کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

05 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

جاذبه‌های طبیعی جلوه‌‌ هایی از رمز و راز هستی می باشند که نشانه های کوچکی از قدرت بی انتهای خداوندند. ایران سرشار از این جاذبه هاست و در هر نقطه ای از خود یکی از آنها را در آغوش کشیده است. با همه ی شناختی که از طبیعت کشورمان داریم باز هم گوشه هایی بکر و ناشناخته در سراسر آن وجود دارند که تصویر خود را از نگاه ها پنهان کرده اند.

آبشار کمردوغ نمونه‌ای خارق العاده و شگفت انگیز از این دست جاذبه هاست که در میان تنگه ای زیبا و تماشایی جا خوش کرده و سقوطی شکوهمند را به نمایش گذاشته است. این آبشار با آب نمکین خود طعم شوری به طبیعت استان کهگیلویه و بویر احمد می دهد و به عنوان یکی از آبشار های منحصر به فرد منطقه به شمار می رود.

برای دیدن و شناختن این جاذبه ی تماشایی کوله بارمان را می بندیم و قدم در جاده می گذاریم. از شهر دهدشت عبور می کنیم و در یک جاده ی پرپیچ و خم کوهستانی از کنار جنگل های بلوط عبور می کنیم تا به شهر قلعه رئیسی برسیم.

آبشار کمردوغ با زیبایی های کم نظیرش در انتظار ماست...

کارناوال را در این سفر همراهی کنید...

آبشار کمردوغ

چرا آبشار کمردوغ؟


- آبشار کمردوغ عنوان هفتمین آبشار مرتفع ایران را به خود اختصاص داده است.

- این آبشار در میان تنگه ای زیبا قرار گرفته و طبیعتی بکر و ناشناخته را پیش روی ما قرار می دهد.

آبشار کمردوغ

آبشار کمردوغ | هفتمین آبشار بلند ایران

کمی آن طرف تر از شهر دهدشت و در میان صخره هایی بلند که سر به فلک کشیده و گویی آسمان را شکافته اند، یکی از دیدنی ترین جلوه های طبیعت ایران خودنمایی می کند که با نام آبشار کمر دوغ مشهور است.

در این فضا آنچه که به گوش می رسد ترکیبی از سکوت و صدای ریزش قطره های آب از روی جلبک ها است؛ اینجا همان جایی است که می توانی سقوط آب را از ارتفاعی نزدیک به 100 متر ببینی و از تماشای هفتمین آبشار بلند ایران لذت ببری.

این آبشار با عرض بیش از 60 متر یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد می باشد که نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

آبشار کمردوغ

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به آبشار کمردوغ می توانید از انجام فعالیت های زیر لذت ببرید:

1- پیاده روی در طبیعتی بکر

برای رسیدن به آبشار لازم است تا از میان تنگه ای بسیار زیبا عبور کنید. این تنگه فرصت یک پیاده روی لذت بخش تا پای آبشار را به شما می دهد و تجربه ای به یادماندنی را برایتان به ارمغان می آورد.

آبشار کمردوغ

2- کوهنوردی

آبشار کمردوغ توسط کوه ها و صخره های بلندی احاطه شده است که در صورت به همراه داشتن تجهیزات و آشنایی با اصول صخره نوردی و کوه نوردی می توانید یکی از آنها را انتخاب و فتح کنید.

آبشار کمردوغ

3- عکاسی از سوژه های ناب

در هر گوشه ای از این طبیعت سوژه ای برای دوربین شما و ثبت عکس های زیبا وجود دارد. تصاویری که بعدها می توانید با آنها خاطرات سفرتان را مرور کنید و لذت ببرید. بهترین سوژه های عکاسی پرستوهایی هستند که در میان طاق های سنگی اطراف آبشار لانه کرده اند و به این سو و آن سو پرواز می کنند.

آبشار کمردوغ

4- آب تنی و آب بازی

حوضچه های ایجاد شده در پایین آبشار مکانی را برای آب تنی و تجربه ی شیطنت و آب بازی برای شما فراهم آورده اند. پس از فرصت اسنفاده نمایید و خاطره ای خوش را خلق کنید.

آبشار کمردوغ

5- بازدید از آبشار مصنوعی

اجرای يک طرح پرورش ماهي قزل آلا در سرچشمه آبشار کمردوغ، محل سرریز آب را پهن تر کرده و باعث وسعت يافتن طول آبشار شده است. به همین دلیل در جنوب آبشار طبیعی کمردوغ یک آبشار مصنوعی نیز به چشم می خورد که جاذبه ای خاص را در طبیعت ایجاد کرده است.

آبشار کمردوغ
photo by M.Gaeini

شوری آب | ویژگی منحصر به فرد آبشار کمردوغ

چشمه های متعددی در ضلع شرقی کوه های قلعه رئیسی از قلب زمین می جوشند و آب گوارای خود را روانه ی آبشار کمردوغ می کنند. این آب نمکی و شور است و یکی از نوادر طبیعت کهگيلويه و بويراحمد به شمار می رود چرا که در مناطق کوهستاني این استان چشمه های نمکی به ندرت به چشم می خورند.

آبشار کمردوغ

کمردوغ به چه معناست؟

در ادبیات محلی، کمر به معنای دیوار سخت و صاف به کار می رود که اشاره به شکل دیواره ی آبشار دارد. همچنین وزش باد باعث منحرف شدن مسیر آب می گردد و آب را به شکل پودر در می آورد. نمکی بودن چشمه آب باعث می شود  تا این قطرات پودری به رنگ سفید به نظر برسند. به همین دلیل آن را به دوغ تشبیه کرده و نام کمردوغ را بر آن نهاده اند.

 

آبشار کمردوغ

بهترین فصل سفر

در چهار فصل سال آب در آبشار کمردوغ جریان دارد. اما به دلیل کوهستانی بودن منطقه بهتر است سفر به این آبشار را با فصول بهار و تابستان موکول کنید.

بهار و تابستان: در این فصول هوا معتدل است و طبیعت با سرسبزی خود از شما استقبال می کند.

پاییز و زمستان: با کاهش دما و شروع بارندگی ها رسیدن به آبشار دشوار می گردد.

آبشار کمردوغ

کجا بمونیم؟

برا اقامت می توانید از هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف استفاده نمایید و یا با استفاده از تجهیزات لازم، کمپینگ در طبیعت را تجربه کنید. به منظور داشتن اقامتی بهتر در طبیعت مطالب زیر را مطالعه نمایید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

ملزومات سفر

کفش مناسب برای پیاده روی، خوراکی و میان وعده های سبک، کلاه آفتابگیر ، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از لوازم مورد نیاز شما برای سفر به این آبشار هستند.

کوله پشتی

راه دسترسی

آدرس

استان کهگیلویه و بویراحمد، ۸۰ کیلومتری شهر دهدشت، بخش چاروسا،  15 کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی، روستای کمردوغ

راه دسترسی

برای دیدن این آبشار زیبا باید به دهدشت بروید و از آنجا به سمت شمال و جاده دیشموک، مسیرتان را ادامه دهید. پس از طی مدتی به قلعه رئیسی در 15 کیلومتری آبشار می رسید. از قلعه رئیسی به سمت شرق بروید و  تابلوهای امامزاده محمود را دنبال نمایید تا به دوراهی برسید. در اینجا تابلوی آبشار کمردوغ، راه درست را به شما نشان می دهد. پس از رسیدن به پایان جاده ماشین را پارک کنید و با پای پیاده ادامه ی مسیر را بپیمایید.

از اینجا رسیدن به آبشار از دو راه امکان پذیر است : راهی که شما را به روستای کمردوغ و بالای آبشار هدایت می کند و راه دیگر که به رو به روی کمردوغ منتهی می شود و تماشای نمای کامل آبشار را برای شما میسر می کند.

بهتر است مسیر پیاده روی را به همراه یک راهنمای محلی طی کنید تا دچار دردسر نشوید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

یاسوج: 191 کیلومتر

دهدشت: 80 کیلومتر

قلعه رئیسی: 15 کیلومتر

موقعیت آبشار کمردوغ بر روی نقشه

موقعیت جغرافیایی:  E503257   N310950

 

دیدنی های اطراف

در نزدیکی آبشار کمردوغ دیدنی های دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

* آستان مقدس امامزاده جلیل‌القدر سید محمود معروف به سید محمید(ع)

* روستای تاریخی و پلکانی شوتاور

* روستای المور

دغدغه های کارناوالی

چنین پدیده ی طبیعی می تواند به یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری تبدیل شود اما به دلیل نبود امکانات مناسب گردشگران، استقبال چندانی از آن نمی شود. بهتر است با نگاهی دقیق تر به این ظرفیت گردشگری کشور، برنامه ریزی مناسبی را برای استفاده از آن صورت گیرد.

آبشار کمردوغ

توصیه های کارناوالی

جاده آبشار کمردوغ کوهستانی و پر پیچ و خم است پس در رانندگی احتیاط لازم را به عمل آورید.

طبیعت هدیه ی خداوند به ما است و به آیندگان نیز تعلق دارند پس با ریختن زباله آن را از بین نبریم.

آبشار کمردوغ

سخن آخر

از آشنایی با این جاذبه ی طبیعی لذت بردید؟

تا به حال آبشار کمردوغ را از نزدیک دیده اید؟

چه جاذبه های دیگری را در این منطقه می شناسید؟

تجربیات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید...

منتظر نظرات شما خوبان هستیم...

 

3 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

ممنونم از معرفی کامل این مکان عالی من تصمیم دارم در اولین فرصت برای دیدن این ابشار برم کمردوغ

10 تیر 1398

کاربر مهمان

لطفا کسانی که به این آبشار رفته اند از تجربیاتشون برای ما بگن ممنون

08 تیر 1398

کاربر مهمان

واقعا خیلی زیباست . دوستم رفته بود آنجا و فیلمش را فرستاده بود. ولی حیف که امکانات برای رسیدن به آنجا کم است و کسی وه با خانواده برود برای افراد مسن سخته که بیان تا پای آبشار.

06 تیر 1398

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.