جورج ونکوور | ناخدا و مکتشف انگلیسی

این بار در مشاهیر گردشگری با جورج ونکوور، ناخدا و مکتشف انگلیسی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

جورج ونکوور دریادار انگلیسی بود که مناطق بسیاری را کشف کرد و نقشه های این مناطق را به دقت هرچه تمام تر طراحی کرد. نقشه ای که وی از سواحل شمال غربی آمریکای شمالی تهیه کرد به حدی کامل و دقیق بود که تا سال های طولانی به عنوان مرجعی مهم از آن استفاده می شد.

از دیگر دلایل شهرتش برخورد دوستانه با بومیان قاره آمریکا بود. البته برخی درگیری های پیش آمده بین او و بومیان را نمی توان انکار کرد اما در مجموع روابط دوستانه او به قدری تاثیر گذار بود که پادشاه بومی کامِهامِهای اول، هاوایی را در سال 1794 میلادی به ونکوور واگذار کرد.

از وی یادمان های زیادی باقی مانده است. برای مثال چهارمین کوه مرتفع در کشور نیوزیلند را به نام ونکوور ثبت کرده اند.

در بریتیش کلمبیا، غربی ترین استان کانادا، شهر ونکوور بزرگترین شهر استان می باشد. در ایالات متحده آمریکا نیز یک شهر کوچک در منطقه جنوب غربی واشنگتن، ونکوور نامیده می شود.

تولد

وی در فصل تابستان سال 1757 میلادی در کینگز لین، نورفولک، انگلستان چشم به جهان گشود.

زندگی 

ونکوور جوان در سن 13 سالگی به عنوان یک افسر با درجه پایین به نیروی دریایی پیوست. شاید آینده درخشانش را به دلیل تجربه های غنی کشب شده در جوانی بدست آورد.  او در دومین سفر کاپیتان جیمز کوک به " سرزمین های ناشناخته جنوبی " وی را بین سال های 1772 تا 1775 میلادی همراهی کرد.

ونکوور در سومین سفر جیمز کوک نیز او را برای کشف جزایز هاوایی همراهی کرد و به دلیل فعالیت های موثرش پس از بازگشت به درجه ستوانی رسید. پس از سفرهای ابتدایی ونکوور به وی ماموریت های اکتشافانی بسیار محول شد و در هر یک این سفر ها او توانست مناطق جدیدی را کشف کند و تمامی این مناطق را به نام دوستان و آشنایانش نام گذاری می کرد.

او پس از اتمام ماموریت های افتخار آمیزش هنگامی که به زادگاه خود بازگشت، با مشکلات متعددی با افراد مخالف خود مواجه بود. بسیاری به دلیل شهرت و محبوبیت جورج ونکوور علاقه ای به او نداشتند که این مشکلات گاهی به درگیری هایی نیز ختم شد.

مرگ

او در 10 می سال 1798 میلادی هنگامی که به دلیل اکتشافات و فعالیت هایش در اوج شهرت بود در سن 40 سالگی به شکل مرموزی در لندن درگذشت!

جرج ونکوور
جرج ونکوور

قبر جرج ونکوور در کلیسای سنت پیتر در لندن

جرج ونکوور

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....