کشف جمجمه ۳ هزار ساله در خیابان بهارستان

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، «رجبعلی خسروآبادی» خبر کشف اسکلتی متعلق به ۳۰۰۰ سال قبل در محدوده خیابان بهارستان تهران تا ظهیرالاسلام را منتشر کرد. او در گفتگویی که با ایسنا در غرفه ی این خبرگزاری در بیست‌ و دومین نمایشگاه مطبوعات داشت، در این باره بیشتر توضیح داد و گفت:

 شرکت آب و فاضلاب هفته گذشته در محدوده بهارستان تا خیابان ظهیرالاسلام کار عمرانی انجام می‌داد که با یک جمجمه مواجه شد. آن‌ها نخست فکر کردند بحث جنایی است، بنابراین پلیس وارد ماجرا شد، اما پس از بررسی‌ها متوجه شدند این جمجمه حداقل متعلق به ۱۰۰ سال قبل است، به دنبال آن به میراث فرهنگی اطلاع داده شد.

او ادامه داد:

پس از این بررسی‌ها، کارشناس باستان‌شناس میراث فرهنگی استان تهران وارد شد و در بررسی‌های نخست با کشف تعدادی سفال دیگر مشخص شد متعلق به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد، یعنی ۳۰۰۰ سال قبل (عصر آهن ۱ یا ۲) است.

او افزود:

در حال حاضر جمجمه و سفال‌های بدست آمده برای اطمینان بیشتر به پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سپرده شده است تا بررسی‌های بیشتر روی آن‌ها انجام شود.

وی اضافه کرد:

در حال حاضر منطقه کشف این جمجمه توسط کارشناسان باستان‌شناس بسته شده و عملیات عمرانی متوقف شده است. امیدواریم هر چه زودتر کاوش‌ها آغاز و نتایج اعلام شود.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران،این کشف را به به کشف  اسکلت زن ۷۰۰۰ ساله تشبیه کرد و در این باره گفت:

در آن قضیه نیز نخست چند تکه سفال پیدا شد و پس از آن به اسکلت زن ۷۰۰۰ ساله رسیدیم. در حال حاضر نیز هر احتمالی در این قضیه وجود دارد. باید بررسی‌ها و کاوش‌ها به طور کامل انجام شوند تا بتوانیم به نتیجه مشخص برسیم.

کشف جمجمه ۳هزار ساله در خیابان بهارستان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....