باغ گیاه شناسی باتومی | اوج طبیعت در گرجستان

گرجستان از کشورهایی است که در سال های اخیر در لیست پر بازدیدترین کشورها از نظر توریستان ایرانی جای گرفته است، به همین منظور کارناوال در گذشته به اماکن مختلفی در این کشور سفر نموده و امروز هم تصمیم دارد به یکی از جالب ترین مناطق گردشگری گرجستان سرزده و با دیدنی های آن بیشتر آشنا شود.

باتومی یکی از شهرهای پرجمعیت و ساحلی گرجستان می باشد، باغ گیاه شناسی باتومی هم در ساحل زیبای دریای مدیترانه واقع شده است؛ باغی که آب و هوا و مناظر بکر، زیبا و شگرفی دارد و به راستی چشمان بازدیدکنندگان را محو تماشای خود می کند.

مقصد امروزمان هم همین باغ گیاه شناسی در شمال شهر باتومی کشور گرجستان می باشد. این باغ یکی از بزرگ ترین #مناطق طبیعی گرجستان است و تورهای گردشگری بسیاری هم به دلیل فضای زیبا و آرامش بخشش گردشگران را به این باغ می برند؛ جایی پر از گل های رنگارنگ که عطر دیوانه کننده ای دارند...

یک روز پر از طراوت، شادی و نشاط را در باغی به وسعت چندین هکتار در پیش داریم؛ جایی که هرچه در آن پیش رویم زیبایی هایش بیشتر و بیشتر می شود.

با کارناوال همسفر باشید تا به باغ گیاه شناسی باتومی برویم و حسابی در منطقه ای خوش آب و هوا در ساحل دریای سیاه خوش بگذرانیم.

باغ گیاه شناسی باتومی
photo by Faik Nagiyev

چرا باغ گیاه شناسی باتومی؟


1- یکی از پربازدیدترین اماکن باتومی می باشد.

2- هزاران گونه ی گیاهی مختلف در کنار هم قرار گرفته اند.

3- مکانی خوب برای گردش و تفریح در کنار آموزش و کسب اطلاعات مفید در رابطه با گیاهان است.

باغ گیاه شناسی باتومی
photo by Alexey Maisuradze

باغ گیاه شناسی باتومی

 باغ گیاه شناسی باتومی در واقع در 10 کیلومتری خارج از این شهر در سمت شمال قرار دارد و باغی بسیار بزرگ و دیدنی می باشد. وسعت باغ گیاه شناسی 108 هکتار و 43057 گونه ی گیاهی مختلف را در خود جای داده است و همه ی گیاهان در این باغ دارای برچسب هایی هستند که شناسنامه و معرف آن گیاه می باشد.

این منطقه ی زیبا، شبیه ساز گیاهان مکان هایی مانند قفقاز، شرق آسیا، نیوزیلند جنوبی، آمریکا، هیمالیا و مکزیک می باشد و سر زدن به همه ی گیاهان و همه ی مناطق شگرف این باغ گیاه شناسی کاری بسیار دشوار اما لذت بخش است.

این باغ توسط گیاه شناس روسی آندره نیکولایویچ کراسنوف ( Nikolayevich Krasnov ) در سال 1880 میلادی تاسیس شد و در سال 1925 میلادی هم تحت نظارت اتحاد شوروی گسترش پیدا کرد و از سال 2006 تا به حال توسط آکادمی علمی گرجستان اداره می شود و گردشگران به راحتی می توانند از این مکان بازدید نمایند. 

باغ گیاه شناسی باتومی
photo by M. Utku ZIRH
باغ گیاه شناسی باتومی
photo by Alexey Nakhimov

ویدئویی از باغ گیاه شناسی باتومی

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی

همانطور که تا به این جا حتما متوجه شدید با باغی غنی و بسیار وسیع رو به رو هستیم به همین دلیل آن را به بخش های گوناگونی تقسیم نموده ایم:

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی عبارت اند از :

باغ کودکان، باغ گیاهان دارویی، باغ سنگ ها، باغ خانوادگی، باغ ارکیده و آبزیان، غرفه ی کویر، غرفه ی گرمسیری، موزه ی بونسای، باغ لیلی، تپه ی نرگس، خانه ی گل استکانی، باغ شکسپیر، گردشگاه گیلاس، مرز شرقی، باغ شکوفه ها، تصاویر تاریخی، مجموعه ی تحقیقاتی باغ و ...

با کارناوال همراه باشید تا به مهم ترین بخش های این باغ سربزنیم.

باغ گیاه شناسی باتومی

1 ) باغ شکوفه 

این باغ در سمت شمال شرقی باغ گیاه شناسی قرار گرفته است، قسمت شکوفه ها یکی از پرطرفدار ترین و زیباترین بخش های باغ گیاه شناسی باتومی می باشد، تعداد گونه های گیاهی موجود در باغ شکوفه ها در فصول مختلف باهم متفاوت هستند و شرایط آب و هوایی و نیاز گیاهان به محیط های خاص در تعداد آن ها نقش بسزایی دارد. باغ شکوفه ها نیز خود به بخش های گوناگونی مانند ورودی، میانی و انتهایی تقسیم می گردد.

برای مثال ماه باغ شکوفه ها را در مهر ماه بررسی می کنیم. در این ماه حتما می توانید باغ وسیعی از گل و غنچه های لیلی و ارکیده را مشاهده نمایید، همچنین شکوفه ی گل های ترقه ای ( firecracker ) و یا ( crossandra pungens )، گل نادر اوسا ( Osa )، رزهای بالارونده، کلم بروکلی، زعفران پاییزی یا گل حسرت، کدو تبل، گل سرخ، گل اختر ( Canna )، رز متبروز ( Meitebros )، مینای آبی، گل چتری، گل ساعت، بوته تمشک، کوکب، بوته آناناس، طبرس بگونیا ( Tuberous Begonia ) هم در این ماه در باغ شکوفه ها حضور دارند.

اگر مایل هستید که از گونه های گیاهی این بخش در ماه های دیگر اطلاع کسب کنید می توانید این لینک را تماشا کنید، باغ شکوفه ها به دلیل مملو بودن از گونه های گوناگون گل و طراوت همیشگی اش و این نکته که هر گیاه را مطابق با آب و هوایی که مناسبش هست کاشته و پرورانده اند به یکی از محبوب ترین بخش های باغ گیاه شناسی تبدیل شده است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

2 ) باغ کودکان

قسمتی در سمت شمال غربی باغ گیاه شناسی وجود دارد به نام باغ کودکان ( Children’s Garden ).  در این بخش کودکان می توانند رشد و نمو انواع سبزیجات و گل ها را از نزدیک ببینند و با چگونگی شرایط محیطی مناسب برای آن ها آشنا شوند.

این قسمت مخصوص افراد 2 تا 17 سال است و آن ها گل و گیاهان مورد علاقیشان را می کارند و آبیاری می نمایند. کودکان کم سن و سال تر با کمک مربیان باغ بیشتر به کاشت و برداشت گیاه و محصولات می پردازند اما نوجوانان درس های تئوری هم می آموزند و مربیان باغ گیاه شناسی آن ها را با گیاهان شهری بیشتر آشنا می کند.

باغ کودکان هم به چندین بخش مختلف و جذاب تقسیم می شود که در هریک از آن ها کودکان با گیاهان خاصی آشنا می شوند و فعالیت های ویژه ای انجام می دهند، این بخش ها شامل: 

باغبانان شهری: مخصوص 6 تا 13 سال است که با گیاهان و سبزیجات خوراکی آشنا شده و لذت پخت پز و خوردن آن ها را هم تجربه می کنند و با چگونگی کاشت و برداشت و حتی اکتشاف گیاهان هم آشنا می شوند.

درخت و نهال: بیشتر گروه سنی 2 تا سه سال با بزرگسالان به کندن میوه های درختان می پردازند و با صنایع دستی ساخته شده از چوب آشنا می شوند. این بخش همیشه پر از آواز و موسیقی است تا برای کودکان جذاب تر شود.

دانه: این بخش مخصوص کودکان در رده ی سنی مهدکودک می باشد که آن ها با انواع دانه و کاشت آن ها آشنا می شوند.

ماجراجویی: نوجوانان به آزمایشات گوناگون روی اجزای مختلف گیاه می پردازند.

محققان جوان: کودکان و نوجوانان با حشراتی که به گیاهان خاصی علاقه دارند آشنا می شوند.

کار آموزان: این قسمت مخصوص نوجوانانی است که علاقمند هستند در رشته های گیاه شناسی، باغبانی و کشاورزی شهری تحصیل کنند و می توانند آزمایشات خود را در بخش کارآموزان انجام دهند.

خدمت به باغ: مخصوص دانش آموزان مقطع دبیرستان است و آن ها می توانند محصولاتشان را بکارند و به آن ها تا زمان رشد کامل نظارت داشته باشند و تمامی کارهای مربوط به گیاه را خودشان انجام دهند و روی آن ها آزمایش کنند.

همیشه دانش آموختگان رشته های گیاه شناسی در این باغ ها حضور دارند و به بازدیدکنندگان کمک می نمایند. این بخش بسیار مورد توجه نوجوانان قرار گرفته و حدودا سالانه هزار کودک و نوجوان از این قسمت باغ بازدید می کنند.

به دلیل جذابیت و بعد آموزشی باغ کودکان در سال 2014 میلادی این باغ توانست مدال ملی موزه گیاهی را از آن خود کند که در نوع خودش جایزه ای بی نظیر محسوب می گردد.

قسمت درخت و نهال

باغ کودکان باتومی

قسمت خدمت به باغ

باغ گیاه شناسی باتومی

3 ) باغ صخره ای

باغ صخره ای ( BBG's Rock Garden ) در شمالی ترین قسمت باغ گیاه شناسی واقع شده است و زمینی شیب دار دارد، در این قسمت بازدیدکنندگان با انواع گیاهانی که در شرایط گرم، یخبندان و در میان سنگ ها قادر به زیستن هستند آشنا می شوند.

این باغ هم چند قسمت دارد:

بخش جنگل: که در آن درخت های سر به فلک کشیده ی کاج و صنوبر می رویند و زیبایی خاصی به نمای باغ داده اند.

بخش گیاهان اسید دوست: که همان گونه که از نامش مشخص است گیاهانی که برای رشد محیط های اسیدی را ترجیح می دهند مانند گیاه آزالیا در آن نگهداری می شوند.

بخش سنگ ریزه ( باغ سنگ ریزه ): این بخش گیاهان همه در میان سنگ ریزه و شن کاشته شده اند، این قسمت مخصوص گیاهانی می باشد که با محیط های این چنینی سازگاری دارند، این باغ برای اولین بار در سال 1917 بر روی عموم باز شد. 

باغ سنگ باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

4 ) مجموعه ی خانوادگی

این قسمت وسعت زیادی حدود 52 جریب دارد و در آن انواع درخت، درختچه، گیاهان علفی، سرخس و گیاهان مخروطی کاشته شده است. بازدیدکنندگان همراه با خانواده هایشان می توانند به گشت و گذار در این مجموعه زیبا بپردازند. باغ خانوادگی در شمال باغ گیاه شناسی و دقیقا در قسمت پایین تر از باغ سنگ ها قرار دارد.

این قسمت از باغ گیاه شناسی هم شامل بخش های مختلفی می شود مانند:

سرخس: در این قسمت برکه ای به سبک ژاپنی ساخته شده است و در آن انواع جلبک، سرخس و خزه و به طور کلی گیاهان تک سلولی قابل مشاهده می باشند. گیاهان تک سلولی از کهن ترین موجودات زنده ی روی زمین محسوب می شوند و محققین عقیده دارند قدمت آن ها به 300 تا 350 میلیون سال پیش باز می گردد.

مخروطیان: در این بخش انواع گیاهان مخروطی مانند اطلس، سکویا، انواع شوکران و سرو کاشته شده اند.

گینگکوها ( Ginkgos ): این نوع گیاه که با نام گیاهان چهل سکه شناخته می شوند شبیه به گیاهان مخروطی هستند اما برگ هایی بادبزنی دارند و فاقد میوه های مخروطی شکل می باشند. این درختان میوه هایی کوچک و بسیار بدبو دارند و گاهی چندین هزار سال ( قدمت آن ها به 225 تا 190 میلیون سال پیش می رسد ) هم عمر می کنند. زاد گاه گینگکوها چین و بخصوص معابد و صومعه های این کشور است.

مگنولیا: نوعی گیاه تیره رنگ است که بوی خوبی ندارد اما حشرات را به خوبی به خود جذب می کند. این گیاه رنگی شبیه به رنگ پوست گاومیش دارد.

گیاهان ابتدایی: در این بخش برخی درختان مانند گردو، بلوط، لوکس و نارون موجود است و گیاهان ساده هستند.

خانواده ی سالم: در این بخش انواع گل و بوته موجود است و خانواده ها می توانند از گونه های ساده مانند قارچ ( که توسط پراکندگی هاگ تولید مثل می کند ) تا گونه های پیچیده ی گیاهی را از نزدیک ببینند و با روش های مناسب استفاده از آن ها آشنا شوند.

خانواده ی رز: حدود 40 تا 60 میلیون سال پیش زنبور و پروانه ها گرد گل ها را جابه جا می کردند و نقش بزرگی در جا به جایی و تولید مثل گل و گیاهان داشته اند، یکی از دلایل وجود گونه های مختلف گل رز و میوه ی سیب هم همین حشرات هستند به همین دلیل این بخش باغ گیاه شناسی به نقش این حشرات در تولید مثل گل های رز پرداخته اسف، این گل در بخش های زیادی از باغ گیاه شناسی حضور دارد که دلیل این موضوع علاقه ی زیاد گرجستانی ها به رز می باشد.

حبوبات: انواع گیاهانی که دانه های لوبیا شکل و غلاف دار دارند در این بخش کاشته و نگهداری می شونددیگر بخش های این باغ گیاهان و دانه های تک لپه ای و کائوچو و همچنین درختان مرکبات می باشند که خانواده ها می توانند از همه ی این قسمت ها استفاده کنند و با آن ها آشنا شوند.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

5 ) گیاهان دارویی

قسمت گیاهان دارویی در شمال غربی باغ گیاه شناسی واقع شده است، در این قسمت بازدیدکننگان با تمامی قسمت های گیاهان دارویی از جمله ریشه، ساقه و برگ های آن ها آشنا می شوند. یکی از نکات جالب درباره ی این بخش آشنایی با فرهنگ ملل مختلف و سنت های درمانی، خوراکی و آشپزی گوناگون می باشد.

در واقع این جا یک کلاس آموزشی پر از جنب و جوش می باشد که همه را با انواع سبزیجات و توت و گیاهان دارویی آشنا می کند.

بخش گیاهان دارویی از لحاظ جغرافیایی دسته بندی شده اند برای مثال : 

بخش آمریکا : که گوجه فرنگی، سیب زمینی، فلفل، ذرت و کدو تنبل که اعتقاد بر این می باشد که چند صد سال پیش این گیاهان در آمریکا کاشته می شده است.

بخش مدیترانه ی شمالی: رزماری، آویشن، مریم گلی، پونه، کلم، هویچ، چغندر و کنگر فرنگی در این قسمت یافت می شوند.

بخش جنوب صحرای آفریقا: این قسمت شامل گیاهانی مانند گندم، جو، پیاز، سیر، کاهو و بسیاری از انواع حبوبات می باشد.

بخش آسیای شرقی و اقیانوسیه: این قسمت که کشور هند در آن نقش پررنگ تری دارد گیاهانی مانند برنج، سویا، نیشکر، گیلاس، آلو، هلو، شلیل، سیب، گلابی و ... را در خود جای داده است.

گیاهان دارویی باتومی

6 ) کویر

بخش کویر باغ گیاه شناسی باتومی به پوشش گیاهی مناطق گرم و خشک مانند جنوب غربی آمریکا، مکزیک، پرو، بولیوی و شیلی و آفریقای جنوبی، نامیبیا، ماداگاسکار و جزائر قناری پرداخته است. انواع درخت و درختچه های کویری و گرمسیری و گیاهانی مانند کاکتوس در انواع رنگ و طرح مختلف در این قسمت قابل مشاهده هستند.

این بخش به دلیل داشتن گیاهان وحشی و کمیاب از قسمت های جذاب باغ گیاه شناسی می باشد.

باغ گیاه شناسی گرجستان
باغ گیاه شناسی

7 ) غرفه ی گرمسیری

 مساحت این باغ 18,288 متر مربع می باشد و به پوشش گیاهی مناطق گرمسیری می پردازد و درختان سر به فلک کشیده ای دارد که ارتفاعشان به 65 متر هم می رسد. این منطقه شبیه سازی از مناطق گرمسیری می باشد، در آن آبشار، رودخانه و جنگل های انبوه مناطق گرمسیری شبیه سازی شده اند.

غرفه ی گرم در قسمت پایین باغ خانوادگی و حدودا در سمت مرکز باغ گیاهشناسی قرار دارد.

بیشتر تاکید این بخش روی جنگل های انبوه آفریقا و مناطق گرم آسیای شرقی می باشد و از نظر استفاده ی غذایی، دارویی، زیبایی و صنعتی هم جدا شده اند و محیطی حیرت انگیز و زیبا را برای گردشگران فراهم آورده است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باتومی

8 ) غرفه ی معتدل

انواع درخت، درختچه و بوته که مناسب مناطق گرمسیری هستند در این قسمت قرار دارند مانند مدیترانه، استرالیا، نیوزیلند، آسیای شرقی، کالیفرنیا و شیلی و ...

از مهم ترین گونه های گیاهی در این غرفه کاج، زیتون مدیترانه، بونایا ( مخصوص استرالیا ) و برخی گل های منحصر به فرد را می توان نام برد.

غرفه ی معتدل در سمت جنوب غربی باغ گیاهشناسی واقع شده است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

9 ) موزه ی بونسای | Starr Bonsai Museum

این مجموعه ی گیاه بونسای از برترین مجموعه های بونسای در جهان است و در سمت جنوب غربی باغ گیاه شناسی قرار دارد، 350 گونه ی بونسای که اغلب مربوط به ژاپن می باشند به همراه 30 نمونه از انواع آن که در مناطق دیگر گرمسیری می رویند همه در کنار هم در این موزه قرار گرفته اند.

بونسای اغلب در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری می روید و بهتر است آفتاب مستقیم به آن ها نخورد به همین دلیل این موزه به صورت رو بسته و در محوطه ای خاص ساخته شده است. یکی از قابل توجه ترین گونه ی بونسای این مجموعه کاج سفید است که حدودا 90 سال عمر دارد و از کوه های ژاپن به این موزه آورده شده است.

برخی از انواع گیاه بونسای در فصل بهار شکوفه و گل های ریز و زیبایی می دهند به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر به این گیاه علاقمند هستید در فصل بهار به این غرفه ی باغ گیاه شناسی مراجعه فرمایید.

گیاه بونسای یا کاج سفید

بونسای
باغ گیاه شناسی باتومی

10 ) مجموعه ی نیلوفر آبی

نیلوفر دریایی یا لیلی استخری یک بخش خاص در باغ گیاه شناسی دارد؛ نزدیک به 100 گونه ی مختلف از این گیاه در این قسمت وجود دارند. نیلوفران گیاهان مخصوص مناطق گرمسیری هستند. این مجموعه شامل دو استخر بزرگ پر از نیلوفرهای آبی می باشد و فصل اصلی روئیدن و گل دادن این گیاه بهار تا شروع پاییز می باشد که منظره ای فوق العاده به باغ گیاه شناسی می دهد.

جالب است بدانید در آیین بودا این گل نماد روح انسان و مقدس می باشد و به همین دلیل در معابد پیروان این آیین بسیار دیده می شود، مجموعه ی نیلوفر آبی در سمت جنوبی باغ گیاهشناسی قرار دارد.

نیلوفر آبی باتومی
نیلوفر آبی باتومی

11 ) مرزهای سالانه

گیاهان گوناگون نیاز به شرایط آب و هوایی مختلفی هم دارند به همین دلیل باغ گیاه شناسی باتومی در فصل ها و سال های مختلف در محوطه و مرزهای باغ های گوناگونش انواع گیاهان را می کارد؛ برای مثال اغلب در بهار 6000 گل لاله در این باغ گاشته می شود.

قسمت مرزهای سالانه در جنوب باغ گیاه شناسی باتومی واقع شده اند.

باغ گیاه شناسی گرجستان
باغ گیاه شناسی باتومی

12 ) باغ مگنولیا

باغ مگنولیا ( Magnolia Plaza ) همانطور که از نامش مشخص است پر از درختان سر به فلک کشیده ی مگنولیا می باشد که اغلب با گل و برگ های سرسبزشان طراوت و سرزندگی خاصی را به منطقه بخشیده اند. این گیاه در گذشته اغلب در مقابل ساختمان و عمارت های با شکوه کاشته می شد.

72 درخت زیبا از 17 گونه ی معطر این درخت در باغ مگنولیای باغ گیاه شناسی باتومی کاشته و نگهداری می شود، اما در ابتدا یعنی سال 1939 میلادی که درختان باغ مگنولیا انتخاب می شد 80 مگنولیا، 5000 پیچک، 650 شمشاد و 60 درخت زرشک برای این باغ در نظر گرفته شده بود.

باغ مگنولیا در سمت جنوبی باغ گیاه شناسی و در کنار قسمت مرزهای معتدل واقع شده است.

باغ گیاه شناسی باتومی
گیاه شناسی گرجستان

13 ) تپه ی نرگس

 در جوار باغ مگنولیا تپه ای وجود دارد که مزین به هزاران گل زرد و طلائی نرگس است. نکته ی جالب توجه در این تپه گونه های گوناگون گل نرگس می باشد که در نگاه اول خیلی به چشم نمی آید اما با دقت بیشتر متوجه تفاوت آن ها با یکدیگر می شویم.

تپه ی نرگس در مرکز باغ گیاهشناسی باتومی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی

14 ) باغ گل استکانی

 در میان درختان بلوط و راش سرزمینی سبز رنگ وجود دارد که حدود 45000 شاخه گل استکانی را در خود جای داده است، این گل ها رنگ آبی و زیبایی چشم نوازی دارند. در فصل بهار که همه ی گل های آبی باز شده اند این باغ بسیار دیدنی و خیره کننده می باشد.

این قسمت در شمال باغ گیاه شناسی باتومی و در سمت شرق باغ خانوادگی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی

15 ) استخر و باغ ژاپنی

این قسمت یکی از قدیمی ترین و در عین حال پربازدیدترین قسمت باغ گیاه شناسی باتومی و برگرفته شده از پوشش گیاهی کشور ژاپن است. این جا می توان از راه های پیچ در پیچ گذر کرد و در کنار برکه و روی تپه ها نشست و لذت برد. برای زیبا تر کردن این باغ از برخی عناصر مثل پل های چوبی، فانوس، دروازه ها، معبد، استخر، آبشار و سنگ های زیبا بهره برده اند.

اگر در فصل بهار به این باغ بیایید پر از شکوفه های زیبا و عطر گیلاس است، باغ ژاپنی از جنوب تا مرکز باغ گیاه شناسی باتومی امتداد یافته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی گرجستان

16 ) باغ شکسپیر

درست در جنوب باغ ژاپنی تپه ای به نام باغ شکسپیر وجود دارد؛ در این قسمت همه ی راه ها سنگ فرش شده و بسیار دیدنی هستند و دورتا دور با درخت و گیاهان گوناگون احاطه شده اند. تفاوت این بخش با دیگر باغ ها در این است که به افتخار بسیاری از مشاهیر و بزرگان دنیا از جمله شکسپیر درختان و گیاهانی کاشته شده اند. از جمله کسانی که در این باغ گیاه دارند می توان به وودی آلن، پل استر، لورن باکال، جی بلک، بتی کارتر، جک کارتر و ... اشاره نمود.

درختان افرا، بلوط، چینی و ... همچنین گل هایی مانند زنبق و رز در این باغ وجود دارند، باغ شکسپیر در سمت جنوبی باغ گیاه شناسی باتومی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

17 ) باغ عطر و بو

این باغ از سال 1955 میلادی ایجاد شده و در آن انواع گل و گیاهان معطر کاشته شده است. ایده ی اولیه ی ایجاد این قسمت کمک به نابینایان بوده است تا آن ها هم بتوانند تا حدودی از زیبایی های طبیعت استفاده نمایند.

قسمت جالب این باغ این است که اکثر گل و گیاهان حتی درختان کوتاه قد هستند تا معلولانِ حرکتی که با صندلی های ویلچر عبور و مرور می کنند هم بتوانند گیاهان را از نزدیک ببینند، باغ عطر در سمت جنوب باغ گیاه شناسی قرار گرفته است.

این باغ سه بخش اصلی دارد:

گیاه برای لمس: در این بخش بازدیدکنندگان می توانند انواع گیاهان لطیف، خاردار و سرخس را از نزدیک لمس کنند و خود به اکتشاف در برگ و گلبرگ هایشان بپردازند.

گیاهان با برگ های معطر: در این بخش بازدیدکنندگان هر گیاهی را که لمس کنند دستشان بوی همان گیاه را می گیرد انواع شمعدانی، نعنا، شاه تره، شاهپسند، استوخودوس، لیمو، مریم گلی و ... در این بخش پیدا می شوند.

گیاهان معطر: این بخش بیشتر مخصوص فصل تابستان می باشد، اما انواع گل های معطر اینجا کاشته شده اند؛ آفتاب گردان، زنبق، همیشه بهار، پامچال، اطلس و ... این جا هستند و می توان بسیاری از ادویه جات را هم از این قسمت تهیه نمود. 

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

18 ) باغ گل صد تومانی

در شمال باغ گیلاس باغ دیگری است که در آن هزاران گل صد تومانی خوش بو کاشته شده است. درختان مختلفی هم در این باغ وجود دارند که همه عطر و بوی خاصی دارند و در فصل بهار تا پاییز این گل ها همچنان به این باغ سبزی و طراوت می بخشند.

گل های صدتومانی این باغ در شش رنگ قرمز، سفید، صورتی، بنفش، زرد و مارونی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته اند، باغ گل صدتومانی در مرکز باغ گیاهشناسی و در کنار باغ ژاپنی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

19 ) باغ گل رز

باغ گل رز از محبوب ترین بخش های باغ گیاه شناسی می باشد و برای اولین بار در سال 1928 میلادی به این باغ اضافه گشت. ده ها هزار گل رز غنچه و باز در این باغ حیرت انگیز خود نمایی می کنند. اغلب این گل های رز متعلق به شمال آمریکا است.

در واقع این باغ مخزنی از رز های کهن و مدرن می باشد و می توان انواع گونه ی این گیاه را یک جا نظاره کرد. بیش از یک هزار گونه ی مختلف گل رز در این بخش کاشته شده اند، باغ گل رز در سمت شمال شرقی باغ گیاه شناسی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
photo by Alexander Gubanov
باغ گیاه شناسی باتومی

20 ) باغ فلور

فلور نام یک منطقه در نیویورک می باشد که این بخش باغ هم شبیه سازی از همین منطقه می باشد. انواع دشت، جنگل کاج، ساحل و کوهستان در این باغ شبیه سازی شده است و پوشش گیاهی مختلفی را با قدم زدن در فلور می توانید به وضوح ببینید.

در سال 1990 میلادی انجمنی با نام انجمن فلور نیویورک با هدف ترویج گیاه شناسی صحیح و نوین و درک بیشتر گیاهان وحشی در نیویورک تشکیل شد، این بخش از باغ فلور هم با پشتیبانی همین انجمن در باغ گیاه شناسی تشکیل شده است تا گیاه شناسی صحیح را آموزش دهند.

این بخش در سمت شمال شرقی باغ گیاه شناسی واقع شده است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

21 ) باغ یاس

در فصل تابستان در باغ یاس غرق در عطر و بوی یاس می شوید. حدودا 150 گونه ی مختلف یاس در این مجموعه گرد هم آمده اند که البته مشهور ترینشان درخت یاس بنفش می باشد. گل های یاس در این باغ در رنگ های سفید، بنفش، صورتی، قرمز و بی رنگ و در شکل و شمایل گوناگون قابل مشاهده هستند.

باغ یاس در سمت شمال شرقی باغ گیاه شناسی باتومی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

22 ) آزبورن یا گل کاغذی

باغ گل کاغذی که در حقیقت ریشه از ایتالیا دارد در انواع رنگ های متنوع و دیدنی در این باغ گرد هم آمده اند و بازدیدکنندگان به راحتی از نزدیک می توانند آن ها را بو کنند و لذت ببرند.

در این باغ نیمکت های زیاد و چند حوضچه ی پر عمق هم وجود دارد که باغ را برای گردشگران جذاب و دوست داشتنی تر کند. وسعت باغ گل کاغذی حدودا 3 هکتار می باشد و گل هایش برخی چند ساله و برخی دیگر هر سال کاشته می شوند.

این باغ در سمت جنوبی باغ گیاه شناسی باتومی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی
photo by Vitela Arzi

23 ) باغ آب

یکی از ویژگی های خاص باغ گیاه شناسی باتومی کمک گرفتن از دریاچه، آب و پل های گوناگون در نقاط مختلف باغ می باشد. یکی از منحصر به فرد ترین قسمت ها باغ آب می باشد. در این باغ دریاچه ای به وسعت 1.5 هکتار وجود دارد که با جویبار و برکه های زیبا گسترش می یابد.

در اطراف این دریاچه ی زیبا بیش از 18000 گونه ی گیاهی رشد کرده اند. اگر از ساعت 11:30 الی 1 به این بخش مراجعه کنید می توانید انواع سوالاتتان را که مربوط به گیاهان آبزی باشد را از راهنمایان و مربیان این باغ بپرسید.

باغ آب در سمت غربی باغ گیاه شناسی باتومی قرار گرفته است.

باغ گیاه شناسی باتومی

کتابخانه باغ گیاه شناسی باتومی

وجود کتابخانه ای به نام بی بی جی BBG در باغ گیاه شناسی مکانی علمی را برای دوست داران باغبانی و تحقیق درباره ی گیاهان فراهم می آورد، این کتابخانه در طبقه ی دوم بخش اداری باغ قرار دارد و به مدت دو هفته کتاب هایش را امانت می دهد.

این کتابخانه علاوه بر ارائه ی کتاب های گوناگون آرشیو کاملی از تاریخچه ی باغ، عکس ها و سوایق گیاه شناسی هم می باشد که برای کسب اطلاع از کتاب ها و ساعات باز بودن کتابخانه در فصل ها و ماه های مختلف می توانید از این لینک دیدن نمایید.

باغ گیاه شناسی باتومی

خرید در باغ گیاه شناسی

در باغ ها و قسمت های مختلف باغ گیاه شناسی بنابر فصلی که در آن قرار داریم می توان برخی گیاهان، سبزیجات، دانه ها و گیاهان دارویی را خریداری نمود، این فروشگاه ها به مناسبت های گوناگون تخفیف هایی را برای گردشگران در نظر می گیرند که برای آگاهی از این تخفیف ها می توانید از این لینک استفاده نمایید.

مجله ی نیویورک درباره ی فروشگاه های این باغ گفته است که می توانید خریدی شگفت انگیز و مختلف را مانند کتاب، وسایل باغبانی، گیاهان و دانه ها را از این باغ داشته باشید و همه ی اقشار از سراسر جهان به این باغ می آیند تا از گیاهان مختلف دیدن کنند.

شما همچنین می توانید با خرید اوراق، سهام و یا پرداخت پول نقد به این باغ گیاه شناسی سهمی در امور خیریه باتومی داشته باشید که برای کسب اطلاع از چگونگی کمپین خیریه این باغ می توانید این لینک را مشاهده نایید.

می توانید از باغ گیاه شناسی به صورت آنلاین هم خرید نمایید به این منظور از این لینک بازدید نمایید و یا با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

Tell: 718-622-0963

باغ گیاه شناسی باتومی
باغ گیاه شناسی باتومی

رستوران در باغ گیاه شناسی باتومی

در باغ گیاه شناسی باتومی یک غذاخوری مجهز و با کیفیت وجود دارد به نام غذاخوری زرد ماگنولیاThe Yellow Magnolia ) که به دلیل مجاز نبودن پیک نیک در باغ و کیفیت و استفاده از مواد غذایی تازه طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در روزهای عادی از ساعت 10 صبح تا 3 بعد ازظهر و در روزهای یکشنبه از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر این رستوران آماده ی خدمات رسانی می باشد.

این غذا خوری انواع غذاهای سبک و کافه و نوشیدنی سرو می کند و خوب است بدانید در شب های تابستان کافه زرد ماگنولیا 20 درصد تخفیف در نوشیدنی هایش دارد.

یک وعده ی غذایی در این رستوران حدودا 23 هزار تومان می شود و انواع ساندویچ، برگر و کافی در این مکان سرو می گردد.

برای سهولت شما منوی این غذا خوری را در زیر برایتان قرار داده ایم.

رستوران باتومی

فستیوال های باغ گیاه شناسی

در باغ گیاه شناسی باتومی انواع جشن و مراسم خاص و فستیوال هم در مناسبت های مختلف برپا می شود که بسیاری از آن ها با هدف کمک به خیریه انجام می پذیرد، برای مثال در بیستم اکتبر 2016 میلادی در باغ گیاه شناسی باتومی فستیوالی خیریه برگزار می شود، در این فستیوال به کودکان آموزش داده می شود تا یاد بگیرند که چگونه با دانه و سبزیجات مختلف غذا های خوشمزه درست کنند، بلیت این فستیوال به قیمت 400 دلار ( حدودا 1260 هزار تومان ) برای افراد عادی و 350 دلار ( معادل 1100 هزار تومان ) برای اعضا به فروش می رسد و تمامی درآمد حاصل از آن به خیریه داده می شود.

از طریق این لینک می توانید با فستیوال های آینده ی باغ گیاه شناسی آشنا شوید.

باغ گیاه شناسی باتومی

جشن و عروسی در باغ گیاه شناسی

قسمتی در باغ گیاه شناسی وجود دارد به نام باغ بروکلین ( Brooklyn ) که درختان زیبا و حوضچه هایی با آب زلال و همچنین گل های رنگارنگی دارد. باغ بروکلین این امکان را فراهم می کند تا کسانی که علاقمند به برگزاری جشن عروسی یا مهمانی هایشان در فضای باز هستند مکانی منحصر به فرد و زیبا داشته باشند.

این باغ را می توان به دو بخش مجزای خانه و دهلیز تقسیم کرد؛ قسمت ساختمان یا خانه دیوارهایی شیشه ای و سقفی به صورت شیروانی دارد و میزبانان می توانند در آن به سلیقه ی خود میز و صندلی های گوناگون بچینند و از منظره ی بیرون هم لذت ببرند. این خانه ظرفیت نشستن 275 نفر را دارد.

قسمت دهلیز در واقع یک آلاچیق زیباست که فضایی دوست داشتنی، لوکس و صمیمی دارد. انواع درختان، گل ها و شکوفه ها در این بخش کاشته شده اند، این بخش گنجایش پذیرایی از 130 نفر را دارد. انواع خدمات عکاسی و سرو غذا و موسیقی هم برای این میهمانی ها فراهم می باشد.

عروسی باغ گیاه شناسی باتومی
عروسی باغ گرجستان

تاریخچه باغ گیاه شناسی باتومی

در سال 1880 میلادی باغ گیاه شناسی باتومی توسط آندری نیکلاویچ کراسنوف که یک گیاه شناسی روسی بود بنیان گذاری شد اما به صورت رسمی در سال 1912 میلادی افتتاح گردید، طی سال های متمادی کم کم قسمت های مختلفی به این باغ اضافه گردید.

برای مثال باغ گیاهان دارویی در 2010 میلادی به این باغ اضافه گردید و یا برخی گیاهان موجود در باغ فلور از سال ها پیش از ساخت باغ گیاه شناسی باتومی در نیویورک کاشته شده بودند و پس از افتتاح این باغ به باتومی انتقال یافتند، در سال 1963 میلادی دولت آمریکا و شورای نیویورک از حمایت مالی انجمن فلور دست کشید و این انجمن حدودا تا سال 1983 نتوانست در باتومی فعالیت قوی ای داشته باشد، اما از سال 2011 میلادی تا به امروز این انجمل در باغ فلور بسیار پررنگ ظاهر شده است.

از مثال های دیگر در رابطه با پیشینه ی این باغ با شکوه می توان به سال 2014 میلادی اشاره کرد که در سال 2014 میلادی به دلیل 100 ساله شدن باغ کودکان باتومی جشنی بزرگ در این باغ برپاشد، همچنین در همین سال به دلیل خدمات آموزشی باغ گیاه شناسی میشل اوباما به این باغ مدال بروکلین زرین را تقدیم کرد.

باتومی

دسترسی و هزینه

اول از هر چیز باید بدانید که این باغ گیاه شناسی پارکینگ عمومی دارد و می توانید با اتومبیل های شخصیتان  به راحتی از پارکینگ آن استفاده نمایید. برای ورود به این باغ باید بلیت تهیه نمایید. هزینه ی این بلیت ها برای بزرگسالان حدودا 38 هزار تومان ( 12 دلار ) برای و دانش آموزان حدودا 19 هزار تومان ( 6 دلار ) و کودکان زیر 12 سال هم رایگان می باشد می باشد و باید توجه داشته باشید بعد از خرید هیچ بلیتی بازگردانده نمی شود.

از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر باغ گیاه شناسی باتومی آماده ی خدمات به بازدیدکنندگان می باشد و خوب است بدانید که برپایی پیک نیک در این باغ و عکاسی بدون مجوز مجاز نمی باشد.

برای رسیدن به باغ گیاه شناسی از مرکز گرجستان و شهر تفلیس می توانید از اتوبوس، ترن، تاکسی و ماشین شخصی استفاده نمایید.

اتوبوس : حدودا 5:35 دقیه طول می کشد و هزینه اش 18 تا 26 دلار یعنی حدودا 72 تا 100 هزار تومان می شود.

ترن : 5:26 دقیقه طول می کشد و هزینه اش هم شبیه به اتوبوس است.

تاکسی: 4:50 دقیقه زمان می برد و 480 الی 600 هزار تومان ( 120 تا 150 دلار ) هزینه دارد.

اتومبیل شخصی : 4: 50 دقیقه و هزینه اش حدودا 120 تا 180 هزار تومان می شود.

برای عضویت در باغ گیاه شناسی می توانید از این لینک استفاده نمایید.

آدرس: گرجستان، باتومی، باغ گیاه شناسی.

.Address: Mtsvane Kontskhi (Green Cape), Batumi,Georgia

باغ گیاه شناسی باتومی

موقعیت باغ گیاه شناسی باتومی روی نقشه

توصیه کارناوال

اگر مایل به دیدن شکوفه های گیلاس و هزاران گل لاله ی این باغ هستید پیشنهاد می کنیم بهار را برای بازدید از این باغ زیبا انتخاب کنید، اما اگر موفق به سفر در بهار نشدید، این باغ در همه ی فصل ها پر از گل و گیاهان شاداب است.

باغ گیاه شناسی باتومی

در پایان بازدید مجازی از باغ گیاه شناسی باتومی را تجربه کنیدسخن آخر

آیا تا به حال به باتومی سفر کرده اید؟

چه اماکنی در باتومی توجه شما را به خود جلب کرده است؟

آیا علاقمند به بازدید از باغ گیاه شناسی باتومی هستید؟

منتظر نظر و پیشنهادات شما هستیم.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به باتومی
دیدگاه ها : 6
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....