جزئیات کشف اجساد سوخته در محوطه باستانی جوشقان-استرک

محسن جاوری، سرپرست هیئت گمانه زنی و ساماندهی محوطه باستانی جوشقان-استرک کاشان در گفت و گویی که با خبرگزاری ایسنا داشت از کشف اجساد سوخته در این محوطه باستانیِ متعلق به عصر آهن، خبر داد و در این باره گفت که این کشف حاکی از این است که مرده سوزی در این دوران رواج داشته است.

محسن جاوری گفت:

کشف اجساد سوخته در این محوطه باستانی متعلق به عصر آهن نشان می‌دهد که مرده سوزی در این دوران رواج داشته است.

او اظهار کرد:

محوطه تاریخی جوشقان و استرک کاشان متعلق به هزاره اول پیش از میلاد و مربوط به دوران آهن می‌باشد که قدمت آن 2800 تا 3 هزار سال تخمین زده شده است.

او ادامه داد:

در پروژه گمانه زنی و ساماندهی محوطه‌ باستانی جوشقان- استرک کاشان که انجام دادیم با بازکردن یک ترانشه، اطلاعات جالبی از گوری که آثارچندین مرتبه تدفین متعلق به دوران آهن را می‌داد جمع آوری شد.

محسن جاوری صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به استفاده شدن از محوطه باستانی جوشقان-استرک کاشان به عنوان گورستان اشاره داشت:

در این کاوش بقایای اسکلت چندین انسان و اجساد سوزانده شده که پس از سوزاندن به این گور منتقل شده بودند، به دست آمد.

جاوری گفت:

پس از حفاری گور تخلیه شده و اطلاعاتی از بقایای هشت جسد، شامل دو زن و شش مرد بزرگسال و بقایای هدایایی که با فرد متوفی دفن شده بودند، جمع آوری شد. سه جسدی که از این مکان به دست آمد به شیوه معمول دفن شده‌اند.

وی افزود:

آثار تدفینی سفالی پیدا شده همراه با اجساد در گور به صورت شکسته است و 2500 قطعه سفال و چند ظرف سفالی نیاز به مرمت دارند.

رییس میراث فرهنگی کاشان خاطرنشان کرد:

سفال‌های به دست آمده در محوطه جوشقان و استرک از نوع سفال خاکستری، فاقد طرح و نقش بوده که از ویژگی‌های دوران آهن است که نشان می دهد ساخت این سفال‌ها در این محوطه یک سنت بومی و محلی بوده است.

جاوری ادامه داد:

برنامه پژوهشی با حضور پروفسور "سولیت سیاک" از متخصصان فیزیولوژی انسان دانشگاه ورشو لهستان که در زمینه نمونه‌های استخوان انسان فعالیت می کند انجام شد تا اطلاعات مربوط به تخمین اجساد توسط وی جمع آوری شود.

او افزود:

تکنولوژی ساخت سفال خاکستری از ویژگی‌های دوران آهن است و آثار ساخته شده ساده، در فرم‌های متنوع و دارای رنگ سیاه تا خاکستری روشن هستند.

این باستان شناس اظهار کرد:

مشابه نتایج به دست آمده در جوشقان استرک را در دوره پنجم سیلک کاشان داریم که تاکنون محدوده و سیعی از آن شناسایی شده است. این مکان‌ها تا محوطه‌های باستانی "قلی درویش" و "صرم قم" قطب مهم دوره آهن در ایران محسوب می شوند.

سرپرست هیئت گمانه زنی و ساماندهی محوطه باستانی جوشقان-استرک کاشان گفت:

مرحله اول کاوش تمام شده و محوطه باید ساماندهی شود. با توجه به اینکه این محوطه هنوز در فهرست آثار ملی ثبت نشده باید پرونده ثبتی آن را تشکیل داده تا مرحله حفاظت آن را انجام دهیم.

جاوری خاطرنشان کرد:

متاسفانه در 10 سال گذشته بر اثر عواملی چون عبور جاده‌ بخشی از محوطه از بین رفته، تسطیح محوطه توسط لودر و بولدوزر و حفاری‌های غیرمجاز نیز به شدت به منطقه آسیب زده است.

جاوری صحبت هایش را این گونه به پایان رساند:

این کاوش به صیانت و حفظ این محوطه باستانی کمک می‌کند و مردم محلی به اهمیت آن پی برده‌اند و این موضوع زمینه ساز ایجاد وفاق مردمی در کمک به جلوگیری از تخریب بیشتر شده است.

جزئیات کشف اجساد سوخته در محوطه باستانی "جوشقان-استرک"

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....