ویدیو HD
بهاره فلاح

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

03 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

تهران در کنار همه ی شلوغی هایش جلوه های زیبایی نیز دارد؛ جاذبه هایی که خودشان را در میان طبیعت اطراف این شهر پنهان کرده اند تا مدت زمان بیشتری را مهمان زمین باشند. این جلوه ها می توانند روزی خاطره انگیز را برایت رقم بزنند و خستگی هایت را به دست فراموشی بسپارند.

برای دیدنشان باید شهر و دلبستگی هایت را کنار بگذاری و راهی جاده شوی. دل به مسیرهای کمتر شناخته شده بسپاری و منتطر باشی هر لحظه با تصویری تازه از طبیعت رو به رو گردی. پیش تر با هم به یکی از این جاذبه ها سر زدیم و در مطلب زیر آن را به شما معرفی نمودیم:

غار بورنیک فیروزکوه | طولانی ترین غار پایتخت

این بار هم می خواهیم به سراغ یکی دیگر از دیدنی های طبیعت در نزدیکی پایتخت همیشه بیدار ایران برویم. از شهر تهران فاصله می گیریم و مسیر خود را به سوی شهرستان دماوند ادامه می دهیم. آنچه که انتظارمان را می کشد منظره ای تماشایی از طبیعت ایران است که شاید کمتر کسی آن را بشناسد.

کارناوال را در این سفر همراهی کنید تا با هم به تماشای زیبایی های دریاچه های تار و هویر بنشینیم...

دریاچه تار و هویر

چرا دریاچه های تار و هویر؟


- دریاچه های تار و هویر یکی از جاذبه های طبیعی در نزدیکی پایتخت هستند.

- این دو دریاچه در منطقه ای کوهستانی قرار دارند و در فصول گرم سال با آب و هوای خنک از شما پذیرایی می کنند.

دریاچه تار و هویر
photo by Mohammad Safadel

دریاچه های تار و هویر | نگین طبیعت دماوند

با پشت سر گذاشتن مسیری کوهستانی و سنگلاخی، در نزدیکی شهرستان دماوند به دریاچه ای می رسیم که با آب شیرین خود طعمی تازه به طبیعت بخشیده است.

نام این دریاچه تار می باشد و به عنوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های طبیعی استان تهران به شمار می رود. دریاچه تار در مدخل کوه و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا قرار دارد و از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده است.  بیشترین طول این دریاچه لوزی شکل 1.3 کیلومتر می باشد و به طور میانگین 400 متر عرض دارد.

حوزه آبخیز دریاچه تار 46.1097 هکتار می باشد. در فصول پر آبی عمق آب به 50 متر است اما در فصول کم آبی به 40 متر می رسد.

با نیم ساعت پیاده روی از شرق دریاچه تار ، دریاچه ی دیگر موسوم به هویر با عمق 15 متر دیده می شود که مساحت حوزه آبخیز آن 13.676 هکتار می باشد. دریاچه های تار و هویر مانند دو فرزند طبیعت هستند که در فاصله ی 500 متری از هم قرار دارند و کوه های البرز از آنها میزبانی می کنند. دریاچه ی هوبر به طور میانگین دارای 900 متر طول و 150 عرض می باشد و توسط کوهی موسوم به کوه دوبرار از دریاچه تار جدا شده است.

دریاچه تار و هویر

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به دریاچه های تار و هویر می توانید فعالیت های زیر را انجام دهید:

1- ماهیگیری

ماهیگیری در دریاچه تار تفریحی لذت بخش است که بسیاری را به این منطقه می کشاند. در این دریاچه می توان به صید ماهی قزل آلا پرداخت و از انجام این تفریح لذت برد. فقط به یاد داشته باشید که ماهیگیری در این دریاچه مستلزم دریافت مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست است.

دریاچه تار و هویر

2- کوهنوردی

رشته کوه قره داغ با ارتفاع 4080 متر و کوه زرین با ارتفاع 3835 متر در نزدیکی دریاچه ها مقاصد مناسبی برای کوه نوردان به شمار می روند. کوه نوردان علاوه بر خلق یک تجربه ی لذت بخش از کوهنوردی، می توانند از ارتفاعات به تماشای زیبایی های تار و هویر بنشینند و از جلوه های شگفت انگیز خلقت لذت ببرند.

دریاچه تار و هویر
photo by Pouria Madadi

3- قایقرانی

در اطراف دریاچه ها امکانات قایق سواری وجود ندارد اما هستند کسانی که با قایق های بادی به درون دریاچه تار می روند و روزی خوش را برای خود می آفرینند.

دریاچه تار و هویر

4- شنا و آب بازی

در تابستان ها آب دریاچه ها بسیار خنک است و سلاح خوبی برای مبارزه با گرمای هوا به شمار می رود. تجربه یک آب بازی لذت بخش می تواند رنگ تازه ای به سفر شما دهد و خاطره ای خوش برای شما بسازد.

در اطراف دریاچه ها هیچ گونه تمهیداتی برای شنا کردن در آن وجود ندارد اما بسیاری با توجه به خطرات موجود تن به آب می زنند. اینکه می خواهید شنا در تار و هویر را تجربه کنید کاملا بستگی به خودتان دارد اما بهتر است خطرات آن را نیز در نظر بگیرید.

دریاچه تار و هویر

تار | دریاچه ای افسانه ای

وجود این دریاچه در این مکان افسانه های زیادی را بر سر زبان ها انداخته است. مردم اعتقاد دارند شب ها موجوداتی عجیب و غریب در اینجا رفت و آمد می کنند. گفته های دیگری حکایت از وجود گنج هایی گران قیمت و ارزشمند در کف دریاچه دارد اما بهتر است بدانید هیچ یک از این قصه ها تا کنون ثابت نشده اند.

دریاچه تار و هویر

این دریاچه ها از کجا آمده اند؟

با کمی دقت متوجه می شویم که پیرامون دریاچه ها را کوه های با ارتفاع بین 50 تا 500 متر فراگرفته اند. این کوه ها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر موجب پیدایش یک گودال شده که دریاچه هایی در آن شکل گرفته است.

دریاچه تار و هویر
photo by Mohammad Safadel

 آب دریاچه ها از کجا می آید؟

حدود 70 درصد آب‌های دریاچه تار و هویر از بخش شمالی و ارتفاعات آن تامین می گردد. کوه دوبرار از رشته کوه قره داغ در شمال و کوه زرین در جنوب دریاچه واقع شده اند و و برف هایشان پس از ذوب شدن و یا به صورت بهمن های زمستانی، به دریاچه می ریزند. چشمه های متعدد کف دریاچه مهم ترین نقش را در تامین آب آن دارند و آبی گوارا را از اعماق زمین به درون آن هدایت می کنند.

کوه های سیاه چال و شاه نشین به همراه آبراهه های فصلی از جنوب دیگر تامین کنندگان آب دریاچه ها هستند و  قسمتی دیگر از آب، توسط رود‎های تار و هویر تامین می گردد.

دریاچه تار و هویر

گیاهان و حیواناتی که در اینجا می توانید تماشا کنید

در درون دریاچه گیاهان آب‌دوست رشد کرده اند اما در اطراف آن، پوشش گیاهی تراکم پایینی دارد و هیچ گونه درخت با بوته ای را شامل نمی شود. البته همین مقدار کم نیز در ارتفاعات شمالی به علت فرسایش خاک و دامداران روز به روز کمتر می شود. پیش تر گیاه آویشن به وفور در این منطقه یافت می شده اما امروزه اثری از آن دیده نمی شود.

قوچ، میش البرزی و کل بز از جمله جاندارانی هستند که در اطراف دریاچه و طبیعت پیرامون آن یافت می شوند. در درون دریاچه نیز آبزیانی زندگی می کنند که مهم ترین آنها ماهی قزل آلای رنگین کمان زرد پر، ماهی قزل‌آلای خال قرمز و ماهی زردکش می باشد.

دریاچه تار و هویر

آب دریاچه ها چه ویژگی هایی دارد؟

بر اساس مطالعات انجام شده آب دریاچه سرشار از کلسیم، منیزیم و کربنات است و از جمله آب های شیرین ایران به شمار می رود. سطح آب نیز در کلیه فصول سال متغیر است و میزان ثابتی ندارد.

سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغیر است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری مناسب است.

دریاچه تار و هویر

آب و هوای منطقه

بر این منطقه اقلیم کوهستانی حاکم است و بر اساس مطالعات صورت گرفته در هر سال به طور متوسط 760 میلی لیتر باران در دو دریاچه تار و هویر می بارد. گرم ترین ماه سال، تیر می باشد که دمایی در حدود 18 درجه سانتی گراد را برای منطقه به ارمغان می آورد.

دریاچه تار و هویر

بهترین فصل سفر

بهترین زمان بازدید از تار و هویر از اردیبهشت تا پایان فصل تابستان است و در هر فصل تصویری تازه در منطقه به چشم می خورد:

بهار و تابستان: در فصول گرم سال آب دریاچه ها همچنان خنک است و گرمای هوا را خنثی می کند.

پاییز و زمستان: با شروع فصل سرما و کاهش دما کم کم سطح دریاچه ها یخ می بندد و جلوه ای تازه را می آفریند.

دریاچه تار و هویر

کجا بمونیم؟

شب مانی در کنار دریاچه یکی از لذت های این سفر است. می توانید کمپی را در زمین های اطراف برپا کنید و از اقامت در طبیعت لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم برای این کار مطالب زیر را مطالعه نمایید:

راهکارهای کمپینگ و اقامتی خوب در چادرهای مسافرتی

انواع کمپینگ در طبیعت

کمپینگ | وحشت یا تفریح ؟

راهکارهایی برای خواب بهتر در طبیعت

اقامت در خانه های محلی، هتل ها و مهمانسراهای شهرهای اطراف نیز یکی دیگر از گزینه های اقامت شما می باشد.

دریاچه تار و هویر
photo by M.Shams

ملزومات سفر

در اطراف دریاچه سایه وجود ندارد پس کلاه آفتابگیر، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از ضروریات این سفر به شمار می روند. میان وعده و خوراکی های مورد نیاز، لباس مناسب فصل و کفش مناسب و دمپایی از دیگر ملزومات این سفر هستند.

اگر به قصد شب مانی به سوی این دریاچه ها رفتید حتما لباس گرم و کیسه خواب مناسب همراه داشته باشید.

کوله پشتی

دسترسی

آدرس

استان تهران، 30 کیلومتری شرق شهرستان دماوند

راه دسترسی

دریاچه تار از راه های زیر قابل دسترسی است:

* به شهر دماوند بروید و مسیر را به سمت  آبادی چنار عربها ادامه دهید. سپس از این آبادی وارد جاده ای موسوم به جاده معدن شوید و پس از پشت سر گذاشتن یک جاده خاکی به دریاچه تار برسید.

* از دماوند به سمت فیروزکوه به راه بیفتید و وارد خروجی دلیچایی شوید. سپس روستاهای یهر، لی پشت، مومج، دهنار و هویر را پشت سر بگذارید و بعد از آن از طریق جاده خاکی بسیار ناهمواری به طول حدود ۱۴ کیلومتر به دریاچه تار منتهی می شود.

نکات مهم

مسیر اول حدود 40 کیلومتر خاکی دارد و در سه قسمت از رودخانه می گذرد و یک چشمه هم در میانه های آن قرار دارد. این مسیر، نسبتا ناهموار است و ممکن است مشکلاتی را برای ماشین های غیرآفرودی به وجود آورد. 

 

عبور ماشین های سواری غیر شاسی بلند از مسیر دوم راحت تر است چرا که این راه مقدار خاکی کمتری دارد.

بخشی از مسیر خاکی کیفیت مناسبی ندارد و باید مراقب باشید.

ممکن است محلی ها بابت ورود از شما مبلغی (نهایتا 5000 تومان) طلب کنند.

ممکن است در مسیر عشایر را ببینید؛ به حقوق آنها احترام بگذارید و با رفتارهای ناخوشایند موجب رنجش خاطرشان نشوید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

تهران: 112 کیلومتر

دماوند: 30 کیلومتر

فیروزکوه: 62 کیلومتر

موقعیت دریاچه تار بر روی نقشه

 

دیدنی های اطراف

* پارک ملی لار

* کاروانسرای گدوک فیروز کوه

* کوه دماوند

 

کوه دماوند

توصیه های کارناوالی

به هنگام حضور در طبیعت با آن مهربان باشید و با زباله های خود خاطرش را نیازارید. اطراف این دریاچه ها واقعا پاکیزه هستند پس اثری در آنجا از خود باقی نگذارید.

در طول مسیر با زنبورداری هایی مواجه می شوید که می توانید از آنها عسل بخرید و سوغاتی خوشمزه ای از این سفر داشته باشید.

دریاچه تار و هویر

سخن آخر

تا به حال به این دریاچه سفر داشته اید؟

چه جاذبه های دیگری در اطراف آن می شناسید؟

نظرات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی به اشتراک بگذارید...

12 دیدگاه

جدید ترین دیدگاه
کاربر مهمان

دوستان سلام . ما بصورت خانوادگی در خرداد 1398 از تهران به قصد طبیعت گردی راهی دریاچه تار شدیم. سفری ناموفق اما لذت بخش که نکات زیر رو تجربه کردیم: - پیمودن این مسیر به هیچ وجه برای خودرو غیر آفرودی و یا SUV (شاسی) پیشنهاد نمی شه -تبر و یک بیل به همراه داشته باشید -هیزم خود را از روستای هویر تهیه کنید چون کنار دریاچه هیزمی وجود ندارد -بر روی یال های کوه هنوز برف زمستان گذشته باقی ست لذا لباس گرم همراه داشته باشید -از روستا به بعد به سمت دریاچه موبایل آنتن دهی ندارد -توصیه می شود اگر به همراه خانواده هستید اصلا به فکر کمپینگ و اقامت شبانه در کنار دریاچه نباشید -در یک حرکت زیبا اهالی روستای هویر اقدام به ساخت یک ساختمان(مدرسه/خانه معلم) برای اقامت گردشگران کرده اند که دارای امکانت اولیه شامل: سرویس بهداشتی، حمام و تعدادی اتاق جهت استقرار می باشد. باتشکر

کاربر مهمان

اصلا اقدام اهالی زیبا نبوده. هرجا امکاناتی از این دست باشه سیل آدمها اونجا سرازیر میشه. سرویس بهداشتی برای کسی خوبه که طبیعت رو حفظکنه. کسی که آشغال تو طبیعت رها میکنه و طبیعت رو با عرض معذرت به کثافت میکشونه. سرویس بهداشتی هم نباشه براش نباید اصولا فرقی کنه.

29 مرداد 1398

19 خرداد 1398

نگار

آیا برای رفتم به دو دریاچه برای هفته بعد احتیاج به مجوز مخصوصی هست؟

بهاره فلاح

با سلام خدمت شما دوست عزیز

برای رفتن به این دریاچه ها نیازی به مجوز ندارید.

شاد و پیروز باشید.

18 اردیبهشت 1398

کاربر مهمان

چرا مجوز لازمه. مجوز اون رو باید خود آدمها صادر کنن. وجدان. شرف . غیرت. طبیعت مثل ناموس آدمها میمونه. کسی که میره طبیعت رو نابود میکنه مثل اینه که به ناموس خودش غیرت نداره. من مرداد 98 به دریاچه هویر رفتم. البته با خودرو سواری. راه صعب العبوری بود خدا روشکر. به این خاطر میگم صعب العبور چون براحتی همه نمیتونن برن و آنجا رو هم نابود کنن. ولی وقتی بعد یک ساعت و نیم رسیوم اونجا. دیدم چقدر زباله کنار دریاچه تلنبار شده. خنده دار اینکه زباله ها توی ظرف زباله بزرگی که اون نزدیک بود ریخته شده بودن. حالا چرا خنده دار. البته به قول معروف خنده تلخ من از گریه غم انگیز تر است. یک ظرف زباه مگه چقدر جاداره. اینقدر زباله ریخته بودن که خود زباله دانی در بین کوه بزرگی از زباله مدفون شده بود. آخه مگه ملت فهم ندارن؟. مگه اونجا شهرداری هست که هرشب زباله ها رو از اونجا ببره. آدمی که مثلا فهم و شعور داری. با اون زحمت خودت رو رسوندی دریاچه و قطعا پیاده نیومدی. چرا زباله رو با خودت برنمیگردونی. مگه نسبت به ناموست( طبیعت) غیرت نداری؟!!!!!!

29 مرداد 1398

11 اردیبهشت 1398

احسان

خواستم بپرسم تو این موقع از سال اونجا برای رفتن مقصد خوبی هست یا نه . متشکرم

بهاره فلاح

با سلام خدمت شما دوست کارناوالی

این منطقه در پاییز و زمستان به شدت سرد می شود و در آنجا از وزش بادها در امان نیستید. بنابراین سفر در این فصول به دریاچه ها خیلی توصیه نمی شود.

شاد و پیروز باشید.

03 آبان 1397

25 مهر 1397

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفرهای هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.