کارناوالِ جدیدی در راه است
خبرم کن arrow_back

نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Zhavehrud Rural District, Central District of Kamyaran County, Kordestan Province, Iran
 • آدرس : استان کردستان، 48 کیلومتری شمال غرب کامیاران، دهستان ژاورود، روستای پالنگان
 • ساعت دسترسی : امروز جمعه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • هزینه : به ازای هر ماشین 5000 تومان
 • امتیاز کارناوال : 4.4
 • امتیاز Trip Advisor : 4.5
 • سطح هزینه : ارزان $
 • مدت پیشنهادی بازدید : 2 تا 24 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

روستای پالنگان کردستان | ماسوله ای بر قامت کوه ها

راهی روستایی شگفت انگیز هستیم در میان دو کوه...

به جایی می رویم که تاریخ و طبیعت و فرهنگ رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و هر گوشه اش رازی را در سینه پنهان کرده است. خانه هایی را خواهیم دید که با تمام سادگی شان، صفا و صمیمیتی دلنشین را در خود دارند. اینجا همان جایی است که می توانید در صفایش غرق شوید، همه دغدغه ها را دور بریزید و جانی تازه بگیرید.

به روستایی سفر می کنیم که با معماری پلکانی و در یک منطقه کوهستانی شکل گرفته و چشمان بسیاری را خیره ساخته است. با کوچه هایش که هم‌قدم می شویم چهره سرشار از محبت روستاییان با لبخندی شیرین و مهربان به استقبال مان می آید. صدای آب در همه جای روستا به گوش می رسد و حال و هوایی عجیب را برای مان به ارمغان می آورد. همه چیز در اینجا رنگ دیگری دارد و طعمی تازه از زندگی را به ما می چشاند.

امروز قصد سفر به استان کردستان و شهرستان کامیاران را داریم. جاده ای پیچ در پیچ و رویایی را پشت سر می گذاریم تا به مقصد برسیم. روستای پالنگان با همه دیدنی هایش انتظار ما را می کشد...

با کارناوال در سفر به این روستا همراه باشید...

روستای پالنگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
روستای پالنگان | Photo by : Seyyed Mosleh Pirkhazraeian | IRNA
Photo by : Seyyed Mosleh Pirkhazraeian | IRNA

چرا سفر به روستای پالنگان؟


 • معماری پلکانی روستا شما را به یاد ماسوله می اندازد اما این بار این ماسوله دیدنی در قلب کوه شکل گرفته است.
 • رودخانه ای خروشان روستا را به دو نیم تقسیم می کند و تصویری دیدنی را به شما هدیه می دهد.
 • تجربیات خوشمزه ای در این روستا انتظار شما را می کشد که یکی از آنها ماهی کبابی معروف پالنگان است.
 • مردم مهربان این روستا به خوبی از شما میزبانی می کنند و هم صحبتی با آنها به خاطره ای ماندگار برای تان بدل خواهد شد.
 • پالنگان مقصدی ناب برای دور شدن از دغدغه های شهری و کسب آرامش است و تجربه ای ناب برای شما به ارمغان می آورد.

آشنایی با روستای پالنگان | تاریخ در قلب طبیعت

جاده پیچ در پیچ که به پایان می رسد گویی سرزمینی دیگر در پیش چشم مان ظاهر می شود. به هر گوشه ای که می نگریم جاذبه ای توجه مان را جلب می کند. گویی در ابتدای اورامان کردستان و در میان دره تنگی ور، زندگی به سبکی خاص در جریان است. خانه هایی که بر قامت کوه جای گرفته و با چیدن سنگ ها بر روی هم به صورت پلکانی ساخته شده اند. در این میان رودخانه ای با گذر از میان روستا آن را به دو نیم تقسیم کرده است و صدای جوش و خروشش به گوش می رسد. 

از کوه و رودخانه و دره که بگذریم بقایای بر جای مانده از خانه های قدیمی، تاریخ را فریاد می زنند و نشان از قدمت این روستا دارند. مردم با لبخندی مهربان از تازه واردان استقبال می کنند و تمام تلاش شان را به کار می گیرند تا میزبان خوبی باشند. ردپای فرهنگ و تاریخ در روستای پالنگان باعث شده است تا مسوولان آن را با شماره 31221 در فهرست آثار ملی جای دهند. 

پالنگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

دیدنی های روستای پالنگان

روستای پلکانی پالنگان دیدنی های زیادی دارد تا به مسافرانش عرضه کند و اوقات خوشی را برای شان رقم بزند. در ادامه به مرور این جاذبه ها خواهیم پرداخت:

1- معماری پلکانی

پالنگان در میان کوه و به صورت پلکانی شکل گرفته است. در معماری این روستا پشت بام خانه پایینی به عنوان حیاط منزل بالایی مورد استفاده قرار می گیرد و همبستگی و وابستگی میان ساکنان در اوج خود به چشم می خورد. مصالح به کار رفته در ساخت خانه ها، بومی و اغلب سنگ ها هستند که به روش خشکه‌چینی بر روی هم قرار گرفته اند. روش خشکه‌چینی به روی هم یا کنار هم چیدن سنگ یا عناصر ساختمانی اتلاق می شود که به شکل منظم بدون استفاده از ملات صورت می گیرد.

این خانه های سنگ چین نشان از دانش کهن خانه سازی پیشینیان دارد که نوع معماری را با فرهنگ مردم و شرایط جغرافیایی ترکیب و انسان را با طبیعت هماهنگ کرده است. برای ساخت خانه ها بدنه کوه را تراشیده اند تا فضایی را ایجاد کنند و بعد در آن فضاها خانه های سنگی را بنا کرده اند.

2- جاذبه های طبیعی روستا

پالنگان و اطراف آن مانند سایر مناطق کردستان طبیعتی زیبا و تماشایی دارد. باغ های زیبا در بخش غربی روستا، جلوه خاصی به آن بخشیده اند و چشم اندازی سرسبز را به نمایش می گذارند.

20 چشمه جوشان در دره تنگی ور و در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان وجود دارند که آب زلال خود را از قلب زمین در رودخانه تنگی ور جاری می سازند. در میانه راه آبشارهای دیدنی به چشم می خورند که بر زیبایی منطقه می افزایند. این رودخانه بعد از پشت سر گذاشتن روستا در حدود 300 متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می ریزد.

3- قلعه پالنگان و جاذبه های تاریخی

قلعه پالنگان که در بالای کوه و در کنار روستا قرار دارد تاریخ را برای بازدیدکنندگان به تصویر می کشد. درست است که پژوهش های زیادی در مورد این قلعه صورت نگرفته است؛ اما آنچه صحیح به نظر می رسد حکایت از آبادانی قلعه تا قرن دهم هجری قمری دارد. همچنین اسناد تاریخی، تخریب قلعه به دستور شاه صفی در سال 1046 را تایید می کنند اما در مورد بنیانگذار و سازنده آن اتفاق نظری وجود ندارد. این قلعه در 800 متری جنوب شرقی پالنگان قرار دارد و آثار اتاق ها، آتشکده و پل های قدیمی هنوز هم در آن دیده می شوند.

بقایای مساجد، منازل قدیمی و گورستان تاریخی نیز حرف هایی برای گفتن دارند و علاقه مندان را به سوی خود جلب می کنند.

4- جلوه های فرهنگی | بازی ها و آداب و رسوم

به هنگام تابستان و بهار که هوا رو به اعتدال و گرمی می گذارد عشایر کُرد قدم به این منطقه می گذارند و با اجرای مراسم سنتی خود همچون موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه حال و هوای خاصی را در پالنگان ایجاد می کنند.

روشن کردن و چرخاندن مشعل ها و همچنین روشن کردن آتش بر بلندی های روستا از مراسمی است که در اسفند ماه و برای استقبال از نوروز برگزار می شود و با ساز و آواز، رقص و پایکوبی همراه است. همچنین مراسم خاصی در طول سال همچون مراسم مذهبی، شب یلدا و ... گردشگران را به سوی این روستا می کشاند.

 پاییز و زمستان که ایام غیرِ کاری ساکنان روستا محسوب می شود سر و صدای بازی های محلی مانند اسب سواری، گرزبازی، غل غلان، بارباران، کوشه کوشه و چاک چاک در کوچه های روستا طنین انداز می شود و شادی و نشاط را به ارمغان می آورد.

 یکی از دیدنی ترین مراسم روستا رقصی است که به آن هل پرکی می گويند که هر حرکت آن نمادی از رزم در گذشته را به نمایش می گذرد. حتما نباید بساط عروسی به پا باشد تا این رقص در روستا انجام شود. در هر زمانی که به روستا بروید ممکن است شاهد این رقص باشید.

ویدیویی از مراسم نوروز در روستای پالنگان

 

 

تفریحات در روستای پالنگان

در پالنگان می توانید به انجام تفریحات زیر مشغول شوید:

گشت و گذار و عکاسی: تماشای معماری روستا و چشم انداز آن و شنیدن صدای گذر آب از میان روستا آن قدر جذاب هستند که شما را به سوی پالنگان بکشانند. سوژه های زیادی در پالنگان انتظار لنز دوربین شما را می کشند. تصاویر به یاد ماندنی زیادی را می توانید از این روستای منحصر به فرد و مناظر طبیعی اش ثبت کنید. اگر خوش شانس باشید شاید بتوانید در بازی های سنتی مردم روستا هم شرکت کنید و هم‌بازی آنها شوید.

پیک نیک و آب بازی: گذراندن یک روز خاطره انگیز در کنار دوستان یا خانواده خاطرات خوشی را برای شما رقم می زند پس می توانید لوازم پیک نیک را بردارید و به سوی طبیعت این منطقه بروید. آب بازی و شیطنت در نزدیکی آبشارها بسیار لذت بخش است و خاطرات خوشی را به شما هدیه می کند.

شکم گردی: یکی از جاذبه هایی که مسافران را راهی پالنگان می کند طعم خوش ماهی کبابی های آن است. رستوران های کوچکی در کنار رودخانه سیروان شکل گرفته اند که غذاهای محلی را برای تان سرو می کنند. در کنار ماهی کبابی که با سبزیجات مخصوص طبخ می شود می توانید از طعم دلمه های سنتی روستا، آش دوغ و خوراکی های خوشمزه دیگر نیز لذت ببرید.

شب نشینی: در پالنگان فکر خوابیدن را از سرتان بیرون کنید. وقتی که شب از راه می رسد روستا جلوه ای بی نظیر دارد. اگر محلی که برای اقامت انتخاب کرده اید، چشم انداز خوبی به روستا داشته باشد می توانید در کنار لذت بردن از سکوت شب و البته صدای حیوانات نگاهی هم به خانه های روستا داشته باشید که با روشن شدن چراغ های شان جلوه ای تازه پیدا کرده اند. اگر به سوی یکی از رستوران های روستا بروید، صاحبان شان هم صحبت خوبی برای شما خواهند شد و قصه های جالبی را برای تان خواهند گفت.

اقامت در روستای پالنگان

مسافرخانه ها و هتل ها به پالنگان راه پیدا نکرده اند؛ اما نگران اقامت نباشید. تجربه نابی از اقامت را می توانید در خانه های سنتی روستا برای خود رقم بزنید. با هزینه ای مناسب می توانید گزینه های خوبی را در میان خانه های پلکانی روستا بیابید و شبی را مانند روستاییان بگذرانید. همچنین می توانید در شهرهای نزدیک روستا اقامت کنید؛ اما توجه داشته باشید که اولین مهمانسرا 110 کیلومتر با پالنگان فاصله دارد. کمپ در طبیعت از دیگر گزینه های شما برای اقامت در پالنگان است.

پالنگان در شب | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات روستای پالنگان

در پالنگان امکانات نسبتا خوبی برای گردشگران وجود دارد. توجه داشته باشید که سطح هیچ یک از این امکانات لوکس نیست و باید کیفیتی متناسب با فضای روستایی انتظار داشته باشید. یادتان باشد که اگر یک روستا امکاناتی شهری داشته باشد دیگر آن تجربه ناب را برای تان نخواهد داشت. امکاناتی که در پالنگان می توانید بر روی آنها حساب باز کنید عبارتند از:

 • سرویس بهداشتی
 • مسجد
 • خانه های محلی برای اقامت
 • خودپرداز بانک کشاورزی
 • مغازه های کوچک و محلی
 • رستوران ها و قهوه خانه ها
پالنگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سوغات و صنایع دستی پالنگان

کشک محلی، گیوه، روغن و عسل طبیعی از جمله سوغاتی های پالنگان هستند که در منطقه شهرت خاصی دارند. تهیه ماهی از واحد شیلات در کنار روستا نیز توسط مسافران صورت می گیرد. البته در فصل مناسب میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر نیز در این روستا قابل تهیه هستند.

 گیوه بافی، جاجیم بافی و موج بافی از جمله صنایع دستی روستا به شمار می روند که زنان با عشق به آن مشغول هستند و محصولات شان را به گردشگران عرضه می کنند. موج یا رختخواب پیچ، دست بافته ای با طرح های متنوع است که ماده اولیه آن پشم است و در ماه‏ های سرد سال به عنوان روانداز کاربرد دارد. 

 | Photo by : Bakhtiar Samadi | FARS
Photo by : Bakhtiar Samadi | FARS

غذاهای محلی پالنگان | بوی خوش ماهی کبابی

اگر ماندن تان در روستا به درازا کشید و نتوانستید چشم از زیبایی هایش بردارید، نگران احساس گرسنگی که به سراغ تان آمده است نباشید. شاید غذاهای رنگارنگ یک رستوران لوکس در انتظارتان نباشد؛ اما ماهی کبابی پالنگان به حدی معروف است که بسیاری را به سوی خود می کشاند.

 برای سفارش ماهی کباب عجله کنید چرا که آماده سازی و طبخ آن نیم ساعتی طول می کشد. برای طبخ این غذای خوشمزه پس از تمیز کردن ماهی آن را در توری و در میان آتش قرار می دهند. همه چیز به همین جا ختم نمی شود در طول کباب شدن ماهی چندین بار به آن آبلیمو می زنند و در آخر آن را برای شما سرو می کنند.

به جز ماهی کبابی، آش دوینه، آش دوغ کردها، شلمین، آش پرپوله، ولوشه، غازینه و انواع غذاهای گیاهی از دیگر غذاهای متداول محلی در این روستا هستند.

آب و هوا

آب و هوای منطقه تحت تاثیر کل استان قرار دارد و از الگوی کوهستانی پیروی می کند. بهار و تابستان معتدل و زمستان های سخت و برف گیر از ویژگی هایی است که پالنگان به سبب قرارگیری در کوهستان دارد.

بهترین فصل سفر

شاید بتوان گفت که بهار و تابستان بهترین زمان سفر به پالنگان است؛ اما هر چهار فصل، طبیعت زیبایی های خاص خودش را دارد.

بهار : بهار که از راه می رسد به دلیل وجود باغ های میوه تن پوشی از شکوفه ها بر باغ های روستا خودنمایی می کند و سیروان پر جوش و خروش تر از همیشه به نظر می رسد.

تابستان: ثمره باغ ها بر روی درختان خودنمایی می کنند و فرصت های خوشمزه ای را در اختیار مسافران می گذارند.

پاییز : لباس هفت رنگ پاییزی جلوه دیگری به روستا و باغ های آن می دهد.

 زمستان : زمستان سرد هم با سفید پوش کردن روستا آن را دیدنی می کند و علاقه مندان را به سوی روستا می کشاند؛ اما ممکن است در این فصول راه های ارتباطی دچار مشکل شوند.

راه دسترسی

آدرس: استان کردستان، 34 کیلومتری شهرستان کامیاران، دهستان ژاورود، ابتدای منطقه اورامانات

راه دسترسی: برای رسیدن به این روستا به سوی شهر کامیاران استان کردستان بروید و وارد خیابان بهشتی شوید. این خیابان را ادامه دهید تا از شهر خارج شده و تابلوهای راهنما را دنبال کنید تا به پالنگان برسید. 

وسیله نقلیه عمومی: در صورت تمایل به استفاده از وسیله‌ نقلیه‌ عمومی می‌توانید فاصله‌ کرمانشاه یا سنندج را تا کامیاران به راحتی با مینی‌بوس یا تاکسی طی کنید و از دو راه خودتان را به پالنگان برسانید:

مینی‌بوس‌های پالنگان که برنامه‌ مشخصی برای حرکت ندارند؛ اما اگر خوش شانس باشید می توانید از آنها استفاده کنید.

تاکسی های خطی در اول جاده روستای توبره ریز در کامیاران در دسترس هستند و برای هر نفر حدود 2000 تومان دریافت می کنند.

تاکسی تلفنی‌ که می توانید در کامیاران به آنها دسترسی پیدا کنید و با پرداخت حدود 15000 تومان به پالنگان برسید.

هزینه ورودی: 5000 تومان برای هر ماشین

ویدیویی از روستای پالنگان را به تماشا بنشینید 

مردم روستای پالنگان

این روستا نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که از پیروان دین اسلام و مذهب سنی هستند و به لهجه اورامی تکلم می کنند. لباس کردی محلی بر تن همه ساکنان دیده می شود و سیمای خاصی را به این دیار می بخشد. گندم، جو، میوه هایی از جمله انار، توت فرنگی، هلو، زردآلو و انجیر و محصولات لبنی از جمله تولیدت مردمان سخت کوش این روستا محسوب می شود که به کشاورزی و دامپروری اشتغال دارند. 

پرورش ماهی و زنبورداری نیز از دیگر مشاغل مردم روستاست که روزی شان را تامین می کنند. زنان روستا به تولید صنایع دستی رنگارنگ مشغول هستند و به امرار معاش خانواده یاری می رسانند.

تاریخچه پالنگان | در فراز و نشیب تاریخ

پالنگان از آن روستاهایی است که از پیش از اسلام تاکنون تاریخ پرفراز و نشیبی را طی کرده و به اینجا رسیده است. قلعه پالنگان که از مهم ترین بقایای تاریخی روستاست، در یک کیلومتری روستای پالنگان و در محلی معروف به باغ شیخ عمر قرار دارد. حدود نود درصد از ساختمان این قلعه تخریب شده است اما آثاری از آتشکده ها و پل های قدیمی هنوز در آن به چشم می خورند. 

از نشانه های دیگر تاریخی، گورستان قدیمی با چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به سده ششم و هفتم است که اطلاعات جالب توجهی به کارشناسان می دهند. دیواره ای که در کنار رودخانه دیده می شود حکایت از قدمتی 1000 ساله دارد. همچنین وجود حجاری و سنگ نوشته‌ای مبهم که تا به حال موفق به ترجمه آن نشده اند ما را به سال های دورتری در تاریخ هدایت می کند.

دوران مادها

بر اساس شواهد به دست آمده، قدمت قلعه به دوران مادها و قبل از آن در دوران نوسنگی باز می گردد. گفته می شود در زمان حکمرانی هووخشتر- سومین پادشاه مادها- علاوه بر قلعه پالنگان، هفت قلعه مهم دیگر نیز وجود داشته که همگی زیر مجموعه این قلعه بوده اند. پالنگان، یکی از قلعه های استراتژیک و مهم بود چرا که بیشترین حملات مادها به سلسله آشوریان برای تصرف قلعه های مهم آشوریان در بابل، آشور و نینوا از آنجا ساماندهی می شد.

هخامنشی و حمله اسکندر 

منابعی وجود دارد که با توجه به بقایایی از قبرهای یهودی، درباره تاریخ پالنگان چنین می گویند که با روی کار آمدن کوروش هخامنشی، یهودیان زیادی به قلعه پالنگان کوچانده شدند و سالیان متمادی در آنجا زندگی کردند. نشانه ای که این یهودیان از خود به جای گذاشته اند آثاری از قبرستان آنهاست که هم اکنون در نزدیکی باغ شیخ عمر، قرار دارد و اهالی محلی، به آن عنوان "مه حه لی مووسایا" به معنای "محله یهودی ها" داده اند.

سند تاریخی دیگری درباره پالنگان وجود دارد که به دوران حمله اسکندر اشاره می کند؛ بر طبق این سند اسکندر و لشکریانش در جریان حمله به ایران در در دو مکان به مشکل برخوردند و با مقاومت هایی سرسختانه مواجه شدند. یکی از این مکان ها در نزدیکی شهر هه ولیر و دیگری پنج کیلومتری قلعه پالنگان و در دشت تنگی سر -که زیر مجموعه قلعه پالنگان بود- رخ داد. امروزه این محل توسط اهالی روستای تنگی سر و یوزیدر با نام دشت اسکندر شناخته می شود.

بر اساس برخی مطالعات تاریخی این ناحیه به عنوان یکی از مراکز مهم منطقه کردستان در دوره سلجوقی به شمار می رفت و بقایای تاریخی از جمله مساجد، منازل قدیمی و باغ‌های زیبا، نشانه هایی از دوران  سامانیان دارند.

دوران ساسانیان

 در زمان حمله اعراب به ایران، قلعه پالنگان در حدود سه ماه به محاصره آنها درآمد تا اینکه با همکاری چند نفر از ساکنان قلعه، دروازه های قلعه باز شد و اعراب به داخل آن آمدند. شواهد حاکی از آن است که هیچ کس، ساکنان قلعه را مجبور به پذیرش اسلام نکرد چرا که تا قرن ها پس از این تصرف، مردم بر آیین قدیمی خود که  آیین "یاری الحق" نام داشت و شاخه ای از زرتشت بود، مانده بودند و حتی حاکمین گورانی که بر منطقه تسلط داشتند هم پیرو همین آیین بودند.

دوران صفویان

تغییر مذهب در دوران صفوی ها و قبول کردن شیعه اثنا عشری به عنوان مذهب از جانب حاکمان اردلان (حاکمان وقت منطقه)، ساکنان این قلعه مجبور شدند به مناطق دیگری بروند و هم اکنون در مناطقی همچون دالا هو و دینور، مردمی زندگی می کنند که تا کنون نیز بر آیین خود هستند و  به نام "الحقی ها"مشهورند.

در زمان فوت شاه اسماعیل دوم پالنگان به دست تیمور خان اردلان فرزند سلطان علی سرخاب می افتد و حکومت از حکام کلهر به طایفه اردلان منتقل می شود. پس از مرگ تیمور خان برادرش هلو خان اداره پالنگان را بر عهده می گیرد. می گویند پالنگان تا قبل از زمان هلوخان اردلان یعنی در فاصله سال های 969 تا 995 خورشیدی مرکز حکومت اردلان بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که پالنگان به عنوان محل تولد و شکل گیری حکومت اردلان محسوب می شود. این روستا از زمان پیدایش این حکومت در سال ۵۴۷ خورشیدی تا زمان انتقال مرکز حکومت به قلعه حسن آباد سنندج در سال۹۸۰ خورشیدی بالغ بر 400 سال مقر حکومت اردلان بوده که حالتی کدخدامنشی داشته است. 

در این دوران، خان احمد خان اردلان، پسر هه لو خان در اصفهان و در دربار شاه عباس صفوی مشغول به کار شده و کلاو زه ر خانم، خواهر شاه عباس صفوی را به عقد خود در آورد. نفوذ احمدخان در دربار شاه و خیانت او در حق پدر، باعث می شود تا شاه عباس هه لو خان را دستگیر و دو چشم او را کور کند. 

کم کم، با آمدن شیخ ها و مشایخ بزرگ از به پالنگان؛ مذهب تسنن به میان مردم راه پیدا می کند  اما حاکمان اردلان همچنان شیعه مذهب باقی می مانند. قدرت هه لو خان رو به زوال گذاشت و سلیمان خان اردلان که میانه خوبی با هه لوخان نداشت بر جای وی نشست. در سال 1042 بر اساس توافق بین دولت عثمانی وحکومت مرکزی ایران، قرار بر این شد که تمام قلعه های که در مرز دو دولت، آباد و پررونق بودند برای جلوگیری از شورش و اعلام جدایی نابود شوند و در نتیجه تمام قلعه های مهم از جمله قلعه پالنگان، زلم، مریوان، شاره زور و ... از میان رفتند. از آن پس پالنگان به روستایی تبدیل شد و تا به امروز به همان شکل باقی مانده است. البته در این میان روایت دیگری حاکی از آن است که قلعه پالنگان در سال 1046 هجری قمری به دلیل صعب العبور بودن به دستور شاه صفی تخریب می شود.

پالنگان امروز

پالنگانی که امروزه پا برجاست در یک تا دو کیلومتری پالنگان قدیم قرار گرفته است و حدودا 500 سال قدمت دارد و در سال 1046 حدود 100 سال پس از ویرانی توسط مردمی غیر پالنگانی ساخته شده است. سازندگان پالنگانِ جدید مردمانی مذهبی و روحانی بوده اند که اهالی هنوز هم چشمه ها و محله هایی را به نام شان همچون باغ شیخ عمر، بیلو شیخ علاء دین می شناسند. در ساخت مسجد، آجرهای پالنگان قدیم و آثار هلوخان از جمله پایه های بنای قلعه را به کار گرفته اند.

پالنگان در شب | Photo by : Seyyed Mosleh Pirkhazraeian | IRNA
Photo by : Seyyed Mosleh Pirkhazraeian | IRNA

نام گذاری روستا

در مورد دلیل نام گذاری روستا چندین روایت وجود دارد. عده ای از مردم می گویند به دلیل وجود پلنگ در پالنگان و کوه های اطراف آن این نام را آن نهاده اند. برخی دیگر وجود مركز حكومت قدرتمند در این روستا را دلیل نام گذاری آن به این صورت می دانند. برخی دیگر هم می گویند پال در زبان كردی و محلی به معنی تكیه دادن بوده است و این روستا به دلیل شیب زیادی که دارد به نام پالنگان شناخته می شود.

پالنگان در شب | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در سفر به روستای پالنگان از دیگر جاذبه های شهرستان کامیاران و روستاهای اطراف نیز دیدن کنید.

بردن لباس اضافه فراموش تان نشود چرا که اگر هوس آب بازی کردید بتوانید به راحتی تن به آب بزنید.

با باک پُر به پالنگان بروید. اولین پمپ بنزین 45 کیلومتر از آن فاصله دارد.

با احترام به فرهنگ مردمان محلی خاطره ای خوش برای شان به جای بگذارید و از سفر خود بیشتر لذت ببرید.

 مراقبت از طبیعت را هم مورد توجه قرار دهید و با زباله های تان وجودش را نیازارید.

اگر دوست داشتید تصاویر بیشتری از جلوه های پالنگان ببینید، نگاهی به گزارش های تصویری کارناوال از این روستا بیاندازید.

روستای پلنگان | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

سخن آخر

سفر به روستاها تجربیاتی خاص را برای تان به ارمغان می آورد که شاید هیچ گاه تکرار نشوند پس سفر به آنها را در برنامه های تان بگنجانید و سرشار از لذت شوید. 

اگر به روستای پالنگان سفر داشته اید، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

به یاد داشته باشید که به غیر از پالنگان روستاهای پلکانی دیگری نیز در ایران وجود دارند که می توانید از جلوه آنها لذت ببرید.

اگر روستای زیبایی را می شناسید، آن را به دوستان کارناوالی خود معرفی کنید و از زیبایی های آن سخن بگویید.

منتظر دیدگاه های شما هستیم.

اگر می خواهید سفرنامه ها و تصاویرتان را برای همیشه در کارناوال ماندگار کنید و به دیگران هم فرصت دیدن شان را بدهید، به لینک زیر بروید و یک کارناوالی شوید:

کارنـــــاوالی شــــــــــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • یکی از روستاهای پلکانی ایران
 • فرهنگ و آداب و رسوم جذاب
 • جاده آسفالت و مناسب

نقاط ضعف

 • تبلیغات و اطلاع رسانی ضعیف
نکات کلی
روستای پالنگان کردستان


نقشه و مسیریابی
روستای پالنگان کردستان
X