karnaval.ir

واحد تبلیغات

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

25 خرداد 1399

به روز رسانی

25 خرداد 1399

امروزه هواپیماهای زیادی در جهان در حال فعالیت هستند و افراد زیادی با تهیه بلیط هواپیما و بلیط خارجی از خدماتی که توسط این وسیله نقلیه ارائه می‎شود، استفاده می‌کنند. با توجه به زمینه‌ای که هواپیماها در آن در حال فعالیت هستند و شرایط آب و هوایی و منطقه‎ای، برخی از ویژگی‎ها در این نوع وسیله نقلیه در نظر گرفته می‌شود. یکی از ویژگی‎هایی که در برخی از این هواپیما وجود دارد توانایی فرود و تیک‌آف روی آب است که این نوع هواپیماها به آب نشین شهرت دارند. همه ساله افراد زیادی با استفاده از این نوع هواپیما و با تهیه بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما به مقاصد مورد نظرشان منتقل می‌شوند.

 در ادامه به ارائه جزییات بیشتری در رابطه با این نوع وسایل نقلیه خواهیم پرداخت که در بسیاری از مناطق جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند و از کاربردهای بالایی برخوردار هستند.

این نوع هواپیماها یکی از انواع هواگردهای ثابت بال به شمار می‌روند و همه ساله افراد زیادی که با تهیه بلیط هواپیما و بلیط خارجی قصد انجام سفرهای هوایی را دارند از آنها استفاده می‎کنند. در طراحی و ساخت این نوع هواپیما از تجهیزات ویژه‎ای استفاده شده است که آن را قادر می‎سازد تا روی آب فرود بیاید و یا از روی آب بلند شود و در آسمان به پرواز درآید. 

داشتن این قابلیت به این نوع هواپیماها اجازه می‎دهد که در مناطق مختلفی بتوانند فعالیت کنند و افراد زیادی که با تهیه بلیط خارجی ارزان و بلیط ارزان هواپیما قصد سفر به این نوع مناطق را دارند به مقصد مورد نظرشان برسانند. در برخی از این نوع هواپیماها قابلیت فرود روی خشکی نیز در نظر گرفته شده که از آنها در بسیاری از موارد استفاده شده است.

 هواپیماهایی که در این دسته قرار می‎گیرند به دو گونه متفاوت تقسیم می‌شوند؛ هواپیماهای آب نشین دارای ارابه فرود و قایق پرنده.

افراد زیادی پس از جنگ جهانی دوم با تهیه بلیط هواپیما و بلیط خارجی اقدام به استفاده از این نوع هواپیما کردند و از آن پس بود که سرمایه‎گذاری برروی فرودگاه‎ها به شکلی چشمگیر کاهش پیدا کرد. پس از گذشت سال‌ها و در قرن بیست و یکم میزان استفاده از این نوع هواپیماها کاهش پیدا کرده و تنها از آنها در مواقع خاص و ضروری مورد استفاده قرار می‎گیرد. 

مواردی که امروزه ازاین نوع هواپیما استفاده می‎شود فرود روی رودخانه به هنگام آتش گرفتن جنگل، حمل و نقل هوایی در مجمع‎الجزایرها و رفتن به مناطقی که دسترسی به آنها سخت و دشوار است و دارای دریاچه هستند. در گذشته افراد زیادی با تهیه بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما از این نوع وسیله نقلیه استفاده می‎کردند و به مقاصد مورد نظرشان منتقل می‎شدند. 

هواپیماهای آب نشین دارای ارابه فرود

در طراحی این نوع هواپیماها که قادر هستند برروی آب فرود بیایند از دو پایه استفاده شده است که به شکلی محفظه‎هایی برای هوا هستند، وجود دارد. وجود این نوع از پایه در طراحی این هواپیمای آب نشین سبب می‎شود که هواپیما بتواند برروی آب شناور بماند و غرق نشود. همه ساله افراد زیادی با استفاده از خرید بلیط هواپیما و بلیط خارجی از این نوع هواپیماها برای رسیدن به مقاصد خود استفاده می‎کنند.

 پایه‎هایی که در این نوع هواپیما به کار گرفته شده است به شکلی هستند که از برخورد بدنه هواپیما با آب جلوگیری می‎کنند. همین موضوع سبب شده تا این هواپیماها بتوانند تقریبا در هر شرایطی روی آب فرود بیایند و مسافرانی را که با استفاده از بلیط خارجی و نکاتی درباره بلیط ارزان هواپیما قصد انجام سفر هوایی دارند را به مقاصد مورد نظرشان برساند.

 همانطور که گفته شد در برخی از این نوع هواپیماها چرخ‎هایی نیز در نظر گرفته شده است که به آنها این امکان را می‎دهد تا بتوانند روی مناطق خاکی و یا سطح زمین نیز فرود بیایند. در اصطلاح به این نوع هواپیماها، هواپیمای آبی خاکی گفته می‎شود که افراد زیادی با تهیه بلیط خارجی و بلیط ارزان هواپیما از آنها استفاده می‎کنند و به مقاصد مورد نظرشان می‌روند.

قبل از جنگ جهانی دوم و ورود هلیکوپتر و هواپیماهای پیشرفته افراد زیادی از این نوع هواپیما استفاده می‎کردند و با رزرو بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما از خدماتی که توسط آن ارائه می‎شد بهره می‎بردند. علاوه‎بر این بعد از جنگ استفاده از هواپیماهای نظامی آب نشین بطور کلی متوقف شد و دیگر هیچ کشوری در زمینه نظامی از آنها استفاده نکرد.

 البته در بسیاری از هواپیماهای مدرنی که امروزه در اختیار مسافران قرار داده می‎شود و می‎توانند با استفاده از بلیط ارزان هواپیما از خدمات آنها بهره‎مند شوند انواع شناورها به شکلی بالقوه وجود دارد که تحت گواهینامه تکمیلی و به عنوان تغییرات ثالث در نظر گرفته می‎شود. 

قایق‎های پرنده

گونه‎ای دیگر از هواپیماهای آب نشین قایق‎های پرنده نام دارند که در صنعت هوایی در حال فعالیت هستند. این نوع هواپیماها نیز از نوع هواگرد ثابت بال به حساب می‌آیند و برخلاف گونه قبلی که برای فرود از یک پایه استفاده می‎کرد، به شکلی مستقیم و با استفاده از بدنه خود برروی آب فرود می‌آید.

 در این نوع هواپیما برای فرود و یا تیک آف از هیچ گونه پایه و یا ارابه‌ای استفاده نشده است. این هواپیما به شکلی طراحی و ساخته شده که با استفاده از بدنه بتواند به راحتی برروی آب فرود بیاید. این نوع هواپیما با دیگر هواپیماهای آب نشین تفاوت دارد زیرا بدنه آن به شکلی طراحی شده است که هواپیما قادر است با استفاده از آن روی آب فرود بیاید و روی آن شناور بماند. 

این ویژگی سبب شده تا این نوع هواپیما بسیار مورد توجه قرار گیرد و افراد زیادی تمایل به استفاده از آن را داشته باشند. در زیر بال‌های این نوع هواپیما، شناورهایی قرار داده شده است که این امکان را به این نوع هواپیما می‎دهد تا در آب ثابت بماند و کج نشود. 

هواپیماهای آبی خاکی

دو گونه از هواپیماهای آب نشینی که در بالا توضیحاتی در رابطه با آنها داده شد می‎توانند به یک هواپیمای آبی خاکی و یا هواپیمای منحصرا  آبی تبدیل شوند. هواپیماهای آبی خاکی که در زبان انگلیسی همان نامی را که حیوانات دوزیست دارند را دارا می‎باشند هواپیماهایی هستند که توانایی فرود و برخاستن در آب و خاک را با هم دارند. در صورتی که در هواپیماهای آبی از ارابه‎های فرودی استفاده شود که قابلیت جمع شدن در بدنه را داشته باشند می‎توانند روی خشکی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

 زمانی که چرخ‎ها در این نوع هواپیما باز هستند مانند هواپیماهای معمولی قادر به فرود برروی خشکی نیز خواهند بود. داشتن این قابلیت سبب شده تا این نوع هواپیماها در بسیاری از موارد دشوار و سخت قادر به پرواز بوده و در هر شرایطی امکان فرود آمدن را داشته باشند. 

کاربردهای این نوع هواپیما

امروزه هواپیماهای مدرن بسیاری در جهان تولید شده است که قابلیت فرود برروی آب را دارند و در موارد مختلفی از آنها استفاده می‎شود. این نوع هواپیماها به دلیل اینکه می‎توانند در مناطق مختلف و در شرایط گوناگون به پرواز دریایند و اقدام به فرود کنند برای حمل و نقل بسیاری از وسایل به نقاطی که از دسترسی سختی برخوردار هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند و با توجه به این ویژگی‎ها بسیار مورد توجه برخی از ارگان‎ها نیز قرار گرفته است.

 برخی از هواپیماهای آب نشینی که کمی قدیمی شده‎اند در اختیار آتش نشانی قرار گرفته‎اند و خدماتی در همین راستا را ارائه می‎کنند. 

همانطور که این نوع هواپیماها دارای مزایای زیادی هستند معایبی را نیز به همراه دارند. یکی از معایب بزرگی که در این نوع هواپیما وجود دارد آن است که آنها تنها می‎توانند در آب‌های ساکن و بدون موج شدید فرود بیایند. شدت موج در منطقه‎ای که این نوع هواپیماها قصد فرود دارند باید بسیار کم و ناچیز باشد تا مشکلی در زمان فرود برای هواپیما پیش نیاید و به سلامت فرود بیاید. اندازه هواپیما یکی از عوامل مهم مقاومت این هواپیما در مقابل امواج است.

سخن آخر

آیا با این هواپیماها آشنا بودید؟

دیدگاه‌های‌تان را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و کارناوال هیچ مسئولیتی در رابطه با آن را نمی‌پذیرد.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.