کارناوال - راهنمای سفر
سبد خرید
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 خرداد 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

همه ی ما جاذبه های طبیعی بسیاری را در کشورمان می شناسیم و هر کداممان سفر به آنها را تجربه کرده ایم. این جاذبه ها طعمی متفاوت از سفر را برایمان خلق می کنند و باعث می شوند زیبایی های خدادادی سرزمینمان را بیشتر کشف کنیم. جنگل ها، دریاچه ها، کوهستان ها و حتی کویرهای ایران، هر یک زیبایی خاص خودشان را دارند و طرفداران خاصی را به سوی خود جلب می کنند.
در این میان برخی جاذبه ها از قلم افتاده و کمتر شناخته شده اند. این ها همان مقاصدی هستند که شاید از وجودشان اطلاعی نداریم و حتی اسمشان را هم نشنیده ایم. طبیعت بکر، سکوت و آرامش، ارمغان این گونه جاذبه ها هستند که می توانند خاطره ای به یادماندنی را برایمان به ارمغان بیاورند.
امروز می خواهیم به سراغ یکی از جاذبه های کمتر شناخته شده و بکر ایران برویم. کوله بارمان را می بندیم و راهی جاده می شویم تا خودمان را به استان مازندران و نزدیکی روستای ویسر برسانیم. قدم در جنگلی بکر می گذاریم تا به دریاچه فراخین برسیم.
کارناوال را در این سفر همراهی کنید.

Photo by : Pedram Abkhezr

چرا دریاچه فراخین؟


- دریاچه فراخین یکی از جاذبه های بکر و کمتر شناخته شده کشورمان می باشد.

- مسیر دسترسی به این دریاچه بسیار زیباست و از قلب جنگل عبور می کند.

- قرارگیری این دریاچه در جنگل، زمینه ی گشت و گذاری به یادماندنی در جنگل را برای شما فراهم می نماید.

Photo by : Unknown
Photo by : Unknown

در مسیر دریاچه فراخین...

زیبایی های سفر به دریاچه فراخین از جاده اش آغاز می شود. برای رسیدن به این دریاچه باید دل به یکی از زیباترین جاده های ایران یعنی چالوس سپرد. جاده ای که هر کدام از پیچ و خم هایش همچون تابلوی بی نظیری می ماند که گوشه ای از زیبایی های ایران را به رخمان می کشد.
یکی از فرعی های این جاده ما را به دریاچه نزدیک می کند؛ دریاچه ای که رسیدن به آن با قدم گذاشتن در جنگل و پیمودن جاده ای خاکی میسر است و به این راحتی ها نمی شود به آن رسید.
همین که فراخین خودش را از میان شاخ و برگ درختان سر به فلک کشیده به ما نشان می دهد، سختی مسیر نیز به خاطره ای شیرین تبدیل می گردد که هیچ گاه از ذهنمان پاک نمی شود.

Photo by : Unknown

دریاچه فراخین | جاذبه ای کمتر شناخته شده

فراخین، نام دریاچه ای در نزدیکی روستای ویسر در مازندران است که درختان سر به فلک کشیده آن را در آغوش خود جای داده و زیبایی هایش را پنهان کرده اند. این دریاچه ی کوچک که بیشتر شبیه به تالابی جنگلی است، منظره ای سحر انگیز را پیش رویتان قرار می دهد و تصویر تازه ای را برایتان به نمایش در می آورد.
این دریاچه در ارتفاع ۲۲۰۰ متری  و در میان جنگل های پهن برگ هیرکانی، قرار دارد و آب آن از چشمه فراخین در بالادست و نزولات آسمانی تامین می گردد.
بکر بودن این منطقه و پاکی و تمیزی آن باعث شده تا به یکی از مقاصد عاشقان طبیعت تبدیل شود و آنها را میزبانی کند.

Photo by : Unknown

خوشگذرانی در دریاچه فراخین

در کنار دریاچه فراخین می توانید لحظات خوشی را برای خودتان خلق کنید و به انجام فعالیت های زیر بپردازید:
* پیاده روی در جنگل: پوشش گیاهی مجاور دریاچه یکی از زیباترین و با ارزشترین پوشش های گیاهی ایران است. با قدم زدن در اطراف دریاچه می توانید این زیبایی ها را کشف کنید و تصاویر تازه ای را از طبیعت ببینید.
* پیک نیک: محیط اطراف دریاچه بهترین مکان برای برپا کردن پیک نیک و لذت بردن از اوقات فراغت است.
* عکاسی: مناظر سحر انگیز دریاچه و محیط پیرامون آن بهترین و کمیاب ترین سوژه ها برای ثبت تصاویر هستند پس دوربینتان را فراموش نکنید.
* قایق سواری: اگر قایق بادی دارید، می توانید آن را به همراه خود ببرید و با رفتن به میان دریاچه مناظری متفاوت را ببینید.
* دوچرخه سواری: برخی ترجیح می دهند مسیر رسیدن به این دریاچه را با دوچرخه بپیمایند و لذت بیشتری ببرند. در این صورت می توانید از برنامه های دوچرخه سواری که توسط راهنمایان این رشته تدارک دیده شده، استفاده نمایید.

Photo by : Unknown

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای رفتن به دریاچه فراخین از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور است که دریاچه در پرآب ترین حالت خود قرار دارد.
بهار و تابستان: دریاچه در پرآب ترین حالت خود می باشد و بسیار زیباست.
پاییز: به دلیل جنگلی بودن منطقه، رنگارنگ شدن برگ ها و انعکاس تصویر آنها در آن بسیار تماشایی می باشد.
زمستان: به دلیل برف گیر بودن منطقه و نبود امکانات مناسب در مسیر پیشنهاد می شود که در زمستان به این دریاچه سفر نکنید مگر اینکه تجهیزات و تجربه ی لازم و کافی را داشته باشید.

Photo by : Unknown

کجا بمونیم؟

برای اقامت در این سفر می توانید بر ری خانه های محلی، هتل ها و مهمانسراها ی شهر های اطراف و اماکن اقامتی روستای کندلوس حساب باز کنید. کمپینگ در طبیعت هم یکی دیگر از گزینه های شماست که در این صورت بهتر است مطالب زیر را مطالعه نمایید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

Photo by : Unknown

ملزومات سفر

کفش مناسب برای پیاده روی و پیمایش جنگل یکی از ضروریات این سفر است. اگر در فصول پرباران به این منطقه می روید، پانچو یا پوشاك ضد رطوبت را فراموش نکنید.
 در صورت تمایل به اقامت در طبیعت، كيسه خواب یا پتوی مسافرتی، لباس اضافه، ظروف شخصی (بشقاب، لیوان، قاشق، چنگال)، لوازم بهداشتی شخصی و چادر مسافرتی را با خود ببرید.
به دلیل آنکه امکاناتی در منطقه وجود ندارد، تمام وسایل و خوراکی های مورد نیاز خود را از روستای دلسم و روستای ویسر تهیه نمایید.

Photo by : Unknown

راه دسترسی

آدرس
استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، بعد از روستای ویسر
راه دسترسی
در محور کرج - چالوس، بعد از گذشتن از مرزن آباد در سمت راست، مسیر دسترسی به کمربندی چالوس به نوشهر را خواهید دید که تابلوی  دیزی سرای آذربایجان در کنار آن است. وارد این جاده شوید و روستای دلسم و روستای ویسر را پشت سر بگذارید. در نهایت به یک جاده خاکی معدنی که پس از عبور از رودخانه های کم عمق و حدود 40 کیلومتر رانندگی شما را به دریاچه فراخین می‌رساند. پیش از رسیدن به دریاچه 5 دوراهی وجود دارد که در برخورد با آنها باید به این صورت ادامه دهید: دو تای اول را به سمت راست که تابلو به سمت کجور نشانه ی آن است، سومی به سمت چپ، چهارمی به سمت راست و پنجمی به سمت چپ.

موقعیت دریاچه فراخین بر روی نقشه

Photo by : Hamed Fayeghi

دیدنی های اطراف

در سفر به دریاچه فراخین می توانید گشتی در روستاهای اطراف نیز داشته باشید:
* روستای کندلوس | برای آشنایی با این جاذبه مطلب روستای کندلوس نوشهر | ییلاق چهارهزار ساله مازندران را بخوانید.
* روستای دلسم
* روستای ویسر

Photo by : Unknown

توصیه های کارناوالی

در منطقه ای که دریاچه در آن وجود دارد، آنتن دهی موبایل وجود ندارد پس بر روی تماس با دیگران حساب باز نکنید. حتما یکی از نزدیکانتان را از موقعیت خود مطلع کنید تا در صورت بروز مشکل بتواند پیگیری کند.
اگر برای اولین بار است که به این منطقه سفر می کنید، این کار را با یک راهنما انجام دهید.
دریاچه هیچ گونه تابلوی راهنمایی ندارد و باید به مسیر دقت کنید.
این منطقه برف گیر است پس در زمان بارش برف به آن سفر نکنید اما اگر تجهیزات و تجربه ی کافی برای سفرهای زمستانی را دارید، زمانی را انتخاب کنید که از آخرین برف دو هفته گذشته باشد .
از آسیب زد به طبیعت و ریختن زباله خودداری کنید تا دیگران هم بتوانند از زیبایی های آن لذت ببرند.

Photo by : Shahrokh

سخن آخر

تا به حال به این دریاچه سفر کرده اید؟
چه جاذبه های طبیعی دیگری را می شناسید که کمتر شناخته شده اند؟
نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید...

17 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

ما امروز رفتیم از جاده سنگ معدن نوشهر حدود دو ساعت طول کشید تا برسیم جاده خاکی و سنگلاخی بود دو راهی اول مستقیم دو راهی دوم و سوم و چهارم سمت راست دوتا دو راهی بعدی سمت چپ باید برین آخرای مسیر خیلی گل هست و از پیچ آخر سه کیلومتر که رفتین باید ماشین پارک کنید و ۵ دقیقه پیاده روی کنید مسیر پر از گل و شل بود حتما زیرانداز ضدآب همراه داشته باشین. و کفش مناسب

26 شهریور 1398

کاربر مهمان

میشه شب کنار دریاچه موند . حیوون وحشی نداره؟

بهاره فلاح

با سلام خدمت شما دوست عزیز

کمپ در کنار دریاچه فراخین کاری است که گردشگران زیادی آن را انجام می دهند و تا به حال گزارشی از بروز مشکلات وجود نداشته است. به هر حال انتخاب جای مناسب برای کمپ و رعایت نکات ایمنی را نباید فراموش کنید.

سپاس از همراهی تان

09 تیر 1398

04 تیر 1398

کاربر مهمان

سلام به نظر من آنقدر هم که تعریف میکنن زیبا نیست.ناگفته نمونه جای بکری هست ولی ارزش نداره برای دیدنش ماشین را تو اون جاده خاکی بندازیم و بریم.من از سمت روستای ویسر که رفتم یه قسمت از جاده که سنگهای زرد گذاشتن برای نشان جاده بسیار نا مناسب بوده و از سمت نوشهر از جنگل خارج شدم که جاده اون طرف هم بسیار افتضاح بود.به نظرم نسبت به وقت و هزینه ای که میکنیم ارزش رفتن نداره.ممنون

22 خرداد 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.