عظیم قیچی ساز | بر فراز بام های دنیا

این بار در مشاهیر گردشگری با عظیم قیچی ساز، مشهورترین کوهنورد ایرانی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

 بدون شک عظیم قیچی ساز را می توان مشهورترین کوهنورد ایرانی در سطح جهان دانست. وی تا کنون به کشورهای مختلفی که دارای کوه های بلند هستند، سفر کرده است و بر فراز کوه های مرتفع بسیاری ایستاده و غرور ایرانی را به جهانیان نشان داده است.

او تنها هیمالیا نورد ایرانی می باشد که تا کنون به 13 قله از 14 قله ای که بیش از 8 هزار متر دارند، صعود کرده است. قلل کوه های بسیاری در کشور های مختلفی چون ترکیه، چین، نپال، افغانستان، قزاقستان و پاکستان زیر پاهای او قرار گرفته اند.

وی تا کنون بیش از 20 صعود برون مرزی داشته است که جز صعود به قله اورست در سال 1384 خورشیدی، سایر صعود ها بدون استفاده از اکسیژن و باربر بوده است!

او در سال 1385 نیز توانست قله اورست را بدون اکسیژن فتح کند.

تولد

 عظیم قیچی ساز در سال 1360 خورشیدی در شهر تبریز به دنیا آمده است.

زندگی 

 او از سال 1375 یعنی در سن 15 سالگی ورزش کوهنوردی و دوچرخه سواری را آغاز کرد. وی دارای دیپلم فنی حرفه ای (تراش و فرز) می باشد و کوهنوردی حرفه ای را از سال 1379 آغاز کرد. برای نخستین صعود برون مرزی اش به کشور قزاقستان سفر کرده و به قله 6400 متری ماریل وال در سال 1381 صعود می کند. پس از صعود های دیگر، او در سال 1384 و در 24 سالگی توانست بام جهان یعنی اورست را فتح کند.

قیچی ساز در سال 1394 برای فتح آخرین قله بالای 8000 متری لهوتسه ( یا لوتسه چهارمین قله مرتفع جهان در مرز تبت) که پیش از آن صعود نکرده بود، به مرز چین و نپال سفر کرده بود که متاسفانه به دلیل حادثه زلزله در نپال صعود وی نیمه تمام باقی ماند.

در حال حاضر

او در حال حاضر خود را برای صعود به قله لهوتسه آماده می کند تا در صورت پیدا شدن فرصت، نام خود و ایران را در تاریخ کوهنوردی ماندگار کند.

عظیعظیم قیچی سازم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز
عظیم قیچی ساز

تندیس عظیم قیچی ساز در شهر تبریز

عظیم قیچی ساز

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....