کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Chabahar-Gavater Road, Chabahar, Sistan and Baluchestan Province, Iran
 • آدرس : استان سیستان و بلوچستان، چابهار، کیلومتر 40 جاده چابهار به گواتر
 • ساعت دسترسی : امروز یکشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • امتیاز کارناوال : 4.7
 • امتیاز گوگل : 4.9
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 1 تا 24 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

کوه های مریخی چابهار | سفری فضایی در ایران

می دانستید می توانید بر روی خاک ایران، چهره مریخ را ببینید؟ کافیست راه تان را به سوی کوه های مریخی چابهار کج کنید؛ مکانی عجیب و شگفت انگیز که شما را به سفری فضایی دعوت می کند. این کوه ها که به کوه های مینیاتوری هم شهرت دارند از دیدنی های چابهار به شمار می روند و گردشگران زیادی را به سوی خود می کشانند. اگر می خواهید بدانید مقصودمان از کوه های مریخی چیست و از چه جاذبه ای سخن می گوییم، با کارناوال همراه باشید و همه چیز را درباره این جاذبه بدانید.

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Amir Hossein Hosseini
Photo by : Amir Hossein Hosseini

چرا کوه های مریخی چابهار؟


 • کوه های مریخی چابهار جلوه ای شگفت انگیز از طبیعت ایران هستند که تصویری از مریخ را در ذهن تداعی می کنند.
 • جاده ای که شما را به کوه های مریخی می رساند یکی از زیباترین جاده های ایران به شمار می رود.
 • با رفتن به سوی کوه های مریخی، به منطقه ای قدم می گذارید که آسمان شبش شهرت زیادی دارد و جلوه ای تماشایی را پیش روی تان می گذارد.
 • وجود کمپ گردشگری در حوالی این کوه ها، باعث می شود تا از بابت اقامت و دسترسی به امکانات نیز خیال تان راحت باشد.
کوه های مریخی چابهار | Photo by : Mohsen Jalali
Photo by : Mohsen Jalali

در مسیر کوه های مریخی | گذر از جاده ای تماشایی

چابهار به خودی خود یکی از شهرهای زیبای ایران به شمار می رود؛ مکانی آرام در همسایگی دریای عمان که حال و هوایی خاص دارد. از این شهر راه شهرک مسکونی گواتر را پیش می گیریم و به جاده می زنیم. در سمت راست آبی دریا و تلالو نور در آن، نگاه مان را به سوی خود می کشاند. در این جاده ادامه می دهیم تا اینکه رنگ صورتی دریاچه ای را می بینیم که به لیپار شهرت دارد. دریاچه ای که ما را برای توقفی هر چند کوتاه گول می زند. سپس دوباره چشم مان به سواحل زیبای عمان می افتد و کم کم در میانه های جاده به کوه های مریخی می رسیم که نشانه اش کمپ گردشگری آن است.

حالا در جاده ای هستید که از یک سو کوه های مریخی با رنگ رویایی خود شما را احاطه کرده اند و در سوی دیگر منظره خیال انگیز ساحل و دریا و ماسه های سرخ با درختچه های بيابانی به چشم تان می خورد. برای همین است که اینجا یکی از زیباترین جاده های ایران و زیباترین جاده استان لقب گرفته است. این تصویر تنها در چابهار به حقیقت می پیوندد و به یکی از زیباترین خاطره های تان تبدیل می شود.

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Amin Rahmani | IRNA
Photo by : Amin Rahmani | IRNA

آشنایی با کوه های مریخی چابهار | سیاره ای دیگر در ایران

حدود 35 تا 40 کیلومتر از شهر چابهار دور می شویم و در کنار جاده چشم مان به یکی از شگفتی های طبیعت ایران می افتد که با عنوان کوه های مریخی یا مینیاتوری شناخته می شود و در زبان محلی به کالانی یا آریا شهرت دارد. کوه های مریخی دقیقا سمت چپ جاده چابهار به گواتر دیده می شوند؛ جایی در حوزه دهستان کهیر در شهرستان ساحلی کنارک. با رسیدن به این اثر طبیعی گویی سیاره ای دیگر پیش روی مان قرار دارد و به راحتی می توانیم آن را لمس کنیم...

کوه های مریخی رنگی میان طوسی و سفید دارند و با تغییر نور روز، رنگ های متفاوتی به خود می گیرند. قدمت این کوه ها به 4 تا 5 میلیون سال قبل باز می گردد و رشته کوهی را تشکیل می دهند که ده ها کیلومتر به سمت شرق امتداد دارد. این رشته کوه در ادامه کوه های زاگرس شکل گرفته و کوه هایی را با ارتفاع متفاوت در خود جای داده است؛ در جایی شاهد کوه های 5 متری هستیم و در نقطه ای دیگر به ناگاه ارتفاع آن ها از 100 متر هم تجاوز می کند. جالب ترین نکته این کوه ها، سختی و مقاومت آن هاست به گونه ای که برای بالا رفتن از آنها باید تجربه صخره نوردی داشته باشید.

فسیل‌ صدف و ماهی و نهنگ در برخی نقاط این منطقه پیدا می شوند و یکی از جذابیت های کوه های مریخی به شمار می آیند. این احتمال وجود دارد که کوه ها زمانی غرق در آب های عمان بوده اند و یا جزر و مد دریا خودش را به این منطقه رسانده و اثرش را این گونه بر جای گذاشته است.

یکی از ویژگی هایی که می تواند در تصمیم شما برای سفر به این کوه ها تاثیرگذار باشد، یک کمپ گردشگری است که در منطقه وجود دارد و امکانات خوبی را به شما ارائه می دهد. در ادامه بیشتر برای تان از کوه های مریخی می گوییم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان می گذاریم.

خوشگذرانی در کوه های مریخی

در سفر به کوه های مریخی از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- گشت و گذار در فضای مریخی

سفر به کوه های مریخی مانند این است که قدم بر روی سیاره ای دیگر می گذارید. پس به جای جای این سیاره بروید و با ذهن کنجکاو خود همه جای آن را کشف کنید. مناظر مختلفی در گوشه و کنار آن منتظر شما هستند. خیال تان را پرواز دهید و دقایقی خود را بر روی مریخ تصور کنید. ذهن تان را پرواز دهید تا برای خودش قصه ببافد، اشکال تازه در میان کوه ها پیدا کند و رمز و رازهای تازه را بیابد.

2- عکاسی

در سفر به کوه های مریخی، دوربین یا گوشی هوشمندتان را فراموش نکنید. فکر می کنید چند جای دیگر، چنین منظره شگفت انگیزی وجود دارد و چه قدر ممکن است که چنین چیزی را دوباره ببینید. پس در این سفر تصاویر خوبی را ثبت کنید تا برای همیشه جلوه زیبای این مریخ زمینی را به خاطر بسپارید.

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Mohsen Jalali
Photo by : Mohsen Jalali

3- تماشای آسمان شب

اگر می توانید، به گونه ای برنامه ریزی کنید که شب را در حوالی این کوه ها به صبح برسانید یا حداقل دقایقی از شب را در آنجا حضور داشته باشید. کوه های مینیاتوری در منطقه ای واقع شده اند که افق وسیعی دارد و به گفته کارشناسان آسمان این نقطه به شما قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را می دهد. پس اگر از علاقه مندان ستاره نگری هستید و یا می خواهید آسمان شب را زیباتر از همیشه ببینید بار و بندیل تان را همراه خود به کوه های مریخی ببرید و شب را در آنجا بگذرانید.

4- صخره نوردی

شاید دل تان بخواهد این کوه های مریخی را فتح کنید؛ چرا که نه؟ اگر به اصول سنگ نوردی آشنایی و تجهیزات آن را نیز دارید می توانید این تجربه متفاوت را برای خود رقم بزنید.

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Ali Kasiri
Photo by : Ali Kasiri

امکانات

شاید تصور کنید که در کوه های مریخی به امکانات خاصی دسترسی ندارید اما باید بدانید که در حوالی این کوه ها یک کمپ گردشگری وجود دارد که امکانات زیر را در خود جای داده است:

دو سالن ویژه اردوهای دانش آموزی

فضای سبز

سرویس های بهداشتی

۶ سوئیت

آلاچیق

سکوی ویژه رصد ستارگان

کمپ کوه های مریخی چابهار | Photo by : Mohammad Hassan Ettefagh
Photo by : Mohammad Hassan Ettefagh

اقامت در سفر به کوه های مریخی

اگر کوه های مریخی را به عنوان جاذبه ای که باید از آن بازدید کنید، انتخاب کرده اید، نگران شب مانی و اقامت در حوالی این کوه ها نباشید. شما می توانید در کمپ گردشگری کوه های مریخی بمانید و یا با بردن چادر و کیسه خواب و سایر وسایل، کمپ خودتان را در محلی مناسب برپا کنید.

اگر هم اهل ماندن در کمپ و چادر نیستید، به چابهار بروید و در هتل اقامت کنید. 

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Hich o Kooch
Photo by : Hich o Kooch

بهترین فصل سفر

چابهار بندری با آب و هوای آن همیشه بهاریست. پس در هر زمان از سال که خواستید می توانید به تماشای کوه های مریخی و دیگر جاذبه های این بندر بروید.

فقط به یاد داشته باشید که در جوار کوه های مریخی سایه پیدا نمی شود پس در صبح زود یا به هنگام غروب راهی آن شوید.

راه دسترسی

آدرس: چابهار، جاده چابهار به گواتر

دسترسی به کوه های مریخی بسیار آسان است، همین که وارد جاده چابهار به گواتر شوید و حدود 35 تا 40 کیلومتر برانید، می توانید این اثر شگفت انگیز را ببینید.

دیدنی های اطراف

در چابهار می توانید به سراغ دیدنی های دیگر نیز بروید. در اینجا نام این جاذبه ها و فاصله شان از کوه های مریخی را برای تان آورده ایم:

دریاچه صورتی چابهار | 15.7 کیلومتر

روستای تاریخی تیس | 46.9 کیلومتر

روستای بریس | 25.6 کیلومتر

این شاهکار از کجا آمده است؟

کوه های مریخی از نظر زمین شناسی نوعی بَدبوم یا سرزمین بد یا بدلند (Badland) به شمار می آیند که برای کشاورزی یا زمین چراگاهی فاقد ارزش هستند. بدبوم به نواحی مرتفع و خشکی گفته می شود که باران های سنگین، آنها را به دره های تنگ عمیقِ بریده شده تبدیل کرده است. ریزش های جوی معمولا در این نواحی به حدی کم است که نمی تواند حافظ پوششی کافی از علف یا سایر گیاهان باشد و به همین سبب به سرزمین های بد شهرت یافته اند.

شیارها و تراش های موجود بر روی کوه های رسوبی حکایت از فرسایش در طول هزاران سال دارد که این چنین هنرمندانه تصویری زیبا را نقش کرده است. این کوه ها سالیان دراز را به زیر خروارها خاک گذرانده اند تا اینکه تغييرات جوی و آب و هوايی و باران های موسمی‏، فرصت بیرون آمدن و رونمایی از چهره شان را داده اند. البته نشانه هایی مثل وجود صدف و بقایای جانداران در این کوه ها نشان می دهد که این پدیده مدتی را نیز در زیر دریای عمان که بخش کوچکی از اقیانوس هند محسوب می شود، به سر برده است.

این کوه ها از رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی ها) به همراه ماسه و خاک رس تشکیل شده و به سبب این جنس رسوبی و نوع خاص فرسایش همچون اشکالی شبیه به ناهمواری های سطح مریخ به نظر می رسند. بررسی ها نشان می دهند که بافت کوه های مینیاتوری از ماسه سنگ و مارن است و به دوره سوم زمین‌ شناسی، یعنی ۵- ۴ میلیون سال پیش تعلق دارند.

علت وجود اشکال گوناگون در این پدیده چیست؟

شکل های متفاوت و گوناگون این پدیده در اثر فرسایش سریع بادی و آبی به وجود آمده است. این نوع فرسایش بر خلاف فرسایش های آرام، زمین را پر از دندانه های ریز و درشت می کند و فرصت رشد را از گیاهان می گیرد. وقتی پای مقاومت نامساوی لايه های زمين نیز وسط باشد سر و کله ستون های کلاهک دار و کوه هایی که گویی با چاقو بریده شده اند نیز پیدا می شود و بر شگفتی منظره می افزاید. 

پوشش گیاهی و جانوری

به دلیل ساختار منطقه، اثر زیادی از گیاهان در آن به چشم نمی خورد اما می شود به انتظار دیدن جانوران نشست و از تماشای شان لذت برد. پرندگانی همچون فلامينگو، عقاب دشتی، حواصيل و تيهو در نزدیکی کوه های مریخی به زندگی ادامه می دهند و زیبایی منطقه را دو چندان کرده اند.

توصیه های کارناوالی

کوه های مریخی جاذبه ای شگفت انگیز در ایران عزیزمان هستند و هرگونه آسیب به آنها ضربه ای را به بدنه طبیعت این سرزمین وارد می کنند. اگر راهی این جاذبه شدید زباله ای از خود به جای نگذارید و تمام تلاش تان را بکنید که بدون کوچک ترین آسیبی، محل را ترک کنید.

کوه های مریخی چابهار | Photo by : Mohsen Jalali
Photo by : Mohsen Jalali

سخن آخر

راهی جنوب شرقی ایران شدیم و در جوار دریای عمان به تماشای پدیده ای حیرت انگیز نشستیم. حالا شما هم می توانید تجربه های تان را از سفر به این خطه با ما در میان بگذارید و آنچه از سفرتان در ذهن دارید را با ما شریک شوید.

آیا تا به حال به چابهار سفر داشته اید؟

از کوه های مریخی دیدن کرده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در چابهار می شناسید؟

آیا منظره ای چنینی در جای دیگر ایران سراغ دارید؟

منتظر دیدگاه های تان هستیم.

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • جلوه ای متفاوت از طبیعت
 • فرصت تماشای ساختاری شبیه به مریخ
 • وجود یک کمپ گردشگری

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
 • توجه کم مسئولان به ایجاد امکانات گردشگری
 • نظارت کم بر روی میزان ورود گردشگران
نکات کلی
کوه های مریخی چابهار


نقشه و مسیریابی
کوه های مریخی چابهار