزنید تا لحظات تان به یاد ماندنی تر شوند. رفتن به نزدیکی دیواره آبشار گرچه کمی خطرناک است اما لذت خاص خود را دارد. اگر کفش  و قدرت بدنی مناسب دارید رفتن به کنار دیواره آبشار را تجربه کنید. در محلی که آبشار به آن می ریزد حوضچه ای کوچک ایجاد شده که وسوسه شیرجه در آن را برای بعضی گردشگران ایجاد می کند. برخی دل به دریا می زنند و این کار را امتحان می کنند اما به دلیل خطراتی همچون عمق نامعلوم این حوضچه و وجود سنگ های تیز این کار توصیه نمی شود.

2- عبور از پل چوبی

یکی از قسمت های جالب توجه در محوطه آبشار وجود یک پل چوبی است که امکان عبور از عرض رودخانه را برای تان فراهم می کند. می توانید روی این پل بایستید و از تماشای آبشار از نمایی متفاوت لذت ببرید.

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 3- فرود از آبشار

برخی از افراد که به دنبال خلق هیجان هستند به آبشار دودوزن می آیند تا سقوط از آن را تجربه کنند. البته برای این کار باید تجربه لازم را داشته باشید و ابزار و وسایل مورد نیاز را همراه تان ببرید.

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

 4- پیک نیک و عکاسی

قدم زدن در محوطه آبشار و برپا کردن پیک نیک از دیگر تفریحاتی است که روزی بسیار خاطره انگیز را برای تان رقم می زند. طبیعت پیرامون آبشار، دارای مناظر بسیار چشم نوازی است که شما را به ثبت تصاویر ترغیب می کند. پس در صورت آشنایی با اصول عکاسی از آبشار می توانید تصاویر بسیار زیبایی را ثبت کنید.

آبشار دودوزن | Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
Photo by : Bahareh Fallah | Karnaval
آبشار دودوزن | Photo by : Mehran Davoodzade
Photo by : Mehran Davoodzade

کجا بمونیم؟

در سفر به این آبشار گزینه های بسیاری برای اقامت پیش روی شما قرار می گیرند. می توانید در قلعه رودخان، ماسوله، فومن و یا روستای امامزاده ابراهیم در هتل ها یا خانه های محلی اقامت کنید و بازدید از آبشار را در برنامه سفرتان بگنجانید. کمپ در طبیعت نیز یکی از انواع اقامتی است که امکان تجربه آن را دارید.

آبشار دودوزن خرمکش | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات

مسیر دسترسی تا نزدیکی آبشار آسفالته و مسیر پیاده روی تا پای آبشار سنگفرش است.

در کنار آبشار سرویس بهداشتی وجود دارد و همچنین قسمتی به عنوان نماز خانه در نظر گرفته شده است.

بوفه کوچکی برای خرید برخی خوراکی ها و آب معدنی نیز وجود دارد.

کلبه ای کوچک با آلاچیق های اطرافش، غذاهای محلی محدودی را به مسافران ارایه می کند.

آبشار دودوزن | Photo by : Sona Moayedzade
Photo by : Sona Moayedzade

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین زمان سفر به دودوزن محسوب می شود چرا که به دلیل کوهستانی بودن منطقه، آب و هوای آن بسیار خنک و مطبوع است.

بهار و تابستان: به دلیل قرار گیری آبشار در منطقه ای کوهستانی آب و هوای خنک انتظار شما را می کشد.

پاییز: منطقه جنگلی لباس رنگینی به تن می کند که بر جلوه های آبشار می افزاید.

زمستان: یخ زدگی و پوشش سپید برف نیز در زمستان مهمان منطقه می شود و زیبایی های خاص خودش را دارد. 

آبشار دودوزن | Photo by : Sadegh Jam
Photo by : Sadegh Jam
آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس: استان گیلان، 24 کیلومتری شفت، منطقه خرم کش

راه دسترسی: برای رسیدن به آبشار به سوی شهرستان شفت بروید و از طریق جاده شفت از مرکز این شهرستان عبور کنید. با پشت سر گذاشتن بلوار کشاورز و ورود به جاده نصیر محله به سیاهمزکی در مسیر آبشار قرار می گیرید و از کنار روستاها می گذرید.

2 کیلومتر مانده به روستای توسه، روستای خرم کش را می بینید و پس از 700 متر دورشدن از آن  تابلویی را می بینید که نشان می دهد 800 متر با آبشار فاصله دارید، کافی است 300 متر دیگر را با اتومبیل طی کنید تا مسیر آسفالته به پایان برسد. حالا به پاهای تان تکیه کنید و قدم در مسیر سنگفرش شده بگذارید تا به آبشار برسید.

در انتهای مسیر آسفالته متوجه پلی مابین مسیر خاکی و ماشین رو و مال رو می شویم. تابلویی وجود دارد که به ما نشان می دهد بقیه مسیر تا پای آبشار درحال ساخت و بازسازی است و در آینده دسترسی به پای آبشار را با اتومبیل ممکن می کند.

مسیر آبشار دودوزن | Photo by : Parinaz Jahanmehmani | Diyarmirza
Photo by : Parinaz Jahanmehmani | Diyarmirza

دیدنی های اطراف

شما می توانید از جاذبه هایی که در اطراف آبشار دودوزن قرار دارند نیز لذت ببرید. تعدادی از این جاذبه ها عبارتند از:

دریاچه سقالکسار در فاصله حدود 40 کیلومتری

قلعه رودخان در فاصله حدود 30 کیلومتری

روستای امامزاده ابراهیم در فاصله حدود 46 کیلومتری

نام گذاری آبشار

نام این آبشار از جلوه آن در روزهای بارانی مه آلود آمده است. در زمان بارش باران به دلیل افزایش میزان آبِ آبشار، شدت جوش و خروش آن بیشتر و در اثر شدت برخورد با آب حوضچه مقداری از آب نیز به سمت بالا پرتاب می شود. مه نیز به این طبیعت اضافه شده و گویی دودی سفید کل آبشار را در بر می گیرد به طوری که حوضچه پای آن دیده نمی شود. این تصویر ایجاد شده باعث نام گذاری این آبشار به این صورت شده است.

 

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در مسیر رسیدن به آبشار از زیبایی ها لذت ببرید اما احتیاط در رانندگی را فراموش نکنید.

پنیر این منطقه بسیار معروف است. با خرید آن و دیگر محصولات محلی همچون عسل، نان محلی، لبنیات و دست بافته های روستاییان هم به اقتصاد محلی کمک می کنید و هم خاطرات شیرین بیشتری می سازید.

از آب چشمه در میانه راه نوش جان کنید و از این هدیه طبیعت بهره مند شوید.

در پایان مسیر آسفالته مغازه ای برای خریدن خوراکی و رفع برخی نیازها وجود دارد. پیشنهاد می کنیم که قبل از ورود به مسیر سنگفرش شده هر آنچه می خواهید را تهیه کنید تا به مشکل بر نخورید.

یادتان نرود که مهربانی شما با طبیعت آن را برای آیندگان و نسل های بعدی حفظ خواهد کرد. پس مراقب این موهبت خداوند باشید.

آبشار دودوزن | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

ویدیویی از آبشار دودوزن را تماشا کنید

سخن آخر

باز هم گوشه ای دیگر از طبیعت ایران عزیزمان را از نظر گذراندیم و غرق در زیبایی های آن شدیم. از این سفر لذت بردید؟ آیا با این جاذبه تماشایی آشنایی داشتید؟

اگر اهل گیلان هستید برای مان از طبیعت زیبای این منطقه دیدنی و جاذبه هایش بگویید و دوستان کارناوالی در تجربه های خود سهیم کنید.

اگر تا به حال سفر به شفت و بازدید از آبشار دودوزن را تجربه کرده اید، از خاطرات خود بنویسید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به شفت
دیدگاه و تجربه سفر
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

پرسش و پاسخ
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....

X