15 اکتبر روز جهانی باستان شناسی

روز بین المللی باستان شناسی طبق اعلام انجمن باستان شناسی آمریکا سومین شنبه اکتبر هر سال برگزار می گردد.
روز بین المللی باستان شناسی جشنی است برای باستان شناسی و هیجان کشف. در هر اکتبر این جشن توسط موسسه باستان شناسی ایالات متحده آمریکا و سازمان های باستان شناسی در سراسر ایالات متحده، کانادا و برنامه های مرتبط با مطالعات باستان شناختی برای مردم در تمام سنین و علایق برگزار می شود. در این روز برنامه هایی مانند: نمایشگاه باستان شناسی برای خانواده ها، تور برای بازدید از محوطه های باستان شناختی محلی، بازسازی کاوش های باستان شناسی و سخنرانی با حضور باستان شناسان و ... انجام می شود.

نخستین بار این روز به عنوان روز ملی باستان‌شناسی در آمریکا در سال 2011 میلادی برگزار شد و در سال بعد در کشورهای دیگر مراسمی مشابه برگزار شد و در سال 2013 تصمیم بر آن شد تا روز 15 اکتبر برابر با 24 مهر را " روز جهانی باستان شناسی" نام نهادند.

باستان شناسی در ایران

باستان شناسی، شغلی سخت و پر رنج است که زوایای پنهان زندگی گذشتگان را در گوشه و کنار دنیا آشکار می سازد. با علاقه و توجه غربیان به ایران و میان رودان، این رشته به دانشگاه های ایران وارد شد و  دانشگاه تهران به جذب دانشجو در این رشته پرداخت. فریدون توللی اولین فارغ التحصیل این رشته در سال 1320 است.

"عزت الله نگهبان" پدر باستان شناسی نوین ایران نیز یکی از فارغ التحصیلان این رشته بود که ایالت متحده رفته و پس از بازگشت به کاوش در گورستان مارلیک پرداخت و همین امر و دستاوردهای وی در این کاوش چون جام زرین مارلیک سبب شد تا مقامات ایرانی به پژوهش های این رشته علاقه مند شوند.

موسسه باستان شناسی به همت استاد "نگهبان" در دانشگاه تهران تاسیس شد. بسیاری از دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته نیز زیر نظر دکتر نگهبان فعالیت های باستان شناسی خود را به سرانجام رسانیدند.

از سال 1960 تا انقلاب اسلامی، فعالیت های باستان شناسی با هدف درک فرهنگ ها و ساز و کار گذشته انجام می شد. فعالیت باستان شناسان خارجی ازسال  1980 تا 2000 محدود شد. از آن پس هیات های خارجی با مجوز سازمان میراث فرهنگی برای تحقیقات و حفاری های باستان شناسی به ایران آمدند.

روز جهانی باستان شناسی
روز جهانی باستان شناسی

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....