karnaval.ir

واحد تبلیغات

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

10 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

در صنعت توریسم و گردشگری، برخی از گردشگران، یک مکان جدید را از طریق جاذبه های گردشگری آن مانند موزه ها و آثار تاریخی شناسایی می کنند و برخی دیگر از طریق چشم انداز های دیدنی شهر و آداب و رسوم و غذاهای سنتی آنجا. اما برای کسانی که عاشق خرید کردن هستند هیچ راه حقیقی جز چانه زدن با تاجران یک شهر در پیچ و خم بازارهای جدید و قدیم وجود ندارد تا بتوانند آن مکان را به معنای واقعی تجربه کنند. حتی این دسته از افراد، نزدیکی به بازارهای مورد نظرشان را فاکتور با اهمیتی برای رزرو هتل در شهر مقصد تلقی کرده و به آن اهمیت به سزایی می دهند. به عنوان مثال در کشور ما، مسافران بی شماری با هدف خرید و تجارت به تهران سفر می کنند و آن دسته از هتل های تهران که از موقعیت مناسبی نسبت به بازارهای اصلی این شهر برخوردار هستند، در صدر اولویت انتخابی این گردشگران قرار دارند. 

خرید در یک شهر و یا کشور جدید می تواند تجربه ای بسیار مهیج باشد که البته مشکلات خاص خود را نیز به همراه دارد. با نکاتی که در ادامه می گوییم تبدیل به یک خریدار هوشمند شوید تا از اجناس جعلی و غیر واقعی دوری کنید، مانند یک حرفه ای و بومی برای بهترین قیمت چانه بزنید و در پایان سفر بهترین ها را با خود به خانه بیاورید. 

یافتن کالاهای محلی اصل

چگونه می توانید تشخیص دهید این کیف دستی جذاب و زیبا کار دست یک طراح واقعی بوده است و یا اینکه معامله خوبی بر روی آن فرش خیره کننده در بازارهای ترکی دارید یا خیر؟ قاعده کلی ساده است: تحقیق، تحقیق، تحقیق. در حقیقت خرید کردن به خودی خود یک فعالیت سرگرم کننده است اما اگر به دنبال یک خرید در مقیاس بزرگ هستید باید اطمینان حاصل کنید که کار خود را به درستی انجام داده و یک معامله خوب و بهینه را ترتیب داده اید. 

اگر به دنبال کالای خاصی مثل خرید پارچه های قلمکار اصفهان هستید، زمانی را به مطالعه درباره آنکه دقیقا به دنبال چه کالایی باید باشید، اختصاص دهید. چه مشخصاتی تضمین می کند که کالای مورد نظر شما اصل است یا خیر و حواستان را باید به چه نوع کلاهبرداری های احتمالی جمع کنید تا برای شما اتفاق نیفتد؟ برای سفرهای خارجی یک کتاب راهنمای سفر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

روش مناسب دیگر مشورت با مسئولان رزرواسیون در هتلتان است. یکی از لذت بخش ترین سرگرمی ها مخصوصا برای خانم ها در سفر به کیش خرید از بازارها و پردیس های معروف و شناخته شده این شهر است. حتی نزدیکی به این اماکن برای بسیاری یک امر مهم و تاثیر گذار در انتخاب هتل های کیش خواهد بود. اما این موضوع که بهترین بازار برای یافتن اجناس مورد نظرتان کدام است چیزی است که مسئولان هتل و کسانی که مقیم کیش هستند کاملا از آن آگاهی داشته و قطعا تجربیات مسافران دیگرِ هتل را نیز در طول سال ها به چشم دیده اند، بنابراین می توانند راهنمای خوبی برای شما باشند. 

پیش از خرید در شهر مقصد تا می توانید از طیف وسیعی از کالاها و قیمت های آن دیدن کنید تا به طور تقریبی از نرخ ها اطلاع پیدا کنید ( نکته : اگر قیمت یک کالا بیش از اندازه خوب و پایین بود، بطوری که واقعی به نظر نمی رسید، احتمال زیاد اصل نیست). تور لیدرها اغلب مسافران را به بازارهای از پیش تعیین شده ای برای خرید سوغات مخصوص هر شهر می برند اما باید به این نکته نیز توجه کنیم که برخی از راهنمایان تور برای هر خریدی که مسافران انجام می دهند کمیسیون دریافت می کنند که این خود باعث افزایش قیمت کالا خواهد شد. بنابراین احتمال آنکه بتوانید معامله مناسب تری در فروشگاهی که خودتان پیدا کرده اید داشته باشید بیشتر است.

برای آگاهی از بهترین فروشگاه های هر شهر تحقیقات محلی، مشورت از مسافران قبلی و پرسش از بومیان آن شهر مثمر ثمر خواهد بود. همچنین بهتر آن است تا پیش از سفر و رزرو هتل از موقعیت مکانی هتل خود و فاصله آن تا بازارهای اصلی اطلاعات لازم را بدست بیاورید. مثلا هنگام رزرو هتل در مشهد، اگر از طرفداران پر و پا قرص خرید در سفر هستید به کوتاهی فواصل بین هتل تا مراکز خرید اصلی همچون: پروما، آلتون، بازار مرکزی، زیست خاور،  الماس شرق، ویلاژ توریست و ... دقت نمایید.

برای خرید های قیمتی و ارزشمند تر مانند جواهرات و یا آثار هنری، حتما در زمان خرید از فروشنده گواهینامه جهت صحت اعتبار و در صورت امکان نرخ نامه کالا را دریافت نمایید و حتی الامکان خرید خود را با کارت اعتباری انجام دهید تا رسید آن در دسترس باشد.

راه و رسم تخفیف گرفتن

در آمریکای شمالی و بسیاری از قسمت های اروپا، چانه زنی حرکتی رو به پایان و در حال نابودی است (مگر آنکه بحث خرید اتومبیل در میان باشد)، اما در بقیه جهان، چانه زنی و تبادلات، بخشی مهم و تفکیک ناپذیر از هر داد و ستدی است و بعید است که بتوانید معامله سودآوری داشته باشید اگر از مهارت های مذاکره بهره نبرده و در آن حرفه ای نباشید.

بسیار حائز اهمیت است که با فرهنگ مقصد گردشگری خود آشنایی داشته باشید چرا که استراتژی های تخفیف گرفتن و یا چانه زنی از کشوری به کشور دیگر و یا حتی شهر به شهر با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال در بعضی از نقاط جهان، هنگام مذاکره بر سر قیمت لازم است تا قاطع و یک کلام باشید اما در برخی دیگر، بهتر است تا خوش مشرب بوده و لحن خود را نرم و دلنشین نگه دارید. جستجو در اینترنت، کتاب راهنما و مشاهده سایت CultureCrossing.net راه هایی هستند که می توانید از طریق آنها از قواعد فرهنگی هر کشور آگاهی پیدا کنید.

مهم نیست به چه شهر یا کشوری سفر کرده اید، در هر صورت در معامله خود یک فضای مثبت ایجاد کنید. به معامله خود به چشم یک بازی رقابتی اما سرگرم کننده و دوستانه نگاه کنید بنابراین هرگز فروشنده را عصبانی نکرده و به او توهین نکنید. یادتان باشد در پایان معامله هم شما و هم فروشنده باید احساس خوبی داشته باشید. 

هرگز به وضعیت بحث و مشاجره وارد نشوید. پیش از شروع صحبت با فروشنده لازم است تا به اندازه کافی اطراف را گشته و تشخیص دهید که کالای مورد نظرتان تقریبا به چه قیمتی می ارزد. پیشنهاد ما این است که دو قیمت را در ذهن داشته باشید: اول مبلغی که ایده آل شماست و دوم حداکثر هزینه ای که قادر به پرداخت آن هستید.

یک نکته کاربردی: اگر می خواهید به صورت نقدی خرید کنید مبلغ کالای مورد نظرتان تا در یک قسمت و مابقی داراییتان را در جای دیگر قرار دهید این عمل دو فایده خواهد داشت : اول آنکه یک گواهی بصری به فروشنده خواهید داد که بیشتر از این مبلغ موجودی ندارید، دوم به شما کمک می کند تا از محدوده بودجه مورد نظرتان عبور نکنید.

اگر با همراه سفر می کنید قبل از ورود به مغازه تعیین کنید که چه کسی صحبت کند و تخفیف بگیرد (با اینکار یک گروه متحد برای تخفیف گرفتن دارید و از اینکه شوهر شما در میانه کار، زحماتتان را برای تخفیف گرفتن از بین ببرد پیشگیری خواهید کرد...) 

هرگز خود را مشتاق نشان ندهید، مهم نیست تا چه اندازه آرزوی داشتن آن کالا را دارید اما اگر تظاهر به رفتن از مغازه و تمایل به دیدن جاهای دیگر را نشان دهید در اکثر مواقع فروشنده را وادار به ارائه پیشنهاد نرخ های پایین تر خواهید کرد

حمل و نقل خریدها و سوغات به خانه

برای سوغات و خریدهای سفر خود فضای مناسب را پیش بینی کنید و یا اینکه یک کیف اضافی سبک و مناسب برای بسته بندی آنها در سفر بخرید. کیسه های دوفل، به علت سبکی بسیار و جنس خوب و اشغال نکردن فضا بسیار مناسب هستند اما برای حمل و نقل لباس، چرا که بدنه آنها سخت نبوده و قادر به محافظت از کالاهای آسیب پذیر نمی باشند.

اگر در سفر کالایی را خریداری کرده اید که نیاز به ارسال از طریق باربری دارد حتما از فروشنده تقاضای بیمه باربری نموده و یک رسید کامل که مشخصات دقیق محصول و فاکتور خرید را شامل شود نیز دریافت نمایید. 

سخن آخر

امیدواریم رعایت نکات فوق شما را برای دست یابی به یک تجربه لذت بخش و موفقیت آمیز در خریدهای مسافرتی یاری کند.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و کارناوال هیچ مسئولیتی در رابطه با آن را نمی‌پذیرد.

آیا این مطلب مفید بود؟

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

حنا

نکات جالبی بود. 👍تا حالا اینطوری به خرید نگاه نکرده بودم :)

انتشار:11 مهر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

مهشید

جالب و مفید بود مخصوصا برای ما خانوم ها که عاشق خرید کردنیم 👍

انتشار:11 مهر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

پریسا

مطلب بسیار جالبی بود مخصوصا برای من که خیلی سفر و خرید دوست دارم

انتشار:11 مهر 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.