karnaval.ir

مهدیه اکبری پارسا

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

12 خرداد 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تصور کنید زندگی معمولی و خوبی دارید و کار و تحصیلات تان در مسیر درستی قرار دارد. درآمد و سطح زندگی تان نیز مناسب است و بسیاری برای رسیدن به موقعیت شما تلاش می کنند؛ اما هنوز این احساس را دارید که چیزی در زندگی تان کم است و به دنبال گمشده تان هستید. ممکن است برای اینکه این مشکل را حل کنید کارهای زیادی را انجام دهید و مشاوره های زیادی بگیرید؛ اما هنوز این حس را در خود داشته باشید و نتوانید راه حلی برای آن پیدا کنید. بعد از مدتی به پیشنهاد یکی از دوستان تان راهی سفر هیجان انگیزِ رفتینگ در آب های خروشان می شوید. از خنکای آب روی صورت تان لذت می برید، با همکاری راهنما و دیگر همسفرهای تان قایق را به پیش می رانید، از میان درختان و جنگل ها، دره ها، کوه ها و دشت ها عبور می کنید و مناظری را به چشم می بینید که تا به حال جای دیگری نظیر آنها را ندیده اید. امواج کوچک و بزرگ را پشت سر می گذارید و در هر لحظه تپش قلب تان را حس می کنید. احساس می کنید که حسی از هیجان و آرامش در کنار هم در رگ های تان جریان پیدا کرده و انرژی، دوباره به لحظه های زندگی تان برگشته است. متوجه می شوید ماجراجویی و هیجان، سفر همراه با تیمی هماهنگ و پرانرژی و طراوت و زیبایی طبیعت، همان چیزی بوده است که مدت ها به دنبال آن می گشته اید. حالا گمشده تان را پیدا کرده اید و راهی خانه می شوید؛ اما می دانید که باز هم برای سفرهای هیجانی و ماجراجویانه دوباره و خیلی زود باز می گردید تا ریتم زندگی تان را از دست ندهید. 

ما نیز در کارناوال برای اینکه این حس و هیجان را به شما انتقال دهیم و شما را از زندگی روزمره و معمول تان دور کنیم می خواهیم سری به یکی از محبوب ترین و جذاب ترین انواع سفرهای هیجانی بزنیم، قصد داریم رفتینگ در آب های رودخانه های ایران را تجربه کنیم و با بهترین رودهای ایران برای قایقرانی آشنا شویم. ما را در این ماجراجویی پر از آدرنالین همراهی کنید. 

ورود به صفحه معرفی سفرهای هیجانی و ماجراجویانه

رفتینگ در ایران

آشنایی با رفتینگ یا رودگردی 

پیش از اینکه رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران را بشناسیم بهتر است ابتدا به صورت کلی با رفتینگ و ابزارهای آن آشنا شویم. رفتینگ یا آن گونه که به زبان فارسی ترجمه شده است رودگردی، به قایق سواری در مسیر یک رودخانه گفته می شود. البته بیشتر این قایقرانی ها در آب های خروشان انجام می گیرد و لذت و هیجان اصلی آن در رفتینگ در این نوع از رودخانه هاست. در این ورزش مفرح می توانید سوار بر قایق های کوچک -اغلب قایق های بادی- از میان مناظر طبیعی زیبا مانند جنگل، کوه، دشت و روستاها عبور کنید و تجربه جالب و متفاوتی به دست بیاورید. ورزشی هیجان انگیز اما سنگین که به پاروزدن مداوم در مسیر رودخانه نیاز دارد. به طور کلی از زیر شاخه های طبیعت گردی، گردشگری ماجراجویانه و گردشگری ورزشی محسوب می شود  و طرفداران بسیاری در دنیا دارد. امروزه شرکت های مختلف گردشگری چه در دنیا و چه در ایران تورهای رفتینگ برگزار می کنند و علاقه مندان مخصوص به خود را دارند. البته اجرای این سفرها به تخصص ویژه نیاز دارد و حتما هر گروه رفتینگ به یک راهنمای حرفه ای و تجهیزات ویژه نیاز دارد. امروزه سفرهای رفتینگ با دیگر انواع سفرهای طبیعت گردی و ماجراجویانه مانند کمپینگ، جنگل نوردی، دوچرخه سواری، روستاگردی، سوارکاری و ... ترکیب و ارایه می شود.  

رفتینگ در ایران

سطح بندی رودخانه ها در رفتینگ 

هر سفرِ رودخانه ای، سطح بندی جداگانه ای دارد که در ادامه با انواع آنها آشنا می شویم. در این درجه بندی، قسمت خروشان رودخانه ها به 6 سطح تقسیم می شود. مسیرهای سطح 1 برای کودکان نیز قابل استفاده و رودخانه در آن به ندرت خروشان است؛ اما در سطح 6 به دلیل وجود موانع بسیار مشکل، احتمال مرگ ورزشکاران نیز وجود دارد. تنها افراد بسیار فنی با تجربه های چندین ساله می توانند در این رودخانه ها قایق سواری کنند. 

**از آنجایی که هر رودخانه درجه بندی مختلفی دارد و برای آشنایی بهتر با رفتینگ در آنها نیاز داریم تا اطلاعاتی در این مورد کسب کنیم؛ در ابتدا به بررسی درجه بندی رودخانه ها پرداختیم و سپس بهترین رودخانه های رفتینگ ایران را به شما معرفی کرده ایم.**

درجه سختی 1:

در این کلاس، مسیر رودخانه هموار است، آب به طور معمول و منظم جریان دارد و امواج نیز منظم است. رپیدهای (جریان سریع) رودخانه های کلاس 1 و موانعی که بر سر راه شما قرار دارد، ساده و کوچک است و به راحتی پشت سر گذاشته می شود. افراد 6 تا 60 سال و حتا بیشتر می توانند در این رودها رفتینگ انجام دهند. از جمله این رودخانه ها در ایران می توان به بیشتر قسمت های سفیدرود و زاینده رود در استان گیلان و چهارمحال و بختیاری اشاره کرد. 

درجه سختی 2: 

در این کلاس، مسیر رودخانه باز است؛ اما امواج به طور نامنظم در آن جریان دارد. رپیدهای ساده و متوسط در کلاس 2، لذت رفتینگ را از کلاس 1 بیشتر می کند و موانع آن شامل گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پرفشار کوچک می شود. گاهی نیز موانع و دراپ های کوچک در مسیر رفتینگ این رودها به چشم می خورد. این سطح برای گردشگران ماجراجویی که از نظر جسمی و روحی مشکلی ندارند و بین 12 تا 50 سال سن دارند، مناسب است. رودهایی مانند رودخانه ارمند بین روستای معدن تا پل ارمند در استان چهارمحال و بختیاری، قسمتی از رودخانه هراز قبل از شهر گزنک در استان مازندران، سزار در لرستان و سیروان در کردستان و کرمانشاه و ... در ایران در سطح 2 دسته بندی می شوند. افرادی با ناراحتی های تنفسی و قلبی یا معلولیت های جسمی نمی توانند در سطح هایی بالاتر از کلاس 2 قایقرانی انجام دهند. 

درجه سختی 3: 

در رودخانه های کلاس 3، مسیر قابل تشخیص است؛ اما رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پرفشار بزرگ در میانه راه، جذابیت و همچنین سختی قایقرانی در این نوع رودها را چند برابر می کنند. همچنین صخره های تکی بزرگ، دراپ های کوچک و موانع پیچیده بخش دیگری از مانع های مسیر رودخانه را شکل می دهند. این کلاس برای قایقران ها و طبیعت گردهای حرفه ای که از پیش تجربه این کار را دارند مناسب است، از جمله رودخانه ها با درجه سختی 3 در ایران می توان به بخش پیش از روستای معدن روخانه ارمند اشاره کرد. 

درجه سختی 4: 

در این کلاس، مسیر رود به سختی قابل تشخیص است و برای رفتینگ در آن نیاز دارید تا امواج را از قبل بررسی کنید. رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پرفشار به وفور در مسیر این رودها دیده می شوند. صخره های بزرگ که می توانند جریان رودخانه را تغییر دهند و همچنین جریان زیرآبی قوی، خطر رفتینگ در این نوع رودها را چند برابر می کند. سطح 4 تنها برای قهرمان های قایقرانی در رودخانه های وحشی و قایقران های بسیار باتجربه و ماجراجو مناسب است. قسمت هایی از رودخانه هراز و بختیاری در ایران به درد این کار می خورند.

درجه سختی 5:  

مسیر رفتینگ در رودخانه های درجه 5 به سختی قابل تشخیص است و نیاز دارید حتما پیش از شروع کار امواج را بررسی کنید. در این کلاس از رودخانه ها با رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پرفشار عظیم مواجه می شوید. مسیرهای باریک با شیب زیاد و آبشارهای کوچک و همچنین عدم دسترسی به ساحل رودخانه، از دیگر ویژگی های این کلاس از رودخانه های رفتینگ هستند. قایقرانی در سطح 5 مختص قایقران های ماجراجویی ست که قصد انجام کارهای بزرگ را دارند و حاضرند جان شان را در این راه به خطر بیندازند. قسمت هایی از رود هراز و بختیاری برای این دسته از قایقران ها مناسب هستند.

درجه سختی 6: 

قایقرانی در این کلاس از رودخانه ها معمولا غیرممکن است و امکان قایقرانی تنها در صورتی وجود دارد که سطح آب به اندازه مخصوصی رسیده باشد. تنها دیوانگان قایقرانی جرات کرده اند تا قدم در این رودها بگذارند و برای ثبت رکوردهایی خارق العاده به دل آب بزنند. آنها برای اینکه هیجان یا دیوانگی را به حد نهایت خود برسانند، گاه از آبشارهایی به ارتفاع 70 متر خود را به پایین پرت می کنند. کاری که کوچکترین اشتباه در انجام آن می تواند منجر به مرگ قایقران شود. 

رفتینگ در آبهای خروشان

بهترین رودخانه های رفتینگ در ایران 

شاید تعجب کنید که در کشوری مثل ایران که به عنوان سرزمینی خشک از آن یاد می شود چطور رودهایی وجود دارد که در آن رفتینگ انجام می شود؛ اما باید بدانید که تعداد زیادی از رودخانه های ایران قابلیت رفتینگ دارند و بیشتر آنها در منطقه زاگرس قرار گرفته اند. البته رودهای استان های شمالی مان در فصل های پرآب برای این کار مناسب هستند. سفرهای رودگردی در ایران بین چند کیلومتر تا چندصد کیلومتر اجرا می شود و ممکن است بیشتر از یک روز طول بکشد. به همین دلیل نیاز است تا تجهیزات و لوازم کمپینگ و آشپزی هم در قایق حمل شود. از بهترین رودهای رفتینگ می توان به رودهای زاینده رود، ارمند، سزار، سفید رود، هراز، کرج و سیروان اشاره کرد. در ادامه با این سفرهای ماجراجویانه بیشتر آشنا می شویم. 

رفتینگ در رودخانه هراز

1- رفتینگ در زاینده رود 

 زاینده رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران به شمار می رود و سرچشمه آن در کوه های زاگرس مرکزی به خصوص زردکوه بختیاری قرار دارد. این رود به طور معمول بعد از طی 300 کیلومتر مسافت و عبور از میان شهر اصفهان در نهایت به تالاب گاوخونی می ریزد هر چند در سال های گذشته به دلیل خشکسالی شدید این امر کمتر اتفاق افتاده و رود در پشت سدها متوقف شده و به اصفهان نرسیده است؛ اما هنوز سرچشمه این رود حیات بخش پرآب بوده و برای سفرهای رفتینگ مناسب است. البته این تورها در استان چهارمحال و بختیاری انجام می شود و بر خلاف تصور به استان اصفهان ارتباطی پیدا نمی کند. مسیر رفتینگ در زاینده رود به نسبت از مسیر رود ارمند آرام تر است و بیشتر برای رفتینگ های خانوادگی مناسب است. البته این به معنای نبود موج های خروشان، سکوهای پرش و هیجان و ماجراجویی در مسیر رفتینگ این رودخانه نیست. در کنار آن مزیتی که رودخانه زاینده رود به نسبت رود ارمند دارد نزدیکی آن به مرکز شهر است.

تورهای رفتینگ زاینده رود به طور معمول در دو تور اصلی ارایه می شوند:

۱- تور روستای سوادجان تا پل زمان خان:

مسافت این تور، 17 کیلومتر آبی طول می کشد و از روستای سوادجان در شهرستان شهرکرد آغاز می شود و تا پل زمان خان در شهرستان سامان ادامه پیدا می کند. این مسافت، در حدود 4 تا 5 ساعت قایقرانی بر روی آب دارد و به طور معمول دو توقف در مسیر برای پذیرایی بین راهی و سکوی پرش انجام می گیرد. مسیر تور روستای سوادجان تا پل زمان خان سه قسمت خروشان دارد: اولین قسمت امواج امامزاده بابا پیر احمد، قسمت دوم امواج قبل از پل زمان خان و سومین قسمت عبور از زیر پل زمان خان (این مسیر در صورتی طی می شود که حجم آب کم باشد)

درجه سختی

درجه سختی رود در محدوده پل زمان خان بین 3 تا 4 است و برای افراد عادی و آماتور مناسب نیست. 

۲- تور امام زاده بابا پیر احمد:

این تور 7 کیلومتر مسیرِ آبی دارد که به طور کلی 1.5 تا 2 ساعت طول می کشد. تور رفتینگ زاینده رود در این مسیر از امواج امامزاده بابا پیر احمد شروع می شود و تا پل زمان خان ادامه پیدا می کند. این تور شامل سه قسمت امواج خروشان تور روستای سوادجان تا پل زمان خان نیز می شود. 

نکته مهم

در طول رودخانه زاینده رود، درختان زیادی وجود دارد که بر روی آب خوابیده اند و این امکان که قایق زیر درخت برود زیاد است. اگر قایق زیر درخت رفت باید همه افراد کف قایق بخوابند تا شاخه های درخت از بالای سرشان رد شود. به هیچ عنوان نباید شاخه ها را با دست یا پارو بگیرید زیرا این امکان وجود دارد که شاخه ها به صورت نفر پشت سری تان برخورد کند.  

ورود به صفحه اختصاصی معرفی پل زمان خان

رفتینگ در زاینده رود

رفتینگ در زاینده رود

2- رفتینگ در رود ارمند 

رودخانه ارمند از معروف ترین و محبوب ترین رودهای ایران برای رفتینگ به ویژه رفتینگ های هیجانی به شمار می رود و درجه سختی آن بین 2 تا 4 است. به همین جهت جوانان از رفتینگ در این رودخانه لذت بیشتری می برند و خانواده ها رودخانه زاینده رود را برای این فعالیت تفریحی و هیجانی انتخاب می کنند. طول مسیر رفتینگ در رود ارمند در حدود 20 کیلومتر  و در حدود 4 تا 5 ساعت زمان می برد. در کناره رودخانه همچنین مکان های مناسبی برای توقف و بهره بردن از طبیعت و صرف میان وعده به وجود آمده است که سفر را برای گردشگران و ماجراجویان لذت بخش تر می کند. در طول رودخانه همچنین نقاطی برای شیرجه زدن مشخص شده اند که برای انجام آن باید حتما آموزش شنا دیده باشید. رفتینگ در رودخانه ارمند تقریبا یک روز کامل شما را پر می کند و برای شرکت در تورهای آن باید به شهر سامان در استان چهار محال و بختیاری بروید. رود ارمند در فاصله دو ساعتی مرکز شهر قرار گرفته است و برای رفتن به آن و شرکت در تور رفتینگ باید خود را به روستای دره یاس برسانید. بهترین زمان برای فعالیت در رود ارمند بهار است، وقتی که میزان آب بیشتری در رودخانه جریان دارد و امواج بهتری در رود ایجاد می شود. در تابستان اما میزان آب کم شده و برای افراد عادی و آماتور مناسب تر است.

درجه سختی: 

2 تا 4

مناسب برای: 

 جوانان و افراد مبتدی تا کایاک سوارهای حرفه ای

بهترین فصل: 

بهار (تابستان برای افراد عادی و آماتور)

رفتینگ در ارمند

3- رفتینگ در رودخانه سزار 

رودخانه سزار که شاخه اصلی رود دز به شمار می رود و از مناطق کوهستانی الیگودرز، ازنا، درود و بروجرد سرچشمه می گیرد. رودخانه سزار به طور کلی کم عرض است؛ اما امواج و جریان آن به اندازه ای خوب است که می توان رفتینگ های هیجان انگیزی را در آن تجربه کرد. درجه سختی رود دز برای رفتینگ بین 2 تا 4 است و به همین دلیل جوانان و افراد مبتدی تا کایاک سوارهای حرفه ای می توانند در آن به فعالیت بپردازند.

درجه سختی: 

2 تا 4

مناسب برای: 

جوانان و افراد مبتدی تا کایاک سوارهای حرفه ای

4- رفتینگ در رودخانه سراوان

رودخانه سیروان معروفترین رود ناحیه هورامان کردستان است و طولانی ترین رود این استان به شمار می رود. مسیر این رود طولانی و پر پیچ و خم است و این موضوع سیروان را به یکی از رودهای جذاب رفتینگ تبدیل می کند. بخش بزرگی از رودخانه در شهرستان پاوه کرمانشاه قرار دارد اما در این قسمت از سیروان، امکان رفتینگ وجود ندارد. برای قایقرانی در سیروان باید به کردستان و بخش هورامان بیایید. شما می توانید در کنار رفتینگ از دیدنی ها و زیبایی های طبیعت این استان هم بهره ببرید و با یک تیر دو نشان بزنید. درجه امواج در رود سیروان در بین 3 تا 5 قرار می گیرد و برای رفتینگ کارهای مبتدی تا حرفه ای مناسب است. 

درجه سختی: 

بین 3 تا 5

مناسب برای: 

رفتینگ کارهای مبتدی تا حرفه ای

5- رفتینگ در رودخانه هراز 

رود هراز در استان مازندران جریان دارد و از دره لار در جنوب کوه دماوند سرچشمه می گیرد و در انتها به دریای خزر می پیوندد. قسمت هایی از رود که برای رفتینگ مناسب هستند بیشتر در حد فاصل نارنجستان (در محدوده پارک جنگلی میرزا کوچک خان) تا محمود آباد قرار دارند. طول مسیر رفتینگ در این محدوده به 11 کیلومتر می رسد و درجه سختی رودخانه در آن بین 2.5 تا 3.5 است. این میزان از درجه سختی برای رفتینگ افراد 11 تا 55 سال مناسب محسوب می شود و می توانند از این ورزش مهیج و فرحبخش لذت ببرند. قایقرانی در رود هراز در حدود 3.5 ساعت طول می کشد و تورهایی که این برنامه ها را اجرا می کنند فرصت بازی و ورزش هایی مانند آب بازی و شنا را نیز فراهم می آورند. 

درجه سختی: 

2.5 تا 3.5

مناسب برای: 

 جوانان و افراد مبتدی تا کایاک سوارهای حرفه ای

رفتینگ در هراز

رفتینگ در هراز

6- رفتینگ در رودخانه سفیدرود 

سفیدرود یا سپیدرود، دومین رود بلند ایران به شمار می رود و بزرگترین رود شمال کشور است. این رود از ترکیب دو رود شاهرود و قزل اوزن در شهر منجیل تشکیل می شود و پس از گذر از عرض استان گیلان به دریای خزر می رسد. درجه سختی رود سفید رود بین 2 تا 3 است و رفتینگ در آن برای افراد خانواده و مبتدی مناسب تر است. 

درجه سختی: 

2 تا 3

مناسب برای: 

خانواده و افراد مبتدی

6- رفتینگ رودخانه کرج

رودخانه کرج، رود شناخته شده و مشهوری ست که در کناره قسمت هایی از جاده چالوس جریان دارد و سد معروف امیرکبیر بر روی آن زده شده است. این رود از کوه های البرز جنوبی سرچشمه می گیرد. رفتینگ در رودخانه کرج بیشتر در فصل بهار انجام می شود زیرا در این فصل رود هنوز پرآب است و لذت قایق سواری در آن بیشتر. درجه سختی رود کرج بین 2 تا 4 قرار می گیرد و برای رفتینگ کارهای حرفه ای و عاشقان هیجان مناسب است. 

درجه سختی: 

2 تا 4

مناسب برای: 

جوانان، افراد مبتدی و رفتینگ کارهای حرفه ای

بهترین فصل: 

بهار

رفتینگ در رود کرج

رفتینگ در دیگر رودخانه های ایران 

به غیر از رودهای مشهوری که در بالا نام بردیم و به بررسی شرایط قایقرانی در آنها پرداختیم رودخانه های دیگری نیز وجود دارند که می توان در آنها فعالیت رفتینگ انجام داد. البته متاسفانه از شرایط قایقرانی در آنها اطلاعات چندانی وجود ندارد به همین دلیل ما تنها به ذکر نام آنها می پردازیم. 

رودخانه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری 

رودخانه زهره در استان های فارس، کهگیلویه و خوزستان

رودخانه اروند در استان خوزستان

رودخانه کشکان در استان لرستان 

رودخانه زاب در استان آذربایجان غربی 

رودخانه سیمره در استان ایلام و لرستان

 آبشار آب ملخ در استان اصفهان

رفتینگ

با کارناوال غرق در هیجان شوید و به تماشای ویدیویی جذاب از رفتینگ در رود ارمند بنشینید

ایمنی و تجهیزات مورد نیاز رفتینگ 

حالا که با فعالیت رفتینگ آشنا شدیم بهتر است اطلاعاتی نیز در مورد ایمنی و تجهیزات این ورزش و تفریح به دست آوریم.

آیا رفتینگ خطرناک است؟ 

رفتینگ در رودخانه به ویژه رودهای خروشان به وسایل و ابزارهای استاندارد و گروه اجرایی مطمئن و آموزش دیده نیاز دارد. ابزارهای تخصصی و تیم حرفه ای در این فعالیت دو بال تضمینی اجرای صحیح رفتینگ هستند و نبود هر کدام از آنها می تواند منجر به حادثه ای جبران ناپذیر شود. استانداردهای ایمنی، راهنماهای حرفه ای رودخانه و تجهیزات تخصصی رودگردی را به همراه داشته باشید تا با خیالی راحت هیجان واقعی اما ایمن را تجربه کنید.

تور رفتینگ برای چه کسانی مناسب است؟ 

رفتینگ از آن دست رشته های ورزشی‌ست که درجه بندی های متفاوتی دارد و در هر درجه و کلاس آن، افراد با توانایی ها و آموزش های مختلف می توانند از سفر خود لذت ببرند. شما می توانید با توجه به توانایی جسمی، مهارت ها و تجربه های قبلی سفرتان، درجه ای که می خواهید و می توانید در آن به فعالیت بپردازید را انتخاب کنید و به آب بزنید. 

انجام رفتینگ به مهارت شنا نیاز دارد؟ 

به طور کلی در سفرهای رفتینگ به شما آموزش هایی در خصوص حفظ ایمنی در رودخانه، چگونگی مواجه شدن با امواج، خوابیدن بر روی آب و ... داده می شود و تجهیزاتی مانند جلیقه نجات و کلاه ایمنی در اختیارتان گذاشته می شود. به همین دلیل افرادی هم که شنا بلند نیستند می توانند در تورهای رفتینگ شرکت کرده و از سفر هیجان انگیزشان لذت ببرند. 

در هنگام رفتینگ باید چه لباس هایی بر تن داشته باشیم؟

بهتر است در زمان طبیعت گردی لباس های را انتخاب کنیم که راحت بوده و با شرایط آب و هوایی مطابقت داشته باشد. 

پوشش مناسب برای خانم ها: روسری، لباس آستین بلند، کاور بلند تا زانو، شلوار بلند از جنس الیاف مصنوعی (می توان برای راحتی بیشتر از لباس شنا در زیر لباس ها استفاده کرد.)

پوشش مناسب آقایان: لباس آستین بلند، شلوار بلند برای محافظت در برابر نور خورشید

کفش مناسب: کفش ورزشی و کتانی های قدیمی، استفاده از صندلِ رودخانه نیز گزینه مناسبی است.

دیگر وسایل مورد نیاز: کلاه آفتابی نقابدار، عینک همراه با بند، کرم ضد آفتاب، حوله، اسپری ضد حشره، داروی شخصی، کارت شناسایی

تجهیزات مورد نیاز در رفتینگ

از دو دسته تجهیزات انفرادی و گروهی در تورهای رفتینگ استفاده می شود: 
انفرادی: جلیقه نجات، کلاه ایمنی، پارو، لباس مناسب قایقرانی، بادگیر، کیسه ضدآب، کیسه خواب (برای سفرهای بیش از یک روز)

گروهی: قایق های مخصوص رفتینگ، کمک های اولیه، تجهیزات نجات، تلمبه، چادر آشپزخانه و تدارکات، چادرسایه بان و ضدباران، چادر مسافران و کادر، تجهیزات آشپزی و ظروف غذاخوری، مواد غذایی و پاروی اضافه

قایق های رفتینگ 

قایق های رفتینگ انواع مختلفی دارد و بیشتر مدل های آن، در رشته ورزشی تخصصی رفتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی ظرفیت قایق ها بین 4 تا 12 نفر است. به قایقی که با آن قایقران ها مسیر رود را طی می کنند قایق پاروزنی و قایقی که تدارکات و بار را برای سفرهای بیش از یک روز حمل می کند قایق تدارکات می گویند. 

لوازم رفتینگ

لوازم رفتینگ

لوازم رفتینگ

قایق های رفتینگ

توصیه ها و دانستنی های رفتینگ 

 هر سفری تعدادی توصیه و دانستنی دارد که انجام آنها به بالارفتن کیفیت، ایمنی و لذت در آن سفر کمک می کند. ما نیز برای سفرهای رفتینگ شما این توصیه ها را در نظر گرفته ایم: 

1- هر گروه رفتینگ در هر قایق یک لیدر دارد که در انتهای قایق می ایستد و به بقیه گروه فرمان می دهد. تمام گروه موظف به انجام دستورهای او هستند. بقیه اعضای گروه نیز در کناره های قایق و روی نوارهای مشکی و طوسی قرار می گیرند. 

2- در قسمت مرکزی هر قایق چند بالشتک وجود دارد که رفتینگ سواران نباید بر روی آنها بنشینند و هر فرد باید در کنار قایق باشد تا پارور زدن به راحتی انجام بگیرد. 

3- رفتینگ سوارها در دو ردیف و پشت سرهم در قایق قرار می گیرند. 

4- در زمان پارو زدن، دقت کنید که باید یکی به جلو و یکی به عقب پارو بزنید. این کار برای جلو رفتن قایق شما الزامی ست. زمانی که می خواهید پارو بزنید باید یک پای تان را جلوتر گذاشته و آب را به عقب هل دهید. 

5- به هیچ عنوان زمانی که روی آب هستید نباید کلاه ایمنی تان را از سر بردارید. کلاه ایمنی حافظ جان شماست. 

6- در انتخاب لباس دقت داشته باشید و از پوشیدن لباس های دست و پا گیر جدا خودداری کنید. این گونه لباس ها پاروزدن را برای شما مشکل می کنند. 

7- جلیقه نجات تان را در زمان سوارشدن محکم ببندید تا به طور کامل به تن تان بچسبد. این کار باعث می شود در زمان بالا و پایین رفتن در رودخانه از تن‌ تان بیرون نیاید. 

8- به هیچ وجه شاخ و برگ ها را در زمان رد شدن از زیرشان نگیرید زیرا فرد پشت سری شما با این کار ضربه می بیند. 

9- پاروی شما در زمان رفتینگ مانند دست و پای شماست. آن را جزوی از بدن خود بدانید و هرگز آن را رها نکنید. در آب افتادن پارو همان و از دست رفتن آن همان. 

10- رفتینگ و قایقرانی در آب های خروشان فعالیتی نیست که افراد عادی بتوانند به تنهایی حتا با گروهی از خانواده یا دوستان انجام دهند. این کار به کمک افراد باتجربه و آشنا به رودخانه، تجهیزات مناسب و پشتیبانی های لازم نیاز دارد. هر فرد عادی هر تعداد هم که در تورهای رفتینگ شرکت کرده باشد نمی تواند همراه مناسبی برای تور رفتینگ شما باشد. به همین دلیل تنها به افراد حرفه ای که مدرک معتبر رفتینگ از فدراسیون قایقرانی دارند اعتماد کنید. 

رفتینگ در رود هراز

سخن آخر 

امروز به همراه شما در مورد رفتینگ، این ورزش هیجان انگیز و انرژی بخش اطلاعات تازه ای به دست آوردیم و با بهترین رودخانه های رفتینگ ایران بیشتر آشنا شدیم. تجهیزات و ایمنی این رشته تفریحی-ورزشی را با هم مروری کردیم و کمی از گردش های تکراری دور شدیم. 

نظر شما در مورد این گونه فعالیت ها و سفرها چیست؟ به نظر شما بزرگترین موانع بر سر راه توسعه این نوع فعالیت ها چیست؟

دیدگاه و پیشنهادهای خود را با ما و کارناوال در میان بگذارید. اگر هم تا کنون تجربه سفر به یکی از این رودها را داشته اید و در یکی از تورهای هیجان انگیز رفتینگ شرکت کرده اید، می توانید با استفاده از بخش عکس و سفرنامه کارناوال آن را با بقیه به اشتراک بگذارید. منتظرتان هستیم. 

ورود به صفحه کارناوالی شو

خاطرات خوبم از زندگی بین سبزی جنگل و کوه، آبی دریا، سپیدی عطر بهارنارنج، قرمزی تمشک‌های وحشی، نارنجی پرتقالها، بارانهای گاه و بی‌گاه و تاب خوردن بر درخت گردوی مهربان حیاط خانه‌مان در رامسر زیبا چرخ می خورد و روحم را سیراب می کند. تمام

...

آیا این مطلب مفید بود؟

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

شهرام بابایی فر

عااااااالی بووود
 

انتشار:20 شهریور 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

محمد صالح

عالی بود

انتشار:27 خرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

ناشناس

سیروان و 
اوه متعلق به استان کرمانشاه می باشد و قسمتی از آن در کردستان قرار دارد می توانید از هجیج هم دیدن کنید جایی بسیار زیبا و تماشایی

انتشار:12 خرداد 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.