karnaval.ir

واحد تبلیغات

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 دی 1397

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تحصیل یکی از دغدغه های میلیون ها نفر از مردم جهان است. کسانی که به دلایل گوناگونی تمایل دارند تا پس از پایان دوران 12 ساله تحصیلی، سرانجام قدم به دانشگاه ها بگذارند و دنیای جدیدی از علم و دانش را تجربه کنند. این مسئله نه تنها برای بسیاری از جوانان و نوجوانان بلکه برای بسیاری از خانواده ها نیز یک چالش و دغدغه فکری به شمار می رود. بطوری که بسیاری از پدر و مادرها حتی پیش از دریافت دیپلم فرزندشان، نگران آینده وی و رفتن فرزندشان به دانشگاه هستند. 

ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور برای بسیاری از نوجوانان و جوانان مزایای فراوانی دارد، آنقدر که امروزه بسیاری از افراد از سراسر جهان هر ساله جهت ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته جهان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اقدام می کنند. از جمله مزایای تحصیل در کشورهای پیشرفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با دانش و تکنولوژی جدید و همچنین فرهنگ و زبان کشور میزبان (به ویژه کشورهای انگلیسی زبان)
 • امکان دریافت اقامت پس از فارغ التحصیلی در بسیاری از کشورها
 • امکان کار پاره وقت در دوران دانشجویی
 • امکانات تحقیقاتی، آموزشی و آزمایشگاهی بسیار مناسب و عالی در دانشگاه های درجه یک خارجی
 • حمایت بسیاری از دانشگاه ها از دانشجویان تیزهوش و یا دارای خلاقیت و ایده های جدید (به ویژه در کشورهای اروپایی، کانادا و...) 
 • عدم نیاز به تهیه مدارک مختلف و نداشتن استرس مهاجرت
 • برگزاری دوره های آموزشی زبان جهت یاری رساندن به دانشجویان خارجی
 • بالا بودن سطح آموزشی و اعتبار بالای بین المللی مدارک دانشگاه های خارجی بویژه دانشگاه های اروپایی و آمریکایی
 • سخت گیری کمتر سفارتخانه ها در زمینه صدور ویزای تحصیلی (نسبت به ویزای مهاجرت و یا کار)
 • پروسه بسیار کوتاه تر صدور ویزا نسبت به درخواست ویزای مهاجرت 
 • امکان دریافت بورس های تحصیلی از بسیاری از دانشگاه های خارجی
 • عدم نیاز به چک آپ پزشکی (بر خلاف پروسه مهاجرت)
 • وجود گرایش های مختلف و به روز رشته های مختلف تحصیلی
 • امکان پیشرفت های شغلی هر چه بیشتر در صورت بازگشت به کشور مبدا

همه این موارد موجب می شوند که بسیاری از جوانان امروزه جهت دریافت ویزای تحصیلی از کشورهای خارجی اقدام کنند. به ویژه جوانان کشورهایی مانند ایران که با داشتن هوش و استعداد بالا، قطعا لایق بهترین ها هستند. به همین جهت به شما هموطنان گرامی توصیه می کنیم چنانچه قصد دریافت اقامت کشورهای خارجی را دارید، ولی به هر دلیلی شرایط مناسبی جهت مهاجرت ندارید و یا علاقه مند به تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی هستید، حتما درباره ادامه تحصیل در خارج از ایران تحقیق و درباره آن مطالعه کنید. شاید ادامه تحصیل شما در خارج از کشور، مسیر زندگی آینده شما را به سوی بسیار بهتری دگرگون کند. به همین جهت در اینجا برای آشنایی هر چه بیشتر شما، ادامه تحصیل در اروپا، کانادا و یا ترکیه را به اتفاق بررسی کنیم.

ادامه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورهای جهان جهت تحصیل و مهاجرت است. اما در طول سال های گذشته با ورود و اجرای سیاست های جدید دولت کانادا و سازمان های مهاجرتی زیردست آنها، متاسفانه اخذ ویزا کانادا سخت تر شده است؛ به ویژه مهاجرت از طریق شغل و تخصص های مورد نیاز کانادا. مسیری که شاید تا چند سال پیش به آسانی می شد آن را طی کرد و در نهایت به اقامت کانادا منجر می شد. اما در حال حاضر به دلیل سخت گیری های شدید در این زمینه، یکی از بهترین راه ها جهت مهاجرت به کانادا، از طریق تحصیل در آن کشور است. 

دانشگاه های کانادا به ویژه دانشگاه های ایالت کبک، عموما جزو بهترین دانشگاه های آمریکای شمالی و حتی در سطح جهان هستند و از طرف دیگر کانادا به دلیل سطح علمی و همچنین وجود مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی بسیار مناسب در دانشگاه ها، هر ساله میزبان هزاران دانشجوی خارجی است که از سراسر جهان جهت ادامه تحصیل به آن کشور سفر می کنند. در حقیقت امروزه کانادا جزو بهترین کشورهای جهان جهت ادامه تحصیل دانشجویان خارجی است. بسیاری از کسانی که در طول سال های گذشته موفق به مهاجرت به کانادا نشده اند، از طریق ادامه تحصیل به آن کشور وارد شده و پس از دریافت مدرک از دانشگاه های معتبر کانادا (فوق لیسانس و یا دکترا) توانسته اند جهت کار و یا دریافت اقامت از طریق روش های دیگر اقدام کنند. لازم به ذکر است که کسانی که در کانادا تحصیل کرده اند، بعدها در صورتی که از این کشور خارج بشوند و بخواهند جهت مهاجرت به کانادا اقدام کنند، تحصیل در آن کشور برای آنها امتیاز محسوب می شود. 

ادامه تحصیل در اروپا

ادامه تحصیل در اروپا نیز یکی از بهترین گزینه های پیش روی جوانان ایرانی است. امروزه بسیاری از دانشگاه های کشورهای اروپایی میزبان هزاران دانشجوی ایرانی هستند. از مهمترین و محبوب ترین کشورهای اروپایی نزد دانشجویان ایرانی می توان از آلمان، اتریش ، فرانسه، سوئد، دانمارک، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، هلند و بلژیک را نام برد که در طول سال های گذشته بسیاری از جوانان ایرانی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا در کشورهای فوق اقدام کرده اند. 

نکته مهم اینجاست که جهت سفر به بسیاری از کشورهای فوق نیاز به ویزای شینگن دارید. اما بر خلاف ویزای مهاجرت و یا ویزای توریستی، خوشبختانه کشورهای اروپایی معمولا در زمینه صدور ویزای تحصیلی سخت گیری های بسیار کمتری اعمال می کنند و می توان گفت که تقریبا بهترین راه جهت دریافت اقامت و زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی، ادامه تحصیل است. البته این مسئله چیزی نیست که صرفا دانشجویان خارجی به آن علاقه مند باشند بلکه حتی خود کشورهای اروپایی میزبان نیز به دلیل کمبود نیروی کار در بسیاری از رشته ها مایلند که دانشجویان خارجی، پس از فارغ التحصیل شدن در آنجا بمانند و مشغول کار شوند. به همین جهت امروزه نه تنها بسیاری از کشورهای اروپایی از دانشجویان خارجی حمایت می کنند، بلکه شرایطی را فراهم کرده اند که آنها پس از فارغ التحصیلی بتوانند بسیار راحت تر اقامت آن کشور را به دست بیاورند. تاکنون هزاران نفر از این طریق موفق به دریافت اقامت کشورهای اروپایی شده اند. از طرف دیگر سطح علمی بالای این دانشگاه ها و ارتباط مستقیم آنها با دنیای علم و فناوری موجب شده تا دانشجویان فارغ التحصیل حتی در صورت بازگشت به کشور خود به راحتی در مشاغل آینده خود موفق بشوند. 

ادامه تحصیل در ترکیه

ترکیه نیز یکی از کشورهایی است که تاکنون میزبان بسیاری از دانشجویان ایرانی بوده است. تحصیل در ترکیه یکی از بهترین گزینه ها برای بسیاری از افراد است. به ویژه کسانی که به زبان ترکی آشنایی دارند. از آنجا که ترکیه کشوری رو به رشد است، آموزش عالی و دانشگاه های این کشور نیز در طول دهه های گذشته رشد چشمگیری داشته اند و امروزه از بسیاری از کشورهای جهان، بسیاری از دانشجویان علاقه مند جهت تحصیل به ترکیه سفر می کنند. 

آمارها نشان می دهد که تعداد دانشجویان خارجی در ترکیه از سال 2006 تاکنون دوبرابر شده است. شاید برای شما جالب باشد و بپرسید چرا؟ مگر تحصیل در دانشگاه های ترکیه چه مزایایی دارد؟ از مهمترین دلایل این امر برای دانشجویان ایرانی می توان از موارد زیر نام برد:

 • نزدیک بودن به ایران 
 • عدم نیاز به ویزای توریستی و امکان سفر اعضای خانواده شما به ترکیه جهت دیدار با شما
 • هزینه های پایین و بسیار ارزان تر نسبت به بسیاری از کشورهای غربی
 • شباهت دو زبان آذری و ترکی (استانبولی) که مزیت بزرگی جهت تحصیل دانشجویان آذری زبان است.
 • امکانات مناسب رفاهی، علمی و تحقیقاتی دانشگاه های درجه یک ترکیه
 • برگزاری برخی از دوره های آموزشی دانشگاهی به زبان انگلیسی
 • بسیاری از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند. 

و مزایای دیگری که موجب شده اند تا بسیاری از دانشجویان ایرانی در طول سال های گذشته روانه این کشور زیبا جهت ادامه تحصیل شوند. 

در هر صورت چنانچه قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارید لازم است اطلاعات جامعی در مورد کشورها، سیستم های آموزشی و شرایط زندگی خارج از کشور به دست آورید. توجه به این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است و آن اینکه تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی مشکلات و سختی های بسیار زیادی نیز دارد، بالا بودن هزینه های تحصیل و زندگی، دوری از خانواده و دوستان، تفاوت های فرهنگی و زبانی از جمله مهمترین مسائلی است که دانشجویان خارجی کشورها از آنها شکایت دارند و حتی بسیاری را در میانه تحصیل منصرف و وادار به بازگشت به کشور خود کرده است. بنابراین پیش از هر تصمیمی کاملا جوانب مثبت و منفی را بسنجید و اطلاعات کافی کسب کنید. وب سایت iremigration.com یکی از معتبرترین وب سایت های موجود جهت دریافت انواع اطلاعات مفید و خواندنی در مورد روش های مهاجرت و زندگی در کشورهای خارجی است که می تواند در این زمینه برای همه بسیار مفید باشد.

سخن آخر

 آیا تا به حال به تحصیل در خارج از کشور فکر کرده اید؟

برنامه شما برای آینده تحصیلی فرزندتان چیست؟

نظرها و تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. 

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی دارد و کارناوال هیچ مسئولیتی در رابطه با آن را نمی‌پذیرد.

آیا این مطلب مفید بود؟

0 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.