بزرگترین امپراطوری قرن 12 میلادی زیر خاک کشف شد

باستان شناسان در تحقیقاتی با استفاده از فناوری های جدید و مدرن به این نتیجه رسیدند که شهر های مدفون شده در منطقه تاریخی در کشور کامبوج ، در اصل بزرگترین امپراطوری قرن 12 میلادی بوده است.

جالب است بدانید که تا پیش از این ، شهر های مدفون شده در کشور کامبوج جزو یافته های غیر مستند محسوب می شدند؛ اما امروز باستان شناسان با به کارگیری فناوری لیزری به این نتیجه رسیدند که یک کشف بسیار بزرگ در تاریخ جنوب شرق آسیا رخ داده است.

دکتر «دامیان اوانز» ، که یک باستان شناسی استرالیایی است و قرار است به زودی یافته های جدیدش در علم باستان‌شناسی منتشر شود اعلام کرد:

 با استفاده از فناوری اسکن هوایی لیزری موفق به کشف چندین شهر با قدمت بین 900 تا 1400 سال زیر جنگل‌های انبوه در کشور کامبوج شده‌ایم که وسعت برخی از این شهرهای مدفون زیر خاک با وسعت «پنوم پن» پایتخت کنونی کامبوج برابری می‌کند.

در گزارش گاردین ، پیرامون این اتفاق ، آمده است که برخی متخصصان این حوزه معتقدند که بررسی اطلاعات به دست آمده در سال 2015 که می توان آن ها را در زمره ی گسترده ترین بررسی های هوایی باستان شناسان با پوششی بیش از 1900 کیلومتر قرار داد؛ مشخص شد که این شهرهای مدفون شده که ساکنان زیادی هم داشته است ، در زمان اوج شکوفایی خود ، بزرگترین امپراطوری قرن 12 میلادی را تشکیل می‌داده است.

 این شهرهای تاریخی مدفون شده در نزدیکی شهر تاریخی «انگکور» در کشور کامبوج واقع شده است. شهر «انکگور» خود به عنوان پایتخت امپراطوری خمر بین قرن 9 تا 15 پس از میلاد رونق بسیاری  داشت . این شهر  در سال ۱۴۳۱ میلادی توسط سربازان تایلندی ویران و بقایای شهر به حال خود رها شد. همین اتفاق سبب شد تا گیاهان و درختان در اطراف شهر برویند و آن را در خود پنهان ساختند تا این که ۱۵۰ سال پیش دوباره و به طور اتفاقی توسط یک مأمور فرانسوی کشف شد.
همچنین نتایج به دست آمده از این تحقیقات حاکی از آن است که این شهر سیستم آبرسانی پیشرفته ای نیز داشته است و این یعنی سیستم آبرسانی صدها سال پیش از آن چیزی که باستان شناسان گمان می کردند ، در این منطقه وجود داشته است.

با استناد به این یافته ها می توان فرضیه های پیرامون چگونگی شکل‌گیری امپراطوری خمر، قدرت یافتن و افول آن در قرن 15 میلادی و همچنین نقش تغییراب آب و هوایی و مدیریت آب را در این فرآیند به چالش بکشد.

«دامیان اوانز» سرپرست تیم باستان شناسی در این پروژه عنوان کرد :

متخصصان دنیای باستان شناسی معتقدند این مهمترین یافته باستان شناسی در سال‌های اخیر است.

«مایکل کو» که استاد بازنشسته باستان شناسی دانشگاه « ییل » و یکی از مطرح‌ترین باستان‌شناسان جهان و متخصص تمدن منطقه «انگکور» و امپراطوری خمر است ، در مورد این اتفاق می گوید :

"فکر می‌کنم این اکتشاف هوایی-لیزری، بزرگترین پیشرفت در دانش 50 و یا حتی 100 سال اخیر ما درباره تمدن «انگکور» است.

کشف بزرگترین امپراطوری قرن 12 میلادی زیر خاک

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....