کاوش روی شهر مدفون شده ناتل در مازندران

در طی سومین فصل کاوش های باستان شناسی در شهر تاریخی ناتل در استان مازندران منجر به کشف فضاهای صنعتی و نیمه صنعتی در خارج از حصار این شهرِ دوران اسلامی شد. جالب است بدانید که این شهر در زیر  سه تا چهار متر گل و لای مدفون شده است.

آن طور که ایسنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گزارش می دهد؛ سرپرست سومین فصل کاوش شهر قدیم ناتل، عبدالرضا مهاجری‌نژاد این خبر را منتشر کرد و گفت:

کاوش این فصل در ادامه پژوهش‌های پیشین شامل شناسایی، مستندسازی و پیگردی ساختارهای معماری مربوط به دوره صفوی در قسمت دروازه شمالی، حصار و خندق قلعه شهر قدیم ناتل است.

او صحبت هایش را در حالی ادامه داد که به وقفه ی 6 ساله در کاوش های این شهر تاریخی اشاره داشت:

آثار بدست آمده در این فصل از کاوش، شامل فضاهای صنعتی و نیمه‌صنعتی در خارج از حصار است .

این باستان‌شناس اظهار کرد:

همچنین در گمانه‌ی لایه‌نگاری در قسمت شمال شرقی شهر قدیم ناتل، آثار و لایه‌های قدیمی‌تر مربوط به قرون اولیه و میانه اسلامی که در متون تاریخی از آن به عنوان شهری مهم در منطقه یاد شده، در زیر لایه ضخیمی از رسوبات رودخانه‌ای به دست آمده است.

او همچنین در مورد بارندگی‌های اواخر تابستان سال جاری و ریزش و برش بخش‌هایی از دیواره رودخانه «شیم رود» در مرکز شهر قدیم صحبت کرد و گفت:

این شواهد نشان داد که شهر «ناتل» در قرون اولیه اسلامی به واسطه سیلاب‌های مخرب که در منابع تاریخی به آن اشاره شده، متروک و در زیر لایه‌های رسوبی به قطر سه تا چهار متر مدفون شده است.

همچنین مهاجری‌نژاد از کشف پایه‌های پل ارتباطی روی رودخانه «شیم‌رود» زیر رسوب، خبر داد و گفت:

براساس شواهد موجود در دوره‌ی صفوی شهر در قسمت‌های مرتفع‌تر و با فاصله بیشتر از رودخانه شکل گرفته‌اند.

این باستان شناس گفت:

کاوش شهر قدیم ناتل به منظور شناسایی بیشتر فضاهای معماری دوره صفویه و شناخت لایه های احتمالی دوران تاریخی در گمانه لایه نگاری ادامه دارد.

این فصل از کاوش ها با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام  است.

کاوش روی شهر مدفون شده در زیر گل و لای
کاوش روی شهر مدفون شده در زیر گل و لای

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....