ویدیو HD
رضا قره غریبی

انتشار

09 تیر 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

طبیعت گردی و #کوهنوردی در کنار تمام زیبایی ها و جذابیت هایشان گاه می توانند کمی دردسر ساز باشند. خطرات احتمالی زیادی در طبیعت و کوهستان ممکن است پیش روی طبیعت گردان و کوهنوردان قرار گیرد. یکی از خطرات جدی، مواجه با حیوانات وحشی و مهاجم است که بدون داشتن مهارت های لازم و اطلاعات کافی  قطعا برایمان مشکل ساز خواهند شد.

اکنون در فصل تابستان هستیم و به دلیل حضور گله ها در ارتفاعات احتمال مواجه با سگ های گله هنگام کوهنوردی وجود دارد یا هنگام عبور از کنار یک روستا ممکن است سگ های نگهبان به شما حمله کنند.

امروز قصد داریم روش های مقابله با سگ های مهاجم و راهکارهایی برای کاهش احتمال حمله آن ها را  بررسی کنیم.

با کارناوال همراه شوید.

رویارویی با سگ های مهاجم

معرفی راهکارهایی برای رویارویی با سگ های مهاجم

شاید برای همه ی شما پیش آمد باشد که در طبیعت گردی هایتان با سگ هایی روبرو شوید ، این سگ ها برخی خیلی اهلی و آرام هستند اما دسته ای دیگر می توانند به شدت خطرناک و دردسر ساز باشند.

در هنگام مواجه با این سگ ها ، باید نکاتی را بدانید تا آن ها را برای حمله تحریک نکنید و بدون هیچ مشکلی از کنار آن ها عبور کنید.

همچنین اگر بنا به هر دلیلی مورد حمله ی یکی از این سگ ها قرار گرفتید ، لازم است راهکارهایی را برای درمان زخم و بهتر شدن اوضاع بدانید.

یا این که برای دور کردن این سگ ها چه روش هایی وجود دارد.

این ها تماما چیزهایی هستند که در ادامه با هم مرور خواهیم کرد.

تهاجم سگ

نکاتی در هنگام برخورد با سگ های مهاجم

مجموعه نکاتی که در برخورد با سگ ها در طبیعت و کوهستان باید رعایت کنید.

1 ) هیچ گاه سعی نکنید به سگ های گله و سگ های در طبیعت ابراز علاقه کنید! این سگ ها با سگ های خانگی بسیار متفاوتند و شاید از نگاه آن ها خیلی دوستانه به نظر نرسید! پس اگر سگی را دیدید بدون عجله و جلب توجه به راه خود ادامه دهید.

2 ) هرگز به سگ لبخند نزنید!! لبخند شما از نظر سگ ها، نشان دادن دندان هایتان به معنای اعلام جنگ است!

3 ) هرگز وارد محیطی که سگ ها را با زنجیر بسته اند، نشوید زیرا ممکن است خشم سگ ها و احتمال واکنش آن ها را به دنبال داشته باشد.

4 ) هنگامی که سگی به شما در حال نزدیک شدن بود اگر سرش را پایین تر یا بالاتر از بدنش نگه داشته، به احتمال زیاد در حال کنجکاوی است و کاری با شما ندارد پس حرکت تحریک آمیزی انجام ندهید.

5 ) اگر سگی سرش را در امتداد بدن قرار داده و به شما نزدیک می شود احتمالا قصد حمله به شما را دارد. سعی کنید خونسردی خود را حفط کنید! از دیگر نشانه های حمله سگ می توان به غریدن، خرخر کردن و نشان دادن دندان هایشان اشاره کرد.

6 ) اگر احساس کردید که سگ قصد حمله به شما را دارد سعی کنید روبرویش قرار نگیرید و به چشم هایش خیره نشوید این حرکات احتمالا سگ را برای حمله بیشتر تحریک می کند.

7 ) به هیچ وجه ندوید! سگ ها از انسان ها بسیار سریع تر هستند و دویدن شما غریزه شکار سگ ها را فعال می کند. حتی با دوچرخه سعی در فرار نکنید.
8 ) در صورت حمله سگ سعی کنید سدی بین داندان های او و خود ایجاد کنید به وسیله یک تکه چوب، کوله پشتی و . . . حتی گاهی این سد می تواند پایتان باشد! زخمی شدن پایتان بهتر از آسیب رسیدن به اجزای دیگر و حساس بدن است! شاید گفتنش به این راحتی ها نباشد اما خونسردی بیشتری در این شرایط مساوی شانس بیشتر برای رهایی می باشد. فراموش نکید الویت اول حفاطت از سر، گردن و سینه می باشد.

 

وضعیت سگی که حالت حمله به خود گرفته است

تهاجم سگ
تهاجم سگ

ادامه نکات...

9 ) فراموش نکنید که هر عضو یا جسمی که جلوتر از بدن قرار بگیرد الویت اول سگ برای گاز گرفتن است پس می توانید با گرفتن یک تکه چوب، کاپشن، کوله پشتی و هر چیز در دسترس از دندان های سگ در امان بمانید. این نکته را هم در یاد داشته باشید اگر سگ جسمی که به سمت او گرفته اید را گاز گرفت در اینجا باید نقش یک بازیگر سینما را اجرا کنید و به سگ وانمود کنید که جزیی از بدن شما را گاز گرفته و سعی دارید آن را از دندان های او جدا سازید.

10 ) اگر سگ مهاجم قسمتی از بدن شما را گاز گرفت دیگر وقت عکس العمل سریع است زیرا اقدام بعدی سگ، حرکت دادن سرش به طرفین است و اینگونه زخم نقطه ای شما به جراحت شدیدتر و پارگی تبدیل می شود. در این حالت باید سعی کنید با زانو یا جسمی به انتهای گردن و دنده های سگ وحشی و مهاجم ضربه وارد کنید، زیرا سگ ها از این ناحیه دچار ضعف هستند. در صورت امکان بلند کردن پاهای سگ از پشت دچار سردرگمی او شده و می توانید از دندان هایش رهایی یابید. اگر سگ به فرد دیگری حمله کرده است با چوب یا وسیله دیگر محکم به پشت گردن سگ مهاجم ضربه وارد کنید. این نکته مهم را هرگز فراموش نکنید که سگ های مهاجم و وحشی دارای جثه های بزرگ و جمجمه های بزرگ و قوی هستند و ضربه زدن به سر سگ نه تنها نتیجه ای ندارد بلکه باعث خشم بیشتر سگ می شود.

11 ) اگر سگ گازتان گرفت می توانید ثابت و بدون حرکت بایستید اینگونه ممکن است سگ سرش را حرکت نداده و فقط یک نقطه که گاز گرفته است زخمی شود.

انتخاب راه حل فرار از دندان های سگ بستگی به تجربه و شرایط شما در آن لحظه دارد.

گفتنش واقعا ساده است اما سعی کنید خونسردی خود را حفط کنید!

12 ) اگر شما در جایی اطراق کرده باشید و چند سگ به شما نزدیک شوند معمولا مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کنند. و اگر در حین طبیعت گردی با چند سگ مواجه شدید سریعا در جایی بنشیند و منتظر عبور و دور شدن سگ ها باشید.

13 ) به هیچ وجه سگی که در حال غذا خوردن است یا این که توله ای با خو دارد را تحریک نکیند ، چرا که این اقدام شما باعث می شود سگ به شدت از خود واکنش دفاعی نشان دهد چرا که گمان می کند قصد حمله به توله اش را دارید.

14 ) اگر سگی را دیدید که نوک گوش‌هایش به عقب کشیده شده و در امتداد سرش قرار گرفته ، مطمعن باشی که سگ حالت تهاجمی و حمله دارد . اما اگر گوش هایش شل یا آویزان و یا ایستاده بود ، سگ در حالت عادی است.

تهاجم سگ

اقدامات بعد از حمله سگ

پس از رهایی از حمله سگ سریع خود را به جایی امن برسانید یا جای مناسبی برای نشتن پیدا کنید و در اولین مرحله :

وضعیت زخم ها را بررسی کنید و اگر خونریزی داشت با فشار مناسب تلاش کنید تا خونریزی قطع شود.

دومین مرحله:

با آب ( ترجیا آب گرم ) و صابون زخم را بشورید.

سومین مرحله:

روی زخم پماد آنتی بیوتیک قرار داده و زخم را با باند استریل ببنید.

چهارمین مرحله:

سریعا خود را به پزشک برسانید و اگر در طبیعت هستید به اولین روستا یا آبادی که دیدید مراجعه کنید.

پنجمین مرحله :

اگر بر اساس تشخیص پزشک نیاز به واکسن دارید خیلی سریع توالی واکسن هاری را بعد از گازگرفتی استفاده کنید.

ششمین مرحله :

همچنین می توانید به مسئولین منطقه این حمله را گزارش کنید ، چرا که ممکن است سگی که به شما حمله کرده ، یک سگ ولگرد باشد و برای افراد دیگر هم خطرآفرین باشد . یا این که اگر سگ صاحبی دارد به او اطلاع دهید.

6yy60

روش های ویژه برای دور کردن سگ های مهاجم

1 ) اسپری فلفل

اگر مجوز حمل اسپری فلفل را دارید، اسپری می تواند یک گزینه خوب و در عین حال خطرناک باشد.

سگ ها به دلیل حس بویایی قوی اگر با این اسپری برخورد کنند باعث اختلال در دید و ایجاد مشکل در حس بویایی شان می شود و ممکن است از شما دور شوند ولی امکان این نیز وجو دارد که حیوان را عصبانی تر از قبل کند.

در حین استفاده از اسپری فلفل به جهت باد دقت کنید زیرا ممکن است باد آن را به سمت خودتان بازگرداند!

2 ) دستگاه دورکننده سگ و گرگ

این دستگاه ها برای دور کردن حیواناتی مثل سگ و گرگ طراحی و ساخته شده اند. این دستگاه ها با ایجاد امواج صوتی که برای گوش این حیوانات آزار دهنده اس باعث فرار و دوری آن ها می شوند.

اما این نکته در مورد استفاده از این دستگاه بسیار مهم است که نباید بیشتر از 2 ثانیه بر روی دکمه ایجاد امواج صوتی فشار دهیم زیرا ممکن است سگ و یا گرگ سریع گوششان به این امواج عادت کند و عملا دستگاه کارایی خود را از دست می دهد.

دستگاه دور کننده سگ ها

توصیه های کارناوال

فراموش نکنیم که برخورد درست با حیوانات و جانداران طبیعت باید یکی از مهمترین الگو های رفتاری مان باشد اما متاسفانه شاهد برخورد های بسیار بد برخی از هموطنانمان با حیوانات و سگ های اهلی هستیم که دیدن این رفتار ها، بسیار دلخراش و ناراحت کننده می باشد. اما در برخود با حیوانات وحشی در طبیعت، اولیت اول حفط جان طبیعت گرد می باشد و تا حد امکان نباید این حیوانات را برای حمله تحریک کرد و باید بدانیم  این حیوانات با حیوانات آموزش دیده و تربیت شده خانگی بسیار متفاوتند.

بدون شک استرس و فشار روانی هنگام مواجه با این شرایط، مغز انسان را از هرگونه فکر درست دور خواهد کرد اما مطمئن باشید با دانستن این موارد و مرور آن ها به طور غریزی این حرکات را انجام خواهید داد و  هرگز بدون داشتن کیفی از لوازم پزشکی و کمک های اولیه، قدم به طبیعت و کوهستان نگذارید.

کودک و سگ اهلی

سخن آخر

موارد بالا به طور 100% برای تمام زمان ها نمی تواند صحیح و درست باشد اما بر اساس تجربه و بررسی الگو های رفتاری سگ ها این مطالب گردآوری شده است.

آیا تاکنون با سگ های مهاجم در طبیعت و کوهستان برخورد داشته اید؟

نطرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

31 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

با سلام یک بار در جایی خلوت از شهر 4 سگ در کنار من ظاهر شدند و بشدت پارس میکردند و به ازای هر یک قدم من تقریبا دو قدم جلوتر می امدند این شد کا تصمیم به بی حرکت بودن گرفتم ولی صدای پارسشان ان قدر قوی و محکم بود که ناخوداگاه ادم میخواست فرار کنه ولی خوشبختانه تونستم به این حالت ناخوداگاه غلبه کنم و یادم میاد تقریبا نیم ساعت من فقط ایستادم و سرمو رو به پایین نگه داشتم نه از سر بی خیالی بلکه ترسیده بودم و نای بلند کردن سرمو نداشتم یه سگم نبود بگم یه کاریش میکنم چهار تا بودن ولی نمیدونم چی شد نشد بعد یه نیم ساعت یواش یواش اروم شدند و انگار نه انگار که وحشیانه داشتند پارس میکردند همین جور اروم برگشتن دور خودشون و این ور اون ور و نگاه کردند بعد منم خیلی اروم صحنه رو بالاخره بعد نیم ساعت ایستادن تو یک نقطه ترک کردم.

04 اردیبهشت 1399

کاربر مهمان

سلام من امروز یه سگ خیلی گنده بهم حمله کرد من خیلی ترسیدم چون بابرادر کوچکم بودم مجبور به حمله با چاقو شدم اون بهم حمله کرد من نمیخواستم بزنم اما دست برادرم را گرفت و منم با چاقو زدم تو شکمش ، افتاد و من خیلی حالم بد شده عذاب وژدان دارم چیکار کنم

23 فروردین 1399

کاربر مهمان

من که یه دفعه سگ وحشی بهم حمله کرد با زانو آنقدر به دنده هاش فشار آوردم تا خورد شد بعد به راحت ادامه دادم اصلا نباید ترسید باید گرفت زد و به باد کتک گرفت سگ رو

03 فروردین 1399

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.