اورل اشتاین | باستان شناس مجارستانی

این بار در مشاهیر گردشگری با اورل اشتاین، باستان شناس مجارستانی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 اورل اشتاین از مشهورترین باستان شناسان مجار می باشد که بعدها تبعه انگلستان شد. وی به دلیل کاوش های خود مدال های ارزشمندی را دریافت کرد و در دانشگاه های هند نیز به عنوان استاد به تدریس باستان شناسی پرداخت.

او در سال 1315 خورشیدی در تپه حسنلو که در استان آذربایجان غربی قرار دارد دست به کاوش هایی زد که منجر به یافت آثارهایی ارزشمند شد. او از شهر سوخته در سیستان و بلوچستان نیز دیدن کرد و نوشته های خود در ایران را بعد ها در قالب کتابی منتشر کرد.

از افتخارات دیگر او نیز می توان به دریافت مدال انجمن سلطنتی جغرافیای هند و انگلستان به دلیل اکتشفات گسترده در آسیای مرکزی و دریافت دکترای افتخاری دانشگاه آکسفورد شاره کرد.

تولد

 او در 26 نوامبر سال 1862 میلادی در شهر بوداپست چشم به جهان گشود.

زندگی 

 اورل در خانواده ای مذهبی و یهودی بزرگ شد. وی بعدها پس از تغییر دین به مسیحیت، تبعیت انگلستان را پذیرفت. اورل تحصیلاتش را در زبان شناسی پیگیری کرد و در زبان سانسکریت و فارسی فارغ التحصیل شد و دکترای خود را در سال 1833 میلادی از دانشگاه توبینگن دریافت کرد.

در سال 1884 میلادی به انگلستان رفته و به مطالعه زبان های شرقی و باستانی پرداخت و در سال 1904 میلادی شهروند بریتانیا شد.

او بین سال های 1888 الی 1899 میلادی رییس دانشکده شرقی در شهر لاهور بود. وی برای ماموریت های مختلف باستان شناسی به کشورهای مختلفی نیز از جمله ایران سفر می کرد.

مرگ 

 وی در 26 اکتبر سال 1943 میلادی در کابل افغانستان درگذشت و در همین شهر به خاک سپرده شد.

اورل اشتاین

تصویری از اکتشفات

اورل اشتاین

مقبره اورل اشتاین در کابل

اورل اشتاین

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....