کشف معبد مخفی زیر شهر باستانی پترا

بعد از گذشت چیزی در حدود 200 سال باستان شناسان دریافتند که یک معبد مخفی زیر شهر تاریخی «پترا» در اردن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) ، باستان شناسان در تحقیقاتشان که به وسیله ی تصاویر ماهواره ای انجام شده ، دریافتند که ویرانه‌ ی تاریخی دیگری زیر شهر مشهور «پترا» که در اردن قرار دارد ، مدفون شده است.

محققانی که به این کشف بزرگ رسیدند ، « کریستوفر ای. توتل » و « سارا پاراک » نام دارند. آن ها متوجه شدند که در زیر بخش مرکزی شهر تاریخی پترا در اردن که سالیان طولانی است مقصد هزاران گردشگر از تمام دنیا است ، سازه‌ای شبیه به یک معبد یا محلی برای انجام مناسک مذهبی مدفون شده است. 

این بنای عظیم و تازه کشف شده ابعادی در حدود 56 در 49 متر دارد و  می‌تواند قدمتی نزدیک به 2150 سال داشته باشد.

این کشف بزرگ حاصل است از، تجربه باستان‌شناسی سنتی « توتل » طی ۱۵ سال اخیر و تخصص « پاراک » در تصاویر ماهواره‌ای که در سال ۲۰۱۳ گرفته شده اند.

در گزارشی که ران داون ، پیراممون این اتفاق تهیه کرده است ، با «توتل» باستان‌شناس آمریکایی درباره به موفقیت رسیدن این پروژه صحبت کرده است و او در این مورد می گوید :

 اگر تیم ما سرِ ستون‌هایی که از زیر خاک بیرون زده بودند را شناسایی نمی‌کرد، ‌هیچ وقت این کشف اتفاق نمی‌افتاد. به نظر می‌آید حفاری‌های غیرمجاز در این منطقه باعث بیرون آمدن ستون‌ها از زیر خاک شده است.

این باستان شناس می گوید ، این ویرانه ها زیر چندین سانتی متر خاک و سنگ سفید مدفون شده بودند و به دلیل این که در بخش پر رفت و آمد این مکان تاریخی قرار داشتند ، به دست آوردن اطلاعات در مورد آن ها بسیار دشوار بود.

بعد از این کشف بزرگ ، حفاری ها آغاز شد و چند ظرف و اشیائی متعلق به دوره های مختلف تاریخی ، از این حفاری ها به دست آمد که قدمت و عمر برخی از آن ها به حدود 150 سال پیش از میلاد بر می گردد. این دوره ی تاریخی  درست همان زمانی است که باستان‌شناسان اعتقاد دارند شهر «پترا» در مرکز تجاری بین دریای «سرخ» و «مرده» شکل گرفته است.

نظر باستان شناسان در مورد ساختمان معبد مانندی که در این منطقه کشف شده این است که این ساختمان در دوران شکوفایی «پترا» به عنوان پایتخت پادشاهی «نباتیان» بنا شده و حدود ۱۸۱ در ۱۶۱ فوت مساحت داشته که در نوع خود سازه بزرگی به حساب می‌آید.

 «پترا» یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری اردن محسوب می شود و به دلیل  قدمت تاریخی و خاک سرخی که دارد در جهان شهره است.

این مکان تاریخی محل فیلمبرداری فیلم های مطرحی در دنیا از جمله «ایندیانا جونز» بوده است.

 با تمام این بررسی ها و کشف هایی که در پترا صورت گرفته است ، اما باز باستان شناسان معتقدند که تنها 2 درصد از این منطقه ی تاریخی تاکنون کشف و شناسایی شده است.

این شهر تاریخی در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید شناخته شد.

منطقه باستانی این شهر بیش از ۱۰۰ مایل‌مکعب مساحت دارد.

کشف معبد مخفی زیر شهر باستانی «پترا»
کشف معبد مخفی زیر شهر باستانی «پترا»
ستون‌هایی که از زیر خاک پدیدار شدند

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....