کشف اشیایی مربوط به دوره مادها در کردستان

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، از دستگیری باند قاچاق اموال تاریخی، فرهنگی در استان کردستان خبر داد که در نتیجه ی آن 81 قلم اشیاء تاریخی و نفیس با قدمت ۳۰۰۰ سال، مربوط به دوران مادها و مانایی از این گروه قاچاقچی کشف و ضبط شد.

ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سردار سرتیپ دوم پاسدار «امیر رحمت الهی»، در رابطه با جزئیات این خبر می گوید:

به دنبال به دست آوردن اخبار و گزارش‌های رسیده از دوستداران میراث فرهنگی استان کردستان، مبنی بر نگهداری و فراهم کردن مقدمات فروش تعدادی اشیاء تاریخی ارزشمند توسط فردی بومی به قاچاقچیان عتیقه، پس از اقدامات و بررسی‌های اولیه و احراز صحت خبر، با هوشیاری نیروهای یگان حفاظت استان کردستان، بلافاصله موضوع در دستور کار قرار گرفت.

او افزود:

با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان و اخذ مجوز های قضایی، تیمی زبده متشکل از ماموران یگان به سرپرستی فرمانده یگان حفاظت استان با همراهی نیروی انتظامی، در عملیاتی ویژه و در اقدامی ضربتی، ضمن دستگیری چهار نفر اعضاء باند قاچاق عتیقه، تعداد ۸۱ قلم شیء تاریخی و نفیس را کشف و ضبط کردند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی کشور صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:

این اشیاء تاریخی شامل پابند، دستبند، جام مفرغی، پیشانی بند، خنجر، سرنیزه، لگام آهنی، آویز گردنبند، گوشواره، جام سفالی، دیزی مفرغی، کاسه مفرغی، کاسه تخت و... است که از متهمان کشف و ضبط شد.

او افزود:

در پی کارشناسی‌های فنی انجام پذیرفته از سوی کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، اصالت کلیه اشیاء مکشوفه تایید و قدمت آنها ۳۰۰۰ سال و مربوط به دوران مادها و مانایی تخمین زده شد.

کشف اقلامی مربوط به دوره مادها در کردستان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....