شواهدی از استقرار چند صد ساله انسان در منطقه ای در خراسان

آن طور که نتایج باستان شناسی ها و آزمایش کربن 14 روی نمونه های ذغالیِ منطقه «ریوی» در خراسان شمالی نشان می دهد، این منطقه دارای شواهد  باستان‌شناختی از دوران آهن ۲ تا دوران اسلامی است.

آن طور که ایرنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی گزارش می دهد؛ سرپرست هیأت کاوش در محوطه ریوی دشت سملقان خراسان شمالی، محمد جواد جعفری با اشاره به دستاوردهای سه فصل پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه ریوی گفت:

این محوطه با بیش از ۱۱۰ هکتار در سال ۱۳۴۶ توسط دکتر نگهبان شناسایی و معرفی شد و در سال ۱۳۵۶ توسط فائق توحیدی با شماره ۷۲۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .

وی افزود:

پژوهش‌های باستان‌شناسی محوطه ریوی از سال ۱۳۹۱ با تعیین عرصه و حریم محوطه و لایه‌نگاری تپه ریوی «الف» آغاز شد و در سال ۱۳۹۳ در قالب فصل دوم تپه ریوی «ب» مورد کاوش لایه‌نگاری قرار گرفت .

به گفته ی جعفری فصل سوم این پژوهش که با هدف بررسی ژئوفیزیک و بررسی روشمند سطح محوطه در خرداد ماه سال جاری انجام گرفته است.

این باستان‌شناس صحبت هایش را اینگونه ادامه داد:

با توجه به یافته‌های باستان‌شناسی و انجام آزمایش کربن ۱۴ بر روی نمونه‌های ذغالی، محوطه ریوی در بردارنده لایه‌های استقراری و شواهد باستان‌شناختی از دوران آهن ۲ تا دوران اسلامی است .

جعفری در ادامه پیرامون اهداف پژوهش های منطقه ریوی صحبت کرد؛ او این اهداف را این چنین برشمرد:

شناسایی و مطالعه مواد باستان‌شناسی دوران آهن تا تاریخی در منطقه شمال خراسان ، تبدیل محوطه ریوی به یک سایت محوری در مطالعات دوران آهن و تاریخی شمال شرق ایران وفراهم آوردن زمینه و شرایط مناسب برای انجام پیوسته مطالعات باستان‌شناسی دوران آهن و تاریخی در منطقه شمال شرق ایران توسط باستان‌شناسان علاقمند به این دوران

او در پایان گفت:

مهمترین هدف از مطالعات باستان شناسی محوطه ریوی، مطالعه شاخصه‌های باستان شناسی عصر آهن و آغاز دوران تاریخی دشت سمنگان (سملقان)، با محوریت محوطه ریوی و شناخت تحولات باستان شناختی در این منطقه با تاکید بر شناخت پیچیدگی استقرارهای بزرگ در گذار از عصر آهن به دوران تاریخی در شمال شرق کشور است.

شواهدی از اسقرار چند صد ساله انسان در منطقه ای در خراسان
شواهدی از اسقرار چند صد ساله انسان در منطقه ای در خراسان

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....