karnaval.ir

واحد تبلیغات

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

23 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

امروز می خواهیم راجع به مفهومی مهم در گردشگری با شما صحبت کنیم و نکات جالب توجهی را برایتان بازگو نماییم. بد نیست بدانید که هر جاذبه بسته به وسعت، مقاومت، سن و شیوه ی نگهداری و مرمت دارای ظرفیت تحمل تعداد محدودی بازدیدکننده و گردشگر است و اگر تعداد افراد از این حدود مشخص شده فراتر رود، هم آسیب های جبران ناپذیری به اثر وارد می شود و هم تجربه ی گردشگر مخدوش می گردد و نمی تواند از بازدید خود بهره کافی را ببرد. برای لحظاتی وقتتان را به ما بدهید تا به شما بگوییم چگونه می توانید یک گردشگر خارج از ظرفیت نباشید...

چگونه بر مشکلات ناشی از توریسم خارج از ظرفیت غلبه کنیم؟

آیا تا به حال در اردیبهشت برای دیدن دلبری های شیراز عازم این شهر بهشتی شده اید؟ یا آنکه با شروع خنکای پاییز، نسیم مهر شما را به سوی زیبایی های فریبنده عروس کویر، شهر یزد، کشانده است؟ اگر چنین تجربه ای دارید قطعا می دانید که اوج سیر و سیاحت از شهر شیراز در ماه اردیبهشت بوده و احتمالا با مشکلاتی نیز برای رزرو هتل های شیراز در این زمان مواجه شده اید. این اتفاق در فصل های خنک تر و اوایل پاییز برای هتل های یزد نیز خواهد افتاد.

 آیا می دانید گردشگری خارج از ظرفیت شبیه به چیست؟

انبوهی از بازدیدکنندگان مقاصد توریستی که در تلاش برای دست یافتن به امکانات و خدمات محدود بوده و در مقابل، مقامات محلی این مناطق به دنبال یافتن راه حلی برای همساز کردن شرایط هستند. ما به عنوان یک بازدیدکننده که بخشی از این مشکل به شمار میرویم، می توانیم همزمان راه حل آن نیز باشیم و با رعایت نکاتی از قرار گرفتن در معرض مشکلات ناشی از توریسم خارج از ظرفیت و ازدحام گردشگری فاصله بگیریم.

ازدحام گردشگری و توریسم بیش از ظرفیت به طیف گسترده ای از مناطق مورد بازدید آسیب می رساند:

- شهرهای تاریخی مهم همچون اصفهان، شیراز، یزد، همدان و... در ایام پیک دچار مشکل و صدمه به آثار تاریخی می شوند. علاوه بر آن برای رزرو هتل های یزد معمولا روش های سنتی رزرو اصلا کارا نبوده و با هوشمندی بایستی از شیوه های مدرن و آنلاین بهره برد.

- شهرهای گردشگری کوچک تر که دارای بافت قدیمی تر و زیربنای محدودی هستند در برابر ازدحام جمعیت امکان تخریب و فرو ریختن را دارند.

- مناطق با جاذبه های گردشگری طبیعی همچون جنگل های نهفته در دل کوه و پارک های ملی که از لحاظ ظرفیت تحمل خودروهای عبوری محدودیت دارند، احتمال دارد آسیب ببینند.

- شهرهای زیارتی همچون مشهد در مناسبت های مذهبی و بازه های زمانی زیارتی همچون رمضان و محرم با حجم انبوهی از زائران رو به رو شده که مشکلات ترافیک شهری، آلودگی های محیطی و ... را پیش خواهد آورد. 

و موارد مشابه بسیاری که ازدحام توریسم، صدمات پر هزینه ای را برای ایشان به دنبال خواهد داشت. در کشورهای اروپایی و آمریکایی، گردشگری بیش از ظرفیت را یک مشکل جدی شناسایی کرده و شیوه هایی نیز برای رویایی با این مساله ارائه کرده اند. به عنوان مثال برخی از پارک های ملی در آمریکا به دنبال ادغام شیوه هایی همچون افزایش هزینه ورودی، پیش فروش بلیط، ممنوعیت ورود خودروهای شخصی و در کنار آن ساخت پارکینگ های خارجی و وسایل نقلیه عمومی هستند.

راه حل مشکلات توریسم خارج از ظرفیت 

قطعا اجتناب از بازدید مناطق گردشگری پر طرفدار ایده مناسبی در جهت حل این مشکل نیست به علاوه اینکه این مناطق بدون دلیل خاص در این حد شلوغ نمی شوند، مثلا تخت جمشید و نقش رستم و مسجد امام منحصر به فرد و بی مانند بوده و هیچ جایگزینی برایشان وجود ندارد. همچنین شما به تنهایی نمی توانید با صرف نظر کردن از دیدن این شگفتی ها مشکلات ناشی از ازدحام توریستی را حل کنید. به جای آن بهتر آن است که :

- حتی الامکان از بازدید این مکان ها در زمان های شلوغ اجتناب کنید

- به جای رانندگی با وسیله شخصی از نقلیه عمومی استفاده کنید

- در اماکنی که در طول روز و ساعات روشنایی پر جمعیت هستند، ترجیحا اقامتگاهی در نزدیکی آنها انتخاب کنید تا خارج از ساعات شلوغی مثلا صبح خیلی زود و یا آخر شب به آنجا بروید. 

یکی از کارهایی که به عنوان یک توریست و گردشگر مسئولیت پذیر می توان انجام داد علاوه بر رعایت نکات فوق، تلاش در حفظ پاکیزگی و جلوگیری از آسیب و تخریب آثار باستانی و منابع طبیعی است. همچنین برای راهنمایی گردشگران خارجی و ارتقای کیفیت این صنعت در کشورمان، آگاهی دادن به آنها در خصوص ایام پیک و پربازدید شهرهای توریستی ، جاذبه های گردشگری، شیوه های حمل و نقل عمومی و موارد مشابه دیگر کمک شایان توجهی به بهبود مشکلات توریسم خارج از ظرفیت خواهد کرد. در اقدام بعدی می توانید به عنوان یک محلی، در زمان رزرو هتل های ایران توسط این گردشگران و یا حتی گردشگران داخلی که با شهر شما آشنایی کافی ندارند، اطلاعاتی در خصوص نزدیکی مناطق پر مخاطب به محل اقامتشان به آنها ارائه کرده و در انتخاب بهینه یاریشان نمایید.

سخن آخر

نظر شما در مورد این معضل چیست؟

آیا تا به حال در دام این مشکل افتاده اید؟

نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و کارناوال هیچ مسئولیتی در رابطه با آن را نمی‌پذیرد.

آیا این مطلب مفید بود؟

2 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

پریسا جهانیان

این مشکلات مخصوصا در بازه های پیک مثل نوروز خیلی اتفاق میوفته .مطلب خوبی هست ولی واقعا توریسم و گردشگر مسئولیت پذیر چند درصد هستن ؟ به نظر من که خیلی کم . به امید اینکه جامعه به سمت درستی پیش بره

انتشار:26 شهریور 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

مهشید

جالب بود. به نظرم هر گردشگری باید بدونه که چه زمانی چطور سفر کنه. آسیب زدن به آثار تاریخی یه مشکل فاجعه باره که شاید این مسئله در سفر کمتر به ذهن ها خطور کنه

انتشار:23 شهریور 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.