آویز و مهره گردنبند زرین

 این مهره ها و آویز طلایی نمونه های قابل توجهی از ساخت جواهرات زرین در محدوده آسیای غربی کهن می باشد که بر روی هر یک از این ها، تصویری از ایزدان به چشم می خورد. تمامی این مجموعه متعلق به منطقه میان رودان و تمدن بابلی هاست و بسیار قدیمی هستند.

روی مهره های سمت چپ، دو پیکره طلایی ایزد بانو با کلاه هایی شاخ دار و لباس هایی بلند و چین دار دیده می شود که احتمالا نشان دهنده لاما می باشند، لاما ایزدبانوی حفاظت است. روی یکی از سکه ها اشعه هایی که از صفحه مرکزی به بیرون دمیده، نقش بسته که نشان دهنده شَمَش (Shamash) خدایگان خورشید است. بر روی یکی دیگر از سکه ها یز نقشی از رعد و برق چند شاخه به چشم می خورد که نشانی از خدای طوفان، عدد (Adad) می باشد. دو مدالیونی که با گلوله های ریز تزئین شده اند، احتمالا نشان دهنده ایشتار، ایزدبانوی عشق و جنگ است که با شکلی از سیاره زهره به تصویر کشیده شده است.

معمولا گردنبند با چنین نمادهایی را در تصاویر اشخاص سلطنتی بر روی نقوش برجسته دیواری مربوط به اواخر دوره آشوری، می توان دید. البته گاهی این گردنبندها کاربردها دیگری نیز داشته و به عنوان جواهر و یا طلسم مورد استفاده قرار می گرفته اند. 

تشخیص قدمت این جواهرات کار دشواریست، چرا که استفاده از این سبک و تصویرسازی در نیمه اول هزاره دوم پیش از میلاد مرسوم بوده است. دیسک های زرین با دانه های ریز بر روی آن که مشابه این گردنبند طلا بوده اند، در مقبره ای در شهر ابلا سوریه و همچنین در خانه ای خصوصی در لارسا، در جنوب منطقه میان رودان کشف شده است. جالب آن که به نظر می رسد برخی از دیگر جواهرات همراه این گردنبند، زودتر از باقی ساخته شده و به مدت قرن ها نگهداری شده اند. احتمال دارد چنین گنجینه ای توسط یک جواهر ساز جمع آوری و نگهداری شده است. 

این مجموعه جواهرات طلایی در محدوده میان رودان کشف شده و امروزه در گالری 406، خیابان فیفث آونو در موزه متروپولیتن در معرض دید عموم قرار دارد. 

دوره تاریخی: بابلی قدیم

زمان ساخت: قرن 17-18 پیش از میلاد مسیح

جنس: طلا 

ابعاد: طول: 106 سانتی متر؛ بیش ترین قطر: 13.8 سانتی متر

محل کشف: دلبات، میان رودان (عراق)

محل نگهداری: موزه متروپولیتن، نیویورک

آویز و مهره گردنبند زرین

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 0
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....