کشف غار مومنایی درسراوان سیستان و بلوچستان

موسی دهقان نژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان (  347 کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان وبلوچستان ) در گفت و گویی که روز سه شنبه 4 آبان ماه با خبرگزاری ایرنا داشت گفت:

غار مومنایی دارای ماده معجزه آسا در دهستان کله گان درنقطه صفر مرزی این شهرستان واقع در جنوب شرق سیستان و بلوچستان کشف شد.

او اینگونه به صحبتهایش ادامه داد:

در پی شایعات اخیر در فضای مجازی از وجود حیوانی ناشناخته در دهستان کله گان که موجب رعب و وحشت در میان مردم بومی منطقه شده بود در همان روزهای اولیه این شایعه ماموران حفاظت محیط زیست سراوان وارد منطقه شدند.

او افزود:

به مدت 2 شبانه روز در تمامی نقاط دهستان دره ها، جنگل ها، نخلستان ها و کوه های منطقه به جستجوی این موجود پرداختند که هیچ اثری از ردپا، سرگین و یا علایم دیگر این موجود پیدا نشد.

دهقان نژاد ادامه داد:

در حین جستجوی این حیوان در یکی از کوه های موجود در این دهستان معروف به کوه کله گان موفق شدیم غاری را کشف کنیم که دهانه ورودی آن به ارتفاع 2متر و عرض 70 سانتی متر و در طول ادامه این غار عرض آن به متر و ارتفاع 8 متر می رسید که ازهمان ابتدای ورود به غاربوی تندی به مشام می رسید که پس ازبررسی متوجه شدیم که در این غار ماده ای به نام «مومنایی» وجود دارد.

وی بیان کرد:

از بالاترین نقطه ارتفاع به کف و عرض این غار و دیواره آن کاملا به همین حالت پوشیده از شیره این ماده معجزه آسا است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان در ادامه گفت:

این ماده در مناطق دور از دسترس و خاص وجود دارد که از شیره سنگ به صورت طبیعی در شکستگی وشکاف غارهایی بوجود می آید که نور خورشید به آن قسمت نفوذ نکند.

دهقان نژاد اظهار داشت:

این غار در کوهی در شمال دهستان کله گان در نقطه صفر مرزی سراوان کشف شد.

آنطور که ایرنا گزارش می دهد، مومنایی ماده ای با خواص درمانی و به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه است که در شکافها و شکستگی های در مجاورت ذخایر نفتی زیر زمینی و ارتفاعات کوهها به صورت خود جوش یافت می شود. از جمله خواص درمانی این ماده می توان به درمان شکستگی و جوش خوردن استخوانها، درمان زخم معده، درمان کوفتگی و زرد پی، دردهای مفاصل، بیماریهای قلبی و عروقی و ناتوانی های جنسی اشاره کرد.

جالب است بدانید که حیوانات با خوردن این ماده و استفاده از آن در بخش های زخم بدنشان به درمان خود می پردازند.
دهستان کله گان در بخش مرکزی جالق شهرستان سراوان و هم مرز با کشور پاکستان واقع شده است.

کشف غارمومنایی درسراوان سیستان و بلوچستان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....