دیوار چین | اژدهای خفته در کوهستان

برخی از آثار و اماکن تاریخی و دیدنی دنیا را حتما باید در طول زندگی ببینیم، آن ها آن قدر شگفت انگیز و خاص هستند که طی سال ها و قرون مختلف همچنان از پربازدیدترین اماکن جهان می باشند.

دیوار چین Great Wall of China ) یکی از گرانمایه ترین و نفیس ترین آثار دست ساز بشر و از #عجایب هفتگانه ی دنیا است که کارناوال امروز قصد سفر به چین و بازدید از این دیوار را دارد، سازه ای که همچون اژدهایی غول آسا در میان کوهستان آرمیده است.

#دیوار چین در عین حال که طولانی ترین دیوار دنیا است رمز و راز های عجیبی را هم در خود پنهان کرده که هر کسی را حیرت زده می کند. آیا تا به حال اندیشیده اید که چرا دیواری با این عظمت ساخته شده است؟

چرا حکمرانان چینی هزینه و زمان زیادی را صرف ساخت چنین ساختاری کرده اند؟ آیا تنها دلیل ساخت دیوار چین به رخ کشیدن شکوه فرمانروایی بوده است؟

با نظاره کردن بناهایی همچون دیوار چین که در دنیا در نوع خود بی همتا هستند سوالات زیادی در ذهن نقش می بندد و کنجکاوتر و کنجکاوترمان می کنند، تا پرده از این رموز برداریم. یکی از آسان و هیجان انگیزترین راه حل ها برای رسیدن به پاسخ سوالاتمان سفر و از نزدیک دیدن است.

با کارناوال در سفر پر ماجرایش به چین همراه باشید تا سر از داستان دیوار چین در بیاوریم.

دیوار چین
دیوار چین

چرا دیوار چین؟


1) دیوار چین طویل ترین دیوار ساخته شده در تاریخ بشری در کره ی زمین است.

2)  تمام افسانه ها و فرهنگ چین را در خود جای داده است.

3) ساخته شده به دست کارگران و با نیروی بدنی انسان ها است.

4) یکی از جالب ترین سازه های نظامی محسوب می شود.

5) از کهن ترین سازه های جهان است.

6) جزو عجایب هفتگانه دنیا به حساب می آید.

دیوار چین

آشنایی با دیوار چین

شاید مشهورترین نشانه ی کشور چین در نظر جهانیان دیوار با شکوه آن باشد. این دیوار متشکل از چندین دیوار کوچکتر و پیوندشان به یکدیگر در طول قرون متمادی است و یکی از وسیع ترین ساختارهایی می باشد که تا به حال به دست بشر ساخته و تکمیل شده است.

در ابتدا و دوران امپراتوری چین شی ( کین شی ) طول دیوار 5000 کیلومتر ( 3000 مایل ) بوده است اما به مرور زمان و در حکومت پادشاهان مختلف به طول دیوار چین افزوده  شده است به طوری که امروزه به 7000 کیلومتر در امتداد مرز شمالی پکن رسیده است ( هنوز هم بر سر طول دقیق این دیوار اختلاف نظر وجود دارد طوری که برخی طول  آن را تا 10000 کیلومتر می دانند ). این دیوار دقیقا در دوران تعدد پادشاهی چین ساخته شده به همین دلیل از روش های گوناگونی برای تکمیل آن استفاده شده است اند که نشان دهنده ی هنر و تمدن پر بار چینی ها می باشد، در ساخت دیوار از آجر، سنگ، خاک و خرده سنگ استفاده کرده اند. دیوار چین حدودا 10 متر ارتفاع دارد اما در برخی مناطق این عدد کم و زیاد شده و به 5 متر هم می رسد. پهنای دیوار هم بین 4 الی 5 متر متغیر است اما طوری ساخته شده که چند اسب هم زمان بتوانند روی آن قدم بزنند.

اغلب قسمت هایی که از دیوار سالم مانده متعلق به سلسله ی مینگ ( ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ میلادی ) می باشد که دیوار را تا حد زیادی هم مرمت و بازسازی نموده اند. در فواصل معین، برج های آتش که محلی برای مقابله با دشمنان بوده است در دیوار تعبیه شده که دیوار را بسیار زیباتر کرده اند.

دیوار چین در سال 1987 میلادی در فهرست یونسکو و در سال 2007 میلادی به عنوان عجایب هفتگانه ی جدید دنیا ثبت و شناخته شد و قسمت اعظمی از فرهنگ و آداب چین را در خود جای داده است، با مطالعه روی نقوش و سنگ نگاره های دیوار دریافتند که این نقوش داستان های اساطیری و تاریخی کهن چین را در خود جای داده است، برای مثال یکی از قهرمانان اصلی داستان های دیوار چین منگ جیانگو ( Meng Jiangnu ) می باشد، او از زنان کارگری بود که در ساخت دیوار چین کمک می کرد، شوهر این زن پس از ماجراهایی مرد و او همچنان با درد و رنج به ساخت دیوار چین مشغول بود، به عبارتی دیگر می توان گفت دیوار چین نمادی از فرهنگ و آداب چین است.

جالب است بدانید دیوار چین در طول تاریخ نامهای زیادی داشته از جمله " دیوار ده هزار مایلی " و " دیوار بلند " که در طول تاریخ این نام ها تکامل یافته و امروز این دیوار با عنوان دیوار چین در دنیا شناخته می شود.

دیوار چین
دیوار چین

دیوار چین را در ویدئوی زیر مشاهده کنید

ابتدا و انتهای دیوار چین

دیوار چین از استان های زیادی عبور می کند؛ این دیوار از غرب به دروازه ی جایو گوان ( در استان گانسو چین ) و از شرق به ساحل رود یالو جیان ( در استان  لیائونینگ در شمال شرقی چین ) می رسد.

به دیوار چین در استام گانسو جایو پس ( Jiayu Pass ) هم می گویند و در واقع به این نام مشهور است، اما جالب است بدانید دیوار چین در استان ژانگجیاکو چین معروف ترین قسمت دیوار چین است.

 دیوار چین در پکن 7.8 متر ارتفاع دارد. همچنین به دیوار چین در خلیج شانگهای لقب First Pass Under Heaven ) به معنای " اولین دریچه عبور به بهشت " را داده اند.

ابتدای دیوار چین
انتها دیوار چین

علت ساخت دیوار چین

چرا دیواری به این وسیعی را در چین ساخته اند؟ آیا معروفیت و به رخ کشیدن معماری تا این حد حائز اهمیت بوده است؟

اما دلیل ساخت دیوار طولانی چین چیزی جز فخر فروشی بوده است؛ این دیوار سازه ای تدافعی برای مقابله با دشمنان احتمالی بود. در دوران پادشاهی چین شی هوانگ ( Qin shi huang ) امپراتور این کشور از مرزهای شمالی چین حملات کوچک و بزرگی از جانب مغول و بربرها به آن مرز و بوم انجام می شد به همین دلیل این پادشاه تصمیم گرفت که دیواری بلند و طولانی سراسر مرز شمالی کشور بسازد، البته جدا از مانع بودن دیوار برای دخول دشمنان وجود دیواری به آن عظمت جنبه ی روانی بالا و تاثیر گذاری روی دشمنان داشته است.

او در این راه هزینه ی زیادی صرف کرد و حدودا 400,000 نفر در راه ساخت این بنا کشته شدند و حتی به دلیل عجله در ساخت آن اجساد این کارگران از زیر آوارها بیرون نیامد و هنوز هم در میان آجر و سنگ های این دیوار پنهان شده اند، اما پادشاه به هدفش رسید و مانع از وارد شدن دشمنان به چین شد.

این دیوار آن قدر وسیع و حساب شده ساخته شد که هم زمان توانایی جای دادن 1 میلیون سرباز در خود را داشت، سربازان به راحتی در آن پنهان می شدند و از کشورشان مقابل دشمنان دفاع می کردند.

علاوه بر استفاده ی نظامی از دیوار چین به عنوان وسیله ای برای حفظ تمامیت ارضی به دلیل محفوظ کردن چین و مسیر تجاری جاده ی ابریشم برای تجار و کاروان ها تجار تشویق می شدند برای مبادله ی کالا بیشتر به چین بروند و می دانستند امنیت جانی آن ها تامین است.

دیوار چین وسیله ی خوبی برای جلوگیری از مهاجرت های بی رویه و غیر قانونی به چین هم بود و سبب می شد حکومت چین با دقت بیشتری بر مهاجرت نظارت داشته باشد.

دیوار چین
دیوار چین

تاریخچه دیوار چین

بدون شک پروژه ی ساخت دیوار چین از بلند پروازانه ترین تصمیماتی بود که امپراطور شین هوانگ در طول حکومتش ( 259 تا 210 قبل از میلاد ) گرفت. او دستور داد تمامی دیوار هایی که بین شهر ها بنا شده بود برداشته و تنها دیوارهای مرزی شمالی بر جایشان بمانند. نمی توان دقیقا اشاره کرد که دیوار چین شامل چه شهر و استان هایی می شده است اما همانطور که گفته شد 9 استان را در بر می گرفته؛ از غرب به جایو گوان ( استان گانسو ) و شرق به ساحل رود یالو جیان ( استان لیائونینگ ) امتداد یافته بود.

 پس از مرگ چین شی هوان و سقوط سلسله ی چین ( Qin ) برخی مناطق دیوار رو به تخریب رفت و چندین قبیله ی شمالی توانستند بر چین نفوذ و حکومت کنند که قوی ترینشان سلسله ی وی ( Wei dynasty ) در حدود سال 386 تا 535 میلادی بود که به تعمیر و بازسازی قسمت های زیادی از دیوار برای جلوگیری از حمله ی قبایل دیگر پرداخت.

قبایل و سلسله های زیادی در چین حکومت کردند مانند پادشاهی بی چی ( Bei Qi ) ( حکومت بین سال های 550 تا 577 میلادی )  که 1448.406 کیلومتر دیوار را افزایش داد. سلسله ی سوئی Sui dynasty ) که بین سال های 581تا 618 میلادی حاکم بود چندین بار دیوار را مرمت و بازسازی کرد و پس از آن ها حکومت تانگ Tang dynasty ) بین سال های 618 تا 907 میلادی به بازسازی دیوار پرداخت که در این زمان تقریبا دیوار دیگر به عنوان یک سلاح، دشمنان را نمی ترساند اما همین سلسله توانست در یک جنگ میان قبایل دیگر به دلیل وجود دیوار پیروز شود و همین سبب بازگشت ابهت دیوار به آن شد.

در طول حکومت سلسله ی سانگ ( Song dynasty ) در بین سال های 960 تا 1279 میلادی چین در خطر حمله ی قبیله های شمالی لیائو ( Liao )  و جین ( Jin ) قرار داشت، آن ها قسمت های زیادی از دو سمت دیوار را به تصرف خود در آورده بودند.

در نهایت پادشاه قدرتمند یوان ( Yuan ) از سلسله ی مغول در بین سال های 1206 تا 1368 میلادی قسمت های زیادی از آسیا، اروپا و چین را به تصرف خود در آورد که پس از آن بیشتر به عنوان محفوظ نگه داشتن تجار و کاروان های مسافرتی مورد استفاده قرار می گرفت.

نقش سلسله ی مینگ در ساخت دیوار چین:

با وجود تاریخ طولانی ساخت دیوار چین سازه ای که امروزه وجود دارد بیشتر حاصل زحمات سلسله ی مینگ ( Ming ) می باشد. آن ها در بین سال های 1368 تا 1644 میلادی بر چین حکومت می کردند. پادشاهان سلسله ی مینگ هم در ابتدا مانند قبایل مغول زیاد به بازسازی و گسترش دیوار چین علاقمند نبودند و دیوار را همانند چندین سال پیش نگاه داشته بودند.

در این زمان پادشاهان بیشتر علاقه به گسترش فرهنگ و آداب و رسوم کهن چینی داشتند اما کم کم ساخت و ساز بناهایی مثل معبد، پل و بتکده در چین رواج پیدا کرد و سبب تمرکز توجه بر دیوار چین شد و مینگ هم علاقمند به قوی کردن سلاح ها ی جنگی و دیوار چین برای مستحکم کردن حکومتش شد و به همین دلیل شروع به ساخت و مرمت دیوار کردند و از کاشی و آهک هم در مرمت دیوار استفاده نمودند و سنگ های بیشتری را به دیوار اضافه کردند به دلیل آن که سنگ بیشتر از آجر توانایی تمحل وزن را دارد.

دیوار چین در زمان مینگ از رودخانه یالو ( Yalu River ) در استان لیائونینگ ( Liaoning ) شروع و در نهایت به رودخانه ی تائو ( Taolai River ) منتهی می شد، به عبارتی دیگر این دیوار از مناطق هبی ( Hebei )، پکن ( Beijing )، مغولستان، شان ( Shanxi )، نینگ Ningxia ) و گانسو ( Gansu ) عبور می کرد.

اواسط قرن 17 میلادی مانچو ها ( Manchus ) توانستند قسمتی از دیوار چین را تخریب کرده و به پکن نفوذ کنند، آن ها سلسله ی مینگ را شکست داده و سلسله ی مانچو ( Qing ) را در پکن تاسیس کردند، آن ها توانستند از سال 1644 تا 1912 میلادی بر چین حکومت کنند در زمان حکومت آن ها دیوار چین به جهانیان معرفی و به یکی از قطب های مهم گردشگری دنیا تبدیل شد.

نکته ی قابل توجه دیگر درباره ی ساخت دیوار توسط سلسله ی مینگ این است که پیش از آن ها دیوار با سنگ ساخته شده بود اما در زمان حکومت آن ها از آجر هم برای ساخت آن استفاده شد و تعداد زیادی آجر به دیوار اضافه گشت.

شروع ساخت دیوار چین را سال 259 تا 210 پیش از میلاد می دانند اما بهترین قسمت دیوار چین متعلق به قرن 14 تا 17 میلادی می باشد و اطلاعات دقیقی از این که آخرین قسمت دیوار در چه سالی به آن اضافه شده است در دسترس نیست.

دیوار چین
دیوار چین

معماری و شکل ظاهر دیوار چین

 دیوار چین همانگونه که اشاره کردیم بر فراز کوه و تپه های متعدد با ارتفاعات گوناگون ساخته شده است. همین سبب شده تا راه رفتن روی این دیوار بیشتر شبیه به کوه نوردی شود. امپراتورهای چین قصد داشتند تمامی مرز شمالی پکن را دیوار بکشند به همین دلیل دیوار از میان زمین های مرتفع و بسیار پست مثل باتلاق هم عبور کرده است.

به دلیل آسان تر شدن رفت و آمد از روی دیوار در مناطق شیب دار دیوار را به صورت پله پله ساخته اند تا عبور و مرور روی آن آسان تر شود. گاهی در نقاط پر شیب چند صد پله را باید پشت هم طی کنیم، در مکان هایی از دیوار که تسلط بیشتری به دشمن داشتند قلعه هایی به نام قلعه های آتش که محل پناه و شلیک سربازان چینی به متجاوزین بوده ساخته شده است.

قسمت بالایی یا سقف دیوار در هر دو طرف میله هایی آهنین دارد تا رفت و آمد روی دیوار را آسان تر کند. به دلیل دست داشتن تعداد زیادی از پادشاهان و سلسله های چینی در ساخت این بنا نمی توان نام سازنده یا سبک معماری خاصی را برای این سازه نام برد اما چیزی که واضح و مشخص است سبک معماری کهن چین در ساخت این دیوار عظیم است.

این دیوار با سابقه ی بیش از 2000 سال هنوز هم آینه ی فرهنگ و تمدن چین می باشد. در ابتدای ورود به دیوار چین از سمت پکن، دروازه ی عظیمی بر روی دیوار ساخته شده که از نقاط اوج معماری دیوار چین محسوب می گردد.

لازم به ذکر است که دیوار چین در نقشه های ماهواره ای از سمت جنوب شرقی چین تا شمال غربی این کشور امتداد یافته است.

دیوار چین
دیوار چین
دیوار چین

قسمت های مختلف دیوار چین

دیوار چین در مناطق مختلفی گسترش یافته است و بررسی قسمت های گوناگون آن در مناطق مختلف کار مشکلی می باشد، به همین دلیل ما در اینجا دیوار چین را به دو قسمت کلی و بزرگ داخلی و خارجی تقسیم کرده و به توضیح آن ها می پردازیم. 

این دیوار از استان ها ی مختلف چین قابل بازدید است برای مثال استان بدالینگ ( Badaling ) دیوار چین را می توان به دو قسمت شمالی و جنوبی ( بلند تر و کم ارتفاع تر ) هم می توان تقسیم کرد، قسمت شمالی دیوار مرتفع تر هستند و نیاز به انرژی بیشتری برای صعود دارند، تقریبا 8 برج مراقبت در این قسمت وجود دارد و بخشی بسیار هیجان انگیز و دیدنی برای جوانان است البته به علت دشواری صعود به نواحی پر ارتفاع دیوار رفتن سالمندان و کودکان به این قسمت ها توصیه نمی شود.

بخش جنوبی دیوار حدودا 7 دروازه دارد و بیشتر باب میل گردشگران است زیرا صعود و لذت بردن از این بخش ها کار آسان تری می باشد.

دیوار چین

1 ) قسمت خارجی دیوار چین :

از نظر ظاهری دیوار چین از سنگ هایی سیاه رنگ و قهوه ای و خاکی در مناطق مختلف تشکیل شده است. در فواصل معین برج های مراقبت بزرگی ساخته شده اند که سربازان در شیفت های صبح، ظهر و شب در آن ها کشیک می دادند تا قبل از حمله ی دشمنان به لشگر خبر بدهند. این برج های مراقبت در حال حاضر بیشتر شبیه به موزه هایی از دوران چین باستان می باشند و دیگر رنگ و بوی جنگ ندارند. این برج ها اغلب سقف هایی شیب دار و گنبدی شکل داشتند و شما در قسمت های ورودی این برج ها مجسمه ی برخی قهرمانان جنگجوی زن و مرد چینی را می توانید مشاهده نمایید.

این برج های آتش و مراقبت با هم فاصله های مختلفی داشتند اما می توان به صورت تقریبی گفت در هر 540 متر یک برج وجود داشته است. پلکانی که در مناطق پر شیب دیوار ساخته شده اند هم از دیگر اجزای دیوار است که جلب توجه می کند.

دیوار چین
دیوار چین

2 ) قسمت داخلی

دیوار چین قابلیت جای دادن حدود یک میلیون سرباز را به صورت هم زمان در خود داشت، آن ها در پشت و داخل اتاقک های برج های آتش و همچنین روی دیوار می ایستادند و به مقابله با دشمنان می پرداختند. در برخی مناطق اتاقک های برج بزرگ تر و در برخی مناطق کوچک تر بود. اما به طور متوسط برج های آتش 30 الی 40 متر مساحت و پنجره هایی هلالی شکل داشتند.

به دلیل رفت و آمد سربازان زیاد در دیوار در اطراف و داخل آن برخی سازه های دیگر نظیر اصطبل اسب، شتر و سربازخانه هم ساختند تا نیاز های سربازان آسان تر برآورده شود. بر جای جای این دیوار مخصوصا قسمت هایی که در شهر ها قرار دارند و روستایی نیستند نقوشی از نبرد ها، اژدها و قهرمانان کنده کاری شده است البته متاسفانه به دلیل وزش گردباد های شدید در چین بعضی قسمت های دیوار هم اکنون رو به تخریب می باشد.

دیوار چین
دیوار چین
great wall china

مرمت و بازسازی

اغلب گردشگران از دیوار چین در شهر پکن بازدید می کنند به همین دلیل این قسمت بیشتر مورد توجه قرار گرفته و بارها بازسازی و مرمت شده است اما هنوز هم برخی از نقاط آن لازم است که تعمیر شود، در این قسمت گردشگران مخرب روی دیوار کنده کاری و نقاشی کرده اند.

یکی از دلایلی که دیوار چین را هر روز بیشتر از پیش نیازمند بازسازی می کند سرقت آجرهای آن است، هر آجر دیوار چین حدودا 50 یوآن ( معادل 27 هزار تومان ) در بازار فروخته می شود.

بنابر گزارش میراث فرهنگی چین 22 درصد دیواری که سلسله ی مینگ ساخته بودند ناپدید شده است و همچنان هم دیوار چین در استان گانسو ممکن است در 20 سال آینده ناپدید و تخریب شود، میراث فرهنگی و مردم چین علت ناپدید شدن دیوار را فرسایش آن به دلیل بادهای شدید می دانند.

حتی در بعضی از نقاطی که ارتفاع دیوار در گذشته بیش از 5 متر بود امروزه به کمتر از دو متر رسیده است که این موضوع بسیار غم انگیز و غیر قابل توجیه می باشد، دزدان میراث فرهنگی به تصاویر و سنگ نگاره های دیوار هم رحم نکرده اند و تعداد زیادی از آن ها دیگر در دیوار نیست.

در سال 2002 میلادی طی بررسی 45 روزه ی متخصصان 101 قسمت دیوار توسط گردشگران و بلایای طبیعی به شدت در حال تخریب بودند به صورتی که آن ها در پایان اظهار کردند که اگر روند تخریب به همین صورت ادامه پیدا کند تنها 31 درصد از دیوار در 20 سال آینده سالم خواهد ماند، به همین دلیل آکادمی حفاظت از دیوار چین تشکیل شد.

برای جلوگیری از تخریب دیوار در سال 2014 میلادی قسمت های زیادی از دیوار که با آجر ساخته شده بود ( چون بیشتر امکان فرسایش داشت ) با بتن جایگزین و مرمت شد، این کار بیشتر در منطقه ی  لیائونینگ در استان هبی انجام گرفت.

تخریب دیوار چین

نقش گردشگری دیوار چین

در حال حاضر دیوار چین یکی از شاهکارهای معماری و از چشم گیر ترین بناهای ساخته ی انسان در سراسر کره ی زمین است. چینی ها این دیوار را نمادی از قهرمانی می دانند و اعتقاد دارند هر کسی به این دیوار صعود نکند هرگز یک قهرمان نیست.

با شیوع شایعه ی معلوم بودن دیوار چین از فضا به عنوان تنها اثر ساخته شده به دست انسان که با چشم غیر مسلح از فراز ابرها قابل مشاهده است، سیل زیادی از توریستان به سمت چین سرازیر شدند اما پس از مدتی مشخص شد که این شایعه صحت ندارد و در شب بسیاری از بناهای دست ساز آدمی از فضا قابل مشاهده هستند که دیوار چین جزو آن ها نیست و این شایعه تنها به دلیل تصور اشتباه یک فضانورد ایجاد شده است.

متاسفانه با این که دیوار طولانی چین برترین سازه ی توریستی چین است تا به امروز صدمات زیادی را متحمل شده و قسمت های زیادی از آن از بین رفته است، بهترین بخش دیوار چین برای بازدید گردشگران قسمتی است که در 70 کیلومتری شمال غرب پکن واقع و در اواخر سال 1950 میلادی بازسازی شده است، این قسمت دیوار چین همه روزه میزبان هزاران بازدیدکننده ی خارجی و داخلی می باشد.

برای ورود و بازدید از دیوار چین باید 200 یوآن معادل 100 هزار تومان پرداخت کنید که همین سبب جمع شدن سرمایه ی مالی زیادی برای چین می شود. علاوه بر این، دیوار چین در نزد جهانیان بخصوص اروپائیان جایگاه ویژه ای دارد و ماجراجویان زیادی از جمله مارکوپولو در سفرهایشان به این دیوار اشاره کرده اند. از قرن 16 و پس از آن هم زمان با وقوع جنگ تریاک در چین دیوار چین محبوب تر و محبوب تر شد.

دیوار چین
دیوار چین
دیوار چین

محبوب ترین قسمت های دیوار نزد گردشگران

همانطور که متوجه شدید این دیوار طویل در استان ها و مناطق گوناگونی کشیده شده است، اما برخی از مناطق آن به دلیل سهولت دسترسی و برخورداری از شهرت بیشتر نزد گردشگران محبوب تر شده اند مثل:

بادالینگ Badaling

موتیانیو Mutianyu

جوانگان Juyongguan

سیمتایی Simatai

جی شانگلینگ Jinshanling

شونگیوان Shuiguan

جیانکو Jiankou

هوانگ Huanghuacheng

گوبی کو Gubeikou

برخی از مهم ترین بخش های مختلف دیوار چین در پکن را می توانید در جدول زیر بنگرید:

نام منطقه طول دیوار چین در این استان تعداد برج و یا دروازه درب ورودی اصلی ویژگی شاخص
 مرکز پکن  600 کیلومتر  9  Shuiguan  دسترسی آسان و نزدیکی به پایتخت
 Badaling  15.74 کیلومتر  43  Deshengmen  شهرت، نزدیکی به پکن
 Mutianyu  5400 متر  23 برج  Zhengguan  دسترسی آسان و امکانات
 Juyongguan  60 کیلومتر  2 دروازه 6 برج  Nan  پله های زیبا
 Jiankou  20 کیلومتر  9   Jiankou  سنگ های سفید
 Jinshanling  10.5 کیلومتر  67  Jinshan  صعود آسان
 Gubeikou  40 کیلومتر 172  Wohushan  عدم بازسازی
 Great 2205 کیلومتر 1334  Shandan  از معدود بخش های بیابانی دیوار چین

 

 به طور کلی دیوار چین در استان های Beijing، Gansu، Hebei،Inner Mongolia،Liaoning، Ningxia،Shaanxi، Shanxi، Tianjin چین امتداد یافته است و در هر کدام از این استان ها ورودی های مختلفی برای دیوار چین وجود دارد که به دلیل گستردگی آن ها پرداختن به همه ی استان ها و همه ورودی ها در این مطلب امکان پذیر نیست. برای اطلاع از همه ی ورودی های دیوار چین در تمامی استان ها به این لینک مراجعه کنید.

دیوار چین
دیوار چین

حقایقی درباره ی دیوار چین

برخی رموز و حرف و حدیث مشهور درباره ی دیوار چین نقل می شود که به آن ها اشاره می کنیم:

1 ) اغلب مردم گمان می کنند که طول دیوار چین 6272 کیلومتر می باشد اما بنا بر آخرین اندازه گیری میراث چین طول آن 8851 کیلومتر اعلام شده است.

2 ) شایعاتی درباره ی این که مصالح استفاده شده در این دیوار وجود دارد، مثلا می گویند به جای مصالحی مانند سیمان که برای استحکام و چسبندگی سنگ و آجر استفاده می شد در دیوار چین از کارگرانی که در این دیوار جان باختند و اجسادشان استفاده شده است، که این امری اشتباه است و سنگ ها اغلب با خاک فشره و خاک رس به هم چسبیده شده اند.

3 ) از سال 1970 میلادی تقریبا از دیوار چین هیچ حفاظتی نمی شد و قسمت زیادی از آن از بین رفت.

4 ) چند مسابقه ی ورزشی دوندگی تا به حال روی دیوار چین برگزار شده که شرکت کنندگانی اروپایی هم داشته است.

5 ) بلندترین قسمت دیوار چین در پکن و کوه هیتا ( Heita ) واقع شده است.

6 ) برخی از کارگرانی که در هنگام ساخت دیوار جان باختند در مناطق زیرین دیوار دفن شده اند که هنوز هم گور برخی از آن ها موجود و قابل احترام هستند.

7 ) در شب هنگام سراسر دیوار چین با چراغ های گوناگونی تزیین شده که بسیار دیدنی هستند.

8 ) به دلیل وسعت بیش از حد دیوار چین در حال حاضر دو ارگان مختلف از دیوار چین در مقابل تخریب محافظت می کنند.

9 ) تا به حال دیوار چین 370 نفر از مشاهیر جهان از جمله رئیس جمهور سابق آمریکا نیکلسون، ریگان، کارتر، جورج بوش، ملکه الیزابت دوم و نلسون ماندلا را به سوی خود کشیده است.

great wall china
دیوار چین
دیوار چین

تفریح بر روی دیوار چین

مسلما در گذشته دیوار چین مانعی برای ورود دشمن به سرزمین بوده است اما امروزه نه تنها از ورود اجنبی ها جلوگیری نمی کند بلکه به دلیلی برای ورود فوج فوج توریستان خارجی به چین تبدیل شده است.

چینی ها علاوه بر کسب در آمد از طریق فروش بلیت های دیوار چین، انواع خدمات و درآمد های دیگری هم در این زمینه دارند برای مثال:

می توانید در بدو ورود لباس هایی چینی تهیه نمایید و با آن ها بر روی دیوار قدم بزنید تا کاملا غرق در فرهنگ و تمدن چین شوید.

غرفه های فروش صنایع دستی چینی و برخی خوراکی های سبک هم بر فراز دیوار چین وجود دارند که گردشگران می توانند دست ساز های چین را از آن ها تهیه کنند.

علاوه بر تفریحات بالا می توانید از عکاس های مستقر روی دیوار چین هم بخواهید با هزینه ای جداگانه از شما عکس یادگاری بگیرند.

نکته ی جالب توجه دیگری بر روی دیوار چین وجود میله هایی پر از قفل است. همانطور در قسمت معماری به آن اشاره نمودیم نرده هایی آهنین در اطراف دیوار چین قرار گرفته اند تا عبور و مرور را آسان تر کنند، امروزه این نرده ها پر است از قفل های کوچک و بزرگ که زوج های گردشگر چینی و خارجی بر نرده ها زده اند، آن ها عقیده دارند این قفل ها باعث می شوند عشقشان همانند دیوار چین همیشگی و مستحکم باقی بماند.

اما با همه ی این تفریحات جور و واجور اغلب به دیدن دیوار چین می روند تا روی آن قدم بزنند و اوقات کم نظیری را سپری نمایند.

great wall china
دیوار چین
دیوار چین

نگاهی به مناظر اطراف دیوار چین

درست است که وجود دیوار چین به تنهایی بر کوهستانی پر فراز و نشیب دلیل کافی برای سفر به چین است اما نباید از یاد ببریم که این سازه در منطقه ای با مناظر متفاوت و شگفت انگیزی ساخته شده است.

دیوار چین آن قدر طولانی است که از جنگل ها، کویر و دشت و باتلاق عبور کرده و همین سبب افزایش جذابیت این دیوار شده است، در فصل های پاییز و تابستان مناظر اطراف دیوار بسیار دیدنی می باشد، درختانی با برگ های رنگارنگ و آب و هوایی خوب در این فصل ها بر شگفتی این دیوار افزوده است.

کارناوال شما را به دیدن مناظر اطراف دیوار چین دعوت می نماید.

دیوار چین
دیوار چین
دیوار چین

بهترین فصل سفر

چین در همه ی فصول توریستان زیادی را به سمت خود جذب می کند، آما به دلیل قرار گرفتن قسمت اعظمی از دیوار چین در منطقه ی کوهستانی و هوای سرد کوهستان بهترین فصل سفر برای دیدن دیوار چین اواخر بهار، تابستان و پاییز است.

در زمستان هوا سرد بوده و درختان اطراف دیوار چین برگی ندارند به همین دلیل کمتر توریستان خارجی برای دیدن آن در فصول سرد می روند.

great wall china
great wall china
دیوار چین

دسترسی

به دلیل وسعت زیاد دیوار چین و قرار گیری آن در استان های مختلف راه های رسیدن به آن هم بسیار گوناگون است و امکان انتخاب یک راه خاص برای رسیدن به آن کار دشواری می باشد، ما در این قسمت یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به دیوار چین را معرفی می کنیم.

می توانید از پکن با اتوبوس به دیوار چین بروید که حدودا 21 هزارتومان هزینه دارد و اگر مایل به استفاده از اتومبیل شخصی و یا تاکسی هستید باید بدانید که حدودا از 48 تا 85 هزار تومان قیمت آن ها می تواند متغییر باشد.

بهتر است برای گردش در این این دیوار از تورهای گردشگری استفاده کنید که بنابر امکاناتی که انتخاب می کنید قیمت هایی از 2 میلیون تا 10 میلیون دارند.

آدرس: چین، پکن، دیوار چین.

.Address: Mutianyu Road, Huairou District, Beijing,China

دیوار چین

موقعیت دیوار چین روی نقشه

بازدید مجازی از دیوار چین

توصیه کارناوال

حتما برای بازدید از دیوار چین کفش و لباس هایی راحت بپوشید و کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

از لوازم ضروری برای گردش و تفریح لذت بخش بر فراز دیوار چین آب است، توصیه می کنیم حتما آب معدنی همراه داشته باشید.

دیوار چین

دغدغه های کارناوال 

جالب است بدانید که در برخی منابع دومین دیوار طولانی و بزرگ دنیا را دیوار گرگان می دانند. می گویند دیوار گرگان یکی از قدیمی ترین دیوارهای تاریخی دنیا و دومین دیوار دفاعی دنیا بعد از دیوار چین است؛ طول دیوار گرگان در حدود 200 کیلومتر است که از کناردریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوه‌های گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است. متاسفانه امروز این دیوار به طور کامل تخریب شده و از بین رفته است و تنها بخش کوچکی از آن زیر خاک باقی مانده است.

با وجود آن که دیوار گرگان به ثبت ملی رسیده است، اما بدون شک آن طور که باید به آن پرداخته نشده و به دنیا معرفی نشده است. شاید وقت آن رسیده که از تاریخمان کمی بیشتر محافظت کنیم و آن را آن طور که هست به دنیا نشان دهیم.

دیوار دفاعی گرگان

سخن آخر

چین یکی از مکان های مورد علاقه ی ایرانیان برای گشت و گذار است و حتما بسیاری از شما دیوار عظیم چین را از نزدیک دیده اید، نظر و تجربیاتتان را درباره ی چین و دیوار طولانی و منحصر به فردش با ما در میان بگذارید.

ورود به صفحه اختصاصی راهنمای سفر به چین
دیدگاه ها : 3
account_circle
email

لطفا منتظر بمانید ....