ویلیام گیفورد پالگراو | خاورشناس انگلیسی

این بار در مشاهیر گردشگری با ویلیام گیفورد پالگراو، خاورشناس انگلیسی آشنا خواهیم شد. 

دلیل شهرت

ویلیام گیفورد به سفرهای مخفیانه اش به کشورهای عربی شهرت دارد. او طی سفرهایش از کشورهایی چون مصر، بحرین، قطر، لبنان، عمان، عربستان و . . . بازدید کرد و مشاهدات خود را در کتابی 2 جلدی به نام " سرگذشت یک سفر به بلاد عرب مرکزی و شرقی" منتشر کرد. با اینکه تعدادی از خاورشناسان علیه کتاب های مطالبی را گفته اند اما علامه قزوینی پژوهشگر تاریخی ایرانی، کتاب های ویلیام را ارزشمند می داند و در مقالات خود از آن یاد می کند.

تولد

 او در سال 1826 میلادی در انگلستان متولد شد.

زندگی 

 ویلیام در خانواده ای تحصیل کرده متولد شد و پدر وی از تاریخ نگاران مشهور انگلیس بود. وی پس از اتمام تحصیلات داتشگاهی خود در سال 1846 میلادی به عضویت ارتش انگلستان درآمد و به هند منتقل شد. او علاوه بر انجام ماموریت های خود به سفر پرداخت و طی همین سفرها، سفرنامه ارزشمند خود را تالیف کرد.

او در سال 1865 میلادی سفرنامه مشهور خود را که پیش تر ذکر شد را منتشر کرد و این سفرنامه به سرعت در سطح اروپا مورد توجه قرار گرفت و چندین بار تجدید چاپ شد. سفرهای او به کشورهای عربی به صورت مخفیانه بود و ویلیام خود را به عنوان یک پزشک سوریه ای به اعراب معرفی می کرد. 

وی دارای 3 فرزند بود و علاوه بر سفرهایش به کشورهای عربی برای کارهای دولتی به مناظق مختلف دنیا از جمله بانکوک و اروگوئه نیز سفر کرد.

او در سال 1884 برای کارهای دولتی انگلیس به اروگوئه رفت و تا پایان عمر در این کشور مشغول فعالیت بود.

مرگ 

 و ی در نهایت 4 سال پس از سفر به اروگوئه در سال 1888 میلادی در همین کشور درگذشت.

ویلیام گیفورد پالگراو

نقشه سفر ویلیام گیفورد پالگراو، نکته قابل توجه در این نقشه ذکر نام صحیح و حقیقی خلیج همیشه فارس می باشد.

ویلیام گیفورد پالگراو

#مشاهیر گردشگری جهان را در کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....