ویدیو HD
رویا افشاری

انتشار

21 اردیبهشت 1395

به روز رسانی

15 شهریور 1398

به #دزفول شهری در استان #خوزستان می رویم و این بار نه برای تفریحات زمستانی بلکه برای تفریحات تابستانی شاد و دلنشین .

در جنوب کشور ، جایی که گرمای دمای آن در فصول گرم سال بسیار بالا و فقط بومیان تحمل تابش گرمای خورشید آسمان آن را دارند ، اما در دزفول جاذبه های لذت بخش تابستانی متنوعی وجود دارد .

یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جاذبه های تابستانی دزفول #دره ی توبیرون است ، که امروز کارناوال به آن سفر خواهد کرد.

کارناوالی شویم و به سمت شمال شهر  دزفول حرکت کنیم و دره ی توبیرون را که از #جنگل و چشمه های آب فراوانی تشکیل شده است را با هم ببینیم و لذت ببریم .

دره توبیرون
دره توبیرون دزفول

به دزفول میرویم ، در این هوا به نظر نمی رسد که جایی برای لذت بردن و خنک شدن جز زیر کولرهای گازی باشد . اما شنیده ایم دره ای در این شهر وجود دارد که در تابستان خنک و زیباست .

به سمت شمال شهر راه را ادامه می دهیم . منظرهای فوق العاده را می بینیم و کم کم باور می کنیم که شنیده هایمان درست است اما هنوز به داخل دره نرفته ایم .

وارد دره ای باریک با دیواره های بلند می شویم ؛ دیواره هایی مخمل سبزی به تن کرده اند گاه با نوارهای قهوه ای تزیین شده اند .  نسیمی خنک می وزد و روح و جانمان را طراوت میبخشد . با دوستان به جلو می رویم ، فضایی حیرت آور و شگفت انگیز که هیچ گاه تصورش را نمیکردیم در #جنوب ایران چنین منطقه ای را ببینیم .

در طول گاه زیر پایمان خشک است و گاه آبی در آن جمع شده و باید از  قدم در آب نهیم و راه را ادامه دهیم .

باید با گروهی راه بلد به اینجا آمد تا از لحظه لحظه آن لذت برد و استفاده کرد .

قدم زدن در دره توبیرون
دره توبیرون دزفول

دره ای باریک 

عرض این دره کم و همچنین ارتفاع دیواره های آن زیاد است و همه مسیر دره سایه است . سایه که مهمانانش را از تابش مستقیم خورشید در گرمای تابستان ایمن می کند .

ایجاد کوران باد خنک در به دلیل جنس زمین که از سنگ های رسوبی وکنگلوومرا و آب فراوان برروی شن های کف دره است ، شادابی بی نظیری را به گردشگران هدیه می دهد و آنان را سرشار از انرژی کرده تا تمام مسیر را با دقت ببینند و خاطره ای خوش و ماندنی از دره توبیرون ، به شهر و دیار خود سوغات برند .

در گرمای تابستان دمای داخل #دره نسبت به داخل شهر معتدل و دلچسب است و می توان تا قبل غروب آفتاب اینجا ماند و حظ برد .

دره توبیرون
دره توبیرون

گونه های گیاهی و جانوری دره ی توبیرون

آب جاری در این دره پر از ماهی های ریز و درشت است و انواع مارها و مارمولک های نایاب دراین منطقه زیست می کنند .

وجود درختان انگور ، انجیر وحشی ، برگ ‌‌های شاووشان ، آبشارها و آب ‌چکان ها جلوه بسیار زیبایی به این دره ‌ها داده است که هر بیننده ‌ ای را شگفت زده می کند .

دره توبیرون حاصل هزاران سال فرسایش آبی حاصل از بارندگی های فصلی درحوزه های بالاتر و سرازیر شدن تند آبها در کوه و تپه می باشند به نحوی که در فصول خشک عمق زیاد دره مانند یک زهکش عمل کرده و آب سفره های زیر زمینی را جمع کرده و آب در کف دره جاری می شود ، بطوری که در بعضی قسمتها از دیواره و کف دره آب زلال تراوش می کند .

دره توبیرون
طبعت توبیرون

اینجا دردها التیام می یابد 

توبیرون لفظی جنوبی است که تعبیری جالب دارد . دزفولی ها به "تب (گرما)" تو می گویند . به کار بردن نام توبیرون برای این دره به این معنا بوده که گرما را از تن بیرون می کند . وقتی به داخل دره می روی و #طبیعت بکر و هوای روح افزای آن را حس می کنی ؛ معنای لفظ توبیرون را با تمام وجود درک می کنی .

برخی از اهالی دزفول می گویند كه مردم در قديم براي كاهش آلام درد بيماري ها به این محل می رفتند .

دره توبیرون
دره توبیرون

بهترین فصل سفر

طبیعت و هوای جذاب این دره در فصول گرم سال دلچسب تر است چرا که تجربه قدم زدن در زیر سایه ای بلند و محکم و چشیدن هوایی خنک در گرما بسیار جذاب تر و فرحبخش خواهد بود .

بنابراین بهترین زمان برای بازدید از این دره ، اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان است .

دره توبیرون

توصیه های دوستانه ی کارناوالی

سعی کنید همراه با گروه های محلی از دزفول به دیدار این منطقه طبیعی رفت.

سريع ترين مسير برای رفتن به توبيرون از جاده دزفول سردشت در نزديكي منطقه تنگ سر است . مسیر دیگر از طريق ابتداي جاده دزفول شهيون است و تا نقاط زيباي دره حدود 4 ساعت پياده روي فاصله وجود دارد پس حتما کفش راحت و مناسب به پا کنید .

دره توبیرون دزفول
دره توبیرون دزفول

سخن کارناوال

دره توبیرون جایی است که معمولا مردم منطقه و طبیعت گردان آن را می شناسند . شما تجربه قدم زدن در این دره را دارید ؟ در چه زمان به دره سفر کرده اید ؟

تجربه خود را از سفر به توبیرون با کارناوال در میان بگذارید .

کلیه حقوق مادی و معنوی برای کارناوال محفوظ است. استفاده از مطالب و تصاویر سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط کارناوال امکان پذیر است.