محوطه تاریخی قلعه ماکو سکونت گاه انسان های نئاندرتال

نشانه هایی از ابزارهای انسان عصر حجر در محوطه باستانی قلعه ماکو، آذربایجان غربی کشف شده است که خبر از سکونت نئاندرتال ها در این منطقه می دهد.

نشانه های کشف شده در محوطه باستانی قلعه ماکو، مربوط به 40 هزار سال پیش در دوران پارینه سنگی میانه می باشند.

آن طور که روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گزارش می دهد، رضا حیدری رییس هیأت کاوش باستان شناسی قلعه تاریخی ماکو آذربایجان غربی این خبر ر اعلام کرد و در این باره گفت:

پژوهش های باستان شناسی در این قلعه تاریخی که از مهرماه امسال با هدف شناخت زوایای تاریک باستان شناسی این قلعه عظیم تاریخی شروع شده در حال انجام است.

او ادامه داد:

در این پژوهش ها تاکنون سه نقطه در قلعه مورد کاوش قرار گرفته و بقایای سفالی دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و اسلامی از این مناطق به دست آمده است.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به  مطالعه آثار معماری مربوط به دوران تیموری و صفوی در این کاوش اشاره داشت:

ساختارهای معماری به صورت آشپزخانه، ورودی شاه نشین و ساختارهای تراس بندی نیز در این کاوش به دست آمده است.

آن طور که حیدری می گوید، در بررسی های باستان شناسی که در اطراف این قلعه تاریخی صورت گرفته است، ابزارهای عصر حجر مربوط به دوران پارینه سنگی میانه متعلق به حدود 40هزار سال قبل کشف شد که حاکی از سکونت انسان نئاندرتال در این محدوده می باشد.

کاوش هایی که در منطقه باستانی ماکو  با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، تخصیص اعتبار منطقه آزاد ماکو زیر نظر کارشناسان باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی و مشارکت انستیتو باستان شناسی کشور ارمنستان در حال انجام است.

محوطه تاریخی قلعه ماکو سکونت گاه انسان های نئاندرتال

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 2
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....