تندیس زرین مرد و بز | نمایشگر جامگان 3500 ساله ایرانی

 این تندیس در حال عبادت به همراه اشیا باستانی و با ارزش دیگری در تپه شوش و در نزدیکی معبد اینشوشیناک (خدایگان مورد عبادت آن زمان ایلامی ها) یافت شد. اشیاء یافت شده در این منطقه همگی از جنس زر، سیم، لاجورد و یا عقیق جگری بودند. با توجه به جزئیات این مجسمه زرین، همانند آرایش مو و صورتش می توان با قطعیت آن را تندیس یک پادشاه دانست. 

تندیس زرین مرد و بز بر روی پایه مستطیلی کوچکی ایستاده که در زیر آن زبانه کوچکی به چشم می خورد. این زبانه برای حمایت و ایستاده نگاه داشتن تندیس مورد استفاده بوده است. اگر به تندیس زرین مرد دقت کنید، می بینید که دست راست خود را به گونه ای بالا آورده که گویی در حال نیایش است و در دست چپ او نیز بزی کوچک با شاخ های مورب به چشم می خورد. 

مورد بعدی که باید به آن توجه کنید، جامه بلند، گشاد و حاشیه دار مرد بوده که پای او را پوشانده است. در بخش دامن دار و پایینی جامه، الگوهایی نقطه مانند و در قسمت بالا تنه نقوشی گل دار دیده می شود. باید بدانید که آثار بسیار کمی از پارچه بافته های مجلل و گران قیمت سرزمین های کهن غرب آسیا (به جز مصر) باقی مانده است و تنها اطلاعات ما از جامگان و لباس های اعیانی هزاره های پیش از میلاد به نوشته ها محدود می شود. تندیس زرین مرد و بز یکی از معدود نمونه هایی است که لباس های دوره ایلام باستان را به نمایش می گذارد. 

دوباره به سراغ تندیس زرین می رویم و با بررسی سرش متوجه می شویم که با دقت بسیاری قالب زده شده و با ظرافت تمام بر روی آن حکاکی شده است. صورت تندیس، مردی آرام با چشمان درشت و بیضوی، ابروهای پرپشت و ریش هایی بلند را به تصویر می کشد. کلاه و موهای مرد را با استفاده از خطوطی هاشور دار و متقاطع نشان داده اند. موهای نیم تاج شکل مرد، در دورتا دور سرش ادامه پیدا می کند.

 این تندیس در نزدیکی زیگورات چغازنبیل و معبد باستانی اینشوشیناک در شوش و توسط ژاک دو مورگان در سال 1904 میلادی کشف شد. امروزه این تندیس نیز همانند دیگر کشفیات دو مورگان در موزه لوور پاریش نگهداری می شود. 

دیگر آثار باستانی و نفیس معرفی شده در کارناوال را بخوانید: گنجینه های ایران و جهان

می توانید درباره برخی از مهم ترین آثار باستانی ایران در زیر بخوانید:

نشانی با صحنه عاشقانه | یادگار ۴۸۰۰ ساله ایرانی

نخستین پویانمایی جهان در شهر سوخته سیستان

درفش شهداد | قدیمی ترین پرچم جهان

اولین چشم مصنوعی دنیا در شهر سوخته

ماهی طلا در گنجینه آمودریا

پیمانه با نقش بز کوهی

تندیس شاهدخت باختری

جام زرین مارلیک با نقش برجسته غزال


دوره تاریخی: دوره ایلام میانی

زمان ساخت: 1500-1200 پیش از میلاد

محل ساخت: ایران، آکروپولیس شوش

جنس: طلا و مس

محل نگهداری: موزه لوور، پاریس

تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز
تندیس طلایی مرد و بز

#گنجینه های تاریخ ایران و جهان را با کارناوال بشناسید.

دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....