کشف شهر ۵۰۰۰ ساله در عراق

تلاش و مطالعات تیمی متشکل از باستان شناسان بین المللی منجر به کشف شهری متعلق به 5000 سال پیش ( عصر برنز ) در شمال عراق شد. آن طور که ایسنا به نقل از فاکس نیوز گزارش می دهد؛ این کشف در شمال کشور عراق و در فاصله ۶۰ کیلومتری از منطقه تحت کنترل تروریست‌های داعش صورت گرفته است. باستان شناسان موفق شدند که بقایای یک شهر تاریخی متعلق به عصر برنز را کشف کنند که بنابر اعلام محققان دانشگاه توبینگن آلمان، قدمت آن به ۳۰۰۰ قبل از میلاد (بیش از ۵۰۰۰ هزار سال) می‌رسد.

این شهر تاریخی در نزدیکی شهر دهوک عراق کنونی واقع شده است و آن طور که باستان شناسان می گویند، بیش از یک هزار سال رونق داشته و تا سال 2700 سال پیش توسط دیوارهای دفاعی محصور بوده است. همچنین جالب است بدانید که این شهر دارای جاده، مناطق مسکونی و یک گورستان در خارج از شهر نیز بوده است.

پروفسور «پیتر فابزنر» که رهبری این تیم باستان‌شناسی را بر عهده داشته گفت:

علی‌رغم نزدیکی این محوطه تاریخی به مناطق تحت کنترل داعش، مناطق کُردنشین و مستقل عراق دارای امنیت و ثبات بسیار بالایی هستند.

با توجه به کشف  تکه‌هایی از الواح تاریخی متعلق به سال ۱۳۰۰ پیش از میلاد در این منطقه توسط محققان، احتمال می رود یک معبد متعلق به یکی از خدایان بین‌النهرین در شهر وجود داشته است.

از دیگر یافته های محققان در این کاوش می توان به  کشف نشانه‌هایی از امپراطوری کهن «اکِدیان» است که قدمت آن به سال ۱۲۳۰ تا ۲۲۰۰ پیش از میلاد بازمی‌گردد، اشاره داشت.

جالب است که بدانید در سال در سال ۱۹۷۵ نیز در روستای «بَستکی» در نزدیکی این منطقه مجسمه یکی از خدایان «اکِدیان» کشف شد و بنابراین باستان شناسان معتقدند این منطقه یکی از قسمت‌های مهم در این امپراطوری بسیار کهن بوده است.

کشف شهر ۵۰۰۰ ساله در عراق
کشف شهر ۵۰۰۰ ساله در عراق

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....