karnaval.ir

پرستو مقدم

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

08 شهریور 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

چندیست که ارتباطات مردم در سراسر این هستی پهناور، گامی از مرز بندی های کهنه فراتر گذاشته است. آگاهی از فرهنگ و تاریخ مردمان دیگر ممالک، همچنین برقراری آسان ارتباط با آنان، انسان ها را بر آن داشته است تا یکدل و یکصدا، همگی برای حفظ میراث باستانی جهانی هم سو و هم جهت باشند. 

سازمان علمی، فرهنگی، تربیتی ملل متحد، یونسکو، که هدف آن هموارسازی مسیر صلح جهانی است، همواره در حال بررسی آثار طبیعی و تاریخی نقاط مختلف جهان است تا آنها را در فهرست میراث جهانی یونسکو بگنجاند. آثاری که پس از تایید متخصصان، موفق به راهیابی به این لیست می شوند، میراثی هستند متعلق به تمامی ساکنین این کره خاکی و وظیفه ی نگه داری و مراقبت از آنها بعد از دولت آن کشور، بر عهده ی همه ی ماست. با بازدید از این آثار از جلوه های بصری و آمیزه های تاریخی آنها آمیزه هایی را کسب کنیم، در قبال مسئولیم آنچه که پیشینیانمان برایمان به یادگار گذاشتند را ارج نهیم و فرصت بهره بردن از آن ها را به نسل های دیگر نیز بدهیم.

هم اکنون 962 اثر جهانی در این فهرست به ثبت رسیده اند و این تعداد تدریجا رو به افزایش است. وبسایت گروه گردشگری تلگراف مِدیا (Telegraph Media) در سال 2017 به بررسی 10 اثر اخیر ثبت شده ی یونسکو پرداخته است. کارناوال می خواهد امروز با شما به دیدار این 10 اثر ثبت شده ی جهانی برود...

لوگوی سازمان یونسکو

1- سرزمین برکه | انگلیس

در شمال غربی کشور انگلستان، قلمرویی گسترده از برکه های متعدد، داخل مرزهای شهرستان کامبریا قرار دارد، که با نام های سرزمین برکه، برکه ها و یا منطقه ی برکه شناخته می شود. سرزمین برکه همانطور که از نامش پیداست، برکه های متعدد را در دامان بلندترین کوه انگلستان با جنگل های انبوه ادغام کرده است تا عاشقان اینگونه مناظر و علاقه مندان به گردش های طبیعی، از هر فرصتی استفاده کنند و خود را به این طبیعت دل انگیز برسانند. این ناحیه به دلیل ارتباطی که با نوشته های نویسندگانی چون ویلیام وردزورث و بئاتریکس پاتر

بلند ترین کوه انگلیس، قله ی اسکافل (Scafell Pike) در حاشیه ی سرزمین برکه قرار گرفته و جذابیتش را چندین برابر کرده است.

جاذبه ی طبیعی سرزمین برکه داخل پارک ملی انگلستان واقع شده است.

با دیدن عکس های این منطقه با خود می اندیشید که چرا سازمان جهانی گردشگری در به ثبت رساندن این نقاشی خداوند سریع تر اقدام نکرده است؟

سرزمین برکه انگلیس

سرزمین برکه انگلیس

2- شهر باستانی افرودیسیاس | ترکیه

آفرودیسیاس (Aphrodisias) ترکیه، همانطور که از نامش هویداست، شهریست کوچک و باستانی از بازماندگان یونان باستان، که سال هاست در 160 کیلومتری  شمال شرقی مارماریس در آناتولی خودنمایی می کند.

نام آفرودیسیاس ریشه اش را از آفرودیت، الهه ی عشق در یونان باستان کسب نموده است؛ الهه ای که بتی از وی در آفرودیساس قرار داشته است. آفرودیسیاس شامل مدارسی معتبر در زمینه های مجسمه سازی و فلسفه، همچنین مرکز پاگانیسم (چند خدایی یا کافرکیشی) بتا قرن پنجم میلادی بود.

شهر آفرودیسیاس، در منطقه ای زلزله خیز جای گرفته و در طول این سالیان، زلزله هایی متعدد به ساختارش آسیب وارد کرده اند. این شهر پس از زلزله ای که در قرن هفتم هجری رخ داد، دیگر کیفیت پیشینش را به دست نیاورد، بلکه به شهری محروم بدل گشت. نام آفرودیسیاس را از شهر برداشتند و نام اِستاروپلیس بر آن نهادند تا شاید ذهنیت چندخدایی گَری هم از این شهر رخت بربندد. اما چندی نگذشت که نام کاریا (Caria) برایش متداول گشت. امروزه این منطقه با نام گِیره (Geyre) شناخته می شود.

آفرودیسیاس در سال 1197 دستمایه ی غارت سلجوقیان قرار گرقت و پس از آن تُرک ها تا قرن میلادی سلطه دار این شهر بودند.

به نقل قول از یونسکو، ثروت آفرودیسیاس برآمده از معادن سنگ مرمر در شمال شرق این شهر و هنری است که به دست مجسمه سازانش خلق شده است.

آدرس: ترکیه، گِیره، در 80 کیلومتری پاموکاله

Address: 80 km from Pamukkale, Geyre, Turkey

آفرودیسیاس ترکیه

Suzanne Morris

آفرودیسیاس ترکیه

Suzanne Morris

3- شهر تاریخی یزد | ایران

از هر قوم و ملیتی باشید، نادیده گرفتن اعجاز یزد، شهر بادگیر ها، ناممکن است. بافت تاریخی خشتی با کوچه و پس کوچه های پیچ در پیچ و خاطره انگیز، ما را به دنیای خیال فرو می برد. بادگیر های سنتی با جلوه ای زیبا در شهر پراکنده شده اند، تا هرکدام یادآوری باشند از نبوغ نیاکانمان. یزد، شهر مردمان یکتاپرست و معروف به دارالعباده، یکی از قدیمی ترین و باستانی ترین شهرهای ایران می باشد که قدمت برخی آثار به دست آمده از آن حتی به دوره ی عیلامی نیز می رسد.

مردم میهمان نواز یزد با لبخند هایی بر پهنای صورت، باعث می شوند خود را یکی از آنها بدانی. سوغات یزد شیرینی جات خوش مزه ای هستند که تداعی کننده ی مردم مهربان این شهرند. 

به گفته ی یونسکو، شهر یزد از مدرنیته ای که جان فرهنگ اکثر شهرهای زمین را گرفته است، جان سالم به در برده و در گذار این سالیان، در حفظ و نگه داری از حمام ها، مساجد، معابد وکنیسه هایش موفق عمل کرده است.

این شهر باستانی در سال 2017 و در پی چهل و یکمین نشست سازمان جهانی یونسکو، سرانجام در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به یزد

شهر تاریخی یزد

Thomas Flensted

شهر تاریخی یزد

4- شهر احمدآباد | هند

هر گوشه از هند می تواند به اندازه ی یک نسل رمز و راز داشته باشد. کشور 72 ملت، با فرهنگی غنی که هریک مذهب و شیوه ی زندگی دیگری را محترم می شمارد. شهر احمدآباد در غرب کشور هندوستان، از مهم ترین شهرهای تاریخ هند می باشد.

پیشینه ی ساخت شهر احمدآباد به سال 1411 میلادی باز می گردد، که به عنوان پایتخت احمدشاه گجراتی، از شاهان خاندان گجرات (Gujarat) احداث شد. در سالیان سختی که هندوستان مستعمره ی کشور انگلیس واقع شده بود، احمدآباد به دلیل آنکه از مراکز نظامی مهم انگلیس بود، رشد چشم گیری در زیرساخت ها داشت و به شهری مدرن تبدیل شد.

یونسکو در تعریفش از هنر پارچه بافی در احمدآباد، این هنر را عملی برخاسته از دل خانه ها و خیابان های سنتی هند می داند و به شکوفایی این صنعت محلی اشاره می کند.

هرچند که احمدآباد دیگر عنوان پایتخت را یدک نمی کشد، اما همچنان یکی از شهرهای مهم هند در زمینه های نساجی، مراکز دانشگاهی و آموزشی و علوم و صنایع می باشد.

احمدآباد هند

Masud Pathan

احمدآباد هند

Sunil Krishnan

5- صومعه ی گلاتی | گرجستان

شهر کوتائیسی (Kutuaisi) در غرب کشور گرجستان، در برگیرنده ی یکی از آثاری است که در سال 2017 مورد توجه یونسکو قرار گرفته است.

صومعه ی گِلاتی (Gelaty Monastery) به گفته ی یونسکو، در فهرست یکی از بزرگترین صومعه های اُرتُدوکس قرون وسطی قرارا می گیرد. بنایی با شکوه که به دستور شاه دیوید چهارم، در سال 1106، یا به گفته ای در سال های طلایی گرجستان ساخته شده است.

در زمانی که به روشنگری توجهی نمی شد، این صومعه مهم ترین مرکز عملیات و آموزش های روشن فکرانه و فرهنگی و مهد به کارگیری بزرگترین فیلسوفان، دانشمندان و تئوری پردازان گرجستان بود.

صومعه ی گلاتی هم اکنون مدفن 10 شاه گرجستانی، از جمله شاه دیوید چهارم می باشد که بی شک یکی از لایق ترین و بزرگترین شاهان تاریخ گرجستان به شمار می رود. همچنین در این صومعه می توانید از شاهکارهای خط و نقاشی قرن 12 تا 17 میلادی دیدن کنید و طعم هنر و معماری قرون وسطایی را بچشید.

آدرس: گرجستان، موتسامتا، جاده ی صومعه ی گلاتی

Address: Rd to Gelati Monastery, Motsameta, Georgia

صومعه ی گلاتی

Csilla Zelko

صومعه ی گلاتی

Alexander Ludwig

6- پارک ملی لوس آلرسز | آرژانتین

یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر چوبوت (Chubut) در کشور آرژانتین، پارک ملی درختان کاج (Los Alerces National Park) می باشد. پارکی که تا مرزهای چیلی وسعت دارد و گویی یک گردهمایی از درختان عظیم و مخروطی شکل سراسر جهان ترتیب داده است.

پیدایش پارک ملی درختان کاج، به سال 1937 باز می گردد که دولت آرژانتین برای حفاظت بیشتر از جنگل های کاج و دیگر انواع گیاهی موجود در این ناحیه، اقدام به احداث این پارک کرد.

مرزهای این پارک با مرزهای جنگل های اطراف و دامنه ی کوه آندِس (andes) در کنار یگدیگر، طبیعتی ناب را به گردشگران هدیه می کنند.

آبشار والدیویان (Valdivian) و مجموعه ی دریاچه ها و رودخانه هایی که از گوشه و کنار پارک گذر می کنند، سرزندگی و طراوتش را صد چندان کرده اند. در طبیعت فوق العاده ی به پارک ملی درختان کاج قدم بزنید و علاوه بر لذت بردن از نعمات الهی پارک و جنگل، از امکانات قایق سواری و ماهیگیری هم بهره بجویید.

آدرس: آرژانتین، شهرستان چوبوت

Address: Chubut Province, Argentina

پارک ملی آرژانتین

Pedro Francisco

پارک ملی آرژانتین

Pedro Francisco

7- سایت باستانی سمبور پری کوک | کامبوج

سایت باستان شناسی سمبور پرِی کوک (Sambor Prei Kuk)، واقع در شهر کامپونگ تام، متشکل از سه بخش جداگانه است که هرکدام با نقشه ای مربعی شکل و دیوارهای آجرین از یکدیگر جدا شده اند. بقایایی از آثار شکل گرفته در قرون 6 تا 9 میلادی در قسمت های مختلف سمبوری پری کوک قابل مشاهده هستند.

این سایت باستانی شناسی مجموعه ای است از آثار ساخته شده در دوران پیش از انگکور، که مواد به کار رفته در ساخت آنان عمدتا شامل آجر و ماسه سنگ  می باشد. مجسمه های شیر متعدد از اولین نکاتی هستند که در این مجموعه ی مرموز جلب توجه می کنند. حوضچه ها، مخازن و برج های هشت ضلعی، ویژگی های اصلی این ابنیه کهن را تشکیل می دهند.

طبق مدارک به دست آمده، شیوائیسم (یکی از شاخه های هندوئیسم) مذهب رایج این ناحیه بوده است. منطقه ای باستانی با این ویژگی ها در میان جنکل های گرمسیری، با مذهبی اسرار آمیز تر در کشور کامبوج انتظار شما را می کشند.

آدرس: کامبوج، جاده ی 219

Address: Road 219, Cambodia

سمبور پری کوک کامبوج

سمبور پری کوک کامبوج

8- سنگربندی های ونیزی | ایتالیا، کروواسی، مونته نگرو 

نام و تصویر آرام و زیبایی که ما هم اکنون از ونیز در ذهن داریم، کمی از پیشینه ی این شهر به دور است. ونیز روزگاری مقر و مرکز حکومتی بوده است مرز هایش از ایتالیا تا دریای آدریاتیک کشیده شده بودند. برای دانستن چهره ی اصلی این شهر، کمی با دیوارها یا سنگرهای ونیزی، از مشهور ترین عوامل دفاعی قرون 14 و 15 میلادی آشنا می شویم.

در طی جنگ های بسیاری که ونیز در آنها درگیر بوده است و مهم تر از همه، ترس از حمله ی دولت عثمانی، ونیزی ها را بر آن داشت تا در جهت تقویت و استحکام دیواره های دفاعی قلمروی خود اقدام کنند. نتیجه ی این تقویت، سلسله سنگرهایی شد که هم اکنون داخل مرزهای سه کشور ایتالیا، کروواسی و مونته نگرو قرار دارند. در قرن شانزدهم، جمهوری ونیز تصمیم به بازسازی کامل این مجموعه گرفت. 

ونیز

ونیز

9- روستای سویاژسک | روسیه

سویاژسک (Svyiazhsk) جلوه ای است از وضعیت روسیه در قرون وسطی که در فاصله ی 40 کیلومتری شهر کازان، در جوار رود ولگا قرار دارد. دژ سویاژک در سال 1551 میلادی ساخته شد و توانست در سال 1552، در آخرین سری از جنگ های روس ها و قازان ها، به کمک روسیه بیابد و پایگاه ارتش روسیه باشد.

سویاژسک از قرن 15 میلادی به دفتر اداری دولت وقت روسیه تبدیل شد و یکی از مهم ترین مراکز دولتی این کشور به شمار می رفت. اما در سال 1932 با پیشرفت دیگر شهرها و تحولات روسیه، این منطقه به ناحیه ای روستایی تبدیل شد. هرچند که این ناحیه ی روستایی با تقلیل یافتن از یکی از مهم ترین قسمت های روسیه، به بخشی روستایی، کمی از توجهات دور شده بود، اما همواره مورد توجه گردشگران کنجکاو قرار داشت.

سرانجام در سال 2017، سازمان جهانی یونسکو، صومعه و کلیسای جامع اسقف سویاژسک را به ثبت جهانی رسانید.

سویاژسک روسیه

سویاژسک روسیه

10- شهر آسمارا | اریتره

کشوره اریتره، محبوب ترین کشور برای گردشگران در شاخ آفریقاست، و شهر آسمارا (Asmara) پایتخت این کشور آفریقایی است که به 13 ناحیه تقسیم شده است و هم اکنون نزدیک به 800 هزار نفر جمعیت دارد.

بین سال های 1889 تا 1941 اریتره مستعمره ایتالیا بود اما این بار استعمار، این عمل بارز ظلم و استبداد، برای آسمارا منافعی داشت؛ نمونه های معماری مدرن ایتالیایی در این دوره، به معماری شهر آسمارا اضافه شدند که هم اکنون اصلی ترین جاذبه های این شهر و از علل اصلی جاری شدن خیل عظیم گردشگران به کشور اریتره هستند. مانند ساختمان فیات تگلیرو.

به گفته ی یونسکو، آسمارا نمونه ای فوق العاده از مدرنیسم شهری است، که در بستر کشوری آفریقایی واقع شده است.

شهر آسمارا

شهر آسمارا

سخن آخر

هر اثری که به لیست آثار ثبت شده ی یونسکو افزوده می شود، مسئولیتی جهانیست که بر دوش همه ی ما گذارده می شود.

شما تا به حال چند میراث جهانی یونسکو را دیده اید؟

آیا ثبت جهانی، تاثیری در سرنوشت آثار باستانی دارد ؟

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مطلب مفید بود؟

1 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

سپهر از خرم آباد

تمامی آثار ثبت جهانی شده در ایران رو از نزدیک دیدم اما افسوس که پراکندگی میراث جهانی یونسکو در ایران به هیچ وجه عادلانه نیست.برخی استانها که از قدمت تاریخی و ظرفیت های طبیعی نه چندان قابل توجهی برخوردارند 4-5اثر جهانی دارند و سالهاست مقصد پایدار توریستها هستند اما استانهایی نظیر لرستان-چهارمحال و بختیاری-ایلام و همدان با داشتن تمدن های کهن بشری و جاذبه های منحصر به فرد طبیعی هنوز حتی یک اثر جهانی ندارند!

انتشار:08 شهریور 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.