فرانسیس گالتون | دانشمند و کاوشگر انگلیسی

این بار در مشاهیر گردشگری با فرانسیس گالتون، دانشمند و کاوشگر انگلیسی آشنا می شویم.

دلیل شهرت

 فرانسیس یک نابغه و دانشمند انگلیسی بود که او را از پیشگامان علم ژنتیک می دانند. علاه بر این فعالیت های مردم شناسانه، اختراعاتش را نیز به افتخاراتش اضافه کنید.

او برای کاوش های خود سفرهای زیادی را به خصوص در قاره آفریقا انجام داده است. وی در کتابی گزارش های سفر خود در کل قاره آفریقا را منتشر کرد و به دلیل این گزارش ها از انجمن سلطنتی جغرافیا، مدال افتخار دریافت کرد. فرانسیس علارغم علاقه زیاد به سفر در سال 1850 بنا به گفته های خود به دلیل ازدواج و ضعف جسمانی و سلامتی سفرهایش را متوقف کرد. اما علاقه او باعث شد تا یک کتاب راهنمای سفر به نام " هنر مسافرت " از خود منتشر کند.

فرانسیس گالتون پسر عمه ی چارلز داروین مشهور بود و بسیاری فرانسیس را پدر آزمون هوش می دانند و اختراع انگشت نگاری را به او نسبت می دهند. بیش از 300 مقاله و کتاب نیز از وی منشتر شده است. 

تولد

 فرانسیس در خانواده ای پر تعداد در 16 فوریه سال 1822 میلادی در شهر بیرمنگام کشور انگلیس به دنیا آمد او کوچکترین عضو خانواده 9 فرزنده گالتون بود.

زندگی

 پدر وی مردی ثروتمند و یکی از اشخاص مهم و پرنفوذ در دولت و ارتش انگلستان بود. پدر فرانسیس او را مجبور به تحصیل در زمینه ی پزشکی کرد و او در 16 سالگی مشغول به کارآموزی پزشکی در یکی از بیمارستان های بیرمنگام شد.

 او پس از یک سال کارآموزی تحصیلات پزشکی اش را در کینز کالج لندن ادامه داد. اما طولی نکشید که علاقه اش به ریاضیات را متوجه شد و به دانشگاه کمبریج رفت.

فرانسیس پس از اتمام تحصیلاتش پژوهش ها، تحقیقات و سفرهای خود را آغاز کرد و به موفقیت های چشمگیری دست یافت.

 مرگ

 فرانسیس در سال 1909 میلادی لقب "سِر" را دریافت کرد و  2 سال بعد در روز 17 ژانویه 1911 میلادی درگذشت.

فرانسیس گالتون
فرانسیس گالتون

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....