کارناوال - راهنمای سفر
ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 امرداد 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

ایران ، کشوری است چهار فصل  که در هر گوشه اش جلوه ای از زیبایی های طبیعت خداوند خودنمایی می کند . به هر گوشه اش که می نگریم گویی نقاش چیره دستی با قلمی جادویی نقطه به نقطه اش را با ظرافت خاصی به تصویر کشیده است.

طبیعتی زیبا که در گوشه ی ذهن هر کدام از ما ، خاطره ای را ثبت کرده است ، گاه با سرسبزی اش ، گاه با سپیدی برفش و گاه با لباس رنگارنگ پاییزی....

پدیده های طبیعی در جای جای کشورمان جا خوش کرده اند . از کوه و جنگل و دریا تا دشت ها و دریاچه ها و بیابان ها ، هر کدام زیبایی های خاص خود را دارند.

امروز به #طبیعت استان کهگیلویه و بویراحمد می رویم تا به شهر سی سخت برسیم و زیبایی های منطقه ای به نام کوه گل را به تماشا بنشینیم .

 با کارناوال در سفر به دریاچه کوه گل همراه باشید.

دریاچه کوه گل سی سخت

دریاچه ی کوه گل

پس از گذر از جاده ها و رسیدن به شهر سی سخت باید مسیری را پیاده طی کرد تا به دریاچه ای زیبا رسید . دریاچه ی کوه گل که نگین منطقه ی کوه گل است در ارتفاعات دامنه ی نزدیک به قله کوه گل دنا و در «دهانه انبری» گردنه مشهور «بیژن» به جلوه گری ادامه می دهد  . این دریاچه وسعتی نزدیک به نیم هکتار و عمقی برابر 15 متر دارد .

این دریاچه ی زیبا در شمال شرقی شهر سی سخت است و 32 کیلومتر با شهر یاسوج فاصله دارد.

در فصول مختلف سال ریواس، جاشیر، پونه کوهی، نعناع کوهی، قارچ کوهی این دامنه‌ها را در بر گرفته اند . تصویر گل ها و سر سبزی کوه ها نیز در آب می افتد و جلوه ی خاصی را ایجاد می کند.

تابستان که از راه برسد ، تجمع پرندگان مهاجری همچون مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصیل، درنا، خروس کولی و چنگر ، همراه با پرندگان بومی در کنار دریاچه منظره ای را پدید می آورد که چشم از دیدنش سیر نمی شود.
در فصل بهار و تابستان  عطر خوش گل های شقایق و گیاهان وحشی و همچنین آویشن خوش عطر کوهستان در اطراف دریاچه به مشام می رسد.

دریاچه کوه گل سی سخت

منطقه کوه گل را بیشتر بشناسیم

منطقه ی کوه گل در نزدیکی شهر سی سخت چشم انداز های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است .نام آن نشان از منطقه ای پر از گل دارد که در بهار بیشتر از همیشه این نام در آن جلوه می کند . 

دشت لاله های واژگون ، آبشار تنگه نمک ، چشمه سردو ،منطقه ی حفاظت شده ی دنا و دریاچه ی کوه گل مجموعه ی بسیار زیبایی را در این منطقه ایجاد کرده اند.

بهار که می آید بوی چویل و بابونه و ریواس این منطقه را عطرآگین می کند و لاله ی واژگون چند روزی میهمان این دشت می شود . دشت لاله های واژگون با آن گل های سرخ و زرد دل هر بیننده ای را می رباید . 

آبشار تنگه نمک ، دیگر زیبایی این منطقه است که از تنگه ای به همین نام سرازیر می شود و موسیقی گوش نوازی را با آب می نوازد . این آبشار در انتهای منطقه ی کوه گل و در یک کیلومتری پاسگاه محیط بانی در کنار چشمه های آب نمک قرار دارد و آب آن در رودخانه ی کوه گل جریان می یابد.چشمه سردو نیز در این منطقه قرار دارد و آب گوارایی را به گردشگران هدیه می کند.

منطقه ی حفاظت شده ی دنا هم در این منطقه قرار دارد و با پوشش گیاهی و جانوری خاص خود بر زیبایی منطقه افزوده است . منطقه ای وسیع که خانه ی امنی برای انواع مختلف پستانداران ، آبزیان ، پرندگان و دوزیستان و خزندگان است .

 

دریاچه کوه گل سی سخت

آبشار تنگه نمک

دریاچه کوه گل سی سخت

جاذبه ها و امکانات کوه گل

به محض ورود به منطقه ی کوه گل محو زیبایی های این منطقه خواهید شد . پس دوربین خود را برای ثبت تصاویر فراموش نکنید .

از پیاده روی در طبیعت بکر لذت ببرید و اگر به کوهنوردی علاقه دارید می توانید به فعالیت های کوهنوردی بپردازید.

اگر علاقه مند به کمپینگ و شب مانی در طبیعت هستید ، بدون معطلی چادر خود را در کنار کوه گل برپا کنید .

به دلیل استقبال گردشگران از این منطقه در سال های اخیر کار سکو سازی، زیرساخته ها و مراکز بهداشتی توسط سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است .

دریاچه کوه گل سی سخت
photo by Mohammadreza Bagheri
دریاچه کوه گل سی سخت

بهترین فصل سفر

چهار فصل طبیعت زیبای خداوند دیدنی است . اما در بهار و تابستان کوه گل را فراموش نکنید . آب و هوای مطبوع و دامنه های پرگل در این منطقه انتظار شما را می کشند . ماه اردیبهشت اوج زیبایی کوه گل را با آن لاله های واژگونش به تصویر می کشد .

دریاچه کوه گل سی سخت
photo by Saeid Zohari
دریاچه کوه گل سی سخت

راه دسترسی

برای رسیدن به دریاچه ی کوه گل ، راه شهر سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد را در پیش بگیرید . 8 کیلومتر آن طرف تر از سی سخت به منطقه ی کوه گل می رسید . حالا وقت آن است که پیاده روی را شروع کنید یک مسیر پیاده روی زیبا و بسیار هموار پیش روی شماست  . به دلیل اینکه دریاچه در میان کوه ها قرار گرفته تا 50 متری دریاچه هم اثری از ان نمی بینید پس نگران نباشید و به راهتان ادامه دهید . پس از حدود 45 دقیقه به دریاچه می رسید.

 

دریاچه کوه گل سی سخت

در پایان ویدئویی از این چشمه و زیبایی های اطراف آن را تماشا کنیم

پیشنهادات کارناوالی

برای تجربه ی آب و هوای مطبوع در تابستان کوه گل را در فهرست مقاصد خود قرار دهید

در سفر به دریاچه ی زیبای کوه گل از دیگر جاذبه های منطقه و شهر سی سخت هم دیدن کنید .

طبیعت محل تجمع زباله های ما نیست . همانقدر که طبیعت به شما مهر می ورزد ، شما هم با آن مهربان باشید .

دریاچه کوه گل سی سخت
دریاچه کوه گل سی سخت
photo by Morteza Saftaj

سخن آخر

آیا تا به حال سفری به منطقه ی کوه گل داشته اید ؟ چه جاذبه های طبیعی دیگری را می شناسید ؟ نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.