بازگشت گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران به کشور

با انتشار خبری مبنی بر انتقال بخشی از آثار موزه هنرهای معاصر تهران به اروپا، نگرانی هایی مبنی بر عدم بازگشت این آثار به ایران وجود دارد که مسوولان با بیان اینکه، این آثار بدون مشکل به به کشور بازمی گردند، این نگرانی های را بی اساس دانستند.

به نقل از ایسنا، قرار است بخش از آثار با ارزش موجود در موزه هنرهای معاصر تهران به برلین و رم برود و به نمایش گذاشته شود؛ اتفاقی که این روزها بسیار خبرساز شده است و گریبان مسوولان یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنر معاصر دنیا را گرفته است.

از همان روزهای آغاز سال 95 روزهای پرحاشیه ای برای موزه هنرهای معاصر تهران رقم خورد؛ اول شایعه  واگذاری موزه به بنیاد رودکی و اعتراض هایی که به دنبال داشت و ورود وزیر را به این ماجرا سبب شد. برخی کارشناسان و هنرمندان برای اعلام مخالفتشان با این اقدام به ظرفیت های این موزه در زمینه بین الملل اشاره کردند و گفتند که موزه هنرهای معاصر تهران می تواند آثارش را در دیگر کشورها به نمایش بگذارد و سطح کیفی و هنری خود را بهبود بخشد. این در حالی است که امروز با این تصمیم جنجال دیگری به پا شده .

داستان از این قرار است که گروهی از مسوولان موزه هنرهای معاصر تهران تصمیم گرفتند تا دست به تعاملات بین‌المللی بزنند و بخشی از آثار این موزه را به اروپا بفرستند تا در آن جا در معرض دید عموم قرار بگیرد اما از همان آغازین روزهای پخشِ خبرِ نمایش بخشی از آثار گنجینه‌ی موزه در ایتالیا و آلمان، هنرمندان و کارشناسان زیادی در این باره اظهار نگرانی کردند. جالب است بدانید که تمام آثار موزه هنرهای معاصر در معرض دید عموم قرار ندارند، همچنین قرار بود تا در سایت موزه امکان بازدید مجازی از این آثار قرار بگیرد که این ایده هم هنوز اجرایی نشده است.

بخش اصلی نگرانی این افراد مربوط به صدمه دیدن آثار موزه است چرا که گنجینه های موزه هنرهای معاصر تهران از ارزش هنری بالایی در هنر معاصر و مدرن برخوردار هستند و  از این رو همواره از سوی کشورهای دیگر برای به نمایش گذاشتن این آثار درخواستهایی وجود داشته است. حال بعد از سالها این درخواست ها با همت مسوولان عملی شده و قول آن داده شده که این آثار بدون هیچ آسیبی به کشور بازخواهند گشت.

همچنین بخش دیگری از نگرانی این افراد به عوض شدن دولت در سال آینده مربوط می شود؛ آن ها می گویند با عوض شدن دولت ممکن است مشکلاتی برای این آثار به وجود بیاید و به همین جهت باید ارسال و بازگشت این آثار در یک دولت اتفاق بیافتد و این انتقال تا آغاز دولت بعد و برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری به تعویق بیفتد

 با این حال، معاون هنری وزارت ارشاد اعلام کرده که نمایشگاه‌ها در موعد مقرر برگزار می‌شوند و اتفاقی هم برای آثار نمی‌افتد.

رییس موزه هنرهای معاصر، مجید ملانوروزی در باره ی این حواشی می گوید:

نگرانی‌ها درباره‌ی سفر بخشی از گنجینه موزه هنرهای معاصر به اروپا بی‌مورد است و این آثار در هر شرایطی به کشور برمی‌گردند.

او ادامه داد:

نمایشگاه بخشی از گنجینه موزه اول دی‌ماه در برلین برپا می‌شود و سه‌ماه در این شهر ادامه خواهد داشت. سپس نمایشگاه به رم انتقال پیدا می‌کند و چهارماه نیز در آنجا برپا خواهد بود.

ملانوروزی به ایسنا گفت:

آثار در هر شرایطی به ایران برمی‌گردند. ما سال قبل آثاری را از آمریکا گرفتیم که در دوران پهلوی خریداری شده بودند و با پیگیری از دادگاه لاهه، آن‌ها را پس گرفتیم. آن آثار با این‌که توسط جمهوری اسلامی خریده نشده بودند، اما به نام موزه بودند و توانستیم با پیگیری‌های‌مان آن‌ها را به کشور بازگردانیم.

رییس موزهنرهای معاصر افزود:

آثاری که ۳۷ سال پیش خریده شده بودند، پس گرفته شدند، بنابراین نگرانی‌ای درباره‌ی آثار نمایشگاه‌های برلین و رم وجود ندارد. همچنین همه‌ی آثاری که قرار است از مرز کشور خارج شوند بیمه می‌شوند.

آنطور که ایسنا گزارش می دهد، تغییر در مدیریت و سرپرستی موزه هنرهای معاصر و فاصله گرفتن آن از اعتبار و ارزش سابق سبب شده تا این مجموعه با مشکلاتی روبرو شود به همین دلیل با انتشار این خبر واکنش های زیادی نسبت به آن صورت گرفته است و باعث شده تا موزه نتواند به رسالت اصلی خود بپردازد.

موزه هنرهای معاصر
موزه هنرهای معاصر

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....