نمایش قرآن بایسنقری پس از ۷۰ سال

همزمان با روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتاب‌دار، نمایشگاهی در کتابخانه و موزه ملی ملک برپا می شود که در آن نسخه شگفت‌انگیز قرآن پرآوازه تاریخ ایران، با نام «قرآن بایسنقری»، پس از ۷۰ سال به نمایش در می آید.

آن طور که ایسنا به نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک گزارش می دهد؛ موقوفه آستان قدس رضوی، نمایشگاه «قرآن بایسنقری» گزیده آثار دو گنجینه «موزه آستان قدس رضوی» و «کتابخانه و موزه ملی ملک» در روز ۲۴ آبان ۱۳۹۵ خورشیدی باز گشایی می‌شود.

در این نمایشگاه، قرآن بایسنقری که یک نسخه خطی شگفت انگیز و اسرارآمیز به قدمت 600 سال است، بعد از 70 سال در معرض دید دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی گذاشته می شود.

اصل چهار قطعه موجود از این قرآن در کتابخانه و موزه ملی ملک و تصویر بیش از ۱۴۰ برگ از آن در موزه آستان قدس رضوی، در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

آشنایی با قرآن بایسنقری

در رابطه با قرآن بایسنقری خوب است بدانید که بزرگ‌ترین قرآن خطی جهان به حساب می آید. همچنین در رابطه با تاریخ این قرآن احتمال می رود که مربوط به سده نهم هجری و دوره ی تیموری است و به خط محقق کتابت شده. همچنین احتمال می دهند که این قرآن به «بایسنغرمیرزا»، فرزند شاهرخ تیموری یا دست‌کم به دوران زندگی وی مربوط باشد.

با وجود مبهم بودن سرگذشت این قرآن در طول تاریخ نمی توان منکر سرنوشت شگفت‌انگیز و تاثیر آن در تاریخ ایران شد. جالب تر آن که امروز برگ هایی از این قرآن در موزه‌های بزرگ ایران و جهان نگهداری می‌شود.

با استناد به مدارک موجود، برای اولین بار موزه ملی ایران در سال ۱۳۲۵ خورشیدی با همکاری دیگر گنجینه‌های ایران که قطعاتی از نسخه خطی این قرآن را داشتند، نمایشگاهی با موضوع قرآن بایسنقری برگزار کرد.

بنیان‌گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک، حاج حسین آقا ملک، دو قطعه از چهار قطعه موجود قرآن بایسنقری در کتابخانه و موزه ملی ملک را در این نمایشگاه عرضه کرد. از آن زمان تا کنون، قرآن به جز چند برگ که موزه آستان قدس رضوی در مشهد در نمایش دارد، به مخازن گنجینه‌های آثار تاریخی رفته و به نمایش درنیامده است.

نمایشگاه «قرآن بایسنقری»

 نمایشگاه «قرآن بایسنقری» حاصل کوشش‌های پژوهشی کارشناسان کتابخانه و موزه ملی ملک است که با چیدمانی گیرا، بازدیدکنندگان خود را به دوره تیموری و 6000 سال قبل می برد؛ درست همان زمانی که نسخه شگفت‌انگیز و اسرارآمیز قرآن بایسنقری آفریده شد.

بازدید از نمایشگاه «قرآن بایسنقری»

برای بازدید از این نمایشگاه می توانید  از روز ۲۴ آبان ۱۳۹۵ به مدت یکماه، هر روز به جز روزهای جمعه و تعطیلات رسمی، از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶:۱۵ (روزهای پنج‌شنبه تا ساعت ۱۵:۱۵) به محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» مراجعه کنید.

%d8%ae%d8%a8%d8%b1-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d9%860
%d8%ae%d8%a8%d8%b1-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d9%861

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....