ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

27 بهمن 1395

به روز رسانی

22 امرداد 1396

دریاچه کیو خرم آباد
photo by Reza Nasiri

هر یک از ما به هنگام شنیدن عبارت جاذبه ی طبیعی، تصویری ویژه را در ذهنمان خلق می کنیم. گاهی جوش و خروش یک رودخانه را به تصویر می کشیم، گاهی به سراغ سقوط آب از آبشارهای مرتفع می رویم. برخی اوقات خودمان را در جنگلی دوردست تصور می کنیم و یا سکوت کویر را به همه ی این زیبایی ها ترجیح می دهیم. تقریبا برای رسیدن به همه ی این تصاویر، مقصدی دور از شهر را در نظر می گیریم؛ جایی که اثری از شهرنشینی نیست و برای رسیدن به آن باید مسافت زیادی طی شود.

امروز هم می خواهیم به سراغ یک جاذبه ی طبیعی برویم که شاید با تصورات شما خیلی تفاوت داشته باشد. راهی یکی از دریاچه های طبیعی ایران هستیم که زیبایی های زیادی را در خود جای داده است و گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.

این دریاچه معادلات ذهن شما را به هم می ریزد چرا که به جای قرار گرفتن در طبیعتی بکر، دقیقا در قلب یکی از شهرهای ایران واقع شده است و با امکانات مناسب خود، از شما پذیرایی می کند.

 این جاذبه ی طبیعی متفاوت با نام دریاچه کیو شناخته می شود و برای دیدن آن باید راهی استان لرستان و شهر خرم آباد شویم.

کارناوال را در سفر به تنها دریاچه ی طبیعی درون شهری ایران همراهی کنید...

دریاچه کیو خرم آباد
photo by Amin Azadbakht

چرا دریاچه کیو؟


- دریاچه کیو به سبب قرار گرفتن در فضای شهری به راحتی در دسترس است و امکانات بسیار خوبی را برای یک گردش به یاد ماندنی در اختیار شما می گذارد.

- این دریاچه تنها دریاچه ی طبیعی در ایران می باشد که در یک فضای شهری قرار گرفته است.

دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو | تماشای طبیعت در مرکز شهر

به قسمت شمال غربی شهر خرم آباد که قدم بگذاریم، به راحتی می توانیم به یکی از بهترین تفرجگاه های این شهر برسیم که می تواند ساعات خوشی را برایمان به ارمغان بیاورد. دریاچه کیو با رقص فواره هایش ما را برای لحظاتی از شهر و شلوغی هایش دور می کند تا خستگی هایمان را به فراموشی بسپاریم.

این جاذبه ی طبیعی برای مردم شهر خرم آباد اهمیتی بیشتر از یک دریاچه دارد و پیوند عمیقی با تاریخ، فرهنگ و سرزندگی این شهر پیدا کرده است. رابطه ی کیو با خرم آباد همچون گره خوردگی سرنوشت کارون با اهواز و زاینده رود با اصفهان می باشد.

این دریاچه ی تماشایی مساحت 7 هکتاری خود را در میان شهر گسترده است و بین 3 تا 7 متر عمق دارد. کیو، در کنار آنکه تفرجگاه خوبی را برای ساکنان و میهمانان شهر خرم آباد ایجاد کرده است، هرساله تعدادی از جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر را نیز میزبانی می کند و مامن امنی را برایشان به وجود می آورد.

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو خرم آباد

دیدنی ها و تفریحات

در کنار دریاچه کیو امکاناتی نیز برای خلق یک روز خوب در اختیار شما قرار دارند:

1- تفریحات آبی

برای انجام تفریحات آبی گزینه های متفاوتی پیش روی شما قرار دارند:

1-1- قایق سواری

برای آنکه لذت بیشتری از این فضای چشم نواز ببرید می توانید با استفاده از امکانات قایق سواری خودتان را به میان دریاچه برسانید و از زاویه ای دیگر به تماشای زیبایی های آن بنشینید. قایق ها در دو نوع موتوری و پدالی وجود دارند و می توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید.

هزینه :

2 بار قایق سواری دور دریاچه با قایق موتوری 15000 تومان

قایق پدالی برای هر 20 دقیقه، 10000 تومان هزینه

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو
photo by Sajad darvishie

 1-2- جت اسکی

جت اسکی یک وسیله ی آبی انفرادی است که با سرعت بر روی آب حرکت می کند و لحظت هیجان انگیزی را برای شما می آفریند.

هزینه :

برای استفاده از این وسیله در دریاچه کیو، به ازای هر 15 دقیقه باید مبلغ 20000 تومان بپردازید.

دریاچه کیو خرم آباد

1-3- اسکی روی آب

اسکی روی آب یک ورزش آبی می باشد که در طی انجام آن، یک نفر اسکی مخصوصی را می پوشد و به وسیله وسایل آبی موتوری با سرعت بر روی آب کشیده می شود.

هزینه : 

استفاده از این وسیله در دریاچه کیو برای هر 10 دقیقه، 30000 تومان هزینه دارد.

دریاچه کیو
photo by Sajad Darvishie

1-4- شاتل

شاتل نام یکی از تفریحات مهیج آبی است شاتل نام وسیله ای سبک و تو خالی است تقریبا شبیه به یک موشک فضایی فضایی می باشد و  با استفاده از یک طناب بلند به قایق متصل می گردد. این وسیله تفریح هیجان انگیزی را رقم می زند و لحظات خوشی را به شما هدیه می دهد.

هزینه :

هزینه ی استفاده از این وسیله برای هر 10 دقیقه، 15000 تومان می باشد.

دریاچه کیو
دریاچه کیو

1-5- جت بات

جت بات نام نوعی قایق موتوری است اما تفاوت هایی با یک قایق موتوری معمولی دارد. یک قایق موتوری با استفاده از موتور و پروانه ای که در انتهای آن نصب شده در آب به حرکت در می آید اما پروانه جت بات در زیر آن تعبیه شده است و متفاوت تر عمل می کند.

هزینه :

با پرداخت 15000 تومان می توانید این تفریح را در دریاچه کیو تجربه کنید.این هزینه به ازای دو دور، اطراف دریاچه از شما دریافت می شود.

دریاچه کیو خرم آباد

2- پیک نیک

دریاچه کیو در میان بوستانی به همین نام قرار گرفته و می تواند محل خوبی را برای یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه برای شما مهیا کند. کافیست لوازم وخوراکی های مورد نیاز خود را بردارید و ساعات خوشی را برای خو رقم بزنید.

دریاچه کیو
دریاچه کیو خرم آباد

3- شهربازی کودکان

برای آنکه کودکان نیز از گذراندن وقت خود در کنار دریاچه لذت ببرند، وسایلی برای بازی آنها نیز در نظر گرفته شده است و بهترین مکان برای بازی و تفریح آنها به شمار می رود.

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو

4- پرنده نگری

این دریاچه محل زیست برخی پرندگان بومی می باشد و در فصل مهاجرت نیز میزبان پرندگان مهاجر می شود؛ پس می تواند یکی از مکان های مناسب برای انجام فعالیت پرنده نگری باشد. فعالیتی که در مطلب زیر آن را به طور کامل معرفی کرده ایم:

پرنده نگری | تفریحی مسئولانه و آرامش بخش

 کیو در فصل مهاجرت، دسته ای از پرندگان موسوم به اِگرت‌ها را به خود می بیند که از راسته لک‌لک‌سانان‌ می باشند. اگرت‌ها را با گردن دراز، رنگ سپید، پاهای بلند و صداهایی که از خود تولید می کنند، می شود شناخت. پرنده ی دیگری که کیو را خانه ی فصلی خود می داند، ماهی خورک ابلق است که نسبت به سایر ماهی خورک ها، بزرگتر است و پرهایی به رنگ سیاه وسفید دارد.

همچنین یک لانه ی پرنده نیز در میان دریاچه تعبیه شده است که میزبانی از پرندگان مختلف را بر عهده دارد و مامن امنی را برایشان ایجاد کرده است.

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو
دریاچه کیو

امکانات گردشگری

سرویس بهداشتی، بوفه های مواد غذایی و امکانات تفریحات آبی، از جمله امکاناتی هستند که می توانند در مدت زمان حضور شما در کنار دریاچه، مورد استفاده ی شما قرار گیرند. همچنین امکانات و فضای مناسب برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌های شنا، دو و میدانی و دوچرخه سواری نیز در اطراف دریاچه وجود دارد که در زمان های خاص از انها استفاده می شود.

دریاچه کیو خرم آباد

چنین آب زلالی چطور به میان شهر رسیده است؟

کیو، یکی از دریاچه های کاملا طبیعی ایران می باشد که به صورت طبیعی شکل گرفته است. آب دریاچه از سرچشمه‌های موجود در مخمل‌کوه در اطراف شهر خرم آباد سرچشمه می گیرد و از طریق چشمه های آهکی در کف، به آن وارد می شود. فعالیت چشمه های کف دریاچه به صورت سیفونی است، به این معنا که فقط در صورت سرریز شدن، آب را به درون دریاچه هدایت می کنند و هر زمان که آب چشمه‌ها افت کند، این سیفون توانایی خارج کردن آب از قلب زمین را از دست می دهد.

در گذشته در اواخر فصل زمستان دریاچه پر از آب می شده و به هنگام پاییز خشک بوده است اما امروزه به واسطه ی حفظ زیبایی آن در همه ی ایام سال، عملیاتی توسط شهرداری انجام گرفته و آب سرچشمه دائمی گلستان در زیر قلعه فلک‌الافلاک، به سمت این دریاچه هدایت می شود.

در فصول پرآب، به سبب فعالیت زیاد چشمه های تامین کننده ی آب، میزان آبدهی به 3 متر مکعب نیز می رسد. در این شرایط سطح آب به صورت لحظه ای تغییر می کند و دائما در حال افزایش است که خود یکی از ویژگی های خاص این دریاچه به شمار می رود.

دریاچه کیو خرم آباد

کیو یعنی چه؟

دریاچه کیو در گویش لری با عنوان سراو کیاو شناخته می شود. واژه کیاو در لری خرم‌آبادی به معنی کبود رنگ و آبی به کار می رود و دلیل استفاده از آن برای نام دریاچه، آب زلال و عمیقی است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود.

دریاچه کیو خرم آباد
photo by Sajad Darvishie
دریاچه کیو خرم آباد

تاریخچه ساخت تفرجگاه

دریاچه در بر روی تپه ای تاریخی قرار گرفته  که در گذشته با عنوان تپه کلاته کیو شناخته می شد و در نزدیکی آن روستایی به همین نام قرار داشت. این تپه به سبب داشتن چشمه ای به نام سراب کیو شهرت بسیاری پیدا کرده بود و آب گوارایی را به ساکنان منطقه هدیه می کرد. در اوایل دهه 50 و در دوران شهرداری مرحوم علی‌محمد ساکی، تصمیم بر این شد که دریاچه ای در این محل ایجاد شود و همچون یک تفرجگاه مورد استفاده قرار گیرد.

مرحوم ساکی و همکارانش پس از انجام مطالعات و ارائه ی طرح های گوناگون، پس از چندین سال تلاش این محل را احداث نمودند و مهمانسرایی را نیز در آن ایجاد کردند. طولی نکشید که مردم از این تفرجگاه استقبال کرده و برای گذراندن اوقات فراغت خود به سوی آن آمدند.

در آن زمان، این مکان با شهر فاصله داشت و همین امر موجب شد تا برخی مردم صرف این بودجه را در بیابانی دور از شهر و در کنار یک روستا کمی غیرعاقلانه تصور کنند اما با گسترش شهر این دریاچه به یکی از بخش های مرکزی شهر تبدیل گشت. امروزه، سراب کیو در شمال شرقی دریاچه قرار دارد و بخش اعظم آب آن را تامین می کند.

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو خرم آباد

بهترین فصل سفر

این دریاچه در چهار فصل سال تماشایی است و بسته به سلیقه ی خودتان می توانید یکی از جلوه های آن را انتخاب نمایید:

بهار و تابستان: تنها در این فصول است که می توانید از امکانات تفریحات آبی آن استفاده نمایید و طعم هیجان را بچشید.

پاییز و زمستان: با سرد شدن هوا، پرندگان مهاجر به سوی دریاچه می آیند و زیبایی خاصی را در آن ایجاد می کنند.

دریاچه کیو خرم آباد
دریاچه کیو خرم آباد

راه دسترسی

آدرس

استان لرستان، خرم آباد، بلوار جام جم

موقعیت دریاچه کیو بر روی نقشه

موقعیت جغرافیایی E482107 و N333030 

دریاچه کیو خرم آباد
photo by Vahid Shakui

دیدنی های اطراف

در سفر به شهر خرم آباد می توانید از دیدنی های دیگری نیز بازدید نمایید:

* قلعه فلک‌الافلاک

* مناره آجری

* پل شکسته

* گرداب سنگی

* آرامگاه باباطاهر

قلعه فلک الافلاک

دغدغه های کارناوالی

این دریاچه اهمیت بسیاری برای خرم آباد و ساکنانش دارد اما در سال های اخیر به دلیل بروز خشکسالی و افزایش شدت آن، حیات دریاچه و جانداران آن در معرض خطر قرار گرفته است. پیش تر در پاییز سال 1389 شاهد خشک شدن کامل آب دریاچه بودیم اما امیدواریم دیگر شاهد از بین رفتن این نگین فیروزه ای نباشیم.

دریاچه کیو خرم آباد

توصیه های کارناوالی

به هنگام لذت بردن از زیبایی های دریاچه کیو، فضای اطراف و محیط آب را آلوده نکنید چرا که علاوه بر ناخوشایند نمودن چهره ی این تفرجگاه، حیات جانداران آن را نیز به خطر می اندازید.

در سفر به ایتان لرستان خرید سوغات را فراموش نکنید و برای آشنایی با آنها مطلب سوغات و صنایع دستی لرستان را مطالعه نمایید.

اگر به جاذبه های طبیعی علاقه دارید، در مطالب زیر با دیگر جاذبه های طبیعی استان لرستان آشنا شوید:

دره نی گاه لرستان | تماشای طبیعت بکر دورود

آبشار بیشه لرستان | بر بلندای سرزمین غیور مردان ایران

آبشار نوژیان لرستان | از بلندترین آبشارهای ایران

تنگه شیرز لرستان | دره شگفت انگیز کوهدشت

آبشار آب‌ سفید الیگودرز | عروس آبشارهای ایران

قلعه فلک الافلاک | قلعه ای به استواری مردان لر

دریاچه کیو خرم آباد

سخن آخر

سفر به استان لرستان را تجربه کرده اید؟

کدام یک از شهرهای این استان را دیده اید؟

آیا از دریاچه کیو بازدید کرده اید؟

برایمان از تجربیات سفرتان بگویید...

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم...

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.