شناسایی آثاری از دوره اشکانی و ساسانی در طبس

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره‌ کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از کشف آثاری مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در این استان در نزدیکی روستای «یوسف‌آباد ون» (دهنو ون) شهرستان طبس خبر داد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی در این باره گفت:

آثاری مربوط به دوره اشکانی و ساسانی در این استان در نزدیکی روستای «یوسف‌آباد ون» (دهنو ون) شهرستان طبس شناسایی شد.

آن طور که ایسنا به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گزارش می دهد، سید احمد برآبادی، در این باره بیشتر توضیح داد:

پشته سیاه یا پشته عبدل آباد، تپه‌ای در جنوب غرب روستای یوسف‌آباد بم (ون) است که بر فراز آن بقایای یک برج خاموشی (دخمه) متعلق به دوره اشکانی - ساسانی شناسایی شده است.

وی اضافه کرد:

این اثر در حال حاضر تنها برج خاموشی (محل قراردادن اجساد مردگان بنا بر اعتقاد زرتشتیان) متعلق به دوران تاریخی است که در محدوده خراسان جنوبی شناسایی شده است.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:

تنها تفاوت این اثر با دخمه‌های دیگر مناطق کشور در این بوده که بدون دیوار مدور در اطراف فضای داخلی است، این احتمال وجود دارد که دیوار پیرامون دخمه از بین رفته باشد.

برآبادی یادآور شد:

از مجموع 2هزار و 200 اثر تاریخی، فرهنگی، چشم‌اندازهای طبیعی و معنوی شناسایی شده خراسان‌جنوبی تاکنون حدود 800 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی تاکید کرد:

از مجموع آثار ثبت شده مجموعه قنات بلده فردوس، باغ اکبریه بیرجند و بیابان لوت (مشترک خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان) در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است.

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....