نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Raghez Canyon, Darab-Fasa Rd., Darab City, FArs Province, Iran
 • آدرس : استان فارس، جاده فسا-داراب، روستای حسن آباد، تنگه رغز
 • ساعت دسترسی : امروز چهارشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • امتیاز کارناوال : 4.5
 • امتیاز گوگل : 4.5
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 24 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

تنگه رغز داراب | عروس تنگه های ایران

دره نوردی یکی از هیجان انگیزترین، جذاب ترین و در عین حال پرخطرترین رشته های ورزشی و تفریحی ست. رشته ای که پیمایش، کوه نوردی، پیاده روی و گاه رودخانه نوردی را در کنار هم جمع کرده است و به آمادگی جسمانی بالا و مهارت هایی مانند پرش، درگیری با سنگ و فراز و فرود با ابزارهای فنی و گاه شنا و درگیری با آب نیاز دارد. این فعالیت توانایی بدنی شما را به چالش می کشد و در عین حال تجربه منحصر به فرد و فوق العاده ای برای تان رقم می زند.  

حال اگر به فعالیت ها و ورزش هایی از این دست علاقه مند باشید، خبر خوبی برای شما داریم؛ کشورمان تنگ ها و دره های زیبا و جذابی دارد که می توانید بر روی پیمایش و گردش در آنها و خلق خاطره ای خوش حساب باز کنید. یکی از آنها، تنگه معروف رغز در استان فارس است. سفر این بار کارناوال به گردش در این تنگ اختصاص دارد و می خواهیم از حال و هوای گردش در آن برای تان بگوییم. همراه مان باشید...

"پیش از آغاز مطلب باید به این نکته اشاره کنیم که بیشتر عکس ها، نکته ها، توصیف ها و موارد مهم سفر به تنگ رغز، از سوی دوست عزیز کارناوالی آقای محمد نواب صفوی که در تابستان 1397 به اینجا سفر کرده اند، در اختیار ما گذاشته شده است. از آقای نواب صفوی بابت عکس ها و گزارش سفرشان بسیار ممنونیم و از دیگر عزیزان و همراهان کارناوال نیز درخواست می کنیم که اگر در مورد جاذبه های مختلف ایران، اطلاعات و عکس های خوب و مناسبی دارید برای ما بفرستید تا به نام خودتان در وبسایت کارناوال منتشر شود."

تنگه رغز | Photo by : ghodrat ghafouri
Photo by : ghodrat ghafouri
تنگه رغز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

چرا تنگ رغز؟


 • از تنگه رغز به عنوان عروس تنگه های ایران یاد می کنند. 
 • در حین پیمایش این تنگه آبشارها و حوضچه های آبی متعددی در مسیر گردش شما قرار می گیرد. 
 • تنگه رغز یکی از مکان های جذاب و دلچسب برای گردش در ماه های گرم سال محسوب می شود.

مناسب برای 


طبیعت گرد حرفه ای

افرادی که به اصول ابتدایی سنگ نوردی یا دره نوردی آشنایی دارند

نامناسب برای


سفر به تنگ رغز برای افرادی که به اصول ابتدایی طبیعت گردی، سنگ نوردی یا دره نوردی و شنا آشنا نیستند، به هیچ وجه توصیه نمی شود. 

سفر به تنگه رغز به هیچ وجه به افراد تنها یا گروهی که به منطقه آشنایی ندارند توصیه نمی شود. 

تنگه رغز | عروس دره های ایران

راهی استان فارس می شویم و به سمت شهر داراب راه می افتیم، در 25 کیلومتری جاده داراب به فسا، مسیرمان را به سمت روستای حسن آباد تغییر می دهیم تا به دره زیبا و باشکوه رغز، معروف به "عروس دره های ایران" برسیم. دره ای با طول تقریبی 4 کیلومتر که در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوبی کشیده شده و در حدود 64 آبشار کوتاه و بلند و 100 حوضچه طبیعی را در خود جای داده است.؛ اما پیش از اینکه در مورد این گوشه از طبیعت زیبای ایران سخن بگوییم بهتر است بدانیم که رغز در لغت به معنی راه بکر و لغزنده است و این مکان رویایی در میان مردم بومی به نام تنگ رودخیز نیز شناخته می شود. 

شاید هنگام خواندن این مطلب برای‌ تان سوال پیش بیاید که تنگ درست است یا تنگه؟

تنگ دره‌ ای است که بسیار عمیق و باریک باشد. دیواره‌ های تنگ تقریبا عمودی هستند، شیب بسیار زیادی دارند و جوری به هم نزدیک شده‌ اند که با شکل معمول دره‌ ها کاملا متفاوت است. تنگه به باریکه‌ ای از آب می‌ گویند که دو دریای مجاور را به طور طبیعی به یکدیگر وصل کند مانند تنگه هرمز. نام دیگر تنگه باب است مثل باب المندب. در ادبیات روزمره به اشتباه واژه تنگه را برای هر دو پدیده طبیعی به کار می‌ برند و از آنجا که اشتباه بسیار رایجی است و افراد برای جستجو از هر دو حالت آن استفاده می‌کنند در این نوشته هر دو شکل را به کار برده‌ایم؛ اما شما هم مثل ما بدانید که شکل صحیح آن تنگ رغز است.

"پیش از سفر بدانید"

توجه کنید که سفر به تنگ رغز و پیمایش آن نیاز به تجهیزات خاصی دارد و بدون راهنمایی و همراهی افراد مجرب امکان پذیر نیست. به طور کلی افرادی که قصد پیمایش تنگه رغز را دارند باید با مهارت های فرود و دست به سنگ مقدماتی آشنا بوده و جسارت و آمادگی جسمانی داشته باشند. 

تنگ رغز فارس | Photo by : saeed choganbaz
Photo by : saeed choganbaz
تنگ رغز فارس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
تنگ رغز فارس | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
تنگ رغز فارس | Photo by : saeed choganbaz
Photo by : saeed choganbaz

پیمایش تنگه رغز

پیش از اینکه بخواهیم پیمایش در تنگ رغز را آغاز کنیم و راهی این مکان زیبا شویم بهتر است ابتدا در مورد مسیرهای مختلف دسترسی به تنگه بدانیم. 

مسیر رسیدن به تنگ رغز

برای رسیدن به سرچشمه تنگ رغز - جایی که مسیر پیمایش آغاز می شود- دو مسیر متفاوت در پیش دارید: 

 • یک: مسیری که در حدود 4 ساعت کوه نوردی از روستا دارد و برای عامه مردم توصیه نمی شود.
 • دو: مسیری که از سمت گردنه "دراگویه" می گذرد و بهتر است با کمک نیسان های اهالی منطقه پیموده شود. بعد از این سواری، مسیری کوهستانی و ناهموار پیش روی شما قرار می گیرد که طی آن در حدود یک ساعت و نیم زمان می برد. 

پس از طی این مسیرها شما به مکانی می رسید که محل آغاز آب سرد و زلالی ست که درون تنگه جریان دارد. 

البته خوب است بدانید که از منطقه سرچشمه می توانید بدون وسایل فنی از چند حوضچه و آبشار دیدن کنید؛ اما در نهایت با رسیدن به آبشاری با طول 23 متر دیگر نمی توانید بدون ابزار فنی و کمک مسیر را ادامه دهید. 

تنگ رغز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

پیمایش تنگه رغز | تفریح و هیجان در عروس دره های ایران 

کوله و وسایل مخصوص پیمایش تنگ را برمی داریم و راه می افتیم. در ابتدا کمی پیاده روی در انتظارمان است و باید با چند دست‌سنگ خود را به سرچشمه برسانیم. از اینجا پرش ها و فرودهای پرهیجان، پرتلاطم و بعضا پر استرس مان شروع می شود و حس و حال یک طبیعت گرد حرفه ای را می گیریم. 

آبشارها و حوضچه هایی که تعدادی از آنها پشت سرهم و تعدادی شان در امتداد دالان های مرتفع با دیوارهای آهکی قرار دارند را پشت سر می گذاریم. گاه در گوشه و کنار این دالان ها به لانه کبوترها برمی خوریم؛ اما با تمام دقت و توجه، مراقبیم که در طول مسیر به این پرنده ها و ماهی های درون حوضچه ها آسیبی نرسانیم. در برخی از حوضچه ها آب به قدری زلال و شفاف است که کف زمین و ماهی هایی که در آب شنا می کنند به راحتی دیده می شوند. نکته جالب این است که اینجا ماهی ها نه تنها از شما فرار نمی کنند بلکه زمانی که وارد یک حوضچه می شوید به استقبال تان می آیند و به شما خسته نباشید می گویند. 

زیبایی های شگفت انگیز و مسحور کننده تنگه، پوشش گیاهی متنوع و سرسبز که به صورت نواری سبز رغز را در آغوش گرفته اند، صدای دلنشین گذر آب، عظمت دیوارهای سر به فلک کشیده و صخره های سرخ و نخودی و کرم و نارنجی رنگ بستر تنگه که شما را محصور کرده اند، برای لحظاتی ما را در میانه راه از خود بی خود می کند و ناخواسته ما را از حرکت باز می دارد. تا جایی که باعث کندی گروه می شویم؛ اما از آنجایی که نمی خواهیم اینجا تنها بمانیم دوباره به راه می افتیم. 

مسیر طولانی ست و بالا و پایین پریدن ها، شنا و فرودهای پرهیجان و کوه نوری و حتا هوای تازه باعث شده است تا کالری و انرژی فراوانی از دست بدهیم. خوب شد که مقداری نوشیدنی گرم و خوراکی های انرژی زا مانند خرما و خشکبار همراه داشتیم.

بالاخره پس از یک دره نوردی هیجان انگیز و جذاب اما پرخطر به آخرین آبشار و حوضچه که به دلیل شکل خاصش به نام حوضچه قلبی شناخته می شود رسیدیم. وسایل ایمنی و فنی را کناری گذاشتیم و خوشحال از اینکه توانستیم به این نقطه برسیم، زمانی را به شنا و استراحت در کنار حوضچه و گرفتن عکس و فیلم یادگاری گذراندیم. 

بازگشت به خانه 

حالا که به انتهای مسیر کوه پیمایی از سمت جنوب دره رسیدیم باید فکری برای برگشت به خانه کنیم. برای این کار از حوضچه قلبی شکل خداحافظی کردیم و پا در مسیر پیمایشی که در آن حوضچه های فصلی زیادی وجود دارد می گذاریم. در این راه باید قسمت زیادی از مسیر را با استفاده از تکنیک دست به سنگ و با عبور از "راه های گربه رو" بر روی صخره های سنگی پشت سر بگذاریم. مسیری که طی آن با کلی استرس و هیجان همراه بود و به دقت زیادی نیاز داشت. 

البته خوشبختانه اخیرا هیات کوه نوردی داراب چند ده متر لوله و سیم بکسل برای عبور راحت تر از مسیرهای گربه رو در دل سنگ کار گذاشته است که پیمایش را کمی راحت تر می کند. هر چند در برخی جاها حتا جا پای کافی برای عبور وجود ندارد و حرکت از دیوارها بسیار سخت تر و نفس گیرتر از مسیر فرود خود تنگه است. 

تنگ رغز داراب | Photo by : Mohammad Navab Safavi
Photo by : Mohammad Navab Safavi
تنگ رغز داراب | Photo by : Mohammad Navab Safavi
Photo by : Mohammad Navab Safavi

آبشارهای مشهور تنگه رغز

همان گونه که پیشتر گفتیم تنگ رغز محل تعداد زیادی آبشار و حوضچه است که تعدادی از آنها شهرت بیشتری دارند و بین طبیعت گردان معروف ترند. در ادامه شما را با نام تعدادی از این آبشارهای مهم که "گروه کوه نوردی آذرخش داراب" آنها را به ترتیب پیمایش از سرچشمه تنگه رغز نام گذاری کرده اند آشنا می کنیم.

1- آبشار نگین (ارتفاع 23 متر ، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 41 متر)

2- آبشار بوم رنگ (ارتفاع 7 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 31 متر)

3- آبشار مسعود (ارتفاع 8 متر، عمق آب 12 متر و طول حوضچه 15 متر)

4- آبشار گلاب (ارتفاع 11 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 12 متر)

5- آبشار فتح (ارتفاع 8 متر، عمق آب 1.5 متر و طول حوضچه 6 متر)

6- آبشار حکمت (ارتفاع 11 متر، عمق آب 15 متر و طول حوضچه 32 متر)

7- آبشار کبوتر معروف به تاریک (ارتفاع 25 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 6 متر) در این آبشار نور بسیار کم است و باید سریع مسیر را ادامه داد تا سرما مشکلی ایجاد نکند. 

8- آبشار جام (ارتفاع 9 متر، عمق آب 7 متر و طول حوضچه 36 متر)

9- آبشار دماغه معروف به فراز (ارتفاع 12 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 4 متر)

10- آبشار یادگار (ارتفاع 4 متر، عمق آب 8 متر و طول حوضچه 11 متر) حوضچه بعد از آبشار یادگار، گهر نام دارد که پس از آن مکانی معروف به پارکینگ وجود دارد که برای شب مانی بسیار مناسب است. گروه آذرخش برای زیبا شدن این منطقه اقدام به کاشت انواع درخت کرده است. 

11- آبشار آذرخش (ارتفاع 45 متر، عمق آب 4 متر و طول حوضچه 11 متر) این بلندترین آبشار تنگ رغز است که بعضی از آن فرود نیامده و از اطراف دست به سنگ عبور می کنند.

12- آبشار وداع (ارتفاع 38 متر، عمق آب 10 متر و طول حوضچه 11 متر)

آبشارهای تنگ رغز | Photo by : mahyar-amoopur
Photo by : mahyar-amoopur
آبشارهای تنگه رغز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

توصیه های سفر به تنگ رغز

*از آنجایی که پیمایش تنگ رغز به انرژی زیادی نیاز دارد بهتر است برای داشتن آمادگی و استراحت کافی، شبِ قبل از پیمایش تنگ رغز، به سوی محل آغاز پیمایش راه بیفتید. برای این کار می توانید از نیسان های اهالی منطقه استفاده کنید و با یک ساعت و نیم کوه پیمایی خود را به "سرچشمه تنگ رغز" برسانید.

*برای حفظ انرژی و کالری بدن تان در زمان پیمایش بهتر است تعدادی بطری آب و مقداری خشکبار، خرما، نوشیدنی های گرم، بیسکوییت و ... همراه ببرید. 

*وسایل و مواد خوردنی که قرار است در در طول پیمایش از آنها استفاده کنید را درون کیسه ای جداگانه (کیسه های ضدآب) در  داخل کوله قرار دهید.

*برای دفع حشرات و در امان ماندن از نیش آنها، خوب است یک قلم دافع حشرات همراه داشته باشید. 

*تمامی آب های جاری در این مسیر آشامیدنی هستند؛ اما بهتر است از آبی که از چشمه بیرون می آید برای آشامیدن استفاده کنید. 

*برای گذر از این تنگه باید مهارت شنا کردن داشته باشید یا جلیقه نجات بپوشید.  

*به علت سردی آب حتما از لباس گرم، شلوار بادگیر یا لباس غواصی استفاده کنید. 

*در انتخاب کفش دقت داشته باشید، کفش هایی بپوشید که هم آب داخل آنها نمی رود و هم در برخورد با سنگ ها اصطکاک خوبی ایجاد می کنند. کفش های روباز یا کفش های کوه نوردی برای این مسیر مناسب نیستند و بهتر است از کفش های اسپرتکس استفاده کنید. 

*در زمان بستن کوله به ازای هر نفر حداقل یک فلاسک کوچک چای یا نسکافه گرم همراه ببرید تا در زمان نیاز از آن بنوشید و گرم شوید. 

*بهترین نوع کوله برای این برنامه کوله های مخصوص دره نوردی و غار نوردی ست. این کوله ها هم آب را درون خودشان راه نمی دهند و هم آب به راحتی از آنها خارج می شود. 

*بهتر است از میان افراد گروه یک نفر کوله پشتی نداشته باشد تا بتواند به راحتی طناب ها و ابزار مورد نیاز را به دوش بگیرد و آن را به افراد جلویی برساند. 

*اگر در تابستان و زمانی که هوا گرم است به این منطقه سفر می کنید و قصد دارید تا شب را بیرون در ورودی تنگ بگذرانید بهتر است یک بی واک (نوعی کاور که هوای گرم را در خود نگه می دارد و ضد آب است) همراه ببرید تا موقع خواب از آن استفاده کنید. بی واک ها جای زیادی در کوله شما اشغال نمی کنند و می توان آنها را به راحتی ضد آب کرد؛ مساله ای که باعث سبک ماندن کوله سفرتان می شود. از آنجایی که بی واک ها نازک هستند بهتر است برای احتیاط و دور ماندن از سرما یک ملافه مخصوص هم ببرید تا داخل بی واک از آن استفاده کنید.  

*در زمان سفر به تنگ رغز یک گونی یا کیسه همراه داشته باشید تا زباله های تان را با خود برگردانید. 

*پیش از سفر حتما و حتما پیگیر وضعیت آب و هوا باشید و پیش بینی های سازمان هواشناسی را دنبال کنید. خطر سیل در این گونه تنگه ها بسیار جدی ست و امکان کمک به افرادی که در این زمان بارندگی در تنگه ها گیر افتادند نیست. 

*سعی کنید برنامه بازدیدتان را با افراد کمتری انجام دهید تا ایمنی و سرعت کارتان افزایش پیدا کند. 

تنگه رغز | Photo by : وبسایت ارسباران
Photo by : وبسایت ارسباران
تنگه رغز | Photo by : وبسایت ارسباران
Photo by : وبسایت ارسباران

لوازم مورد نیاز برای سفر به تنگه رغز

برای پیمایش تنگ رغز همان گونه که پیش از این نیز گفتیم به تجهیزات خاص دره و سنگ نوردی مانند هارنس، طناب مخصوص فرود، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، کوله های ضدآب، کارابین، خودحمایت، ابزارهای فرود مانند کارابین، هشت، دستکش فرود و ...، کفش های مخصوص مانند کفش های اسپرتکس و ... نیاز دارید. 

بهترین فصل سفر

به طور کلی بهترین زمان پیمایش این دره آخر اردیبهشت تا آخرمهر است.  

بهار و تابستان: به طور کلی بهترین زمان سفر به تنگ رغز بهار و تابستان است؛ اما بهار این مزیت را دارد که آب درون تنگه بیشتر و طبیعت زیباتر است؛ هر چند ممکن است سردی آب در بهار برای بسیاری قابل تحمل نباشد. مساله مهم دیگر در مورد سفر به رغز در فصل بهار، ریزش باران های سیل آسا و ناگهانی ست که می تواند برنامه دره پیمایی شما را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما فصل تابستان این مسایل را ندارد و برای افراد با توانایی و آشنایی کمتر با طبیعت بهتر است.

پاییز و زمستان: مهرماه تنها ماه مناسب برای سفر به تنگه رغز است و بعد از آن دره پیمایی در تنگ رغز تا اوایل خردادماه امکان پذیر نیست.

تنگ رغز داراب | Photo by : Mohammad Navab Safavi
Photo by : Mohammad Navab Safavi
تنگه رغز داراب | Photo by : Mohammad Navab Safavi
Photo by : Mohammad Navab Safavi
تنگه رغز | Photo by : savita joli
Photo by : savita joli
تنگه رغز | Photo by : savita joli
Photo by : savita joli

اقامت 

تنگه رغز در فاصله نسبتا دوری از اولین روستا و آبادی قرار دارد و تا چند کیلومتر اطراف آن مکان مسکونی به چشم نمی خورد. شما می توانید برای اقامت روی اقامتگاه های شهر داراب حساب باز کنید یا شب را در نزدیکی سرچشمه تنگه رغز در میان طبیعت بگذرانید. اگر قصد شب مانی دارید حتما تجهیزات لازم مانند وسایل روشنایی، وسایل روشن کردن آتش و ... همراه ببرید. 

امکانات

تنگه رغز به دلیل بکر بودن امکانات چندانی ندارد و تنها امکانی که در این منطقه به چشم می خورد، سیم بکسل ها و لوله هایی ست که در مسیر بازگشت برای راحتی گذر از صخره ها، در دل کوه قرار گرفته اند. البته قرار است مسیر ابتدایی تنگه رغز، سنگ فرش شود تا عبور کوه نوردان راحت تر شود. 

تنگ رغز داراب | Photo by : وبسایت ارسباران
Photo by : وبسایت ارسباران
تنگه رغز فارس | Photo by : وبسایت ارسباران
Photo by : وبسایت ارسباران

راه دسترسی

آدرس: استان فارس، جاده فسا-داراب، روستای حسن آباد، تنگه رغز 

برای رسیدن به تنگه رغز باید راهی جاده شیراز-فسا-داراب شوید و بعد از طی کردن 35 کیلومتر از این جاده با دنبال کردن تابلوها راهی روستای حسن آباد شوید. بعد از آن دو راه در پیش دارید، یک مسیر کوه نوردی 4 ساعته یا مسیری که از سمت گردنه دراکویه می گذرد و باید با استفاده از ماشین های اهالی آن را طی کرد. 

دیدنی های اطراف 

پیمایش تنگ رغز یک روز از زمان شما را می گیرد؛ اما اگر وقت داشتید و خواستید بیشتر در داراب بمانید و با طبیعت و جاذبه های اطراف تنگه رغز بیشتر آشنا شوید می توانید از لیست زیر کمک بگیرید:  

 • آبشار فدامی داراب در حدود 155 کیلومتری تنگ رغز
 • آبشار گلابی در حدود 15 کیلومتری تنگ رغز
 • آبشار کاسه رود در حدود 125 کیلومتری تنگ رغز

ویدیویی زیبا از پیمایش تنگه رغز

سخن آخر

امروز به همراه شما گشتی در عروس تنگه های ایران زدیم و با پیمایش در این منطقه زیبا و جادویی بیشتر آشنا شدیم. برای تان از حال و هوای دره نوردی در تنگ رغز گفتیم و با توصیه هایی سعی کردیم سفر جذاب تری و امن تری پیش پای تان بگذاریم. 

نظر شما در مورد طبیعت گردی هایی از این دست چیست؟ به ما بگویید برای برنامه ریزی های سفرتان تا چه اندازه به دنبال خطرکردن و کسب تجربه های تازه هستید یا دوست دارید تنها از جاذبه های طبیعی که بی خطرتر و ساده تر هستند دیدن کنید. 

دیدگاه ها، پیشنهادها و انتقادهای تان را در این زمینه با ما و دوستان کارناوالی تان در میان بگذارید. اگر هم تجربه سفر به این منطقه را دارید عکس ها و سفرنامه تان را از طریق لینک زیر با دیگر کارناوالی ها در میان بگذارید. 

"در انتها نیز دوباره از آقای محمد نواب صفوی برای عکس ها، گزارش و سفرنامه ای که از تنگه رغز برای کارناوال ارسال کردند، صمیمانه تشکر می کنیم."

کــــــــارناوالی شـــــــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • عروس تنگه های ایران
 • فضای بکر و تماشایی
 • طبیعت بسیار زیبا و دلنشینی دارد
 • مکانی عالی برای سفر طبیعت گردهای حرفه ای و نیمه حرفه ای

نقاط ضعف

 • ندارد
نکات کلی
تنگه رغز داراب


نقشه و مسیریابی
تنگه رغز داراب
X