ویدیو HD
نسیم امینی

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

04 مهر 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به نقل از ایسنا، محمد مهدی رجایی فرد، نایب رییس کمیته گردشگری مذهبی و معنوی یزد از سفر یکصد گردشگر اسپانیایی به انگیزه ی حضور در مراسم‌ آیینی و مذهبی عزاداری امام حسین (ع) خبر داد و گفت:

پیش بینی می شود امسال همزمان با اجرای آیین عاشورا و تاسوعا، شهر یزد میزبان بیش از یک هزار گردشگر خارجی باشد.

رجایی فرد اظهار کرد:

سال گذشته در دهه ی نخست محرم، ۶۸۲ گردشگر از ۲۸ کشور در برنامه های آیینی و مذهبی یزد شرکت داشتند که با توجه به تقارن ماه محرم و فصل سفر گردشگران خارجی به ایران، پیش بینی می شود جمعیت این گردشگران امسال بیش از ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

وی درباره ی سفر گروه بزرگی از گردشگران اسپانیایی و ایتالیایی به ایران که صرفا با هدف شرکت در مراسم مذهبی عاشورا و تاسوعا انجام می شود، عنوان داشت:

آن ها به شهرهای دیگری جز یزد هم سفر خواهند کرد، اما اصلی ترین دغدغه شان حضور در مراسم‌ آیینی و مذهبی محرم است که در این شهر برگزار می شود، در واقع تبلیغات گردشگرانی که سال پیش در این مراسم حضور داشتند، آن‌ها را ترغیب کرده که این سفر را با انگیزه دیدن مراسم عزاداری امام حسین (ع) انجام دهند.

او سپس به برنامه ریزی تورهای محرم که از سوی کمیته ی گردشگری مذهبی و معنوی یزد صورت گرفته است، اشاره نمود و اضافه کرد:

از پنجم تا سیزدهم ماه محرم، هر روز به مقصد یکی از حسینیه ها و تکیه های معروف یزد، تورهای رایگانی برگزار می شود که علاوه بر این، ترتیب اجرای روضه ای به زبان انگلیسی در حسینیه "پیر و برج" داده شده است.

نایب رییس کمیته گردشگری با بیان این که هدف کلی در تورهای محرم، گردشگران خارجی هستند، گفت:

در گردشگری معنوی معمولا سعی می شود اشخاص با آیین و دین دیگری آشنا شوند، برای همین فعلا جامعه ی هدف در این برنامه‌ریزی، گردشگران خارجی است. البته ما از اجرای این برنامه دو هدف مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی را نیز دنبال می کنیم و قصد داریم در جریان این مراسم ها، گردشگران را نسبت به دیدگاه اسلام و تفاوت آن با تفکرات داعش و افراطی ها آگاه و آشنا کنیم.

ایشان تبلور فرهنگ غنی ایران در نزد گردشگران خارجی را از دیگر اهداف این برنامه‌ریزی ها و سامان دهی تورهای گردشگران خارجی که همزمان با محرم به ایران سفر می کنند، برشمرد و افزود:

در یزد، همه ی ادیان در مراسم آیینی و مذهبی عاشورا و تاسوعا شرکت می کنند، ما زرتشتیانی را داریم که نذری می دهند و برای امام حسین (ع) نخل بلند می‌کنند؛ قصد ما نشان دادن چنین پدیده هایی است.

رجایی فرد ادامه داد:

در این تورها که برای ۹ روز ترتیب داده شده، تعدادی از روحانی های جامعه المصطفی که به زبان های غیر فارسی تسلط دارند، در کنار متولیان حسینیه ها و تکایای یزد، کمیته گردشگری مذهبی و معنوی و همچنین گردشگران خارجی را همراهی می کنند. سال گذشته نیز چهارده برنامه در ۱۰ حسینیه با همراهی ۳۰ راهنمای گردشگری و روحانی هایی که به زبان های انگلیسی، لاتین و چینی تسلط داشتند، برای گردشگران خارجی اجرا شد. حسینیه های یزد امسال نیز همکاری خیلی خوبی با این برنامه دارند و بهترین مکان تکایا و حسینیه ها را در اختیار گردشگران خارجی قرار داده اند.

وی با بیان این که بنر و پوستر این تورها در تمام هتل های شهر توزیع شده تا در دسترس گروه ها و گردشگران باشد، اضافه کرد:‌

سال گذشته از گردشگرانی که در این تورها شرکت داشتند، نظرسنجی شد و انتقادها و پیشنهادهایی مطرح شده بود که اعمال شده تا این مراسم ها شکل بهتری پیدا کند و اهداف مورد نظر درست تر منتقل شود.

Photo by : Unknown

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه جدید

جدید ترین دیدگاه

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

FLIGHT TICKET