نقد و بررسی کارناوال

اطلاعات کلی

مسیریابی و جاذبه های نزدیک

نقد و بررسی کاربران

 • Address : Asara Rural District, Asara District, Karaj County, Alborz Province, Iran
 • آدرس : استان البرز، شهر کرج، جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر
 • ساعت دسترسی : امروز چهارشنبه 24 ساعته
  شنبه : 24 ساعته
  یکشنبه : 24 ساعته
  دوشنبه : 24 ساعته
  سه‌شنبه : 24 ساعته
  چهارشنبه : 24 ساعته
  پنج‌شنبه : 24 ساعته
  جمعه : 24 ساعته
 • امتیاز کارناوال : 3.5
 • سطح هزینه : رایگان
 • مدت پیشنهادی بازدید : 3 تا 8 ساعت
نقد و بررسی تخصصی کارناوال

شهرستانک | ییلاقی محبوب در جاده چالوس

بعضی اوقات پیش می آید که پس از مدتی غرق شدن در روزمرگی های زندگی و خستگی های ناشی از کار و تلاش، به یک باره نیاز به دور شدن از خانه و کاشانه احساس می شود؛ گویی چیزی درون مان بال در می آورد و می خواهد ما را به سویی دیگر ببرد؛ جایی که خبری از دغدغه ها نباشد و بتوان برای مدتی آرامش را تجربه کرد. در همین زمان است که گزینه های مختلفی در ذهن مان شکل می گیرند و مقاصد یکی پس از دیگری، پیش روی مان صف می کشند. در این میان، روستاها یکی از گزینه های احتمالی هستند که با زیبایی های بسیار خود، می توانند  لحظاتی سرشار از آرامش را برای مان به ارمغان بیاورند. 

روستای شهرستانک از جمله روستاهای مشهور ایران است که در جاده چالوس قرار دارد و در فصول مختلف میزبان گردشگران بسیار است. این روستا به هنگام بهار و تابستان با شکوفه ها و برگ سبز درختان جلوه گری می کند و در پاییز با پوشیدن لباس هزار رنگ، نگاه ها را به خود خیره می سازد. دلبری های این روستا و طبیعتش به حدی است که ناصر الدین شاه نیز نتوانست از آن بگذرد و در آن کاخی زیبا احداث کرد تا بتواند روزهای خوشی را در آن سپری کند.

برای لمس همه زیبایی های این روستا، راهی آن می شویم و گوشه گوشه اش را از نظر می گذرانیم. آنچه در این سفر انتظارمان را می کشد، کوچه باغ هایی خیال انگیز و رویایی هستند که چشیدن طعم یک پیاده روی فراموش نشدنی را برای مان ممکن می کنند. پس معطل نکنید، کوله بارتان را ببیندید و با ما راهی جاده شوید.

کارناوال را در سفر به روستای شهرستانک همراهی کنید. 

پاییز شهرستانک | Photo by : Reza Amiri
Photo by : Reza Amiri

چرا سفر به روستای شهرستانک؟


 •  روستای شهرستانک، طبیعت بسیار زیبایی دارد که در هر فصل سال رنگ تازه ای به خود می گیرد.
 • برای رسیدن به این روستا باید از جاده چالوس گذشت که یکی از زیباترین جاده های ایران است.
 • کوچه باغ های روستا بهترین مکان برای تجربه یک پیاده روی لذت بخش هستند.
 • کاخ ییلاقی ناصرالدین شاه قاجار در شهرستانک می تواند بُعد تاریخی سفر شما را کامل کند.
 • برای دیدن کاخ شاه قاجار باید در مسیری زیبا پیاده روی کنید که این خود بر لذت سفر شما می افزاید.

در مسیر روستای شهرستانک...

فرقی نمی کند که سفر را از کجا آغاز کنید چرا که در هر صورت برای رسیدن به شهرستانک باید راهی جاده چالوس شوید و پیش از رسیدن به مقصدتان از زیبایی های این جاده نیز لذت ببرید.

کمتر کسی است که جاده چالوس را نشناسد و با این مسیر پیچ در پیچ و کوهستانی آشنایی نداشته باشد. از همان ابتدای ورود به این جاده، می توان غرق در زیبایی ها شد و از تماشای مناظر شگفت انگیز لذت برد. لذت شما از سفر به شهرستانک از همین جاده آغاز می شود و بر خاطرات خوش سفرتان می افزاید. 

پیچ ها را یکی یکی پشت سر می گذارید و شگفتی ها را یکی پس از دیگری می بینید تا اینکه تابلوی شهرستانک به چشم تان می خورد. وقت دل کندن از جاده چالوس و راهی شدن به بهشتی دیگر است.

البته این مسیر فرعی نیز، پیش از آنکه شما را به شهرستانک برساند، جلوه هایی بی بدیل را به نمایش می گذارد و تا رسیدن به مقصد، نمایشی فراموش نشدنی به راه می اندازد...

در نهایت، این شهرستانک است که پدیدار می شود...

ورود به صفحه اختصاصی معرفی جاده چالوس

جاده چالوس | Photo by : Seyed Mohammad Akbar Mousavi
Photo by : Seyed Mohammad Akbar Mousavi

آشنایی با روستای شهرستانک | تلفیق تاریخ و طبیعت

شهرستانک، نام روستایی در شمال کوه توچال و در فاصله 88 کیلومتری از تهران است که قدمت آن بر اساس شواهد تاریخی به قرن ششم هجری باز می گردد. وجود منبع آب و چشمه ای پر آب در این محل باعث شده است تا مردم گرد هم آیند و روستایی در این منطقه خوش آب و هوا شکل دهند.

بر اساس اطلاعات دهیاری شهرستانک، این روستا 8000 نفر جمعیت و 500 هکتار مساحت دارد و قدمت آن به 3000 سال می رسد. این روستا از شمال به روستای کسیل و از جنوب به کن، سولقان و امامزاده داوود محدود می شود و از شرق به شکرآب و آهار و از غرب به سرک، لانیز و شلینک می رسد.

آنچه که در این روستا جلوه گری می کند، ترکیبی چشم نواز از تاریخ و طبیعت است که در هر گوشه ای می توان آن را لمس کرد. از یک سو، طبیعت حیرت انگیز و زیبا احاطه‌تان می کند و تصاویری بدیع را به نمایش می گذارد و از سوی دیگر وجود جلوه های تاریخی همچون کاخ ناصرالدین شاه، شما را با خود به سفری در قلب تاریخ می برد. 

ترکیب درختان سر به فلک کشیده، نغمه پرندگان و صدای دلنواز آبِ رودخانه ای که از میان روستا می گذرد، همچون گذرگاهی می ماند که انسان را از دغدغه ها به آرامش دعوت می کند. شهرستانک یک مقصد مناسب برای طبیعت گردی و تجربه تفریحات در طبیعت است؛ چرا که هوایی تمیز، طبیعتی زیبا و آرامشی بی حد و مرز دارد.

کاخ شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown
شهرستانک در پاییز | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

جاذبه های دیدنی روستای شهرستانک

شهرستانک، دیدنی های زیادی را در خود جای داده که هر یک جذابیت خاص خود را دارند:

۱- کاخ شهرستانک یا کاخ ناصری

آب و هوای مطبوع و فرح بخش این روستا، ناصرالدین شاه قاجار را هم وسوسه کرد تا زمانی را در آن ماندگار شود و لحظاتی را به دور از شهر بگذراند. وی در سال ۱۲۹۵ هجری قمری دستور داد تا در حوالی این روستا کاخی برای تفریحاتش بنا کنند و آقا محمد ابراهیم خان، به عنوان معمار آن در نظر گرفته شد. برای این کار انتهای دره شهرستانک که گله گیله نام دارد را انتخاب کردند؛ نقطه ای از روستا که آب و هوا و چشم اندازی فوق العاده دارد. عمارت ناصری طی سه سال در یک محوطه 8000 متری ساخته شد و به عنوان اقامتگاهی ییلاقی و ویژه برای ناصر الدین شاه و اهل خانه اش مورد استفاده قرار گرفت. ناصرالدین شاه در ایام تابستان برای فرار از گرمای تهران از طریق جاده کالسکه‌رو شاهی در دوآب و گردنه آهار به شهرستانک می آمد تا از آب و هوای آن لذت ببرد. در واقع این کاخ را بین دو رودخانه ای ساختند که از آب شدن برف کوه (برفاب) تغذیه می شدند و همین موضوع بر دلپذیری آب و هوا می افزود. ناصرالدین شاه حدود 1500 خدمتکار را با خودش می‌برد و آنها در چادرهایی در اطراف کاخ اسکان می یافتند.

امروزه کاخ شهرستانک جزو میراث فرهنگی است و نامش از تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۷۶ با شماره ۱۹۲۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

*بخش های مختلف کاخ شهرستانک

عمارت ناصری شامل یک ساختمان دو طبقه (دیوانی یا بیرونی) و یک ساختمان یک طبقه (حرمسرا یا اندرونی) می شد که با یک دیوار از هم جدا شده بودند. در فضای بیرونی کاخ ناصری حیاطی مستطیل شکل به چشم می خورد که در ۴ تراز طراحی شده و تراز اول مخصوص ورود شاه به مجموعه بوده است.عمارت بیرونی، ساختمانی دو طبقه با ابعاد ۱۲ در ۲۴ متر است که در تراز سوم قرار دارد و امروزه اثری از طبقه دوم آن دیده نمی شود. 

ساختمان دیوان خانه (بارگاه سلطنت)، بنایی دو طبقه بود و در تراز چهارم قرار داشت. فضای داخلی این بنا را با کاغذ دیواری هایی که از آلمان برای شاه وارد شده بود، پوشانده بودند و گچ بری های بسیار زیبایی در آن خودنمایی می کرد. حتا درهای بزرگ اصطبل نیز ارسی هایی بودند که شیشه های رنگی زیبایی داشتند اما متاسفانه امروزه هیچ اثری از این تزیینات باقی نمانده و کاخ ناصری به پناهگاهی ویرانه برای کوهنوردان و گردشگران تبدیل شده است.

در مرز میان اندرونی و بیرونی، حمام خصوصی شاه قرار داشت که البته امروز تنها ویرانه های آن دیده می شود. بخش اندرونی دو حیاط در دو تراز متفاوت را در بر می گرفت که با اختلاف سطحِ ۳ متر طراحی و ساخته شده بودند و شباهت بسیاری به کاروانسراها داشتند. این حیاط ها عبارت بودند از: حیاط شمالی یا تحتانی با ابعاد ۱۸ در ۲۴ متر که مسکن خدمه بود و حیاط جنوبی با ابعاد ۲۶ در ۴۰ متر که دور تا دور آن حرمسرای شاه قرار داشت.

تا مدت ها ناصرالدین شاه و درباریانش، یک روز از سال را برای برگزاری مراسم آشپزان به کاخ شهرستانک سفر می کردند. وی از راه توچال و جاده شاهی به شهرستانک می آمد تا به محل خوش آب و هوای کاخش برسد. اما خدمه باید از مسیر خطرناک رودخانه راهی کاخ می شدند و خود را برای خدمت رسانی به شاه و مهمانانش می رساندند. خطر این مسیر به حدی بود که در برخی اوقات تعدادی از آنها به دلیل گرفتار شدن در رودخانه، جان خود را از دست می دادند. مرگ تعدادی از خدمه سبب شد تا محل برگزاری مراسم آشپزان به قصر سرخ دره که ناصرالدین شاه دستور ساختش را صادر کرده بود، منتقل شود.

برخی محلی ها بر این باورند که یکی از زنان ناصرالدین شاه نیز در این کاخ به خاک سپرده شده است.   

چه بر سر کاخ ناصری آمد؟

در دوره پهلوی دوم کاخ به شدت تخریب شد و بیشتر قسمت های آن آسیب های جدی دید. برای مدتی ساختمان دیوانی در اختیار سازمان تربیت بدنی بود و کاربری تازه ای پیدا کرد. فدراسیون کوهنوردی و سازمان تربیت بدنی یک سقف شیروانی بر روی باقی مانده ساختمان زدند و آن را به عنوان پایگاه کوهنوردان در اختیار افراد قرار دادند. پس از مدتی گزارش ثبتی از وضعیت کاخ ناصری تهیه شد و نام این بنا در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

حرمسرا نیز با گذشت زمان در زیر خاک مدفون شد و در دهه 80 خورشیدی پایه های آن از خاک بیرون کشیدند. کم کم کل حرم‌سرا از خاک بیرون آورده شد و قسمتی از دیوارهای تخریب شده دور آن مورد مرمت قرار گرفت. ساختمان اصلی هم دست نخورده باقی ماند و قرار شد به بخش خصوصی سپرده شود و با نظارت سازمان به عنوان یک مجموعه گردشگری به فعالیت ادامه دهد. 

 دسترسی به کاخ شهرستانک

کاخ شهرستانک کمی آن طرف تر از روستا و در کنار رودخانه قرار دارد. برای رسیدن به این کاخ از روستا خارج شوید و راه تان را به سمت کوچه باغ ها تغییر دهید. به تابلوی هشداری بر می خورید که غیرمحلی ها را از ورود با اتومبیل باز می دارد؛ اما می توانید با پای پیاده وارد آن شوید. این راه را در پیش بگیرید تا به انتهای کوچه باغ های خاکی برسید. تابلوهای راهنما در طول مسیر می توانند از گم شدن شما جلوگیری کنند.

2- کتیبه شهرستانک 

در ضلع شرقی کاخ ناصری، سنگی عظیم با ارتفاع حدودا ۴ متر به چشم می خورد که نوشته خوانایی ندارد؛ اما روایتی محلی در مورد آن بر سر زبان هاست. اهالی روستا می گویند که این سنگ در زمان ناصرالدین شاه از صخره مشرف به کاخ ناصری جدا شده و به اینجا آمده اما صدمه ای به بنا وارد نکرده است. وقوع این اتفاق موجب شده تا ناصرالدین شاه دستور دهد که شرح این واقعه را بر روی همان سنگ بنویسند اما امروز نوشته های روی این کتیبه خوانا نیست.

3- باغ های میوه | طعم دلپذیر طبیعت

اگر اواخر بهار و تابستان راهی شهرستانک شوید، در کوچه پس کوچه های روستا مادربزرگ ها را می بینید که به همراه نوه های خود راهی باغ های زردآلو می شوند. آنها با دلی خوش و لبی خندان میوه های خوشمزه درختان را می چینند و با خود به خانه می آورند تا شروع به پله (برگه) کردن آن ها کنند. هسته های شیرین این زردآلوها هم جمع آوری می شوند و پس از تفت دادن با نمک به صورت آجیل مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از درختانی که فراوان در شهرستانک دیده می شود، درخت توت است که در فصل بهار طعمی شیرین را با خود به ارمغان می آورند. اهالی، این توت ها را می چینند و خشک می کنند تا در شب نشینی های زمستانی از آن ها استفاده کنند.

البته باید به یاد داشته باشید که باغ های شهرستانک جزو حریم خصوصی ساکنان این روستا هستند و هرگز نباید بدون هماهنگی با صاحبان باغ، وارد آنها شوید.

4- رودخانه و آبشار شهرستانک 

در کنار کاخ ناصری رودخانه ای جاری است که از چشمه ای به نام گله گیله سرچشمه می گیرد. این چشمه که بالاتر از کاخ ناصری قرار دارد، دارای آبی بسیار گواراست و در میان مردم از نظر خالص بودن، شهرت خاصی دارد. آب چشمه گله گیله، از قلب زمین می جوشد و در کالبد یک رودخانه راهیِ دل روستا می شود. این رودخانه با گذر از میان روستا و طی مسیر 15 کیلومتری طراوت خاصی را به آن هدیه می کند و فضایی روح افزا را ایجاد کرده است.

اگر در امتداد کاخ ناصری پیش بروید قبل از رسیدن به چشمه، آبشار کم ارتفاع و عریضی را خواهید دید که نمایشی از سقوط آب را به شما نشان می دهد و می تواند با موسیقی دل انگیز خود، روح تان را نوازش دهد.

5- پاییز حیرت انگیز شهرستانک

همین که تابستان تمام می شود و تقویم ها وارد ماه مهر و پاییز می شوند، بسیاری فصل سفر را تمام شده می پندارند و فکر می کنند با تمام شدن سرسبزی طبیعت و سرد شدن هوا باید خانه نشین شوند و برای چندین ماه، سفر را ببوسند و کنار بگذارند؛ اما شاید خودشان هم نمی دانند که با این کار، مناظر زیبا و تماشایی زیادی را از دست می دهند و از لذتی فراموش نشدنی جا می مانند.

یکی از مکان هایی که می توانید شکوه پاییز را در آن به تماشا بنشینید، شهرستانک است که با شروع پاییز لباسی هزار رنگ را به تن می کند و گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. اغلب عکاسان حرفه ای این فصل را برای عکاسی از شهرستانک انتخاب می کنند و زیبایی های کم نظیر این روستا را به تصویر می کشند.

6- درخت اُرس

اُرس نام درختانی با قدمت بسیار است که هویتی افسانه ای دارند و طبیعت بی نظیر شهرستانک را تکمیل می کنند. قدمت یکی از این درختان که محلی ها آن را اُرس یا هورست می نامند به 2800 سال پیش باز می گردد و از دیدنی های روستا به شمار می رود. ارتفاع این درخت به 17 متر می رسد و عرض آن تقریبا 14 متر است.

دسترسی

برای رسیدن به این درخت زیبا باید راهی سمت جنوب شرقی روستا شوید و قدم به یک مسیر خاکی بگذارید که بعد از حدودا 20 دقیقه به این درخت زیبا می رسد. 

توصیه می شود برای رسیدن به این درخت از محلی ها نشانی را پرس و جو کنید تا دچار اشتباه و سردرگرمی نشوید چرا که تابلوهای راهنمایی برای دسترسی وجود ندارند.

7- قلعه دزدبند شهرستانک

در بلندترین قله کوه شهرستانک، بقایای یک ساختمان به چشم می خورد که در میان اهالی به  قلعه دختر یا قلعه دزدبند شهرت دارد. این بنا از قلوه سنگ و ملاط ساروج ساخته شده و پوشش داخلی آن از گچ است. در حال حاضر این بنا تخریب شده و تنها پایه های سه اتاق و قسمتی از سقف یکی از اتاق های آن باقی مانده اند. سفال های یافت شده در اطراف این بنا و پلان و سبک معماری ساختمان، حکایت از این دارد که بنا مربوط به دوره اسلامی بوده و احتمالا به عنوان برج دیدبانی از آن استفاده می شده است. سفال های یافت شده غیر تجملی بوده و تقریبا شبیه سفال های دوره ایلخانی و دوره تیموری هستند. گفته می شود که نگهبانان در این منطقه می ایستادند و با روشن کردن آتش و یا چراغ های روغنی به هم علامت می دادند. 

دسترسی

برای رسیدن به این قلعه باید مسیر سمت چپ کوه شاه نشین را پیش بگیرید تا بعد از نیم ساعت به آن برسید. کوه شاه نشین کوهی است که دقیقا در پشت کاخ ناصری قرار دارد.

8- تپه شنستون

با پیشروی در جنوب دره گله گیله (محل کاخ ناصری) به تپه ای می رسید که هیچ گونه درخت میوه ای در آن دیده نمی شود و تعداد بسیاری سفال قرمز رنگ بر روی آن به چشم می خورد که احتمالا مربوط به چادرنشینان دوران تاریخی هستند. این محل، تپه شنستون نامیده می شود و از زمین هایش برای کشت دیم استفاده می کنند. مردم، قلوه سنگ هایی که در زمین پراکنده شده را جمع کرده و بر روی هم انباشته می کنند تا بتوانند زمین را برای کشت و کار آماده سازند.

متاسفانه تصویری از این قسمت در دست نیست. اگر عکسی از این جاذبه دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان در کارناوال منتشر شود.عکس را در اینجا آپلود کنید.

شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

خوشگذرانی در شهرستانک

به این جا که آمدیم باید همه چیز را کنار بگذاریم و نهایت لذت را از این روستای زیبا ببریم. شهرستانک جای خوبی برای دور بودن از هیاهوی شهر است و فرصت های خوبی را برای تفریح در اختیار مسافرانش قرار می دهد.

1- قدم زدن در کوچه باغ هایی بی نظیر

با ورود به روستای شهرستانک، حتا اگر خسته باشید و دل تان کمی استراحت بخواهد، با دیدن کوچه باغ های پر از درخت، جانی تازه می گیرید و خود را به صدای جوی آبی که در زیر درختان روان است می سپارید. قدم زدن و گوش سپردن به صدای نغمه زیبای طبیعت، همان چیزی است که خستگی را از یادتان می برد و  شما را وسوسه می کند که قدم به میان کوچه باغ های این روستا بگذارید.

قدم زدن در این کوچه ها، شما را به دنیایی دیگر می برد و با هر گام تصویری تازه را برای تان نقش می کند. در جایی محو تماشای خروش رودخانه می شوید و در جایی دیگر صدای نغمه پرندگان، شما را غرق در لذت می کند. به جرات می توان گفت که بازدید از شهرستانک بدون قدم زدن در این کوچه ها معنایی ندارد.

پاییز شهرستانک | Photo by : Sasan Sahebjamei
Photo by : Sasan Sahebjamei

2- پیک نیک و آب بازی 

آب و هوای مطبوع روستای شهرستانک، به ویژه در فصل تابستان، باعث شده است که این روستا به مقصد خوبی برای برگزاری پیک نیک های  خانوادگی و دوستانه تبدیل شود. بسیاری از طبیعت دوستان در آخر هفته ها، راهی این روستا می شوند و ساعاتی خوش را در کنار رودخانه یا در آلاچیق های کنار کاخ ناصری، می گذرانند. وجود رودخانه در کنار این طبیعت و آبشار کوچکی که در کنار کاخ ناصری خود نمایی می کند، می توانند بهانه ای برای تجربه یک آب بازی لذت بخش در فصل تابستان باشند و لحظاتی سرشار از خنده و شور و شادی را برای تان رقم بزنند.

3- عکاسی

 یکی دیگر از تفریحات جذاب در شهرستانک، عکسبرداری از طبیعت فوق العاده آن است. مناظر چشم نواز این طبیعت، تنها عکاسان حرفه ای را وسوسه نمی کند بلکه گردشگران عام را هم وادار می سازد که دست به دوربین شده و تکه ای از این طبیعت خیال انگیز را در قالب یک تصویر، با خود به یادگار ببرند.

4- جمع آوری گیاهان دارویی

اگر گیاه شناس هستید و در این امر سر رشته دارید، می توانید به دل کوه های روستا بروید و انواع گیاهان دارویی و سبزی هایی مثل پونه، الک شورک و قارچ کوهی، ریواس و ... بچینید و استفاده کنید. یادتان باشد که این کار باید به درستی و به صورت اصولی انجام شود تا آسیبی به طبیعت نرسد. البته گاهی برخی اهالی در طول مسیرِ این روستا حضور دارند و این سبزی ها را به فروش می رسانند.

شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

5- دوچرخه سواری

برخی از افراد به جای آنکه با اتومبیل راهی شهرستانک شوند، مسیر را سوار بر دوچرخه های شان، رکاب می زنند. احتمالا در طول مسیرِ رسیدن به شهرستانک با دوچرخه سوارانی مواجه می شوید که طبیعت فوق العاده و مسیر زیبای شهرستانک را برای تمرین و تفریح خود انتخاب کرده اند.

البته در روستای شهرستانک، محلی برای اجاره دوچرخه وجود ندارد و برای تجربه این ورزش در میان طبیعت زیبای آن باید با خودتان دوچرخه ببرید و یا در قالب تورهای دوچرخه سواری، این لذت را تجربه کنید.

6- هیجان با موتور کراس

شهرستانک به سبب داشتن کوه ها و پستی و بلندی های متعدد به مقصدی برای موتور کراس سواران حرفه ای نیز تبدیل شده است. برخی از حرفه ای های این فعالیت هیجان انگیز، به این روستا می روند و تجربه ای متفاوت از هیجان را برای خود خلق می کنند.

حتا اگر نتوانید این تفریح را خودتان تجربه کنید، می توانید به تماشای این موتورسواران بنشینید و در لحظات هیجان انگیز آنها سهیم شوید. البته اگر خوش شانس باشید و در روز سفر شما به شهرستانک این موتورسواران در روستا حضور داشته باشند.

موتور کراس در شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اقامت در روستای شهرستانک

متاسفانه در این روستا، امکانات اقامتی وجود ندارد اما می توانید یکی از شهرهای نزدیک را برای اقامت برگزینید و برای سفری یک روزه به شهرستانک، برنامه ریزی کنید. از جمله شهرهایی که در فاصله ی کمی از شهرستانک قرار دارند، می توان به تهران، کرج، مرزن آباد و ... اشاره کرد.

اگر با کمپینگ در طبیعت آشنایی دارید؛ در صورت مساعد بودن هوا می توانید از امکانات محوطه کاخ ناصری استفاده کنید و در آلاچیق ها کمپ برپا سازید و شبی را در دل طبیعت بگذرانید.

کمپ در شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

امکانات رفاهی شهرستانک

در مقایسه با خیل عظیم گردشگران که به این روستا می روند، امکانات چندان خوبی را نمی توان یافت اما می توانید بر روی این امکانات حساب باز کنید:

در کنار کاخ ناصری: آلاچیق هایی برای برپایی کمپ، چندین سرویس بهداشتی و یک بوفه کوچک 

در روستای شهرستانک: مسجد جامع، مسجد صاحب الزمان، مسجد صفا، حسینیه شهدا، مرکز بهداشت

شهرستانک | Photo by : Ahmad Mirmahdian
Photo by : Ahmad Mirmahdian

آب و هوای شهرستانک

به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرارگیری روستای شهرستانک در ارتفاع 2190 متری از سطح دریا، این روستا دارای تابستان هایی معتدل و مطبوع است و به همان اندازه زمستان هایی سخت و سرد دارد.  

بهترین فصل سفر

فرقی نمی کند که در چه فصلی راهی شهرستانک شوید چرا که جلوه های زیبا همیشه در این روستا انتظار شما را می کشند.

بهار: در فصل نو شدن طبیعت رنگ سبز روشن بر روی درختان خودنمایی می کند و شکوفه ها لباسی گل گلی را بر تن آنها می نشانند. هوا در این فصل هنوز کمی سرد است اما زیبایی های این روستا و طبیعتش، ارزش تحمل سرما را دارد.

تابستان: طبیعت سرسبز و باغ های میوه و هوای مطبوع شهرستانک، بهترین فرصت را برای تفریح و خوشگذرانی در اختیارتان می گذارد.

پاییز: زیبایی پاییز در شهرستانک، شهره خاص و عام است. اگر عاشق برگ های رنگارنگ و شنیدن صدای خش خش برگ ها در زیر گام های تان هستید، پیشنهاد می کنیم حتما یک روز پاییزی به این روستا سفر کنید.

زمستان: سرما در شهرستانک کمی سخت تر از مناطق دیگر است اما این دلیل نمی شود که شما از رفتن به سفر و دیدن لباس زمستانی این روستا باز بمانید.

نمایی از چهار فصل شهرستانک

*نکته مهم: اگر در پاییز و زمستان به شهرستانک می روید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید و بارانی را در کوله خود جای دهید.

راه دسترسی

آدرس: استان البرز، شهر کرج، جاده چالوس، منطقه آسارا، نرسیده به گچسر

به چند طریق می توانید خود را به شهرستانک برسانید و در آن به گردش بپردازید:

ماشین شخصی

برای رسیدن به شهرستانک با اتومبییل خود می توانید وارد جاده کرج - چالوس شوید. اگر از کرج وارد این جاده شدید، بعد از حدود 44 کیلومتر رانندگی و گذر از روستای آسارا، نرسیده به گچسر، به دوراهی شهرستانک در سمت راست جاده بر می خورید که با تابلویی سبز رنگ مسیر را به شما نشان می دهد. از اینجا تا روستا حدود ده دقیقه فاصله دارید. اگر هم از محور چالوس - کرج به شهرستانک سفر می کنید، بعد از گچسر و نرسیده با آسارا تابلوی شهرستانک را خواهید دید که در سمت چپ شما قرار دارد.

قبل از روستا، محوطه ای وجود دارد که باید خودروی خود را در آن پارک کنید و با کمی پیاده روی به روستا و کوچه باغ های خیال انگیز آن برسید.

 وسایل نقلیه عمومی 

بسته به اینکه سفر خود را از کجا آغاز می کنید، راه های متفاوتی پیش روی شماست. باید از تاکسی ها و اتوبوس هایی استفاده کنید که از جاده چالوس گذر می کنند تا بتوانید در دو راهی شهرستانک پیاده شوید. پس از پیاده شدن منتظر ماشین های گذری باشید و یا اینکه دل به جاده دهید و مسیر را تا رسیدن به روستا پیاده طی کنید.

کوهنوردی از تهران

کوهنوردان و ورزشکاران می توانند از قله توچال در ارتفاعات تهران به سمت شهرستانک و بالعکس بروند و با قدم گذاشتن در این مسیر، صعودی متفاوت را تجربه کنند. همانطور که گفتیم انتهای روستای شهرستانک بن بست است و به سه دره منتهی می شود. یکی از این دره ها به سمت قله توچال می رود و دقیقا همان مسیری که کوهنوردان از آن به روستا می آیند. 

مسیر مخصوص کوهنوردی از سمت غرب توچال آغاز شده پس از طی حدودا یک ساعت به قله شاه نشین می رسد. از این قله پس از یک ساعت و نیم پیاده روی به روستای شهرستانک خواهید رسید. وقتی از این مسیر، راهی شهرستانک می شوید ، در ابتدا به کاخ ناصری می رسید و از آن به بعد می توانید گشت و گذراتان را آغاز کنید.

تورهای گردشگری 

اگر می خواهید به راحتی و بدون دردسر به شهرستانک برسید و از هیچ تجربه ای در این روستا جا نمانید، استفاده از تورها به مقصد این روستا یکی دیگر از گزینه های شما است. این تورها معمولا از مبدا تهران و کرج برگزار می شوند.

مسیر شهرستانک | Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

اهالی روستای شهرستانک

این روستا جمعیتی متغیر دارد و در فصل های مختلف سال تعداد ساکنین آن متفاوت است ولی به طور کلی حدود 317 خانوار در آن زندگی می کنند. اهالی روستا مسلمان هستند و به زبان فارسی و مازنی با یکدیگر سخن می گویند.

اکثر ساکنین شهرستانک از طریق کشت و زرعِ غلات، گردو و میوه، پرورش زنبور عسل، تولید لبنیات، دامداری و جاجیم و شالبافی امرار معاش می کنند و شما می توانید از محصولات شان به عنوان سوغات خرید کنید.

مردم شهرستانک | Photo by : Mohammad Najafi
Photo by : Mohammad Najafi

گیاهان و جانورانی که در شهرستانک می بینید

در شهرستانک می توانید انواع گیاهان دارویی و سبزیجاتی همچون پونه، الک شورک و قارچ کوهی، ریواس و ....را ببینید. گاهی اوقات بوی عطر این گیاهان در فضا می پیچد و در هر گوشه، عطری خاص به مشام می رسد.

حیوانات مختلفی هم در شهرستانک دیده می شوند که از میان آنها می توان به روباه، شغال، خرگوش، آهو، گرگ، قوچ، میش، بز کوهی و کبک اشاره کرد.

شهرستانک | Photo by : Ali Rasouli
Photo by : Ali Rasouli

دغدغه های کارناوالی

حضور گردشگران در این منطقه نیازمند توجه بیشتری است و باید اقداماتی جدی در راستای آن صورت گیرد. به عنوان مثال ورود گردشگران به باغات یکی از مسایلی است که باعث ایجاد تنش میان اهالی و گردشگران می شود و مشکلاتی بعضا جدی را در پی دارد.

با وجود آنکه نام کاخ ناصری در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد؛ اما باز هم تلاشی برای مرمت آن صورت نمی گیرد. سعی برای مرمت بخش های باقی مانده از کاخ ناصری می تواند گام مهمی در حفظ این اثر تاریخی به شمار آید و بر جاذبه های منطقه بیفزاید.

امکانات رفاهی موجود در این روستا بسیار محدودند و نمی توانند پاسخگوی نیاز همه گردشگران باشند. همین مساله باعث شده تا بسیاری از افراد، قید سفر به شهرستانک را بزنند و تماشای زیبایی های این روستا را از دست بدهند.

 توصیه های کارناوالی

باغ هایی که در روستای شهرستانک وجود دارد، همگی متعلق به اهالی روستا ست. هرگز بدون اجازه و هماهنگی با صاحبان آن ها، وارد باغ ها نشوید و مردم این روستا را آزرده نسازید.

برای سفر به روستای شهرستانک حتما باید آمادگی جسمانی داشته باشید چرا که پیاده روی جزو جدایی نشدنی این سفر است و  از این بابت نیاز به آمادگی از نظر فیزیکی دارید.

فراموش نکنیم که طبیعت امانتی ارزشمند در دستان ماست و باید به بهترین شکل از آن مراقبت کنیم. پس خاطر طبیعت را با ریختن زباله و آسیب به آن نیازارید.

در شهرستانک، مغازه ای برای خرید مایحتاج تان وجود ندارد، پس هر آن چه نیاز دارید را قبل از ورود به روستا تهیه کنید.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که تابلوی راهنمایی در سطح روستا وجود ندارد، پس بهتر است از قبل، روی نقشه و یا اپلیکیشن گوگل مپ مسیر حرکت تان را مشخص کنید و یا از افراد محلی کمک بگیرید.

ورود به صفحه اختصاصی آموزش استفاده از گوگل مپ

سخن آخر

روستاها یکی از زیباترین مقاصد سفر به شمار می روند و با فرصت هایی رویایی برای لذت بردن و کسب آرامش در انتظار شما هستند. شهرستانک نمونه ای از این مقاصد است و تنها گوشه ای از زیبایی های کشورمان را در خود جای داده است.

آیا تا به حال به این روستا سفر کرده اید؟

چه تجربه ای از گشت و گذار در شهرستانک دارید؟

آیا روستای زیبای دیگری را در کشورمان می شناسید؟

نظرات و تجربیات سفر خود را با ما در میان بگذارید.

منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم...

شما می توانید با عضویت در سایت کارناوال، تصاویر و نوشته های تان را در مورد سفر با دیگر دوستان به اشتراک بگذارید و آنها را در لحظات شیرین گشت و گذارتان شریک کنید:

ورود به صفحه کارناوالی شـــــــــــــو

امتیاز نقد و بررسی کارناوال

نقاط قوت

 • قرارگیری در میانه یکی از جاده های زیبای ایران
 • آب و هوایی دلپذیر و مطبوع در تابستان
 • مناظری تماشایی در پاییز
 • مقصدی تاریخی و طبیعی

نقاط ضعف

 • نبود امکانات اقامتی
 • کمبود امکانات رفاهی برای گردشگران
 • عدم رسیدگی به کاخ ناصرالدین شاه به عنوان یک جاذبه تاریخی باارزش
نکات کلی
شهرستانک


نقشه و مسیریابی
شهرستانک
X